Tag Heuer Aquaracer Calibre 16 geri kalma problemi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tag Heuer Aquaracer Calibre 16 geri kalma problemi

Mesaj stroustrup » 07 Tem 2021, 09:31

Merhaba,

1 yıl önce sıfır olarak alıp keyifle kullandığım Tag Heuer Aquaracer Calibre 16(Black Phantom) saatim bir anda günde 3-4 dk.(evet dakika) civarında geri kalmaya başladı. Saati çok dikkatli kullandım herhangi bir düşürme, çarpma, vs. olmadı. Sadece salgın dolayısıyla evden çalıştığım dönemlerde düzenli olarak kullanmadığım için bazen 15-20 gün çalışmadığı oldu. Bir de geçenlerde AVM'ye girerken saatle X-Ray'den geçtim.

Saat ilk kullanmaya başladığımda makul sınırlar içerisinde ileri gidiyordu. Sizce şimdi bu şekilde aniden geri kalmaya başlamasının sebebi ne olabilir? X-Ray'den geçmek ya da saati belli bir süre çalışmdan bekletmek bu tür sorunlara yol açar mı?

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Re: Tag Heuer Aquaracer Calibre 16 geri kalma problemi

Mesaj kilimanjaro » 07 Tem 2021, 12:20

AVM lerdeki x ray den çok etkileneceğini sanmıyorum.Saatiniz daha önce ileri gittiği için , manyetize olmuş olsa ileri gitmesi gerekirdi.Günde 3 4 dakika çok fazla.Yine de bir saatçide manyetize olup olmadığına baktırın.Olmamışsa saat servislik.Günde 15 20 sn olsaydı sapma, rezervini boşaltıp tekrar çalıştırmanız tavsiye edilirdi.
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj cengonur » 07 Tem 2021, 12:46

https://youtu.be/Xprmfb6W3w8

Bu videoda saatin manyetize olup olmadığının kontrolü yapılıyor. Lepsi uygulamasıyla cevabı bulabilirsiniz… Sapma miktarına göre muhtemelen manyetize olmuştur.

Mantık sizi A’dan B’ye götürür Hayal gücü ise heryere [emoji1909]
Kullanıcı avatarı
cengonur

Mesaj stroustrup » 07 Tem 2021, 14:21

cengonur yazdı:https://youtu.be/Xprmfb6W3w8

Bu videoda saatin manyetize olup olmadığının kontrolü yapılıyor. Lepsi uygulamasıyla cevabı bulabilirsiniz… Sapma miktarına göre muhtemelen manyetize olmuştur.

İlginç bir uygulama, bilgi için teşekkürler. Bu uygulamaya göre saatim manyetize olmuş ama arkadaşların sorunsuz çalışan saatlerini ölçtük onlara da manyetize dedi. Demanyetize ettirip görmekten başka çare yok gibi.

Saati nerede demanyetize ettirebilirim, servis dışında herhangi bir saatçi yapar mı bu işi?
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Mesaj cengonur » 07 Tem 2021, 14:34

stroustrup yazdı:
cengonur yazdı:https://youtu.be/Xprmfb6W3w8

İlginç bir uygulama, bilgi için teşekkürler. Bu uygulamaya göre saatim manyetize olmuş ama arkadaşların sorunsuz çalışan saatlerini ölçtük onlara da manyetize dedi. Demanyetize ettirip görmekten başka çare yok gibi.

Saati nerede demanyetize ettirebilirim, servis dışında herhangi bir saatçi yapar mı bu işi?
Videodaki cihaz dışında başka bir çözümü var mıdır bilemiyorum, bu noktada diğer üyelerimiz devreye girer umarım…

Mantık sizi A’dan B’ye götürür Hayal gücü ise heryere [emoji1909]
Kullanıcı avatarı
cengonur

Mesaj stroustrup » 07 Tem 2021, 15:06

Bu arada manyetizasyon ölçmek için başka uygulamalar da buldum: Accuracy ve Magnetscape LITE.

Bu uygulamalarla ölçtüğümde max 70 Micro Tesla civarı gördüm. Konudan anlayan arkadaşlar yorumlayabilir mi? Bu değer saati günde 3-4 dakika saptıracak bir değer midir?
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Mesaj Zamanölçer » 01 Ağu 2021, 18:12

Probleminizi mesaj olarak aktarmanizin üstünden bayagi gecmis ama, diger bu tür Manyetize olmusluklarla sorunu olanalarinda ilginecegini düsündügüm icin, cevap vermek istedim.

Manyetize mi olmus? sorusunun en iyi yanitini, güvendiginiz bir Saatci ustasindan alabilirsiniz, Kullanici olarak yaptiginiz ölcümler, makine kasa icinde oldugu icin muhtemelen yaniltici olucaktir. Kasa ve kordonun manyetize ölcümüde gerceklestigi icin, en saglikli ölcüm ; makine kasadan cikartilmis halde, cok hassas (bu tür ölcümler icin tasarlanmis, hassas kücük, tas üstünde setlestirilmis milli) bir pusula ile yapilmasidir.

Resim

Birde youtube vidyosu paylasiyorum, iyi seyirler

https://youtu.be/C6Z_wxKC8rg

Not: Admin veya Mod arkadaslar ricam, direk forum sayfamizdan youtube vidyosunu seyretmek icin öngörülmüs, buton kodu calismiyor, ilgilenilmesini arz ederim.

Sevgi ve saygilarimla
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Mesaj MrPandül » 01 Ağu 2021, 21:01

manyetik alanı ölçmek için pusula kullanabilirsiniz eğer pusula dengesiz hareket ediyorsa manyetize olmuştur benimde başıma geldi ve kendime demagnetizer aldım onunla düzelttim
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners