Seiko sportura kinetic durdu

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko sportura kinetic durdu

Mesaj ytknshn » 28 Kas 2021, 00:48

Herkese merhaba....

Seiko sportura kinetic snl029 7l22 model saatim aniden durdu. Kinetic saatlerinde pille çalıştığını biliyodum. Ama alırken ömür boyu pile gerek yok diye satmışlardı.

Neyse saatimi 2004 yılında almıştım, hiç kolumdan çıkartmadım. 2020 mayıs ayında bi gece aniden saat durdu.
Pili bitebiliyormuş değişmesi gerekecek galiba.

Ancak ilginç bir durum var, pili biten kinetic saatin kronometresi çalışır mı? Benim saatin kronometresi çalışıyor.

Antalya 'da yaşıyorum, Aydın saat dışında güvenilir bir saat tamircisi bilmiyorum.
İnşallah pil değişimi ile sorun hallolur. Ama kronometrenin hala çalışması bende, acaba başka bir problem olur mu kuşkusu yarattı!

Sizce sorun sadece pil midir?
Kullanıcı avatarı
ytknshn

Re: Seiko sportura kinetic durdu

Mesaj Eterna » 28 Kas 2021, 10:49

Bildiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım. Kinetic saatlerde pil ile çalışır. Ama bildiğimiz 2 senede biten 20 liralık piller ile değil. Kapasitör dediğimiz, enerjisini sizin kol hareketlerinizden alan bir pil. Aslında hem pil hem değil gibi. :)

İnanın size satan kişide bilmiyor olabilir. Bende çok duymuşumdur mağazalarda; bu saat ömür boyu çalışacak diye satış yapan kişileri. Çoğu bilgisiz oluyor. Arada atan tutanda vardır tabii.

Kapasitörlerin yaklaşık ömrü benim gördüğim/duyduğum örneklere göre genelde 15 - 17 sene civarı oluyor.

Her saatçiye yaptıramazsınız. Aydın saat en güvenilir ve orjinal olarak bu işi yapacak yerdir. Kargo ile göderip, fiyat ve sorun bilgisi alabilirsiniz. İsterseniz yaptırırsınız isterseniz yaptırmazsınız. Tabii hemen benim söylemem ile göndermeyiN. Önce telefon açıp hala süreç aynı mı öğrenin.

Aylar önce 650 TL diye bir rakam burada okumuştum diye hatırlıyorum. Şimdi muhtemelen artmıştır. İlk duyduğunuzda çok geliyor ama sağlam ve kaliteli bir saat ise 15 senede normal bir rakam. Otomatik saatlerin ortalama 5 senede bir periyodik bakımlarına göre daha ekonomik.

Selamlar,
En son Eterna tarafından 28 Kas 2021, 11:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj ytknshn » 28 Kas 2021, 11:10

Eterna yazdı:Bildiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım. Kinetic saatlerde pil ile çalışır. Ama bildiğimiz 2 senede biten 20 liralık piller ile değil. Kapasitör dediğimiz, enerjisini sizin kol hareketlerinizen alan bir pil. Aslında hem pil hem değil gibi. :)

İnanın size satan kişide bilmiyor olabilir. Bende çok duymuşumdur mağalarda; ömür boyu çalışacak diye satış yapan kişileri. Çoğu bilgisiz oluyor. Arada atan tutanda vardır tabii.

Kapasitörlerin yaklaşık ömrü benim gördüğim/duyduğum örneklere göre genelde 15 - 17 sene civarı oluyor.

Her saatçiye yaptıramazsınız. Aydın saat en güvenilir ve orjinal olarak bu işi yapacak yerdir. Kargo ile göderip, fiyat ve sorun bilgisi alabilirsiniz. İsterseniz yaptırırsınız isterseniz yaptırmazsınız. Tabii hemen benim söylemem ile göndermeyiN. Önce telefon açıp hala süreç aynı mı öğrenin.

Aylar önce 650 TL diye bir rakam burada okumuştum diye hatırlıyorum. Şimdi muhtemelen artmıştır. İlk duyduğunuzda çok geliyor ama sağlam ve kaliteli bir saat ise 15 senede normal bir rakam. Otomatik saatlerin ortalama 5 senede bir periyodik bakımlarına göre daha ekonomik.

Selamlar,

Teşekkürler, peki kronometresi çalışıyor! Pil bitmiş olsa kronometre çalışır mı?
Kullanıcı avatarı
ytknshn

Mesaj Eterna » 28 Kas 2021, 11:20

Tahmin 1 : Kapasitör bir an da , bir saniye içinde bitmez. Yani elektrik kesintisi gibİ değildir. Önce aksar, tekler, belli eder. Böyle bir durum olabilir. Belki yakında o özellikte çalışmayacak.

Tahmin 2 : Kronemetre kapasitör ile çalışmıyor

Tahmin 3 : Biz hep pil üzerinden gittik. Çünkü tam ömrünü kullanmışsınız neredeyse. Belkide çok az bir ihtimal farklı bir sorun.

Aydın saate telefon açın. Saatinizi gönderdiğinizde kontrol edip, size saatin sorununu ve onarım fiyatını söylemeleri hala bedava mı öğrenin. Öyleyse gönderin kesin yanıtı öğrenin.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj ytknshn » 28 Kas 2021, 17:26

Haklısınız bi anda durmaz. 15-16 sene nerdeyse 1 saniye bile saatim sekmedi. Tak diye durdu. Çıkaracağı masraf neyse önemli değil, emektar bi saat inşallah yapılır. Şu kargo işlerine güvenim pek yok o yüzden bir buçuk senedir yollayamadım. Antalya da saat&saat firması aracılığıyla yollamayı düşünüyorum Aydın saate.
Kullanıcı avatarı
ytknshn

Mesaj bengisaat » 29 Kas 2021, 18:43

Kronometre çalışır durumdaysa muhtemelen bataryadan değildir .
Batarya zayıf olsa da uzun yıllar hiç kontrol edilmeyip nasılsa çalışıyor diye rahat davranılması malesef sorun olarak karşımıza çıkması muhtemel.
Servisten gelecek cevaba göre hareket edersiniz ancak masraflı bir süreç olacağa benzer..
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj ytknshn » 30 Kas 2021, 20:05

Benim korkumda böyle bişey olması. İnşallah pil değişimi ile atlatırım.
Kullanıcı avatarı
ytknshn

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners