Bir Saat Merakl覺s覺n覺n Maceralar覺 & Panerai PAM507 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Bir Saat Merakl覺s覺n覺n Maceralar覺 & Panerai PAM507 襤ncelemesi

Mesaj drk » 09 ub 2014, 16:05

Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra yeni bir incelemeyle kar覺n覺zday覺m. Baz覺lar覺n覺z覺n bildii 羹zere 癟ok maceral覺 bir saat ser羹veninden sonra bu noktaya geldim :) Olduk癟a uzun bir s羹re baka saat almayaca覺m覺 d羹羹nd羹羹mden bu incelemeyi olabildiince elenceli ve uzun tutmaya 癟al覺aca覺m :D

Bir Saat Merakl覺s覺n覺n Maceralar覺

Gen癟lik Y覺llar覺 - Hey Gidi G羹nler

Efendim, bu yolculuun ba覺 taa 2003 senesine dayan覺yor. (Vay be 11 sene olmu :D) Bana g繹re ilk ciddi saatlerimden biri, Swatch Irony Sergio Garcia Golf Edition. 12 ya覺ndayd覺m daha. Yalan yok saatin yan覺nda gelen golf topu 癟ok ilgimi 癟ekmiti :) O y覺llar arkada 癟evrem aras覺nda iki tip saat yayg覺nd覺. Ya casio ve daha 癟ok nike'覺n dijital saatleri yada swatch. Her a癟覺ndan 癟ok houma gitmiti ve bir g羹n annemin bu g羹zel hediyesiyle 癟ok b羹y羹k bir mutluluk yaam覺t覺m :) Uzunca bir s羹re 癟ok severek kulland覺m bu saati. Tabii y覺llar etkisini g繹sterdi ve zamanla al羹minyum kasan覺n kaplamas覺nda renk atmalar覺 oldu, daha k繹t羹s羹 bileziin kau癟uktan imal edilmi baklalar覺 par癟aland覺 ve kronograf 癟al覺maz hale geldi. u anda 癟ekmecede hayata geri d繹nmeyi bekler halde yat覺yor, en k覺sa zamanda ufak bir operasyonla bunu ger癟ekletireceim.

Resim

Resim

Sonra aradan biraz zaman ge癟ti. Lise y覺llar覺nda ergen Drk :D Lanet olas覺ca dersane zamanlar覺, o zamanlar bu kadar varo deildi k覺z覺lay ve 癟evresi, ben oralarda sal覺na sal覺na gezerken saat癟inin vitrininde bir saat g繹rd羹m. Seiko Sportura SNA595P1.

Resim

A覺k olmutum resmen, her saat癟inin 繹n羹nden ge癟erken g繹z羹m onu ar覺yordu, bakmaya doyam覺yordum. 襤lk tan覺mamdan yakla覺k 1,5 sene sonra mucizevi bir ekilde saat kolumdayd覺. O zamanlardaki saate bak覺 a癟覺ma g繹re inan覺lmaz y羹ksek bir mebla kar覺l覺覺 saati alm覺t覺k. Mutluluktan u癟uyordum adeta :) Her ne kadar imdi pili bitmi bir ekilde 癟ekmecede yat覺yor olsa da hala g繹rd羹羹mde surat覺mda bir tebess羹m oluturmay覺 baar覺yor ve bence en 繹nemli k覺s覺m da bu :thumbup:

Seiko ile olduk癟a uzun bir zaman ge癟irdikten sonra 羹niversiteye balayan Drk daha kaliteli ve uzun y覺llar kullan覺p gelecek nesillere aktarabilecei bir saat aray覺覺na girdi. Evet, doru tahmin ettiniz 癟繹z羹m Patek Philippe'ydi :lol: Neyse, balad覺m arat覺rmaya. 襤lk kefettiklerimden biri Rolex Submariner'di.

Resim

Elbette burun k覺v覺rd覺m. B羹t羹n k覺rolar rolex takar, sahtesi orijinalinden 癟ok, falan filan cahil d羹羹ncelerle bir g羹zel rolex'i sildim kafamdan. Daha sonra Omega Planet Ocean'a odaklanmaya balad覺m. Gittim inceledim, bir 癟ok a癟覺dan beklentilerimi kar覺l覺yordu. Arada tabi y羹zlerce farkl覺 marka ve modeli daha d羹羹nd羹m ama 繹ne 癟覺kanlar覺 yaz覺yorum sadece.

Resim

Omega'y覺 neredeyse almak 羹zereydim ki bir baka g羹zele g繹nl羹m羹 kapt覺rd覺m. Blancpain Fifty Fathoms :)

Resim

Bu saat ger癟ekten bambakayd覺. Hepsinden daha farkl覺yd覺. Bilekte daha da g羹zel duruyordu, derken... kar覺ma Audemars Piguet Royal Oak 15300 癟覺kt覺.

Resim

O nas覺l bir i癟ilikti, kaliteydi 繹yle :shock: Kelimelerle anlat覺l覺r gibi deildi. Tabi benim kafa da bu s覺rada iyice 癟orbaya d繹nm羹t羹. Ne yapaca覺z ne edeceiz derken dierlerinden olduk癟a farkl覺 bir saat ilgimi 癟ekmiti. Officine Panerai Radiomir Composite Marina Militare PAM00339.

Resim

Bu saati tam 1,5 sene bekledim.(Siparii verdikten saati alana kadar ge癟en s羹re) Fakat o s覺rada kafamdaki f覺rt覺nalar覺 anlatamam :D Saatin ger癟eini dahi g繹rmemiim, 47mm'lik devasa bir boyuttan bahsediyoruz, Panerai o zamanlar bu kadar pop羹ler ve gelecek vaat eden bir marka deil, vs. vs. Sa olsunlar saati de 繹yle bir tan覺tt覺lar ki, ite 繹yle g羹zel, b繹yle salam, 癟izilmez, k覺r覺lmaz, torununuzun torununu g繹mer, yine saate bir ey olmaz. Ve saat geldi. Bond'la beraber saat癟iye gidip ilk g繹r羹羹m羹z羹 anlatamam, 癟ok keyifli bir and覺. O da nesi, m羹thi bir ey bu. Renk, boyut, konfor, mekanizma, k覺sacas覺 her detay beklediimden 癟ok 癟ok daha iyi.

Resim

Peki sonra ne oldu? Kompozit dedikleri asl覺nda swatch'覺n al羹minyummu :D Sorunlar, sorunlar ve sorunlar. Yaz覺k ettiler g羹zelim saate. Ben de elimden 癟覺kard覺m, gitti bitti.

Tam noktay覺 koyduk derken macera yeniden balad覺 b繹ylece. Tabi bu s覺rada markaya olan sempatim de had safhada. G繹z羹m Panerai'den bakas覺n覺 g繹rm羹yor. Bu s覺rada fuar yap覺ld覺, aradan bir s羹re ge癟ti, Panerai yine enteresan bir saatle kar覺m覺za 癟覺kt覺; Panerai Submersible 1950 Bronzo.

Resim

Maalesef bu saat de bende pek 繹m羹rl羹 olmad覺, bu konuya fazla deinmek istemiyorum. En b羹y羹k pimanl覺klar覺mdan biri olarak 癟ok kez ba覺n覺z覺 ar覺tt覺m zaten :D

Sonra s覺radaki saatimize geliyoruz. Yine Panerai, bu sefer 癟ok baka bir model, Luminor PAM00372. 襤te bu saat ger癟ekten 癟ok g羹zeldi, iri boyutlar覺na ramen kullan覺m覺 癟ok rahatt覺, uzun bir s羹re severek kulland覺m.

Resim

Panerai 癟ok g羹zeldi, kullan覺m覺 癟ok keyifliydi ama forumun da etkisiyle yeni aray覺lar i癟ine girmitim. Ve sonu癟 y覺llar 繹nce burun k覺v覺r覺p bir kenara att覺覺m Rolex Submariner oldu :)

Resim

D羹r羹st olmak gerekirse bundan 繹nceki b羹t羹n ald覺覺m saatlere k覺yasla bambaka bir havas覺 vard覺, belki teker teker her detayda daha 羹st羹n deildi ama bir b羹t羹n olarak kesinlikle galip geliyordu. Submariner'i de bir s羹re b羹y羹k bir keyifle kulland覺m ama forumun tabiriyle ka覺nt覺 balam覺t覺 bir kere. Bu sefer macera Rolex Yacht-Master 116622 ile sonu癟land覺.

Resim
Resim

Efsane bir kadran覺 vard覺, g羹zellik olarak bence submariner'覺n 繹tesindeydi ama sorun hi癟 beklemediim bir yerden beni yakalad覺 bu sefer. Bilezik Klipsi. Sen, koskoca Rolex, nas覺l bunu baaramazs覺n bir t羹rl羹 anlayamad覺m. Submariner'deki hassas ayar mekanizmas覺 maalesef bu saatte olmad覺覺 i癟in ve ben de saati bileime tam ayarlamak istediimden yacht-master birlikteliimize istemeden de olsa noktay覺 koymak zorunda kald覺m. Hala kadrandaki mavinin 覺覺k oyunlar覺n覺 繹zlerim :?

Buraya kadar okuduysan覺z sabr覺n覺zdan 繹t羹r羹 sizi tebrik ediyorum :D

2. B繹l羹m - Maceraperest Art覺k Ak覺llan覺yor

Rolex Submariner 116610

Yacht-Master'覺 da satt覺ktan sonra elimde neredeyse saat kalmam覺t覺. Sil batan yap覺p tekrardan almaya karar verdim. Submariner beni 癟ok mutlu eden ve beklentilerimi neredeyse tam olarak kar覺layan bir saatti. Forum vas覺tas覺yla tan覺t覺覺m Serdar abimin b羹y羹k katk覺lar覺yla(incelemenin geri kalan覺nda bu ismi daha s覺k duyacaks覺n覺z :D) tekrar Submariner'a kavutum. Evet, ilk ald覺覺mdaki heyecan覺m yoktu ama eskisinde g繹re kendimden 癟ok daha emin bir ekilde saati koluma takt覺m. ok olaan 羹st羹 bir durum olmad覺k癟a da asla elden 癟覺karmay覺 d羹羹nmeyeceim ender saatlerden biri :thumbup:

Resim

Submariner ile mutlu beraberliim tam gaz devam ederken 2. bir saat isteim kabard覺 ve tekrar bir aray覺 i癟ine girdim. Bu esnada bata SerdarFB olmak 羹zere ba覺n覺 ar覺tt覺覺m herkesten 繹z羹r diliyorum :D

Ge癟en seneki fuarda Panerai yeni bronz saatini tan覺tm覺t覺. 襤te o anda eski pimanl覺覺m覺 telafi edebilmek i癟in k羹癟羹kte olsa bir ans domutu. Eski al覺verilerimde ans覺m yaver gitmiti ancak bu sefer i hi癟 kolay olmad覺. Saate kar覺 inan覺lmaz bir ilgi ve talep vard覺. Bulmak hi癟 kolay olmayacakt覺. Yurt i癟i ve yurt d覺覺 b羹t羹n imkanlar seferber edildi ve beklenmeye baland覺, yap覺labilecek baka bir hareket kalmam覺t覺.

Resim

Bu s羹re癟 esnas覺nda Serdar abiyle s羹rekli iletiim halindeydik, en doru ve mant覺kl覺 se癟enei bulmak ad覺na epey kafa patlatt覺k :) D羹r羹st olmak gerekirse bazen 繹yle haberler geliyordu ki saati almaya dair b羹t羹n umutlar覺m yerle bir oluyordu, sonra baka bir haberle yeniden k覺v覺lc覺mlar 癟ak覺yordu. Bu s覺rada kendisi bir baka 癟ok sevdiim saat olan Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver'覺 sat覺a 癟覺kartt覺. tam bu esnada kafamdaki gel-gitlerden bahsetmek istiyorum biraz :)

AP Diver 癟ok beendiim bir saat. Eer onu al覺rsam b羹t癟eyi bitirmi olaca覺m i癟in bronz bir ekilde bulunabilirse onu alamayaca覺m. Eer almazsan ve bronz da gelmezse akl覺mda baka saat yok. Ama eer almazsam ve bronz da bir ekilde bulunabilirse(en d羹羹k ihtimal), ite bu en iyi se癟enek olacak. Ve AP sat覺ld覺 :D Ben de kalakald覺m 繹ylece ortada :lol:

Resim

Beklemekten baka yap覺labilecek hi癟bir se癟enek kalmam覺t覺. Saate olan a覺r覺 talepten butiklerde ve bayilerde metrelerce bekleme s覺ralar覺 癟oktan olumutu, biz de biraz ge癟 kalm覺t覺k haliyle yaz覺lmakta. Saati alabilmek i癟in en 癟ok ihtimalin bulunduu yerler 襤talya'daki Milano ve Floransa butikleriydi. imdi hikayenin en elenceli k覺sm覺na geldik :D Serdar abi yine bir i seyahati i癟in 襤talya'ya gitti. Bu s覺rada da saatin ak覺betini 繹renmek i癟in butiklere bizzat soraca覺n覺 s繹yledi bana. Ve olaylar geliiyor...

Butiklerden maalesef olumsuz haber geldi. 襤kisi de bizden 繹nce ad覺n覺 listeye yazd覺rm覺 bir s羹r羹 kiinin olduunu ve saati alma ihtimalimizin neredeyse olmad覺覺ndan bahsetti. Ac覺 haber bana whatsapp'la ula覺nca benim hayaller suya d羹m羹 bir ekilde hayata devam etme karar覺 ald覺m :D Ard覺ndan bir mesaj daha geldi.

-Bir tane bayii g繹rd羹m, panerai, ona sormaya gidiyorum.
-Abi bence yoktur ama sen bilirsin
-Varsa benim olur o zaman :D
-Ne diyim, olsun bari :D
-Varm覺, istiyor musun?
-(Ben bu s覺rada benimle dalga ge癟tiinde o kadar eminim ki :D) 507 varsa alal覺m.
-(Birka癟 dakika mesaj gelmedi bu arada, ben yine mesaj att覺m) D羹kkandan hisse almazsan saati vermeyiz mi dediler?
Ve ard覺ndan gelen mesajlar覺n g繹r羹nt羹s羹 :lol: Araya biraz sans羹r ekledim :D

Resim
Resim

ak覺nl覺覺m覺 羹zerimden att覺ktan sonraki telefon g繹r羹mesinde olay覺n detaylar覺n覺 繹renince dilim tutulmutu adeta :D

Her yerden olumsuz cevap ald覺ktan sonra Serdar abi oteline doru ilerlerken g繹z羹 kuyumcudan bozma bir saat癟inin cam覺ndaki panerai yaz覺s覺nda tak覺l覺yor. O s覺rada dalgas覺na bana mesaj at覺yor ve yukar覺daki muhabbet ge癟iyor. Vitrinde iki tane normal model var, k覺saca i癟erde b繹yle bir modelin bulunabileceine dair en ufak bir ipucu yok. Neyse, 癟覺kmam覺 candan umut kesilmezmi, Serdar abi i癟eri giriyor ve g繹revliye 507'nin olup olmad覺覺n覺 soruyor. Sonra yan tarafta dura maazan覺n sahibi g羹l羹mseyerek "var" diyor :D :D Kendisi de ilk anda bunun bir aka olduunu d羹羹nm羹, hatta kameralar nereden 癟覺kacak diye bekledim bir an dedi :lol: 襤癟erden saat gelince ak覺nl覺k seviyesi katlanarak artm覺. Maaza sahibinin dedii de tam olarak u, ben bekleme listesi vs. yapm覺yorum. Saat bana geliyor, ilk sorana sat覺yorum. ans覺m覺za da saat maazaya d羹n gelmi, hen羹z vitrine bile 癟覺kar覺lmadan tesad羹fen Serdar abi ilk soran olmu.

B繹yle bir saati bu kadar bekleyen kii varken, bu kadar b羹y羹k bir ansla bulabilmek bence mucizevi bir olayd覺. Kendisine buradan bir kez daha teekk羹r etmek istiyorum. Saatin bulunmas覺ndan al覺nmas覺na getirilmesine kadar 癟ok b羹y羹k emei var. Beni hem 癟ok mahcup etti hem de 癟ok sevindirdi, tekrardan 癟ok 癟ok teekk羹rler :champ: :champ: :champ: :champ: :champ:

Yukar覺daki olayda unuttuum detaylar olabilir, varsa eklemesini rica ediyorum :D :thumbup: 2. Bronz nas覺l geldi derseniz, ondan da k覺saca behsetmek istiyorum. Biz 襤talya'dan ilk bronzu ald覺k, birka癟 g羹n sonra Serdar abi'de 襤stanbul Butik'ten, ans覺n bu kadar覺 ;) :thumbup:

Ve nihayet saate kavuma an覺na kadar gelebildik :lol:

Son B繹l羹m - Panerai Submersible Bronzo Detayl覺 襤ncelemesi

Saati g繹rmeden alm覺 bulunduk ve fotoraflardan dolay覺 bir endiem vard覺, saatin rengi. Panerai bas覺n fotoraflar覺nda eski bronza g繹re daha sar覺 tonlar kulland覺覺 i癟in acaba ala覺mda bir deiiklik mi oldu gibi endielerim vard覺. Saati g繹r羹nce anlad覺m ki tamamen yersiz endielermi, her zamanki g羹zellii ve g繹z al覺c覺l覺覺yla saat kar覺mdayd覺 :champ:

Bildiiniz 羹zere en d覺ar覺da normal karton, onun i癟inde siyah sert karton ve en i癟te de ahap kutu bulunuyor. Eski bronz da olduu gibi ahap kutu dier modellerden farkl覺, metal aksamlar da bronzdan imal edilmi yaz覺yor ama bana renginden dolay覺 pirin癟 gibi geldi, kutu a癟ma anahtar覺 dahil. Saatin kutu i癟erii; limitli 羹retim sertifikas覺, yedek kay覺, tornavida, temizleme bezi, katalog ve sertifika kitap癟覺覺ndan oluuyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saati al覺nca ilk yapt覺覺m i daha 繹nceden sipari ettiim yeil kanvas kay覺覺 takmak oldu. 襤lk bronzdan beri akl覺mda olan bir kombinasyondu ama o sefer maalesef yapamam覺t覺m. Bu sefer kay覺 saatten 繹nce gelmiti.(Saat gelmeseydi kay覺覺 ne yapacakt覺m bilmiyorum :D)

Kay覺覺 takt覺覺mda oluan g繹r羹nt羹y羹 癟ok beendim ama kullan覺lan malzeme gerei olduk癟a sert ve rahats覺zd覺, maalesef iler bu konuda beklediim gibi gitmedi. Saatin arka kapa覺 ve tokas覺 gibi vidalar覺n da titanyumdan imal edilmi olmas覺 ho bir detay :thumbup:

Resim

Resim

Resim

Resim

Kasadan balayal覺m anlatmaya, 47mm geniliinde ancak tepe korumas覺 dahil genilik 54.4mm, iki boynuz aras覺 mesafe ise 56.7mm, kal覺nl覺覺da 17.6mm. Eski bronza g繹re daha ince bir cam kullan覺lm覺 bunun sebebi de kadrandaki ilave g羹癟 rezervi g繹stergesi y羹z羹nden akrep ve yelkovan daha yukar覺 konumland覺r覺lm覺. Saatin toplam kal覺nl覺覺 deimemesi i癟in cam inceltilmi. Elbette bu durumun 300m su ge癟irmezlik deerine olumsuz bir etkisi yok, aksine kal覺n camlarda bulunan eik a癟覺larda oluan g繹r羹nt羹deki bozulma bu saatte yok denecek kadar az. Fakat saat a覺r, 180gramdan daha fazla, bilezikli bir癟ok saatten daha y羹ksek bir deer bu. Tabi bu beni rahats覺z eden bir durum deil.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Mekanizma, Panerai'nin in-house olarak gelitirdii P.900X serisinden 9002 kodlu olan覺. 7.9mm'lik kal覺nl覺覺yla hi癟 ince say覺lmaz, 29 tal覺, 28800vph'de 癟al覺覺yor ve 3 g羹n g羹癟 rezervine sahip. Kadrandan rezervi takip edebiliyorsunuz ayr覺ca baz modelden farkl覺 olarak tepeyi 癟ektiinizde saniye kolu s覺f覺rlan覺yor, bu da daha hassas ayar yapmaya imkan tan覺yor. H覺zl覺 takvim ayar覺 maalesef yok ancak akrep birer saatlik aral覺klarla 癟abuk bir ekilde ayarlanabiliyor, bu da baka bir 羹lkeye gittiinizde dakika ayar覺n覺 bozmadan kolayca saat dilimini ayarlayabilmenizi sal覺yor. Hassasiyete dair imdilik bir fikrim yok, 繹l癟羹m yapt覺覺mda yazaca覺m.

Resim

Resim

Resim

Luminova elbette evlere enlik :D

Resim

Kasa her ge癟en g羹n deiiyor, oksitleniyor, bir karar覺yor, bir a癟覺l覺yor, adeta ya覺yor :D Teknik detaylarla sizi fazla s覺kmak istemiyorum. Daha 繹nceden de yazm覺t覺m; kasadaki patinay覺 yok etmenin t羹rl羹 yollar覺 var, hen羹z hi癟bir ilem uygulamad覺m, yapt覺覺mda fotoraflay覺p paylaaca覺m ama imdilik oluan g繹r羹nt羹 olduk癟a houma gitti. G羹ne 覺覺覺 alt覺nda iyice k覺z覺llaan kasa ampul 覺覺覺nda sar覺 bir hal al覺yor. A癟覺k癟as覺 ne kadar k覺rm覺z覺 benim i癟in o kadar g羹zel :)

Saatle beraber gelen orijinal kay覺 biraz sert ve rengi itibariyle pek yak覺t覺ramad覺m. Yedek kay覺ta efsane bir i癟ilik var, 癟ok beendim, 繹zellikle dikilerini, onu da kullanmaya k覺yam覺yorum :D Yeil kanvas覺 yumuatman覺n bir yolunu bulmam laz覺m. imdi ise bambaka bir kay覺la kullan覺yorum. Bunun i癟in de forumumuzun medar覺-ifitiharlar覺nda Hsnmrycl'ye ( Leather Works by Emre ) 癟ok teekk羹r ediyorum :champ: Kendisi bu saat i癟in 癟ok g羹zel bir kay覺 haz覺rlad覺, kombinasyonu beraber se癟tik, ben olduk癟a beendim, umar覺m sizin de hounuza gider. 襤癟ilik ve kalite i癟in zaten s繹ylenebilecek bir ey yok :champ: :thumbup: Kostas art覺k benim i癟in bitmitir :D

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

Re: Bir Saat Merakl覺s覺n覺n Maceralar覺 & Panerai PAM507 襤ncele

Mesaj drk » 09 ub 2014, 16:05

Bundan sonraki fotoraflar Emre abi'ye(Hydrocon) ait :champ: Zaten kalite fark覺ndan anlam覺s覺n覺zd覺r :D Kendisine bir kez daha teekk羹rler :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu da en manidar fotoraf覺m覺z :) Panerai Bronzo ve gizli kahraman覺m覺z SerdarFB :champ:

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

Re: Ynt: Bir Saat Merakl覺s覺n覺n Maceralar覺 & Panerai PAM507 襤

Mesaj Baran » 09 ub 2014, 16:12

Inceleme Baran Spec olmus super :D :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Baran

Ya: 39
Kay覺t: 02 ub 2011, 23:10

Mesaj Hsnmrycl » 09 ub 2014, 16:28

Doruk bu nas覺l inceleme :)
ocukluundan al覺p getirmisin mevzuyu :lol:
Eline sal覺k elimde kahvemle okudum inan :champ:

ans eseri ge癟en g羹n bir ara kay覺 payla覺mlar覺 yapt覺覺m bal覺覺 okurken senin bir yaz覺n g繹z羹me 癟arpm覺t覺 :D
17. sayfan覺n ilk mesaj覺...
viewtopic.php?f=12&t=10943&start=240#axzz2spbHYYFh

S繹z羹n羹n eriymisin gen癟 adam :lol:
Hep b繹yle kal, hayat seni hi癟 bozmas覺n 8-)
繹d tengri aysar; kii ogl覺 kop 繹lgeli t繹r羹mi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Hsnmrycl

Ya: 40
Kay覺t: 12 Mar 2011, 03:57

Mesaj hozburun » 09 ub 2014, 16:35

Muhteem inceleme ve HORObiyografi :champ: :champ: :champ: Saat de ayr覺 bir g羹zel ve 繹zel :super: :super: :super: G羹le g羹le kullan :thumbup: Tedarikteki yard覺mlar覺 i癟in Serdar bakana ve kay覺 i癟in ise Hsnmrycl e 癟ok yaa denmeli :champ: :champ: :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj Wwtr » 09 ub 2014, 16:35

ok g羹zel bir inceleme, tebrikler Drk. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Wwtr

Kay覺t: 20 Mar 2010, 14:02

Mesaj Remre » 09 ub 2014, 16:36

Drk hay覺rl覺 olsun. 襤nceleme i癟in teekk羹rler, bu kadar istediin bir saate kavumana sevindim. :champ:
Eski kullan覺c覺 ad覺: e155159
Kullan覺c覺 avatar覺
Remre

Ya: 36
Kay覺t: 15 Oca 2011, 01:14

Mesaj Miriel » 09 ub 2014, 16:40

Doruk abi harika bir inceleme olmu. Tebrikler, g羹le g羹le kullan.. :champ: Saati sat覺n alma s羹recindeki kahraman Serdar Bakan, fotoraflar覺n kahraman覺 Hydrocon, kay覺覺 haz覺rlayan Hsnmrycl ve sana.. :champ: :champ:
En son Miriel taraf覺ndan 09 ub 2014, 16:53 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
NOBLESSE OBLIGE!
Kullan覺c覺 avatar覺
Miriel

Kay覺t: 03 Au 2011, 20:08

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 87 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners