Oris Aquis vs Seiko Prospex

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Aquis vs Seiko Prospex

Mesaj tiktak98 » 12 Mar 2021, 17:56

Merhaba arkadaslar ,

bu iki model arasindayim , yorumlarinizi almak istedim.Aquis Date ve Seiko SBP143

https://www.oris.ch/en/watch/oris-aquis-date/01-733-7730-4134-07-8-24-05peb

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/spb143j1
Kullanıcı avatarı
tiktak98

Re: Oris Aquis vs Seiko Prospex

Mesaj onuratamer » 12 Mar 2021, 22:41

Merhaba, Oris'in boynuz yapisini begeniyorsaniz Oris bence.
Kullanıcı avatarı
onuratamer

Mesaj hknmtn » 12 Mar 2021, 22:54

Ben Seiko diyorum.
İn house mekanizma, 70 saat güç rezervi. 40.5mm ile ideal boyutlarda olduğunu düşündüğüm kasa çapı. Çelik kordondan sıkıldığınızda kolayca değiştirebileceğiniz kordon yapısı. Seiko patentli lume. Ve daha da önemlisi kült bir model.
Bu fiyata İsviçre mekaniği almak mantıklı gelebilir belki ama ben bu karşılaştırmada Seiko'dan yanayım.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj selfwinder » 12 Mar 2021, 23:41

Ben de bu iki model arasında kararsız kalmıştım, aslında Seiko alacakken Oris Aquis mi alsam diye tereddüt yaşadım. Bu arada daha önce aynı model Aquis kullanmıştım. Tercihimi bu sefer Seiko'dan yana kullandım ama tekrar bir Aquis edinmeyi de planlıyorum.

Aquis kalite hissiyatı olarak daha iyi, mekanizması kutudan çıktığında Seiko'dan daha iyi zaman tutacaktır yüksek ihtimal (büyük dert değil, Seiko ufak bir regülasyonla gayet iyi zaman tutar). Oris %30-40 gibi daha pahalı Seiko'dan. İkisi de diver modeller olmasına rağmen tasarım olarak çok ayrı kulvardalar.

Neden Oris değil? Oris çok ışıltılı, mücevher gibi bir saat, dikkat çekiyor bir de seramik bezelde sürekli parmak izi kalıyor, bunlardan ötürü tercih etmedim.
Neden Seiko? Saat kült denebilecek bir tasarıma sahip, daha klasik, sade ve gösterişsiz, günlük kullanım için daha uygun geldi bana. Boyut olarak da çok dengeli bir saat. Hem kasada hem de bilezikte, Seiko yeni çıkardığı modellerde İsviçre markalarına malzeme ve işçilik kalitesi olarak çok yaklaşmış. Bir de modelin Seiko tarihinde bir hikayesinin olması hoşuma gidiyor, kolunuzda saatle birlikte bir miras ta taşıyorsunuz tıpkı Submariner'da olduğu gibi.

Her iki model de çok iyi saatler, aldığınıza pişman olmazsınız. Şimdiden hayırlı olsun
less is more
Kullanıcı avatarı
selfwinder

Mesaj tiktak98 » 13 Mar 2021, 00:13

Tesekkurler yanitlar icin.
@onuratamer evet begeniyorum Oris'in boynuz yapisini
@hknmtn evet boyut olarak seiko daha iyi uyar bana , bileklerim ince sayilir.
@selfwinder haklisin Oris daha hassas cizik vs konusunda , albenisi daha fazla.zaman hassasiyetine cok takilmiyorum acikcasi , daha klasik bi model seiko

sonuc olarak henuz karar vermis degilim.ibre %51 e 49 seikodan yana gibi suan :champ:
Kullanıcı avatarı
tiktak98

Mesaj ffcoach » 13 Mar 2021, 02:28

Seramik bezel, kaliteli çelik bilezik, 300m, ince bileğiniz için 41.5 mm oris diyorum.
Not 41.5 mm mavi kadran bulunuyor.
Kullanıcı avatarı
ffcoach

Mesaj axiceco » 13 Mar 2021, 08:23

Bu iki marka arasında tercih yapmak olsa soru tereddütsüz Oris derdim. Ancak model özeline inildiğinde yukarıdaki yorumlara da katılmamak elde değil. Saatten beklentinizin ne olduğuna göre değişebilecek bir tercih. Mesela benim için güç rezervi önemli bir kriter olduğu için her ne kadar marka tercihim Oris'ten yana olsa da modeller arasında seikoya yönelebilirdim. Bir başkası için kolda kendini gösterişi farkedilirliği dersek de Oris önde olurdu.Bence mevcutlarınız arasında Seiko veya Swiss bir model olup olmaması da tercihinizi yönlendirebilir. Şahsen mevcutta bir seikom varsa ikincisine yönelmem. Her iki tercih de pişman edecek şeyler değil. Şimdiden hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
axiceco

Mesaj Baran » 13 Mar 2021, 10:08

Sayısız Seiko ve sayısız Oris kullanmış biri olarak kesinlikle Oris derim.Bilezik hissiyatı,finishing ve tasarım olarak Oris 3 adım önde bana göre bu 2 model arasında.Makine olarak daha bilgili kişiler yazar ama Orisin makineleride oldukça iyi.
Kullanıcı avatarı
Baran

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 86 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners