Seiko Prospex SBDX001 "Marinemaster" Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Seiko Prospex SBDX001 "Marinemaster" Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Cct » 09 Au 2014, 15:16

Evet beyler,

Saatimiz Seiko Prospex SBDX001 "Marinemaster". Panerai 繹ncesi son dura覺m :twisted:

Bana g繹re Seiko Diver's serisinin geldii son nokta. Gerek i癟ilii gerek tasar覺m覺yla bence olabilecek en iyi Japon saatlerinden biri.

Tasar覺m demiken Submariner'a olan benzerlii aikar. Fakat bu benzerlii sa癟malamadan ve Seiko Diver'lar覺n en baar覺l覺 繹zelliklerini g羹zelce harmanlayarak sunmu olmalar覺 da ayr覺ca takdir edilesi.

MarineMaster GS deil ama GS mekanizmal覺. (Saatin i癟indeki 8L35 asl覺nda bir GS mekanizmas覺 olan 9S55 fakat MM'da dekore edilmemi ve hassas kalibrasyona tabi tutulmam覺)

8L35 kodlu mekanizma 28.800 vurua sahip ve 60 saat g羹癟 rezervi var. Aral覺覺 kitap癟覺kta +5, +10sn olarak belirtilsede imdiye kadar okuduum t羹m reviewlar COSC aral覺覺nda 癟al覺t覺覺n覺 belirtiyor.

Resim

8L35

Resim

GS'da kullan覺lan 9S55

MarineMaster serisi asl覺nda 癟ok fazla saatten olumuyor. Quartz, Spring Drive ve Mekanik kalibrelerin bulunduu bu seride liderlii Tuna ve MM 300m payla覺yor. Tuna tak覺lmayacak kadar tool watch olduundan pek fazla tercih edilmiyor fakat konumuz olan SBDX001 t羹m d羹nyada saat merakl覺lar覺n覺n ilgi oda覺 olan ve 癟ok sevilen bir model :champ:

Fotoraflar:

Resim

MM 癟ok g羹zel bir kutu i癟eriiyle geliyor. Temizleme bezi, Kay覺-bilezik deitirme aparat覺 ve Waffle Strap olarak bilinen poli羹retan kay覺. Genel olarak kutu tasar覺m覺n覺 beendim. Tool Watch hissini pekitiriyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Bezel akrilik benzeri bir kaplamaya sahip. Biraz kolay 癟izilirmi gibi g繹r羹n羹yor o y羹zden saati dikkatli kullanmak gerekecek. Kadran ve indexler gayet g羹zel haz覺rlanm覺, 癟ok dengeli. Kollarda olduk癟a houma giden detaylardan.

Kadran tasar覺m覺 Submariner'dan bir hayli esinlenilmi fakat direkt bir kopya s繹z konusu deil. T羹m Submariner elemanlar覺 Seikolat覺r覺larak kullan覺lm覺. Genel bu tip Japon diver saatlerde bulunan abart覺l覺 kol, bezel ve kadran tasar覺m覺ndan eser yok. Herey gayet sade ve fonksiyonel.

Tarih 癟ark覺 beyaz yerine g羹m羹 bir materyalden haz覺rlanm覺. D羹z beyazdan 癟ok daha g羹zel durduunu d羹羹n羹yorum.

Resim

Bilezik gayet g羹zel. 襤lk defa bir Seiko bileziini beendim. Olduk癟a salam hissettiriyor ve 癟ok iyi y羹zey i癟iliine sahip. Fakat baklalar anormal b羹y羹k. Her bilee tam oturmayacakt覺r. zellikle endlinkler 癟ok g羹zel haz覺rlanm覺 ve kasa ile gayet uyumlu bir yap覺ya sahip. Keke klasik pin&collar sistemi yerine vidal覺 olsaym覺..

Resim

Saat biraz b羹y羹k ve kal覺n. Bunun sebebi monokok kasadan kaynaklan覺yor. MM'覺n arka kapa覺 yok. Saat sadece 羹stten a癟覺labiliyor. Ayr覺ca saat bir Helium Diver fakat Helium vanas覺 bulunmuyor. Monokok kasa sayesinde Helium vanas覺na ihtiya癟 kalmam覺. Faydas覺z ama ilgin癟, tam Japon ii :)

Cam mevzusu ise ilgin癟. MM'da AR kaplamal覺 Hardlex Kristal cam bulunuyor. Safir cama g繹re 癟izilme problemi olan bu cam覺n neden kullan覺ld覺覺n覺 batan anlamad覺m zira 癟ok daha uygun fiyatl覺 Seiko'larda safir cam bulunuyor. Biraz arat覺r覺nca konunun asl覺nda He-Diver 繹zelliinden kaynakland覺覺n覺 繹rendim. Hardlex esnek yap覺s覺ndan dolay覺 sadece tek yerden a癟覺lan kasan覺n su ge癟irmezliine yard覺mc覺 oluyormu. imdilik pek sorun etmedim, AR kaplamal覺 olmas覺ndan dolay覺 pek safir cam覺 aratm覺yor.

Kasa 癟ap覺 : 44mm
Kasa y羹kseklii : 14.6mm
A覺rl覺k : (Bilezikle birlikte) 210gr :!:

Resim
Resim

Klips klasik Seiko gibi g繹r羹nsede 癟ok daha gelimi bir versiyon. Uzatma yerine k覺zak sistemi kullan覺lm覺, bu sayede istediiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Submariner'da bulunan GlideLock'un biraz ilkeli diyebiliriz fakat i g繹r羹yor. Boyut olarak biraz b羹y羹k haz覺rlanm覺 klips ince bileklerde biraz s覺k覺nt覺 yaratabilir :!:

Resim

Ben a癟覺k癟as覺 saati Waffle Strap ile kullanmak i癟in ald覺m. Kay覺 癟ok rahat fakat birazc覺k keserek k覺saltmak gerekecek san覺r覺m. Kasada lug hole bulunduundan dolay覺 kay覺 - bilezik deitirmek gayet kolay.

Resim

MM tabiki bir Submariner deil fakat altkategorisinde bulunan 癟ou modeli zorlayacak kaliteye ve 癟繹z羹mlere sahip.

Ben MM i癟in Hardcore Seiko tan覺mlamas覺n覺 uygun g繹rd羹m :D

MM i癟in 羹st d羹zey Seiko yak覺t覺rmas覺 癟ok yanl覺 olmayacakt覺r, fiyat etiketi kesinlikle ucuz deil. Daha 繹ncede bir bal覺kta belirttiim gibi kendisi benim g繹nl羹m羹n GS'su :D Japon saatleri aras覺nda 繹nemli ve bilinen bir model olan MM 300'羹 koleksiyonuma katt覺覺m i癟in 癟ok mutluyum :)

Herkese teekk羹r ediyorum :champ:
Her t羹rl羹 saat itinayla tak覺l覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Cct

Ya: 39
Kay覺t: 21 Oca 2013, 20:07

Re: Kutu A癟覺l覺覺!

Mesaj mcd » 09 Au 2014, 15:17

Tag 500m
Cihan
Kullan覺c覺 avatar覺
mcd

Ya: 42
Kay覺t: 21 Au 2012, 02:01

Re: Ynt: Kutu A癟覺l覺覺!

Mesaj mcd » 09 Au 2014, 15:20

Japonmu telefondan g繹rmemiim. :lol: seiko
Cihan
Kullan覺c覺 avatar覺
mcd

Ya: 42
Kay覺t: 21 Au 2012, 02:01

Mesaj Miriel » 09 Au 2014, 15:27

Seiko Marine Master
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Kay覺t: 03 Au 2011, 20:08

Mesaj sercankaf » 09 Au 2014, 15:36

Ben biliyorum, simdiden guzel gunlerde kullanmani diliyorum ;)
Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.
Kullan覺c覺 avatar覺
sercankaf

Ya: 41
Kay覺t: 16 May 2012, 09:33

Mesaj raven » 09 Au 2014, 15:45

seiko 5 sport :?:
D羹羹n羹yorum 繹yleyse var覺m, d羹羹nemiyorum 繹yleyse mal覺m!
Kullan覺c覺 avatar覺
raven

Ya: 53
Kay覺t: 26 Nis 2013, 19:31

Mesaj hozburun » 09 Au 2014, 15:49

Orient Star Diver WZ0251FD ???
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj Cct » 09 Au 2014, 16:01

Hala tam bir tahmin yok :)
Her t羹rl羹 saat itinayla tak覺l覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Cct

Ya: 39
Kay覺t: 21 Oca 2013, 20:07

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners