Orient Open Hearth Camda Buğu Sorunu

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Orient Open Hearth Camda Buğu Sorunu

Mesaj ysnlztrk » 20 Şub 2024, 10:01

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz hafta '0' aldığım saatimde soğukta aşağıdaki gibi bir sorun oldu, arabaya binince düzeldi. Sizce bu normal mi? Yoksa servise göndereyim mi?Resim

SM-F946B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ysnlztrk

Re: Orient Open Hearth Camda Buğu Sorunu

Mesaj Eterna » 20 Şub 2024, 10:36

Saatin Buğulanması Sorunu

Mesaj herdem09 » 06 Nis 2011, 21:44
Herkese merhaba. Ebay üzerinden aldığım seiko snk805 model saatin camında soğuk havada çok büyük olmayan bölgede iç taraftan buğulanma oluyor. Sanırım buğulanma olması için hava giriş çıkışı gerçekleşmesi lazım. Haklı mıyım? Ayrıca kolda takılı değilken soğukta problemi yok. Sadece alttan sıcak üstten soğuk yiyince yapıyor sanıyorum. Durum normal değil sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim.

sedir » 07 Nis 2011, 08:31
Saat bir yerden su alıyor.
Conta değişimi gerekir sanırım.
Daha kesin yorumlar da gelecektir uzman üyelerimizden.

Bond » 07 Nis 2011, 19:33
Böyle bir şey ancak hatalı üretim bir üründe yada contaların işlevini kaybettiği eski bir üründe olabilir. Uzun zaman önce yazılmış bu cümleleri hatırlıyorum bunun yazılma amacı kalite kontrolleri düzgün yapılmamış veya low quality fason üretim tarzı bir üründeki problemi normal gösterme amacından başka birşey değildi. Akıl var mantık var her seferinde tepe çekilip nemi dışarı atınız gibi komik bir çözüm olacak birşey değil. Camın içinde oluşan bu durum sadece görülebilen kısımdır diğer bölgelerde de oluşur fakat optik olarak görülmesi mümkün değildir. Bir süre sonra bu oluşan nem mekanizmayı ve diğer metal parçaları mahveder hepsinde korozyon oluşur. Bu tarz bilinçsiz yazılara itibar etmeyiniz. Ben düzgün kalite kontrol safhaları ile üretilen markalı bir saate eksepsiyon hatalı üretimler dışında böyle birşey ne duydum nede gördüm.

Saatlerin camı ani ısı değişimlerinden buğu yapabilir ama "dışardan"!

bengisaat » 07 Nis 2011, 22:55
-Saatin içinde halen sıvı yoksa veya sıvı temasından sonra saatçide temizlendiği halde içindeki nemin alınamamasından kaynaklanan sıvı artığı yok ise aşırı ve çok ani olmayan sıcaklık farklarında buhar yapmaz.Fakat bu ısı farkı olsa bile çok ani olmalıdır yani hava buz gibi ve siz oda sıcaklığından dışarı çıksanız bile buhar yapmayacaktır.

Saatinizin basınç direnci 5 Atm olduğuna göre oluşacak ani ısı düşmesi sonucu oluşan dışarıdan içeriye oluşacak hava basıncı 5 atmden fazla ise saatiniz su alır.Yani bu durumdada buhar yapmayacak daha da kötüsü olan gerçekleşecek yani saatiniz direk su alacaktır.

Daha anlaşılır şekilde anlatırsak Örneğin: Saatiniz kaloriferin yakınlarında duruyordu ve oradan buzluktan çıkmış suyun içine düştü bu durumda kısa bir süre buhar olabilir ancak orda kalmaya devam ettiğinde içindeki hava genleşmiş olduğundan ve aniden soğurken genleşmiş havanın tekrar ani şekilde soğuduğu için dışarıdaki basınç çok fazla olacak ve içeri doğru normalin çok üzerinde basınç oluşacaktır bu durumda saat suyun içinde bulunduğu için su alma riski çok yükselir .

-Kurma kolunu çekip bırakınca havayı dışarı atması konusunu yalnış duymuşsunuz öyle bir şey olamaz.
Bu tip söylentiler birilerinin uydurduğu,insanlarında inanmak istedikleri bir şeydir :)

- Bu buharın oluşma sebeplerini tekrar yazmama gerek yok Bond un yazdıkları doğrudur
Tabii sedir hocamızın yazdıklarıda aynen doğrudur.
razz'ın yazdıklarına da ,ilk cümle haricinde katılıyorum :)
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj mturann » 20 Şub 2024, 10:59

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj sasuta » 20 Şub 2024, 14:29

Buğunun neden oluştuğunu bilirsek daha net olarak cevap verebiliriz. Cam yüzeyindeki buğu, yoğuşma olarak bilinen bir olaydan kaynaklanır. Yoğuşma, havadaki su buharının soğuk bir yüzeyle temas ettiğinde sıvı hale gelme sürecidir.

Yani camın ne tarafında buğu oluşuyorsa o tarafında su buharı dolayıosıyla da su olmak zorundadır. Bu da bize saatinizin içerisinde su olmak zorunda olduğunu gösterir. Acilen müdahale edilmeli vu kurutulmalıdır.

Saatinizin garantisi olduğu için servise gönderin uğraşmayın. Göndermeden önce saatinizin fotoğraflarını videosunu çekip servis dönüşü çizik gelmesi ihtimaline karşı da önlem almayı ihmal etmeyin.
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj ysnlztrk » 20 Şub 2024, 15:17

Orient'in distiribitörü Aslan Saat evime baya yakındı, öğle arasında doğruca oraya gittim. Saati yenisi ile değiştirdiler, showroomda tepesi açık bekliyordu buradan nem almış olabileceğini söylediler. Umarım yenisinde de bir sorun yaşamam.
Kullanıcı avatarı
ysnlztrk

Mesaj azizkaya » 20 Şub 2024, 16:35

Ben de uzun bir kargo, yazışma sürecinden korktum. Çok şükür ki kısa süren bir mağduriyet olmuş. Aslan Saat’i buradan tebrik ederim. Yapılması gerekeni hemen yapmış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj sasuta » 20 Şub 2024, 16:59

ysnlztrk yazdı:Orient'in distiribitörü Aslan Saat evime baya yakındı, öğle arasında doğruca oraya gittim. Saati yenisi ile değiştirdiler, showroomda tepesi açık bekliyordu buradan nem almış olabileceğini söylediler. Umarım yenisinde de bir sorun yaşamam.

Sevindim adınıza, güle güle kullanın tekrardan. Normal şartlarda bir sorun olmaması gerekir ama sonuçta kul yapısı.
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj ysnlztrk » 20 Şub 2024, 17:50

sasuta yazdı:
ysnlztrk yazdı:Orient'in distiribitörü Aslan Saat evime baya yakındı, öğle arasında doğruca oraya gittim. Saati yenisi ile değiştirdiler, showroomda tepesi açık bekliyordu buradan nem almış olabileceğini söylediler. Umarım yenisinde de bir sorun yaşamam.

Sevindim adınıza, güle güle kullanın tekrardan. Normal şartlarda bir sorun olmaması gerekir ama sonuçta kul yapısı.
Teşekkür ederim, çok takmadığım halde olması sonraki alışverişlerimde orientten uzak durmama neden olacak. Bakalım bu da umarım tekrar etmez.

SM-F946B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ysnlztrk

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners