Seiko NH35A balans tekerlegi donus acisi hep degisiyor

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko NH35A balans tekerlegi donus acisi hep degisiyor

Mesaj egeDRD » 27 Tem 2023, 10:32

Selamlar. Seiko NH35A mekanizmali bir otomatik saate sahibim.Gecen hafta saatim, su alma probleminden dolayi servise girdi ve bakim yapildi. Bu zamana dek gunde 7-8 saniye geri kaliyordu ama dun aksam fark ettigim kadari ile, saat gunde 45 saniye civari geri kaliyordu.

Balans tekerleginin agir cekim videosunu cektim, donus açisinin az oldugunu fark ettim. Sanirim bu amplitude demek oluyor.
Bu sabah tekrardan ayni videoyu cektim, dönüs açisi artmisti. Su an saat de normal gidiyor gibi gorunuyor.

Bu sekilde balans tekerleginin donusunun degismesinin bi sebebi var midir? Ne oldugumu tam anlayamadim.
(NOT: Istenirse videoari konuya ekleyebilirim)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qdNKvB78mqU[/youtube]
Kullanıcı avatarı
egeDRD

Re: Seiko NH35A balans tekerlegi donus acisi hep degisiyor

Mesaj danGerfuLL » 27 Tem 2023, 11:48

Merhaba.

O dönüş hızı rezerv ile alakalı. Rezerv az ise hız azalıyor. Rezerv arttıkça hız da artıyor. Saat durduğunda elinizle sallayın çalışmaya başladığında bakın balans yavaş dönecektir. Rezerv arttıkça balans dönüş hızı da artar.

Düzenleme: Saatte herhangi bir sıkıntı olmadığı durumda geçerli yukarıdaki yazım. Balansta problem var ise yavaş dönmeye neden olabilir. Pandul problemi ilk etapta aklıma gelen arizalardan biri bu durumlarda. Balans direğinde bir yamukluk da bu duruma neden olabilir.

Not: Ben olayı biraz farklı anlamışım. :) Videoyu izledikten sonra anladım. Neyse hap bilgi olarak burada kalsın mesajı kaldırmayım.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj egeDRD » 27 Tem 2023, 14:56

Rezerv ile alakali bahsettiginiz konuyu sanirim biliyorum. Saat ilk basladiginda zaten yavas donmeye basliyor, sonra kendine geliyor rezerv arttikca.

Benim saatteki konu ise balans tekerleginin donusundeki taradigi açi miktari, sanirim buna da Amplitude deniyor saat camiasinda.
Ne oluyor da bu surekli degisebiliyor anlamadim. Su an hesaplamalarima gore saatim 35 saniye geri kaliyor gunde. Sorunun ne oldugunu bulamadim.
Kullanıcı avatarı
egeDRD

Mesaj prx » 01 Ağu 2023, 09:27

Bidaha gönderin servise standart dişiysa hareketi 45 saniye de çok.

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj egeDRD » 01 Ağu 2023, 12:41

Su an artik yurtdisina cikmis olmasam ustama saati geri götürecegim ama maalesef 5-6 ay Türkiye'ye gidemem daha.

Bu arada geri kalma süresi günde 24 saniyeye indi, neye göre bu kadar degisiyor anlamis degilim.
Kullanıcı avatarı
egeDRD

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners