Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir ─░nceleme

─░svi├žre ve Avrupa Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, ─░svi├žre Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či ─░svi├žre ve Avrupa ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir ─░nceleme

Mesaj burak1978 » 10 Eki 2010, 03:08

Herkese Merhabalar,

Bir s├╝redir hem forumdan hem de saat d├╝nyas─▒ndan uzak kalmama ra─čmen TSF'yi vakit bulduk├ža takip etmeye ├žal─▒┼č─▒yordum ancak bu s├╝rede de bo┼č durmad─▒m tabii ki ;)

Bir s├╝redir B dial pilot saatlerine olan hayranl─▒─č─▒m iyice avu├žlar─▒m─▒ ka┼č─▒nd─▒rd─▒ ve biraz ara┼čt─▒rman─▒n ard─▒ndan LACO (by Lacher) ya karar k─▒ld─▒m. ├ľncelikle bu markay─▒ ilk defa tan─▒yacak olanlar i├žin firman─▒n tarih├žesinden bahsedeyim biraz.

1925 y─▒l─▒nda Almanya'da kurulan Laco, 1940'lara gelirken ortaklar─▒ndan birisinin ayr─▒lmas─▒ndan itibaren kalan orta─č─▒n─▒n manuel ve daha sonradan da otomatik mekanizmalar ├╝reten Durowe'yi sat─▒n almas─▒yla b├╝y├╝k bir at─▒l─▒m yapar.O devirlerde yap─▒lan saatlerin kalitesi ve sa─člaml─▒─č─▒n─▒n kendisini ispat etmesi ├╝zerine Alman ordusu taraf─▒ndan ├Âzellikle pilotlar i├žin , IWC, Stowa, Lange&Sohne ve Wempe ile birlikte saatler geli┼čtirmesi konusunda yetki verilir ve pilot saatleri tasarlayarak ├╝retir. Sava┼č s─▒ras─▒nda hava sald─▒r─▒lar─▒ sonucunda fabrikalar─▒n─▒n bulundu─ču (ki bu b├Âlge ayn─▒ zamanda bir├žok saat ve saat par├žas─▒ ├╝reticisinin merkezi konumundayd─▒) Pforzheim b├Âlgesi ciddi hasar al─▒r ve Laco da bunlardan etkilenen fabrikalardan biridir.
Ancak sava┼č─▒n hemen ard─▒ndan Marshall yard─▒mlar─▒ sayesinde 1949 y─▒l─▒nda tekrar ├╝retime ba┼člayan firma, 1959 y─▒l─▒na gelindi─činde ayl─▒k 80.000 bin adetlik ├╝retimi ve 1400'e yak─▒n ├žal─▒┼čan─▒yla tam bir dev olmu┼čtur.
Bu s├╝re├ž de hali h─▒zarda Amerikal─▒ Timex grubu taraf─▒ndan sat─▒n al─▒nan firma, a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak elektronik saat mekanizmalar─▒na yo─čunla┼čmas─▒ ve 1970'lerde ba┼člayan quartz saat f─▒rt─▒nas─▒ndan ciddi yaralar alm─▒┼čt─▒r.
├çok uzatmayay─▒m, son olarak 1988 y─▒l─▒nda isim haklar─▒n─▒n ┼čirket y├Âneticisi taraf─▒ndan sat─▒n al─▒nmas─▒yla(ki daha ├Ânce Timex'den ─░svi├žreli bir saat ├╝reticisi taraf─▒ndan al─▒nm─▒┼čt─▒r) bug├╝nk├╝ yap─▒s─▒n─▒ kazanm─▒┼č ve Laco olarak a─č─▒rl─▒kl─▒ pilot saatleri ve di─čer saat modellerini ├╝retmeye devam etmektedir.
┼×u an itibar─▒yla Laco, pilot, navy ve squad olarak ├╝├ž farkl─▒ segmentte saatler ├╝retmeye devam etmektedir.

Bu arada pilot saatleriyle ilgili olarak ufak bir ayr─▒nt─▒ vermem gerekirse. Pilot saatleri iki farkl─▒ kadrandan olu┼čuyorlar. Birincisi A-Type denilen (resim-1) ve de B-Type denilen(resim-2). Laco taraf─▒ndan alman pilotlar─▒ i├žin ├╝retilen orjinal pilot saatleri her iki kadran modeli i├žinde 55mm ├žap─▒nda idi. Bu sayede pilotlar giydikleri kal─▒n montlar─▒n─▒n ├╝zerine bu saatleri rahat├ža oturtabiliyor ve kullan─▒m kolayl─▒─č─▒ sa─čl─▒yordu.
Resim -Resim 1
Resim -Resim 2
Laco, bu iki orjinal modelin an─▒s─▒na 500'er adet s─▒n─▒rl─▒ say─▒da ├╝retim yapt─▒.

Gelelim benim r├╝yalar─▒ma giren Baumuster B'nin ayr─▒nt─▒lar─▒na. Bu saat a┼ča─č─▒da (┼ču an i├žin) amat├Ârce ├žekilmi┼č ilk g├Âr├╝nt├╝lerini verdi─čim, orjinal B-Type'─▒n bir replicas─▒ olarak ├╝retiliyor. Hali haz─▒rda mekanizma olarak hem Miyota 8215 hem de ETA 2824-2 mekanizma olarak iki se├ženekli ├╝retiliyor. Ben ├Ânce Miyota'ya bir ┼čans vermeyi d├╝┼č├╝n├╝rken, birka├ž yerde ├╝st├╝ste Miyota kullan─▒c─▒lar─▒ndan ┼čikayetler okuyunca rotam─▒ ETA mekanizmal─▒ modele ├ževirdim. Ve do─čal olarak da iki kat─▒ndan biraz fazla fiyat fark─▒ ├Âdedim :D :D

Bundan sonras─▒n─▒ da a┼ča─č─▒da ekledim resimler ve altlar─▒ndaki yorumlar─▒mla devam edeyim. :thumbup:

Resim
├ľncelikle siyah uzun bir karton kutu i├žinde gelen saatin kutusu a├ž─▒ld─▒─č─▒nda i├žinde suni deriden yap─▒lm─▒┼č fermuarl─▒ bir ├žanta ├ž─▒k─▒yor. Saat ve yedek kay─▒┼č─▒ ile mekanizmalar i├žin haz─▒rlanm─▒┼č olan kullan─▒m k─▒lavuzu bu kutunun i├žerisinde bulunuyor. G├Âr├╝n├╝m olarak bence fiyat─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ veren bir paketleme. Ayr─▒ca bu kutuyu, seyahatler esnas─▒nda yedek saatinizi koyarak kullanman─▒zda m├╝mk├╝n ki bu da san─▒r─▒m saatlerinden ayr─▒lmak istemeyenler i├žin art─▒ puand─▒r. Kutudan ├ž─▒kan ikinci bir evrakta ise saatin ├že┼čitli konumlarda mekanizmas─▒n─▒n sapma de─čerleri verilmi┼č. Almanca oldu─ču i├žin detaylara ├žok hakim olamad─▒m ancak sadece bir yerde +1 saniye olmas─▒ beni hayrete d├╝┼č├╝rd├╝. Bu test san─▒r─▒m sertifikan─▒n alt─▒nda yazd─▒─č─▒ gibi 22.12.09 tarihinde yap─▒lm─▒┼č.

Resim
Foto─čraflar─▒n ├žok amat├Ârce-aceleyle yetersiz ─▒┼č─▒k ko┼čullar─▒nda ├žekildi─čini tekrar hat─▒rlat─▒r─▒m. O y├╝zden saatin duru┼čla ilgili ├Ânyarg─▒l─▒ olmay─▒n. Kutuda saat ile birlikte gelen iki farkl─▒ tonda kahverengi kay─▒┼č var. Yedek kay─▒┼č─▒n ├╝zerinde de pin'lerin bulunmas─▒ ilk dikkatimi ├žeken ┼čey oldu.

Resim
42mm ├žap─▒nda satin finish denilen bir kasaya sahip saat, safir kristal bir cama sahip. Bu sayede bir├žok a├ž─▒dan bakt─▒─č─▒mda saatin yans─▒ma yapmad─▒─č─▒n─▒ ve kolayl─▒kla okunabildi─čini tespit ettim. Ayar(kurma) kolu ise yakla┼č─▒k olarak 0.3-0.4 cm d─▒┼čarda diamond crown tipinde. B type olmas─▒ nedeniyle akrep k├╝├ž├╝k ve ortada yer al─▒rken, yelkovan d─▒┼čarda ve kadranda ├Âne ├ž─▒k─▒yor. Ufak bir hat─▒rlatma orjinal B type'larda g├╝n g├Âstergesi bulunmuyordu ancak g├╝n├╝n├╝ ┼ča┼č─▒rmakta olduk├ža ba┼čar─▒l─▒ bir adam olarak bunun faydal─▒ olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m ve tercihimi bu y├Ânde kulland─▒m. :D Siyah kadran ├╝zerine beyaz olarak i┼členen rakamlar olduk├ža ba┼čar─▒l─▒ ve gayet temiz ├žal─▒┼č─▒lm─▒┼č g├Âr├╝n├╝yor. Saat kolunda 12 hizas─▒nda firman─▒n imzas─▒ mevcut.
Resim

Resim
Saat ile birlikte gelen her iki kay─▒┼č da perforated denilen iki katmandan olu┼čan ve aralar─▒nda delikler vas─▒tas─▒yla hava almay─▒ kolayla┼čt─▒racak ┼čekilde dizayn edilmi┼č. Bu sayede terlemelerin bir miktar ├Ân├╝ne ge├žiliyor san─▒r─▒m.

Resim
Arka kapa─č─▒ ┼čeffa olan saatin ├╝zerinde firman─▒n ad─▒n─▒n yaz─▒l─▒ oldu─ču ETA mekanizmas─▒n─▒ g├Ârmek m├╝mk├╝n. Bu arada saat 5 ATM (50 metre) su ge├žirmezlik ├Âzelli─činde. Pilot saatlerinde suyla temas pek olmayaca─č─▒ d├╝┼č├╝n├╝ld├╝─č├╝nden bu olduk├ža standart ve yeterli bir ├Âzellik.

Gelelim saatte beni en ├žok etkileyen b├Âl├╝m├╝ne. LUME. ┼×u kadarki a┼ča─č─▒daki g├Âr├╝nt├╝ tam karanl─▒kta ve sadece 5 saniyelik bir ─▒┼č─▒─ča tutulmas─▒ sonucunda olu┼čan lume. Hemen alt─▒ndaki foto─črafta da yine ayn─▒ s├╝reye tabi tutulan Steinhart'─▒m ile aralar─▒ndaki fark─▒ g├Ârebiliyorsunuz. E─čer Steinhart'─▒nm─▒n lume'unda bir sorun yoksa (ki bunu d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒m), kesinlikle 10 fersah ilerde.
Resim
Resim

Son olarak saat ile ilgili hen├╝z kullan─▒m yorumlar─▒m─▒ ve mekanizman─▒n do─črulu─čunu test etmedim. O y├╝zden 1 hafta boyunca kullan─▒p, g├Âr├╝┼člerimi yine sizlerle payla┼čmay─▒ (ve tabii daha iyi foto─čraflarla) d├╝┼č├╝n├╝yorum. Herkese ┼čimdiden iyi pazarlar ve iyi haftalar dilerim.

BURAK
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
burak1978

Kay─▒t: 14 Nis 2010, 12:55

Re: Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat UZUN bir inceleme

Mesaj mlm » 10 Eki 2010, 03:28

Burak, yeni saatin hay─▒rl─▒ olsun, ├žok g├╝zelmi┼č, g├╝le g├╝le kullan..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 02:59

Mesaj drk » 10 Eki 2010, 03:39

Burak1978, ├Ân inceleme i├žin te┼čekk├╝rler, g├╝le g├╝le kullan saatini, yeni foto─čraflar─▒ bekliyoruz. :) Lume konusunda ├žok hakl─▒s─▒n, san─▒r─▒m pilot saatlerin kilit ├Âzelliklerinden biri de bu. Steinhart─▒n, yeni saatinin yan─▒nda bu kadar zay─▒f lume performans─▒ g├Âstermesinin sebebi lume rengi. Malesef gri lume karanl─▒kta beyaz kadar iyi ve uzun s├╝re parlayam─▒yor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
drk

Kay─▒t: 20 Nis 2010, 23:24

Mesaj Bond » 10 Eki 2010, 03:44

Harika bir inceleme olmu┼č Burak1978. B Type kadranl─▒ ├žok g├╝zel bir model. Laco bu konuda ├Ânemli ve tarihsel firmalardan birisi. Konu ile ilgili ekstra bilgiler i├žin te┼čekk├╝rler. Ben TSF SE b├Âl├╝m├╝nde Flieger modellerle ile ilgili detayl─▒ bir konu a├žm─▒┼čt─▒m. Linki ekliyorum. Hem ilgini ├žekecektir hemde kat─▒l─▒m─▒n─▒ bekliyorum. Orada Laco'nun tarihinden baz─▒ eski foto─čraflarda var. Saati iyi g├╝nlerde zevkle kullanman─▒ dilerim. :)

WW II Flieger Concept Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=181&t=3793

Luminova konusuna gelirsek merak etme hi├ž bir sorun yok, konu ┼čundan kaynaklan─▒yor. Sendeki Silver Limited Edition modelde kullan─▒lan Super Luminova siyah rengi nedeni ile ─▒┼č─▒─č─▒ emdi─či i├žin skalada en d├╝┼č├╝k ─▒┼č─▒ma de─čerine sahip renk. O kadar parlamas─▒ bile mucize :D Yeni Laco (Lacher&Co) Baumuster B modeli saatinde ise en kuvvetli SL olan C3 kullan─▒lm─▒┼č. ├ľrnek alttaki tablodaki koyu k─▒rm─▒z─▒ en sonda ve SL C3' e g├Âre sadece y├╝zde 22 ─▒┼č─▒ma de─čeri sa─člayabiliyor. Siyah luminova ise ├žok ├Âzel ve nadir kullan─▒lan bir renk ve listeye dahi girmemi┼č do─čal olarak, C3'├╝n y├╝zde 10'u kadar veriyorsa iyi diyebilirim. Linkteki konuda ek bilgiler mevcut.

Super Luminova BG W9 Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=181&t=3774

Resim

WUS Forumlar─▒nda bu model ├╝zerinden bir Special Edition projesi yap─▒lm─▒┼čt─▒ 2008'de. Yar─▒n o proje detaylar─▒n─▒da scribd d├Âk├╝man─▒ olarak konuya eklemeye ├žal─▒┼č─▒r─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bond
Administrator

Ya┼č: 44
Kay─▒t: 14 Eki 2009, 21:36

Re: Laco (Lacher&Co) Baumuster B - Dikkat Uzun Bir ─░nceleme

Mesaj Clk » 10 Eki 2010, 07:52

S├╝per secim Burak. G├╝le g├╝le kullan. Bende 55 mm'lik ├Âzel modeli ├╝zerinde bayagi bir d├╝s├╝n├╝p kazarsiz kalmistim. Halen de kararsizim. Ama koleksiyon parcasi olmayi hak eden saatler.

Bu model 36 mm'lik olan model degil mi?
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj burak1978 » 10 Eki 2010, 11:30

Bond, bilgilendirme i├žin te┼čekk├╝r ederim. ─░├žimi rahatlatt─▒n denebilir. :)

Clk, bu 42mm lik modeli.

Herkese iyi pazarlar.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
burak1978

Mesaj Frax » 10 Eki 2010, 15:11

├çok g├╝zel saat hay─▒rl─▒ olsun :) clk ve burak1978 sayesinde yeni markalarla tan─▒┼čmaya devam :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Frax

Kay─▒t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj sedir » 10 Eki 2010, 16:43

Elinize sa─čl─▒k. ─░yi g├╝nlerde kullan─▒n. Bu gibi incelemeler ├žok faydal─▒ oluyor. Bir de m├╝mk├╝n oldu─čunca a─č─▒rl─▒k bilgilerini de ekleyebilir misiniz? ├ľzellikle ├žap─▒ b├╝y├╝k olan saatlerin a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ da merak ediyorum.
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 55
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj burak1978 » 11 Eki 2010, 14:32

Sedir Merhaba,

├çap─▒ 42mm demi┼čtim ama senin s├Âyledi─čin b├╝y├╝k s─▒n─▒f─▒na giriyor mu bilemedim. A─č─▒rl─▒k olarak hassas teraziye koydu─čumda 65 gr gibi bir┼čey ├ž─▒k─▒yor ki kolda da zaten Steinhart'dan sonra(ki kendisi 47mm'lik bir canavar) olduk├ža hafif kal─▒yor.

Bu arada a┼ča─č─▒da kolda ├žekilmi┼č ilk g├Âr├╝nt├╝leri ekliyorum. Herkese iyi haftalar.
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
burak1978

Mesaj sosyalcan » 12 Eki 2010, 21:29

Ger├žkten saat ├žok ho┼č ve inceleme de bir o kadar g├╝zel elinize sa─čl─▒k saatiniz hay─▒rl─▒ olsun g├╝le g├╝le kullan─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sosyalcan

Kay─▒t: 17 ┼×ub 2010, 17:12

Mesaj sedir » 12 Eki 2010, 21:58

burak1978 yazd─▒:Sedir Merhaba,

├çap─▒ 42mm demi┼čtim ama senin s├Âyledi─čin b├╝y├╝k s─▒n─▒f─▒na giriyor mu bilemedim. A─č─▒rl─▒k olarak hassas teraziye koydu─čumda 65 gr gibi bir┼čey ├ž─▒k─▒yor ...

Bence 40 mm'den sonras─▒ b├╝y├╝k s─▒n─▒fa girmeli. 45 ve ├╝zeri ise ├žok b├╝y├╝k olmal─▒. Mutlaka genel kabul g├Ârm├╝┼č bir s─▒n─▒flama da vard─▒r. Bilenler yazar san─▒r─▒m.
Bu arada 65 gram iyi bir de─čer bence. Hatta hafif bile say─▒lmal─▒.
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 55
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj uzbey33 » 13 Eki 2010, 03:28

saatiniz hay─▒rl─▒ olsun ├žok ┼č─▒k, peki miyota mekanizmal─▒ olan─▒n fiyat─▒n─▒ ├Â─črenebilir miyim?
collecting is fun. instagram--> uzbey33: saat, uzbey: seyahat
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
uzbey33

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 05 ┼×ub 2010, 19:18

Sonraki

D├Ân TSF ─░svi├žre Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 24 misafir

Click To Discover Time Square Kanyon

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners