Aileye Yeni Saat Önerisi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Aileye Yeni Saat Önerisi

Mesaj ltf » 16 Nis 2021, 20:40

Merhabalar Değerli forum üyeleri,

Ailemize yeni katılan bebeğimiz, bitmek bilmeyen pandemi ve iş-güç sebebiyle uzun süredir foruma zaman ayırıp giriş yapamıyordum. Bu süre zarfında koleksiyonda da ufak tefek değişiklikler oldu. Hem siz değerli saatseverler ile paylaşmak hem de ailenin kutuda kalan son 2 üyesini tamamlayabilmek adına sizlerin değerli fikirlerini almak istedim.

Koleksiyonun 2 tane ana kuralı var:
1) Aynı marka saatten 2. bir tane olmayacak
2) Open caseback (mekanizma görünür) olacak --> Bu yüzden Rolex arkası açık bir saat yapmadığı sürece koleksiyona dahil olamayacak

Kutudaki Saatler (sol alttan sırasıyla)
1) Breitling Navitimer B01 46mm
2) Tag Heuer Carrera Cal1887 45mm
3) Maurice Lacroix Aikon L.E.
4) Frederique Constant Vintage Rally Healey L.E.
5) Victorinox Infantry Vintage
6) Cartier Calibre de Cartier
7) Ulysse Nardin Dual Time L.E.
8) Longines Master Retrograde Moonphase
9) Tudor North Flag
10) Casio G-Shock GA2110
11) Tissot Seastar Powermatic 80
12) Oris Aquis
13) Panerai PAM682 42mm

Koleksiyona yeni 2 saat arayışı içerisindeyim. Şuan online olarak resimlerini incelediğim ve beğendiğim ancak hem yeni çıkmış olması hem de pandemi sebebiyle incelemeye gidemeyeceğim gerekçesiyle emin olmadığım 2 saat var: yeni çıkan Omega Seamaster 300 ve IWC Big Pilot 43mm. Her iki saat de esasında koleksiyonun kriterlerine uyuyor ancak yine de siz değerli forum üyelerinin farklı görüşlerini ve mevcut koleksiyon hakkında yorumlarını almak isterim.

Saat başına fiyat aralığı 10.000€/$ 'ı geçmezse iyi olur. 2. el saat düşünmüyorum.

Resim
En son ltf tarafından 18 Nis 2021, 03:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Time is slow when you wait, time is fast when you are late!
Kullanıcı avatarı
ltf

Re: Aileye Yeni Saat Önerisi

Mesaj kuntik17 » 16 Nis 2021, 21:20

Güzel koleksiyon. Kriterlere uyan Nomos Autobahn ve Zenith El Primero da bu seride güzel durabilir. :champ:
Kullanıcı avatarı
kuntik17

Mesaj Althor » 16 Nis 2021, 23:08

Çok güzel bir koleksiyon, güzel günlerde kullanın.

Aynı markadan bir tane daha olmasın dediğiniz için baya bir marka eleniyor [emoji23] Bence kasa arkası da görünür olsun dediğiniz için en güzel seçenekler Omega-Zenith-IWC

Omegadan smp300, seamaster 300(heritage) ve aqua terra kriterlere uyabilir. Yeni speedy de safir camlı versiyonu ile kriterlerinize uyar.

Zenith defy entegre bilezik ve titanyum kasa ile mükemmel bir spor saat.

Iwc chrono da yeni in-house mekanizması ile çok güzel bir seçim. Kadranı benim için biraz kalabalık ama yine de harika bir saat.

ResimResimResimResimResimResim

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj Ok7 » 17 Nis 2021, 11:23

Bende bir tavsiye bırakayım.Resim

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ok7

Mesaj ltf » 17 Nis 2021, 14:21

Ok7, kuntik17, Althor gelen öneriler için teşekkürler.

Pederin koleksiyonundan da bazı saatleri dahil ederek biraz daha eleme yapabiliriz. Kendisiyle zaman zaman bu saatleri değişiyoruz. Şuan saatler yanımda olmadığı için webden görsellerini ekliyorum rengi vs. gözükmesi adına

1) Zenith El Primero Open Hearth
Resim
2) Glashütte Original Panomatic Lunar
Resim

kuntik17 yazdı:Güzel koleksiyon. Kriterlere uyan Nomos Autobahn ve Zenith El Primero da bu seride güzel durabilir. :champ:

Teşekkür ederim :champ: Pederde hali hazırda bir El Primero olmasından ötürü Zenith elenmiş oluyor. Nomos aklımda değildi, inceleyeceğim.

Althor yazdı:Çok güzel bir koleksiyon, güzel günlerde kullanın.

Aynı markadan bir tane daha olmasın dediğiniz için baya bir marka eleniyor [emoji23] Bence kasa arkası da görünür olsun dediğiniz için en güzel seçenekler Omega-Zenith-IWC

Omegadan smp300, seamaster 300(heritage) ve aqua terra kriterlere uyabilir. Yeni speedy de safir camlı versiyonu ile kriterlerinize uyar.

Zenith defy entegre bilezik ve titanyum kasa ile mükemmel bir spor saat.

Iwc chrono da yeni in-house mekanizması ile çok güzel bir seçim. Kadranı benim için biraz kalabalık ama yine de harika bir saat.

Teşekkür ederim :champ: IWC ve Omega benim de belirttiğim gibi aklımda olan markalar. Koleksiyonda yeterince chrono olduğunu düşündüğümden ya diver ya da chronosuz spor modelleri inceliyorum daha çok. Omega Seamaster 300 ve Diver 300'i bilekte inceleyemedim henüz ama paylaştığınız saatler oldukça güzel gözüküyor.

IWC tarafında da şu chronosuz yeni Big pilot daha çok ilgimi çekti. Orjinal Big Pilot'a göre çok daha ufak kasa çapı ve ikonik görüntüsüyle başarılı bir model olmuş bence.
Resim

Diğer olası aklımdan geçen markalar:
- Jaquet Droz : Bunu Türkiye'de satan var mı emin değilim, yurtdışına da pandemiden dolayı yakın zamanda çıkamayacağım ama olursa çok şık modelleri var, özellikle Grande Seconde modellerini çok beğeniyorum.
- Blancpain: Fiyat skalası olarak bir tek sanırım Bathsycape modeli uyuyor, onun da kadranında bir şey eksik gibi geliyor hep, orjinal Fifthy Fathoms da 10k üzerinde
- Jaeger LeCoultre: Bir öneri gelmiş zaten ama hem ben de bir Moonphase hem de pederde bir moonphase olmasından dolayı çok tercih etmeyeceğim bir model. Reversoları oldukça beğeniyorum ama Dual Face yerine bir tarafında mekanizmanın göründüğü bir model arıyorum açıkçası. Eski standart modellerinde bu tarz saatler var diye görüyorum ama yeni modellerde hiç göremedim.
Bvlgari: Bayan saatleri ve takıcılıkla çok eşleşmiş bir marka olmasına rağmen bence oldukça başarılı saatleri var ve o algıyı kırmaya çalışıyorlar. Octo modellerinden biri olabilir. Kullanan eden varsa değerli yorumlarını merak ediyorum.

AP, Patek vs. zaten bütçenin çok üzerinde kalıyor, uygun modellerini alabilmek için de zaten sanırım epey uzunca bir listeye isim vs. yazdırmak gerekiyor. O abartı bana göre değil. (Saatin kalitesinin abartısından bahsetmiyorum tabiki, ama bir saat almak için 4 yıl sıralara girmek, 2. elinin 1. elinin 2-3 katı olması vs. bana abartı geliyor. Saatlerimi yarın öbür gün satarım derdiyle almadığım için de değeri yüksek veya değer kaybetmeyen saat almak gibi bir şartım yok )
Kullanıcı avatarı
ltf

Mesaj kinghirt » 20 Nis 2021, 20:14

İnsanın koleksiyon resmini wallpaper yapası geliyor :D :D :D

Baume & Mercier Watch Clifton Watch M0A10052

Resim

Buda benden olsun gördüğüm günden beri hastayım :o
Alternatif olarakta Grand Seiko nun bu kolleksiyona çok yakışacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
kinghirt

Mesaj ltf » 22 Nis 2021, 13:14

kinghirt yazdı:İnsanın koleksiyon resmini wallpaper yapası geliyor :D :D :D

Resim

Alternatif olarakta Grand Seiko nun bu kolleksiyona çok yakışacağını düşünüyorum.

Teşekkürler kinghirt :champ: B&M ile ilgili hiç tecrübem olmadı, daha önce denemedim de. Richemont çatısı altında olduğu dışında fazla bir bilgim de yok. Türkiye'de çok fazla bilinen bir marka değil sanırım.

Grand Seiko'ları bende oldukça beğeniyorum, çok şık ve sade tasarımları var ama günlük hayatta düzenli takım elbise giyiyor olmama rağmen spor saatleri ve toolwatch saatleri daha çok ilgimi çekiyor.

Merak ettiklerim şunlar esasında:

1) Forumda Blvgari, Jaquet Droz veya Blancpain denemiş, kullanmış kullanıcılar var mıdır acaba? Kullandıkları modeller ve marka hakkında yorumlarını çok merak ediyorum.

2) IWC yukarıda görselini koyduğum in-house mekanizma saat ile alınası bir saat midir? Yanlış bilmiyorsam IWC bugüne kadar genelde ETA mekanizmalar kullanıyordu.

3) Omega Seamaster 300'ün konforu, kasa kalitesi Diver300 veya P.O600'a göre nasıldır? Eski tasarım modelini kullanan arkadaşların bu konuda yorumları nasıl olur? Vintage görüntüsü açıkçası oldukça hoşuma gitti.

4) Belirttiğim kriterlere uyan atladığım bir marka var mıdır? Tavsiyeniz ne olur?
Kullanıcı avatarı
ltf

Mesaj eyimen » 22 Nis 2021, 14:03

ltf yazdı:
kinghirt yazdı:İnsanın koleksiyon resmini wallpaper yapası geliyor :D :D :D

Resim

Teşekkürler kinghirt :champ: B&M ile ilgili hiç tecrübem olmadı, daha önce denemedim de. Richemont çatısı altında olduğu dışında fazla bir bilgim de yok. Türkiye'de çok fazla bilinen bir marka değil sanırım.

Grand Seiko'ları bende oldukça beğeniyorum, çok şık ve sade tasarımları var ama günlük hayatta düzenli takım elbise giyiyor olmama rağmen spor saatleri ve toolwatch saatleri daha çok ilgimi çekiyor.

Merak ettiklerim şunlar esasında:

1) Forumda Blvgari, Jaquet Droz veya Blancpain denemiş, kullanmış kullanıcılar var mıdır acaba? Kullandıkları modeller ve marka hakkında yorumlarını çok merak ediyorum.

2) IWC yukarıda görselini koyduğum in-house mekanizma saat ile alınası bir saat midir? Yanlış bilmiyorsam IWC bugüne kadar genelde ETA mekanizmalar kullanıyordu.

3) Omega Seamaster 300'ün konforu, kasa kalitesi Diver300 veya P.O600'a göre nasıldır? Eski tasarım modelini kullanan arkadaşların bu konuda yorumları nasıl olur? Vintage görüntüsü açıkçası oldukça hoşuma gitti.

4) Belirttiğim kriterlere uyan atladığım bir marka var mıdır? Tavsiyeniz ne olur?

IWC'nin yeni küçük! Big Pilot'ı kesinlikle alınası bir model, tabi bileğiniz 43 mm pilot bir saat kasasını kadırabiliyorsa :D
Bu kasalar boynuz uzunluğu yüzünden olduğundan büyük dururlar kolda, bunu da hesaba katmak lazım.
Onun dışında mekanizma Pellaton winding'e sahip ki gerçekten harikadır. Ne ses, ne titreşim duyamazsınız. Çok efektif olması da başka bir artısı. Genel olarak IWC erkek modellerinde birkaç model hariç, tümüyle in-house'a geçti/geçiyor. Bu saatteki mekanizma da 7 days big pilot'ın, 60 saat rezervli versiyonu. Diğer mekanizmanın bu saate sığması zor, aslında teknik olarak mümkün ama muhtemelen maliyet hesabı söz konusu. Çünkü yenisi fiyat olarak 46 mm Big Pilot'ın altında konumlandırılan bir model olacak.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 86 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners