Omega Seamaster 1998 Bezel ve Servis

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Omega Seamaster 1998 Bezel ve Servis

Mesaj ducktheplan » 29 Ağu 2023, 20:10

manil yazdı:Çoğu kişi böyle bezeli tercih eder. Saat güzel patina almış, dilerseniz bezel değişim işini tekrar düşünün.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk

muratcan87 yazdı:Saatin durumu bayağı iyi bence, zaten 2 sene önce Omega tarafından bakımı yapılmış bir pilli makinenin bakıma ihtiyacı neden oldu merak ettim. Amaç sadece bezel ise yine Omega’ya yollayabilirsiniz bence. Pilli mekanizma bakımını ustalar ne kadar yapabiliyor emin değilim. Kimseyi kötülemek istemem ama bildiğimiz ustalar pilli saat bakımı değil mekanik saat ustaları. Dolayısıyla çok anlayacaklarını sanmıyorum. Ancak yine pilli mekanizmaya zaten 20-30 sene bakım yapmasanız da olur. Bakım dediğimiz şey profesyonel polisaj işlemi, conta vs. kontrolleri ile su geçirmezliğin sağlanmasından oluşuyor. Bir de takriben 25 senede bir kadrandaki lume artık çalışmıyor ve bu yenileniyor. Bakımı gördüğüm kadarıyla çok yeni yaptırmışsınız. Mekaniklerin bile Omega’da 7-8 senede bir bakıma ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüzde ancak saat bir nedenden dolayı çalışmıyorsa bakıma götürün derim. Bu arada Omega kendi servisini yaptığı saatlere de 2 seneye kadar zaten garanti veriyor. Bence bezelde de güzel bir eskime olmuş. Ben olsam bir süre daha böyle kullanırdım. Yaşanmışlık izleri duruyor üstünde ve rengi de kötü değil. 5-10 sene sonra sıfır gibi yapar Omega tekrardan nasıl olsa :)

Aslında forumda servis/bakım diye bahsetmemin ana sebebi bezelden ziyade, metal kordonda iç içe geçen parçaların bir tanesindeki tel düşmüş sanırım. Hazır onun için götürmüşken de alacağım teklife göre değerlendiririm diye düşünmüştüm, fakat sizlerin de dediği gibi sanırım hiç bezel değişimine girmeyeceğim.
Kullanıcı avatarı
ducktheplan

Mesaj muratcan87 » 29 Ağu 2023, 21:45

Bence de girmeyin. Tel olayını çoğu usta kotarır diye düşünüyorum. Bende de dededen kalma bir altın Zenith Respirator var. Kadranın bir kısmında bir iz var, bazı yerlerde de altın kaplama artık kalkmış. 3 sene kadar önce restore ettirdim Zekai Usta’ya As Han’da. O izleri silmeye kıyamadım çünkü o yaşanmışlıklar saatin yeni gibi görünmesinden çok daha anlamlı geldi bana :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
muratcan87

Mesaj ducktheplan » 29 Ağu 2023, 22:59

muratcan87 yazdı:O izleri silmeye kıyamadım çünkü o yaşanmışlıklar saatin yeni gibi görünmesinden çok daha anlamlı geldi bana :)

Tam olarak bu yazdığınız sebepten hep erteledim bezel değişimini, o yüzden yazdığınızın güzel bir karşılığı oldu bende. Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
ducktheplan

Mesaj muratcan87 » 30 Ağu 2023, 08:13

ducktheplan yazdı:
muratcan87 yazdı:O izleri silmeye kıyamadım çünkü o yaşanmışlıklar saatin yeni gibi görünmesinden çok daha anlamlı geldi bana :)

Tam olarak bu yazdığınız sebepten hep erteledim bezel değişimini, o yüzden yazdığınızın güzel bir karşılığı oldu bende. Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim, saatlere dair en güzel şeylerden biri bu bence, yani yaşanmışlıkları üzerinde barındırması. Şansınıza çok da güzel patina almış gerçekten. Keyifli günlerde kullanın.
Kullanıcı avatarı
muratcan87

Mesaj azizkaya » 30 Ağu 2023, 09:27

Allah size de çocuklarınıza bırakmayı nasip etsin. Şu haliyle bence hiçbir şeye ihtiyacı yok. Tadını çıkarın bu efsanenin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj prx » 31 Ağu 2023, 06:32

Çok iyi bencede efsane kutusu da duruyormu?

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj sentez42 » 31 Ağu 2023, 09:35

Bezel bu haliyle daha iyi. Yeni bir bezel taktığınızda kadrandaki eskime ile bezel sırıtacaktır.
Kullanıcı avatarı
sentez42

Mesaj prx » 01 Eyl 2023, 19:19

sentez42 yazdı:Bezel bu haliyle daha iyi. Yeni bir bezel taktığınızda kadrandaki eskime ile bezel sırıtacaktır.
Onayladım.[emoji106]

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 79 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners