TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Hublot Classic Fusion Black Magic İncelemesi

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Hublot Classic Fusion Black Magic İncelemesi

Mesaj eyimen » 14 Ara 2015, 18:15

Onu bunu bilmiyorum da, AP olsun Patek olsun, makinalarini izlerken kapilip gidiyorum. Nasil bir guzelliktir :super:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj Clk » 14 Ara 2015, 18:26

Tgm, Patek cok uc bir örnek olsa da ben senin örnegin üzerinden devam edeyim. 2,5 milyon CHF'lik grandmaster chime'den Patek Dogru Düzgün kar etmiyor. 7 Saat ustasinin saati üretmek ve son haline getirmek icin harcadiklari Zaman toplamda 100.000 calisma saati.

Ancak normal fiyatli in house mekanizmalara gelirsek orada farkli etkenler orataya cikiyor. Balans yayi, balansin tümü (kullanilan malzeme v.s.), ebouche üzerinde ki iscilik hassasiyeti ve detaylar, kullanilan yataklamalar ve rulmanlar ve tabii ki bunlarin hassasiyeti, rotor malzemesi v.s. v.s.

Hata payini günde 7 saniyeden örnek 3 saniyeye cekmek istedigin zaman hata payinin ne Kadar degistigini ve bu mükemmellige ulasabilmek icin hangi faktörlerde ne tarz degisiklikler ve modifikasyonlar yapilmasi gerektigini, bu yatirim ve modifikasyonlarin maliyetini (son verdigim örnek 11 milyon Euro'luk balans yayi yatirimi ile NOMOS) tamamini beraber hesaplamak gerekiyor.

Ikisi de üc asagi bes yukari ayni hata ile zaman tutuyor dediginde genelde "git quartz saat al daha az hata ile calisiyor" derler. In House mekanizmada ki olay bence sadece malzeme, iscilik degil ayni zamanda kendine has özellikleri olan bir mekanizma. Bunlarin hicbirisinin iyi yada kötü ile alakasi yok.

Yoksa Tag Heuer'den Breitling'e Omega'dan IWC'ye neredeyse saat üreten tüm sirketlerin kullandigi ETA kötü diyecek adamin alinini karislarlar ;)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bg17 » 14 Ara 2015, 18:32

kilimanjaro yazdı:Tolga , belki de imalatcı olduğum için sevdiğim , kullandığım ürünlere maliyet bazında da bakarım.Şöyle birşey forum için nasıl olur.Örneğin 5.000 TL ye satılan ETA mekanizmalı bir saatle 20.000 TL ye satılan in hause mekanizmalı bir saat kullanılan malzeme bakımından karşılaştırılsa ve reelde ne kadar farklılık olduğu görünse.

Birde in hause mekanizmayla ETA nasıl kıyaslanacak ? zaman tutmasına göre mi ?

Sorularımı cahilce bulan olursa kusura bakmasın , kafam bu kadar basıyor.

Simdi oldukca muhendisce olan bakis acisina finansal boyut getiriyim.
Urun maliyeti dedigimizde, kisaca fabrika maliyeti, satilan malin maliyeti (COGS), satis ve genel giderler diye ayirirsak, (biz ayirmasak da olur, uluslararasi finansal raporlama standartlari ayirmis) yil sonunda toplam duruma geliriz.

Yani, fabrikadaki uretim maliyeti 10 TL ise, bunun uzerine 2 TL nakliye koydugumuzda satilan malin maliyetine ulasiyoruz. Bu noktada soyledigin gibi cok astronomik fark olmayabilir. Fakat, bir Rolex i, Omega yi satmak icin yapilan reklam, pazarlama aktivitileri, uzun donemli ARGE,Yonetim masraflarini isin icine koyunca resim degisisiyor. Cunku aslinda satan deger bunlar, fabrika cikis fiyati degil.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj Bg17 » 14 Ara 2015, 18:42

Dayanamadim yazaagim. Inhouse denilen nane, bana gore sadece bir pazarlama hikayesi.

Ortalama bir saat mekanizmasinda 220- 250 parca mevcut. Bu parcalarin bazilari cok basit dokumken, bazilari cok ciddi teknik ve bilgi gerektiren parcalar. Inhouse uretiyor dedigimiz firma, eger gercekten ust duzeyse (en tepeden bahsetmiyorum, mesala PP 5711), urettigi makenizmayi nereye tasarlatti ona soralim, muhtemelen JLC yapmistir. Sonra uretim. Parcalardan kacini kendisi uretti o da belli degil, bir cok gercekten teknik parcayi, breguet, A&S veya JLC`den aliyorlar. Sonuc, bizim F 16 uretimimiz gibi oluyor, adi inhouse, kaynagi belli degil.

Bu cercevede bakildiginda, ETA ne yapiyor, bir makenizma tasarliyor, standardize ediyor, herese satiyor. E ne oldu, scale of economics, maliyet dustu, hatalar azaldi. Bu onu kalitesiz mi yapar? hayir.

Farkli bi acidan ornek vermek gerekirse, vakko dan aldigin takim elbise kalitesiz midir? hayir gayet iyidir. Hatta bir cok terzi dikiminden, kisisel beceri, kumas kalitesi, tasarim falan dusunulunce, cok daha iyidir.

Yani, benim aldigim UN gibi orta ust marka bir saatde ETA olmasi iyidir bile, servisi kolaydir, kalitesi bellidir. Tamam 40K USD veriyorsak ozel birsey isteyebiliriz, ama onunda ic yuzu sandigimiz gibi olmayabilir.

O nedenle, inhouse daha iyidir bence dogru dusunce degil.
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj Clk » 14 Ara 2015, 18:51

Bg17, yani diyorsun ki AP Jumbo ile Steinhart Ocean One (mekanizma anlaminda) ayni kalitede :D :lol:

O zaman neden o kadar para verdin? Alsaydin söyle 200 Euro'luk bir otomatik ;)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bg17 » 14 Ara 2015, 18:56

Clk yazdı:Bg17, yani diyorsun ki AP Jumbo ile Steinhart Ocean One (mekanizma anlaminda) ayni kalitede :D :lol:

O zaman neden o kadar para verdin? Alsaydin söyle 200 Euro'luk bir otomatik ;)

e beni biliyorsun, onu da alip takiyorum, gonlum zengin.

jumbo yu cok pahali buldugumu bircok kereler soyledim zaten.

saka bir yana tabiki oyle demiyorum, ETA 2484 ile jlc makenizmasini karsilastirmam. Ama diyorum ki, orta ust seviyeye kadar ETA eksi degil, artidir. Ust duzeyde de inhouse denildiginde tam inhouse falan degil.

Inhouse denilen sey sadece bi pazarlama taktigi, marka yaratmanin bi adimi. Yoksa hic duymadim jlc, patek, pp inhouse mu diye soran? Cunku gerek yok, kalitesi farkli bir sekilde kanitlanmis, bu marka (inhouse) onemini yitirmis.
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj Clk » 14 Ara 2015, 19:01

Bg17 yazdı:Inhouse denilen sey sadece bi pazarlama taktigi, marka yaratmanin bi adimi. Yoksa hic duymadim jlc, patek, pp inhouse mu diye soran? Cunku gerek yok, kalitesi farkli bir sekilde kanitlanmis, bu marka (inhouse) onemini yitirmis.

Bahsettigin kategoride yukarida ki cümlene sonuna kadar katiliyorum. :thumbup:

Bu tartismanin baslangic sorusu 5000 TL ile 20.000 TL'lik saat olunca fiyat orta düzeyi fersah fersah gecip JLC Ultra Thin Moon kapisina dayaniyor. Mekanizmanin sadece 4,9 mm kalinliginda oldugunu hatirlatmak isterim. Önce bunu dizayn edip, sonra bu hassasiyette üretebilmek lazim ;)
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bg17 » 14 Ara 2015, 19:15

Clk yazdı:
Bg17 yazdı:Inhouse denilen sey sadece bi pazarlama taktigi, marka yaratmanin bi adimi. Yoksa hic duymadim jlc, patek, pp inhouse mu diye soran? Cunku gerek yok, kalitesi farkli bir sekilde kanitlanmis, bu marka (inhouse) onemini yitirmis.

Bahsettigin kategoride yukarida ki cümlene sonuna kadar katiliyorum. :thumbup:

Bu tartismanin baslangic sorusu 5000 TL ile 20.000 TL'lik saat olunca fiyat orta düzeyi fersah fersah gecip JLC Ultra Thin Moon kapisina dayaniyor. Mekanizmanin sadece 4,9 mm kalinliginda oldugunu hatirlatmak isterim. Önce bunu dizayn edip, sonra bu hassasiyette üretebilmek lazim ;)

Konu zaten JLC, PP degil, tartistigimiz, IWC, UN, gibi kendini fiyat olarak ust konuma alan ama ETA kullananlar.

Mesela, UN, adamlar Freak i yapmis, kapasite var mi? dibine kadar. tarihce, birikim, marka degeri var mi? hepsi var. Ama ne yapiyor, maxi marine de eta kullaniyor, (modifiye edilmis :lol: ) Bende diyorum ki, iyi iste ne olacak, FC inhouse yapiyor, sahsen bir artisini gormedim. FC marka degerini arrttirmaya calisiyor, UN ise zaten istedigi yere getirmis marka degerini, gerek duymuyor.

Bence konu surda kitleniyor, saat dedigimiz alete acayip yuksek bedeller oduyoruz, bunu rasyonellestirmeye calisiyoruz, mesela bu saat inhouse diyerek. Gerek yok aslinda, verdigimiz paranin buyuk kismi marka degeri, know how, arge ye gidiyor, bunu kabul edelim. illa elle tutulur, gozle gorulur seylere para verilir demeye gerek yok.

Mesela bir sirket alacagiz, icindeki makinalara gore degerlemiyoruz, gelecek potansiyelini, ve EBIT ini degerliyoruz, ki (15 carpan gormus kisiyim) bu da cogu zaman firmanin degerinden fazla oluyor, aradaki farki goodwill diyoruz. yani olculemeyen deger. Saat de oyle. alana hissettirdigi. Eger o parayi vermek zor geliyorsa, icine sinmemistir, cevap belli. Benim tavsiyem alma. Alip rasyonellestirmeye calismak dogru degil, insani ya esnaf olmaya iter, yada tatminsizlige.
Kullanıcı avatarı
Bg17

ÖncekiSonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners