1991'den bugüne fiyat, kalite ve kusursuz hizmeti bir arada sunan Sami Saat ve Mücevherat
dünyanın en prestijli lüks saat markaları ve benzersiz saat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Jaeger LeCoultre Reverso vs Frank Muller Vanguard

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Jaeger LeCoultre Reverso vs Frank Muller Vanguard

Mesaj Oversea » 27 Kas 2016, 18:25

Peki eğer saatlere sadece tarihçe ve ikonlaşma gözüyle yaklaşırsak, yeni saatçiliğe ve çağdaş horolojiye nasıl destek vermiş olacağız?
Yeni çıkan bir ürünün belki de geleceğin ikonik parçası olmaya aday olan tılsımı, aslında yine modadan ve sürdürülebilirlikten geçmiyor mu? Franck Muller gibi yeni sayılabilecek bir marka olmasına rağmen sizce zamansız parçalar üretmiyor mu? Yoksa aslında her şey kolundaki saatle özdeşleşip özdeşleşmemekle mi alakalı?
Oversea

Mesaj kilimanjaro » 27 Kas 2016, 18:55

eraydinc yazdı:Peki eğer saatlere sadece tarihçe ve ikonlaşma gözüyle yaklaşırsak, yeni saatçiliğe ve çağdaş horolojiye nasıl destek vermiş olacağız?
Yeni çıkan bir ürünün belki de geleceğin ikonik parçası olmaya aday olan tılsımı, aslında yine modadan ve sürdürülebilirlikten geçmiyor mu? Franck Muller gibi yeni sayılabilecek bir marka olmasına rağmen sizce zamansız parçalar üretmiyor mu? Yoksa aslında her şey kolundaki saatle özdeşleşip özdeşleşmemekle mi alakalı?

Soru taktire değer.Özellikle Basel de tanıtılan önemli butik markaların yenilikçi girişimlerine dikkat etmenizi öneririm.Bu markaların modelleri genelde çok beğeniliyor.Ancak Maurice lacroix , Frank Muller gibi bilinen markaların yenilikçi girişimleri moda esintileri olarak nitelenip eleştiriliyor.Bu akıma ben de dahilim.

Kanımca , bir saatin bütün bileşenlerinde ( mekanizma , gövde , kadran , kayış vs ) eşit gelişim sağlamayı hedefleyen köklü saat markalarının deneysel modelleri gelecekte ikonik olmaya aday olacaktır.
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj afl » 27 Kas 2016, 19:07

eraydinc yazdı:Peki eğer saatlere sadece tarihçe ve ikonlaşma gözüyle yaklaşırsak, yeni saatçiliğe ve çağdaş horolojiye nasıl destek vermiş olacağız?

Yeni saatçiliğe destek vermek gibi bir misyonumuz ve gerekliliğimiz yok. Çağdaş horoloji diye de bir kavram bilmiyorum. Bence FM zamansız parçalar üretmiyor. Aynı Hublot gibi anlık parçalar üretiyor. Ama bunu en sağlıklı şekilde 20-30 yıl sonra müzayedelerden anlayabiliriz. Her şey değil ama işin büyük kısmı, evet, koldaki saatle sizin kurduğunuz bağ. Bu bağı ikonik modeller, tarihçe, marka, kalite ile kurabildiğiniz gibi, teknik, komplikasyon, mekanizma ile de kurabilirsiniz veya sadece beğeni ve dizayn bile tek başına faktör olabilir. Tamamen size kalmış bir seçim. Verdiğiniz iki örnek özelinde düşünürsek; Reverso marka, kalite, tarihçe, stil ve zamansızlık olarak tartışma götürmez biçimde önde. FM ise yaratıcısının horolojik dehası tartışılmaz olmakla beraber daha bir "günün trendi" tarzına sahip.
Bence en iyi yol, imkanınız varsa her ikisini de bileğinizde deneyip karar vermeniz. Çünkü günün sonunda bu seçim son derece kişisel bir mesele. Benim tercihim zaten Reverso'dan yana oldu ve severek kullanıyorum :thumbup:
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Oversea » 27 Kas 2016, 19:49

Saatleri bugün denedim ve FM için çok avantajlı bir fiyat aldım diyebilirim. JLC, Türkiye'de biraz tuzlu.

FM bilekte çok güzel duruyor ve benim gibi 2 metrelik bir adamda bile çok kaba durmuyor. (Bilekliğimle olan uyuma ne diyorsunuz? :)

Resim

Resim

Jaeger ise bir klasik olduğunu ilk bakışta belli ediyor. Tercih ettiğim model soldaki. Siyah olan çift taraflı ve otomatik bir mekanizmaya sahip değil.

Resim

Beğendiğim otomatik model, klasik modelin aksine çevirdiğinizde kasayı değil mekanizmayı görüyorsunuz.

Resim

JLC Reverso zarif bir model gibi dursa da, Large versiyonu gerçekten büyük bileklerde bile güçlü ve iri duruyor.

FM'nin tarzı ve bilekte duruşu beni benden alırken, JLC ise gerçek saat benim diyor her noktasıyla. Tam bir ikileme düştüm :)
Oversea

Mesaj cagatay10 » 27 Kas 2016, 20:08

Bence Franck Muller ancak biri size hediye ederse, ya da rüşvet olarak filan alırsanız kullanılabilecek bir marka. Eğer JLC büyüklük olarak sıkıntı yaratmadıysa(Benim bileklerim epey kalın olduğu için, oyuncak gibi durmuştu), ben burada bir karşılaştırma göremiyorum.
Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır...
Kullanıcı avatarı
cagatay10

Mesaj Maybek » 27 Kas 2016, 20:39

Basima bir is gelmeyecekse ben FM yi daha cok begendim kolunuzda daha iyi durmus estetik olarak

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Maybek

Mesaj Masterport » 27 Kas 2016, 20:43

Maybek yazdı:Basima bir is gelmeyecekse ben FM yi daha cok begendim kolunuzda daha iyi durmus estetik olarak

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

+1

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Masterport

Mesaj Bg17 » 27 Kas 2016, 20:45

cagatay10 yazdı:Bence Franck Muller ancak biri size hediye ederse, ya da rüşvet olarak filan alırsanız kullanılabilecek bir marka. Eğer JLC büyüklük olarak sıkıntı yaratmadıysa(Benim bileklerim epey kalın olduğu için, oyuncak gibi durmuştu), ben burada bir karşılaştırma göremiyorum.

Katiliyorum.

Boyutla ilgili bir durum sozkonusuysa grande reversoya da bakilabilir.

Ayrica yeni tanitilan reversolarda otomatik duo da mevcut.

Resim

Resim
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners