Citizen vs Orient Diver Önerisi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Citizen vs Orient Diver Önerisi

Mesaj yunuseiko » 12 May 2022, 16:09

Ben Citizen Promaster ny040 sahibiyim, bu saati tercih etmemdeki sebepler,
1-kendini kanıtlamış bir mekanizmasının olması(Kendi ölçümlerimde +-3 saniye şeklinde)
2-Geçmişte İtalyan donanması tarafından kullanılmış hala da kullanılıyor diye biliyorum
3-Yabancı içeriklerdeki incelemelerde ve TSF'de hep övgüyle bahsediliyor
4-Şu anda satılan sıfır modelinde yenilenmiş mekanizmada hacking sistemi de var, eskisinde yoktu
5-Tepesinin solda olmasından dolayı farklı bir diver arayisimda etken oldu
6-Fiyat/performans

2 gün önce de jubilee bilezik siparisi verdim, ikisi birlesince muhtesem bir sey cikacak ortaya sabirsizlikla bekliyorum
Orient hakkinda fikrim yok ama o kadar cok övülüyor ki bazen girip modellere bakiyorum 1 tane alsam mi diye:)
Simdiden hayirli olsun
Kullanıcı avatarı
yunuseiko

Mesaj danGerfuLL » 12 May 2022, 20:50

Bu 3ü arasından(mümkünse 8204 mekanizmalı) Citizen.

8203 mekanizmada saniye durdurma bulunmuyor.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj ronin47 » 12 May 2022, 22:52

Roxio yazdı:Bu üçü arasında değil ama Kamasu’ya baktınız mı? Benim tercihim Kamasu’dan yana olurdu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kamasu'nun özellikle kırmızı ve yeşil kadranları çok güzel bence. Gerçi yeşil kadranlı modelde, bezelin yeşili ile kadranın yeşili biraz uyumsuz olmuş gibi ama kadran rengi çok iyi. Tek sıkıntı 2 saat için 10k bütçe ayırılmış galiba, Kamasu'nun yurtiçi fiyatı ise 7k şu an.
Mobilis in Mobili
Kullanıcı avatarı
ronin47

Mesaj kaanknv » 13 May 2022, 02:24

Eterna yazdı:Resmini eklediğiniz, almak istediğiniz 3 diver saati de kullandım. Ama hakkını vererek kullanmadım. Yani deniz, dalış vs. değil. Gündelik kullanım..

İlk olarak bir konuya değinmek istiyorum. Citizen alıyorsanız Eco Drive alınır diye genel bir kanı var demişsiniz. O konuda emin olamadım? Tamam Eco Drive, Citizen ile çok popüler bir teknoloji. Ama otomatik saatinde yeri ayrıdır diye düşünüyorum.

Neyse gelelim saatlere. Citizenin resimdeki iki diver saati de çok popüler çok sevilen saatlerdir. Yurt dışı yorumlarında ikiside çok övülür, ikisininde puanları çok yüksektir. Ben ikisini de severek kullandım. Kolda duruşları, sağlamlık hissiyatı, mekanizmaları, gerek gündüz gerek gece okunabilirlikleri ile çok iyiler bence. İkisinide tekrar alır kullanırım yeri gelirse.

Eco Drive olan hakkında sadece amazonda binlerce yorum var. Ve 5 üzerinde 4,7 puanı var. Kasası otomatiğe göre daha ince olduğu için kolda çok yakışıklı duruyor.

Otomatik olanı ise seiko nun skx serisi gibi kendi marka özelinde çok uzun zamandır satılan kült bir model. Ben 3 kere satın aldım diye hatırlıyorum.

Orient Mako, Ray vs. sevenlerde çok var biliyorum. Olumsuz şeyler söyleyemem belki. Ama ben diğer ikisini çok beğeniyor ve seviyorum.
Merhabalar, öncelikle fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Benim amacım da bir belki iki, birçok renk silikon kordonla da uyumu sağlayabilecek bir diver katıp bir süre köşeye çekilmek. Yani tam anlamıyla dalmak için değil, zaten dalış her ne kadar niyetlensem de korkumu yenmeye çalışamayacağım bir hobi :)

Eco Drive konusunda yanlış bir çıkarım yapmış olabilirim, henüz yeni sayılırım. Sanırım Eco drive'ın Citizen ile bütünleşmiş olmasını yanlış yorumladım.

Açıkçası Eco Drive modelin 46 mm olması bir tık şüphe uyandırıyor aklımda. Şuanki tek diverim da aynı boyutlarda ve ny040 gibi 40 mm civarlarında veya ray gibi 41 mm civarı daha küçük bir diverin çeşitlilik katabilecegi kanısındayım.

Düşüncelerin, zevklerin yıllarla hatta günlerle değişebileceğinin farkındayım ama aldığım saatleri mümkün olduğunca uzun yıllar kullanmak niyetindeyim şimdilik. Ny040 da dediğiniz gibi kült bir model olduğundan dolayı yarın kullanmasam bile koleksiyonumda dursun diyebileceğimi düşünüyorum.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj kaanknv » 13 May 2022, 02:40

KKarakuş yazdı:Merhaba,

Orient Mako I, Ray I ve II kullanan, şu an ise hali hazırda Ray II sahibi olarak; kesinlikle tavsiye edebileceğim bir saat.

Güncel yaşantımda, duş alırken, yazın ise denizde aktif olarak çekinmeden kullanıyorum. Bugüne kadar su geçirme konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Yeni otomatik ve elle kurmalı mekanizması gayet stabil çalışmakta olup bugüne kadar sapma değerleri hatırladığım kadarı ile +3 saniyeleri geçmedi.

Ben dalgıç saatlerine çelik bilezik ve silikon kordonu yakıştırdığım için Mako Ray'e "bence" deri kordon yakışmamaktadır.

Şimdiden hayırlı olması dileklerimle.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba, iyi dilekleriniz ve fikirleriniz için teşekkür ederim öncelikle.

Lisede hediye edilen replika Panerai sonrası niyetlendiğim ilk otomatik saatlerden biri kahverengi deri kordonlu bir Mako'ydu aslında. Ben çok yakıştırmistim. Tabi dolardaki aşırı yükselişe bağlı dengesiz satış fiyatları sonrası vazgeçmiştim. Davulun sesi uzaktan hoş gelir hesabı olabilir belki, sonuçta sadece fotoğraftan gördüğüm bir durumdu bu.

Mako, ray veya kamasu ile ilgili aklımdaki bir soru işareti şu, belki doğru olmayacak ama bu serilerin biraz daha klasik görüntüsü örneğin turuncu bir silikon kordonla ne derece uyum sağlar emin değilim. Artı nokta olarak gündelik kullanıma da gayet uygun olduğunu düşünüyorum aslında.

Anladığım kadarıyla her iki saatin de mekanizması gayet tatmin edici..

Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj kaanknv » 13 May 2022, 02:45

ofis yazdı:ben hedef saatimi tavsiye edeceğim, kendime ortak arıyor olabilirim :D

Hem de yeşil 8-)

CITIZEN PROMASTER AUTOMATIC DIVER SUPER TITANIUM NY0100-50XE
Ahahah :D umarım bir an önce kavuşursunuz hedefinize, şimdiden hayırlı olması dileğiyle

Ama sanırım suç ortağınız olma konusunda hemfikir olamadım hocam. Hem promasterların hem orientlerin yeşil bezel, yeşil kadran modelleri gayet güzel yanlış anlaşılmasın. Sadece yeşil hakkımı bir gün fırsatım olursa diye Alpinist SARB017'e saklamak istiyorum :)

Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj kaanknv » 13 May 2022, 03:03

minerval yazdı:Yeni diver şimdiden hayırlı olsun, citizen ve mako arasında zamanında arada kalmış bilekte deneyince mako tercih etmiştim.
4 yıl boyunca deniz, havuz yaz boyu bilekten çıkarmadan kullandım hiç sorun yaşamadım.
Çelik bilezik ve deri kordonlar ile dress olarak bile kullanılabilecek bir diver mako.
Nato ve silikon kayışları da çok güzel kaldırıyor. Bazen sattığıma üzülüyorum [emoji2]

Şimdiden çok teşekkür ederim Giray hocam, sanırım benim için de en doğrusu bir bilekte görmek olabilir.

Söylediklerinize katılıyorum. Biraz daha klasik görüntüsü nedeniyle çelik bilezikle gündelik, deri kordonla dress kullanılabileceğini düşünüyorum. Soru işaretim, daha önce de yazdım ama tam nasıl ifade edebilirim bilemedim :D , mesela turuncu bir silikon kayışın vereceği spor görüntüyü kaldırır mı? Sanırım yine tam ifade edemedim :D

Ayrıca size şunu sormak istiyorum, sattığınıza üzüldüğünüzü belirtmissiniz aslında. Özellikle toplu aile fotoğraflarından kullanıcılara girip koleksiyonlarının şekillenme sürecini görmeye çalışıyorum. Siz de sanırım makoyu sattıktan sonra hydroconquest almışsınız. Doların bu yükselişiyle giderek imkansızlaşacak belki ama :D bir gün koleksiyonuma Longines Hydroconquest katmak istiyorum. Mako ve Hydroconquest'i aynı anda koleksiyonunuzda bulundurmak ister miydiniz? Aldıktan sonra mümkün olduğunca elimde tutmak, farklı farklı alternatifler olarak bulundurmak istiyorum çünkü

Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj kaanknv » 13 May 2022, 03:06

Roxio yazdı:Bu üçü arasında değil ama Kamasu’ya baktınız mı? Benim tercihim Kamasu’dan yana olurdu.

Bu konuda cahilliğime verin ama Kamasu'nun diğerlerinden indeksleri haricinde belirgin bir farkı var mı acaba? Varsa bilgilendirebilir misiniz?
Orient içinde sadece indeksler bile Kamasu diyor aslında :D

Kullanıcı avatarı
kaanknv

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners