Sarayda En K覺ymetli Saat Hangisiymi?

Saatlerle 襤lgili K羹lt羹r Sanat ve Saat Fotoraf癟覺l覺覺 zerine Payla覺mlar

Sarayda En K覺ymetli Saat Hangisiymi?

Mesaj nicholaihel » 04 Kas 2013, 21:41

Topkap覺 Saray M羹zesi bakanl覺覺n覺 y羹r羹ten Dr. Haluk Dursun hocan覺n saatlerle ilgili bir yaz覺s覺. 襤lginizi 癟ekebileceini d羹羹nd羹m. Buyrun...

SARAYDA EN KIYMETL襤 SAAT HANG襤S襤YM襤?

Dedemin hayat覺 boyunca en 癟ok 繹nem verdii, ihtimam ve devam g繹stererek yapm覺 olduu i neydi bilir misiniz? Her akam yatmadan 繹nce cep saatini 癟覺kar覺p kurmak ve ba ucuna asmak

Bu ileri yaparken bana d繹n羹p, B繹yle dakik saat g繹rmedim, dakika sekmez demek. Dedemin saatine b羹y羹k bir g羹veni ve bal覺l覺覺 vard覺. Radyoda gong vurduk癟a kontrol eder, ileri ve geri kald覺覺 zaman bana s繹ylemez, sessizce ayarlar; tam dakik gittii zaman da B繹yle saat g繹rmedim. derdi. Y覺llar hep b繹yle ge癟ti. Bazen saatin bir par癟as覺, galiba direi, 癟ok kullanmaktan, a覺nmaktan k覺r覺l覺r ve bana Sirkecide bir yer tarif ederek Git saati oraya g繹ster, tamir ettir, sonra getirirsin. derdi.

Dedemin bu saat merak覺 bende de cep saatlerine kar覺 bir ilgi uyand覺rd覺. Ama rahmetli dedem Osmanl覺 zaman覺nda domu bir eski zaman adam覺 Benim o gen癟 ya覺mda cep saati alacak ne param, ne de ta覺yacak havam var Cep saati i癟in yelek giymeli veya pantolonda 繹zel saat cebi a癟t覺rmal覺. Herekede Terzi adi Amca -Allah selamet ve uzun 繹m羹rler versin- bu ii y覺llar boyunca dedem i癟in yapt覺. Hatta benim de pantolonlar覺ma daha sonra cep saati yeri a癟maya balad覺.

Aradan y覺llar ge癟ti. Dedem rahmetli oldu. Cep saati de bana intikal etti. nceleri ayn覺 ihtimam覺 ben de g繹sterdim. Saati vaktinde kuracaks覺n. Sonuna kadar kurmay覺p, yay覺 zorlamayacaks覺n. yle devaml覺 ayar yapmayacaks覺n.

Dedemin saati Zodiac markayd覺. Babam覺nki ise Demiryolu Serkisoff. Her ikisi de tepeden kurmal覺, kapaks覺z cep saatleriydi. 襤te bu iki saatle b羹y羹d羹m. Gen癟liimde Herekede saat de sat覺lan bir beyaz eya d羹kkan覺nda 癟al覺覺yordum. Orada patronum Nafiz st羹ndadan u s繹z羹 duydum: Saat dediin Omegad覺r, gerisi numarad覺r.

Day覺m da ayn覺 eyi s繹ylerdi. O da Omegac覺 idi. Serkisoff ve Zodiac ile balayan cep saati biriktirme hevesim, Omega ile devam etti. Tabii Osmanl覺 d繹nemi, Osmanl覺 kadran覺 saatlerle Zenith, Makoulian, Arabian, Brevet Bunlar art覺k kapakl覺 ve arkas覺ndan anahtarla kurmal覺 saatlerdi.

B羹t羹n koleksiyonerlerdeki ortak hastal覺k bende de kendini g繹sterdi. Hi癟 tatmin olmadan, sonsuz bir toplama hastal覺覺 Her defas覺nda daha g羹zelini arama ve elde bulundurma sevdas覺.

Bu i b繹yle devam ederken, m羹zayedelere cep saati almak i癟in girerken, Topkap覺 Saray覺na geldim. Ve orada memleketin en g羹zide iki saat ustas覺yla tan覺t覺m. ule G羹rb羹z ve Recep G羹rgen.

Onlar覺n da bu konuda 癟ok yard覺m覺n覺 g繹rd羹m, y繹nlendirmesinden faydaland覺m. En son bir de Edward Prior ald覺m m羹zayededen, k覺ran k覺rana bir m羹cadeleden sonra Bakt覺m i k繹t羹ye gidiyor. Arkadan George Prior, arkas覺ndan Breguet devam edecek Bu arada Sultan III. Selimin mehur Paris Sefir-i Kebiri es-Seyyid Moral覺 Ali Efendinin 繹zel yap覺m Breguet saati yurtd覺覺nda m羹zayedeye 癟覺kt覺. Ka癟 paraya sat覺ld覺 dersiniz? 1 milyon 400 bin liraya. Fiyata bakar m覺s覺n覺z? M羹kemmel bir i癟ilik, 繹zel Osmanl覺 pazar覺 i癟in yap覺lm覺 bir sanat eseri Paris ve Cenevredeki saat m羹zeleri almak i癟in yar覺t覺lar. Biz de uzaktan uzaa imrendik durduk

Yok g羹m羹 savatl覺, yok alt覺n kapakl覺 derken; unun mine kadran覺, bunun k繹stei 襤in sonu gelmeyecek. Benim bu kadar saat toplamaya ne param, ne g羹c羹m yetecek. Ger癟i benim ald覺覺m cep saatleri sudan ucuz. 襤yi arat覺r覺p, fahi fiyatla darbe yemezsen, darbesiz cep saatlerini 癟ok ucuz fiyata almak m羹mk羹n. imdi 癟ok moda olan Iphone 5Sden yahut Sony Xperia Z1den daha ucuz, d羹羹n羹n.

Topkap覺 Saray覺na gelir gelmez, g繹reve balad覺覺m g羹n makam odamdaki George Prioru g繹r羹nce tamam dedim, doru yere geldik. Hemen arkas覺ndan Divan-覺 H羹mayun Divit Odas覺ndaki Saat Koleksiyonuna girdim ve orada yeni a癟覺lan cep saati vitrinine yanat覺m. Bir de bakt覺m, ne g繹reyim!.. Avrupadaki m羹zayedede sat覺lan III. Selim d繹nemindeki cep saatinin bir ei bizim vitrinde durmuyor mu?
imdi Kubbealt覺n覺n yan覺nda Saat Seksiyonunda d羹nyan覺n en k覺ymetli envayi 癟eit saati, Sarayda makam odas覺nda 襤ngiliz boy saati George Prior, 癟al覺ma odamda benim Osmanl覺 d繹nemi guguklu duvar saatim ve kar覺mda dier cep saati koleksiyonum var. En bata dedeminki Hepsi bir arada G繹z羹m, g繹nl羹m saate doydu.

Bu arada konu hakk覺nda bilgi sahibi olduk癟a 繹rendim ki, dedemin saati en deersiziymi. Yani maddi bak覺mdan en ucuzu

Bana sorarsan覺z Saraydaki t羹m saatler bir yana, dedemin cep saati bir yana

Zaten size sormuyorum bile佗遛嚜

http://halukdursun.com/index.php?lang=tr&page=10&anIIcat_2=10&anIIitm_2=209
Kullan覺c覺 avatar覺
nicholaihel

Kay覺t: 14 Mar 2012, 19:10

Re: Sarayda En K覺ymetli Saat Hangisiymi?

Mesaj asymptote » 18 Kas 2013, 16:36

nicholaihel yazd覺: Radyoda gong vurduk癟a kontrol eder, ileri ve geri kald覺覺 zaman bana s繹ylemez, sessizce ayarlar; tam dakik gittii zaman da B繹yle saat g繹rmedim. derdi.

Ah u dedeler.. :) Dedenize Allah rahmet eylesin. Yaz覺n覺zdan anlad覺覺m kadar覺yla dedenizin ihtimam g繹sterdii cep saati imdi emin ellerde.. :thumbup:

Pantolona saat cebi dikildiin bilmiyordum, yaz覺n覺zdan 繹rendim. Bunu hemen uygulamaya koymal覺y覺m ben de.. ;)
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj asymptote » 21 Kas 2013, 22:26

Art覺k pantolonlara bozuk para cebi dikiyorlar. Yeni pantolonlar覺n bir癟ou b繹yle. Bu durumdan honutsuz olduumu s繹yleyemem.. ;)
Resim
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj PolatCastano » 11 Kas 2023, 22:47

eskiler eskilerimiz... :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
PolatCastano

Kay覺t: 17 Eki 2023, 21:40

Mesaj mturann » 13 Kas 2023, 11:47

Haluk Dursun
Rahmet olsun, mekan覺 cennet olsun

Yaz覺 i癟in teekk羹rler
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

D繹n TSF K羹lt羹r Sanat Fotoraf - Art & Culture Photograpy

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 4 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners