Pilli saatleriniz geri kalıyor mu?

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Pilli saatleriniz geri kalıyor mu?

Mesaj farmer » 14 Eyl 2019, 22:58

Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim, ancak sorum biraz yanlış anlaşılmış.
Quartz saatlerin de ayda 10-15 sn kadar sapması normal, bunu biliyorum, nitekim quartz saatlerimin bile zaman tutmasını aylık bazda ölçerim. Bu arada Casio'nun ayda birkaç dakika geri kalması da kendisine yakışmamış.

Ancak benim asıl demek istediğim pili azalınca normal olmayan derecede geri kalması idi. Bahsettiğim saat aslında aylık -1 sn ile çok iyi zaman tutuyordu, fakat pili azalınca sabah tam zamanı gösteren saat bir bakmışım akşam 10 dk geri kalmış, akşam tekrar ayarlıyorum, bir hafta gayet güzel gidiyor, ondan sonra bir günde 15 dk geri kalıyor. Pilini değiştirdikten sonra yine pili azalıncaya kadar sıkıntısız çalışıyor. Sanırım pili azalınca pil bir süre quartz mekanizmaya elektrik vermiyor, bu esnada saat duruyor, ardından tekrar elektrik iletimine başlıyor, ama geri kalmış oluyor.

EOL (end of life) ya da low battery alert denen hadiseden de haberim var, nitekim sonraki saatlerimi bu özelliği taşıyan mekanizmalardan seçtim, ancak bir kısım saatlerimde bu özellik yok, mesela eta g10.212 mekanizma kullanan bir saatin pili azalınca da anlattığım gibi geri kalma yapar mı yoksa saat pilini son saniyeye kadar kullanıp bir anda biter mi bunu merak etmiştim.
Kullanıcı avatarı
farmer

Mesaj SelAc » 14 Eyl 2019, 23:56

Taktığınız pilin kalitesi nasıldı? Duvar saatlerinde bu sorunla karşılaştım. Kol saatlerimde hiç karşılaşmadım.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj seastar1000 » 15 Eyl 2019, 10:26

Benim birkaç omega bir iki tane orient swatch vs quarzt saatım var o dediğiniz sorunla hiç karşılaşmadım hatta duymadım
Sevdiğiniz bir saatse mekanizmayı komple değiştirip kullanın derim
Kullanıcı avatarı
seastar1000

Mesaj Yuke » 23 Tem 2021, 22:50

Eski bir konu ama aynı sorun bende de var. Swiss military hanowa saatimin pilini konyalı saatte 6 ay önce değiştirttim. Sonrasında 2 kez 6 rakamı düştüğü için birincisinde konyalıda ikincisinde bilmediğim biryerde rakamı yapıştırttım. 2. Yapıştırmadan sonra saat bazen 1 hafta saniye atlamadan çalışıyor bazen bir günde yarım saat geri kalıyor. Konyalı saatin servisine anlattığımda öyle olması mümkün değil dedi piden olabilir dedi. Ersa'ya yönlendirdi. Pilin kalitesiz olmasından şüpheleniyorum ve en yakın zamanda değiştiricem. Siz bu sorunu çözebildiniz mi?
Kullanıcı avatarı
Yuke

Mesaj bengisaat » 14 Ağu 2021, 19:37

Saatiniz duraklama yaptığı için geri kalıyor etkisi yapıyor.
2 saniyede bir atmaya başlayınca değiştirin.
Sizin sorununuz ise çok yüksek ihtimalle saatin düşme çarpma gibi bir darbe almış olmasından kaynaklanıyor olmalı. Çünki hem rakamın düşmesi hem birden geri kalıp bazan düzelmesi bu ihtimali güçlendiriyor.
Hatta saatçi akrep yelkovanı çıkarırsa muhtemelen kadran ayaklarının eğilmiş ve orta milinin kadran merkezinin ortasında değil merkezden daha kenarda olduğunu
Ve/veya kadran ayaklarından birinin kırılmış ve kadranın oynadığını farkedecektir.

Bunun da orta mile baskı yaparak hem duraklamasına hemde pilin çabuk bitmesine sebep olacaktır
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj leno » 16 Şub 2023, 11:52

Geçen sene tissot pilli T125.617.17.051.00 model saat aldım. Saat ayda 30-40 saniye geri kalıyor. Bu değer tissot için fazla değilmi. Saatin linki https://www.tissotwatches.com/tr-tr/t1256171705100.html
Kullanıcı avatarı
leno

Mesaj hfatih » 16 Şub 2023, 15:02

leno yazdı:Geçen sene tissot pilli T125.617.17.051.00 model saat aldım. Saat ayda 30-40 saniye geri kalıyor. Bu değer tissot için fazla değilmi. Saatin linki https://www.tissotwatches.com/tr-tr/t1256171705100.html
Mekanizmanın detaylarına bakmak lazım. Quartz doğal bir taş, şansa göre iyisi var kötüsü var, ayrıca üreticilerin doğruluğu artırmak adına kullanabileceği çeşitli teknolojiler var, daha iyi kalite kontrol seçeneği var ama her fiyat segmentinde yapılamıyor haliyle. Dolayısıyla quartz kristalinin kalitesine yani şansa kalıyoruz. Ayrıca ne kadar iyisi secilse de elde olmayan doğal sebeplerden zamanla sapma artabiliyor.

Genel olarak gördüğüm ve bir quartz saatten benim beklentim ayda 15 saniye civarı. Bence 40 saniye çok fazla, garantiye başvurulabilir, denemekte fayda var. Biz öyle bir garanti vermedik diyebilirler ama bence Tissot bu konuda sizi uzmeyecektir.
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj argentum » 16 Şub 2023, 18:36

leno yazdı:Geçen sene tissot pilli T125.617.17.051.00 model saat aldım. Saat ayda 30-40 saniye geri kalıyor. Bu değer tissot için fazla değilmi. Saatin linki https://www.tissotwatches.com/tr-tr/t1256171705100.html
Bu değer gerçekten fazla. Kesinlikle garanti kapsamında yetkili servise başvurmalısınız bence.

21091116UG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
argentum

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners