Akrilik bombeli saat camı nasıl sökülür?

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Akrilik bombeli saat camı nasıl sökülür?

Mesaj sasuta » 29 Ara 2023, 18:18

Merhabalar,

Eski kutuları karıştırırken aşağıda paylaştığım saati buldum. Saatin ibreleri yerinden çıkmış, bende yerine takmak amacıyla saati söktüm ama kadran kasaya arka kapağın vidalandığı metal bir çerçeve arkasına konumlandırılşmış. Sanıyorum ki saat toplanırken en son cam takılmış ama bu camı nasıl sökerim bilemiyorum. Konuyla ilgili yarıdmcı olacak olan var mı, bu kadranı buradan nasıl çıkartıp ibreleri taktıktan sonra toplarım.

Resim

Resim

Resim
En son sasuta tarafından 29 Ara 2023, 20:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Re: Saat camı nasıl sökülür?

Mesaj sasuta » 29 Ara 2023, 19:58

Kullanıcı avatarı
sasuta

Re: Akrilik bombeli saat camı nasıl sökülür?

Mesaj hknmtn » 01 Oca 2024, 00:58

Bana o metal çerçeve kadranla beraber tamamen çıkabilen bir şey gibi geldi. Buldunuğunuz alet de iş görür gibi. Ben press kullandım bunu da gördüm ama bu bana biraz kullanımı zor gibi geldi.
Bu arada hadi bir şekilde cam sökülür de kolları yerine takmak zor bir iş. Onun için de bir alet almanız lazım. Kollar çünkü çok hassas hemen eğilir.
https://tr.aliexpress.com/item/10050062 ... AHZhcK4gE1

Kendi çapımızda ufak tefek tamirler bence de zevkli ama bu işi ehline bırakmak daha mantıklı. Bir iki saat dağıtmış biri olarak söyüyorum şimdiki aklım olsa hiç uğraşmaz o saatleri bir saatçiye yaptırırdım (:
Bu arada markadan bağımsız saatin güzel bir Bauhaus dizaynı var. Junghans modellerine benziyor. Homage denebilir.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj sasuta » 01 Oca 2024, 01:21

hknmtn yazdı:Bana o metal çerçeve kadranla beraber tamamen çıkabilen bir şey gibi geldi. Buldunuğunuz alet de iş görür gibi. Ben press kullandım bunu da gördüm ama bu bana biraz kullanımı zor gibi geldi.
Bu arada hadi bir şekilde cam sökülür de kolları yerine takmak zor bir iş. Onun için de bir alet almanız lazım. Kollar çünkü çok hassas hemen eğilir.
https://tr.aliexpress.com/item/10050062 ... AHZhcK4gE1

Kendi çapımızda ufak tefek tamirler bence de zevkli ama bu işi ehline bırakmak daha mantıklı. Bir iki saat dağıtmış biri olarak söyüyorum şimdiki aklım olsa hiç uğraşmaz o saatleri bir saatçiye yaptırırdım (:
Bu arada markadan bağımsız saatin güzel bir Bauhaus dizaynı var. Junghans modellerine benziyor. Homage denebilir.

Press bende de var ama bu saat için uygun değil bence. Çıkabilir olarak düşündüğünüz kapağın vidalandığı metal çerçeveden bahsediyorsanız eğer ben pek sanmıyorum ama denemeye de çekindim açıkçası. Belki de dediğiniz gibi çıkabilir ama yine de bu paylaştığım aletin bir kaç videosunu izleyince kullanması gayet basit geldi bana.

Tamirat işine oldukça yatkınımdır, evdeki hiç bir elektronik ve de mekanik iş için tamirci çağırmam genelde. Aracımın da neredeyse tüm tamiratlarını modifikasyonlarını bakımlarını kendim yaparım. Elektronik işlerde cımbız kullanımı gibi ince işlere alışık olduğumdan sanıyorum ki saat ibrelerini de sorunsuzca yerine takarım diye düşünüyorum. Bunun içinde şunları sipariş etmiştim zaten.

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 1802EKFS6N
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj sasuta » 26 Oca 2024, 20:03

aliespressten verdiğim siparişler elime ulaştı ama saat camını ben mika sanıyordum cam olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla bu durumda bu alet işimi çözmedi. Yurt dışı forumlarda arama yaparken saat camlarını hava ile açılabildiğini okudum ve aklıma şöyle bir çözüm geldi ve işe yaradı.

https://youtu.be/CRgLsej9_h8

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj hknmtn » 27 Oca 2024, 01:01

Haha baya iyimiş hocam. Geri nasıl taktın el yordamıyla mı? Pressler genede iş görüyor ama tulumba gibi olanlar harbiden çok kontrolsüz güç uyguluyor. Ben bir iki cam kırdım onunla. Presslerin bir de vidalı sıkıştırılarak adım adım yavaş yavaş baskı uygulayanı var o daha makul bir şey gibi.
Saati toplayabilmeniz güzel olmuş. Elinize sağlık.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj sasuta » 27 Oca 2024, 12:23

hknmtn yazdı:Haha baya iyimiş hocam. Geri nasıl taktın el yordamıyla mı? Pressler genede iş görüyor ama tulumba gibi olanlar harbiden çok kontrolsüz güç uyguluyor. Ben bir iki cam kırdım onunla. Presslerin bir de vidalı sıkıştırılarak adım adım yavaş yavaş baskı uygulayanı var o daha makul bir şey gibi.
Saati toplayabilmeniz güzel olmuş. Elinize sağlık.

Şırınga kullanımında küçük bir püf noktası var. Havanın kaçmaması ve şırınga ucunun taç boşluğuna tam oturması için şırınganın ucunu çakmakla hafif bi yumuşatıp bastırdım. Camı elimle basıtrarak taktım zaten tık diye oturuyor. Tulumba olarak nitelendirdiğiniz preslerden bende de var ve iki üçkere kullanma ihtiyacım doğmuştu ve kazasız belasız kullanmıştım ama evet o vidalı presleri biliyorum ve sepetimde duruyorlar ihtiyaç doğarsa sipariş etmeyi düşünüyorum.

Saati toplarken ibreleri bir kaç denemede takabildim ama daha önce hiç tecrübe etmemiştim. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
sasuta

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners