Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Mesaj ozdemirac » 14 Şub 2021, 18:56

Merhabalar

Kinetik saat ile otomatik saat arasında bir fark var mı? Bu konu hakkında pek bilgi göremedim. Varsa farkları nelerdir?
Kullanıcı avatarı
ozdemirac

Re: Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Mesaj syndrome23 » 14 Şub 2021, 20:44

Kinetik saatlerin pili oluyor, o pil otomatik saatlere benzer bir şekilde hareket ile şarj oluyor. Aradaki fark temel olarak bu. Yani Kinetik saatlerin yine quartz saatler gibi pili var.

Kinetik saatleri 'hardcore' saatçiler otomatikler ile aynı yere koymazla. Her şeye rağmen kinetik saatlerin bir süre sonra batarya değişimine yine ihtiyacı oluyor. ama bu süre standart quartz'lara göre çok daha uzun oluyor bildiğim kadarıyla.

Hiç kinetk kullanmadım şu ana kadar, kullanan bir arkadaş daha iyi izlenim aktaracaktır. Ama aradaki fark bu.
Kullanıcı avatarı
syndrome23

Mesaj ozdemirac » 14 Şub 2021, 21:17

syndrome23 yazdı:Kinetik saatlerin pili oluyor, o pil otomatik saatlere benzer bir şekilde hareket ile şarj oluyor. Aradaki fark temel olarak bu. Yani Kinetik saatlerin yine quartz saatler gibi pili var.

Kinetik saatleri 'hardcore' saatçiler otomatikler ile aynı yere koymazla. Her şeye rağmen kinetik saatlerin bir süre sonra batarya değişimine yine ihtiyacı oluyor. ama bu süre standart quartz'lara göre çok daha uzun oluyor bildiğim kadarıyla.

Hiç kinetk kullanmadım şu ana kadar, kullanan bir arkadaş daha iyi izlenim aktaracaktır. Ama aradaki fark bu.

Çok teşekkürler şimdi anladım.
Kullanıcı avatarı
ozdemirac

Mesaj Herakles3 » 02 Nis 2021, 11:39

Seiko Kinetic saatim var,içinde enerji sağlayan bizim pil dediğimiz teknik adı kapasitör olan parça bitmiş,yani ömrü bitmiş...
Aydın Saat'e götürdüm 650 lira gibi bir fiyat çıkarttı,sokaktaki birine sordum o da 400-450 lira dedi...Yani diyeceğim o ki; Kinetic saat almayın,şimdiki aklım olsa almazdım...
Kullanıcı avatarı
Herakles3

Mesaj Eterna » 02 Nis 2021, 14:11

Herakles3 yazdı:Seiko Kinetic saatim var,içinde enerji sağlayan bizim pil dediğimiz teknik adı kapasitör olan parça bitmiş,yani ömrü bitmiş...
Aydın Saat'e götürdüm 650 lira gibi bir fiyat çıkarttı,sokaktaki birine sordum o da 400-450 lira dedi...Yani diyeceğim o ki; Kinetic saat almayın,şimdiki aklım olsa almazdım...

Saati hangi tarihte aldınız, kaç sene sonra kapasitör gerekti? Bir de hiç otomatik saat bakımı yaptırdınız mı, kaç sene sonra yaptırıp kaç lira ödediniz?

Bunları niye sordum açıklayayım. Arkadaşımın aldığı kinetik saatinde kapasitörü değişti Aydın saat de. Aynı şekilde ciddi rakam istediler. Ama 15 sene kullandıktan sonra bitti kapasitör ve değiştirdi. Eğer 15 sene sonra 650 TL ye çok diyorsanız bu tartışılabilir. Otomatik saatlerde 15 senede 2-3 kere bakım yaptırılabiliyor.

Ama siz eski model, senelerce vitrinde beklemiş, çalışmış, durmuş bir kinetik almışsınızdır. Bir kaç sene sonra kapasitör bitmiştir bir şey diyemem.

Selamlar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj Herakles3 » 02 Nis 2021, 22:32

Eterna yazdı:
Herakles3 yazdı:Seiko Kinetic saatim var,içinde enerji sağlayan bizim pil dediğimiz teknik adı kapasitör olan parça bitmiş,yani ömrü bitmiş...

Saati hangi tarihte aldınız, kaç sene sonra kapasitör gerekti? Bir de hiç otomatik saat bakımı yaptırdınız mı, kaç sene sonra yaptırıp kaç lira ödediniz?

Bunları niye sordum açıklayayım. Arkadaşımın aldığı kinetik saatinde kapasitörü değişti Aydın saat de. Aynı şekilde ciddi rakam istediler. Ama 15 sene kullandıktan sonra bitti kapasitör ve değiştirdi. Eğer 15 sene sonra 650 TL ye çok diyorsanız bu tartışılabilir. Otomatik saatlerde 15 senede 2-3 kere bakım yaptırılabiliyor.

Ama siz eski model, senelerce vitrinde beklemiş, çalışmış, durmuş bir kinetik almışsınızdır. Bir kaç sene sonra kapasitör bitmiştir bir şey diyemem.

Selamlar,

Saati 2000 yılında aldım...Sanırım bir sorundan ötürü 2005 gibi bir kez yine Aydın Saat'e götürdüm,bakım falan yapıp para istememişlerdi...Kapasitör de 2016 yılında bitti...2017 de yine Aydın Saat'e gittim sordum o zaman 250 lira istemişlerdi ben o zaman da yaptırmamıştım...Sonra yakın zamanda yine sordum,yukarıda yazdığım gibi istediler bu sefer de...Valla ben emekli adamım,650 lira saat piline verirsem evin yolunu bulamam... :lol:

Sevgiler... :P
Kullanıcı avatarı
Herakles3

Mesaj copycat » 03 Nis 2021, 03:09

Eterna yazdı:

Selamlar,
Merhaba,

Benim elime çok daha yeni model iki kinetik Seiko geçmişti her ikisinde de kapasitörün şarjı çok çok az gidiyordu. Saatlerin biri de taş çatlasın iki yıllıktı.

Her iki saat de bir haftanın üzerini göremiyordu kapasitör şarjı olarak.

Şahsen kinetik saat sayfasını kapattım. Soranlara da kinetik yerine düz quartz tavsiye ediyorum.

Eğer quartz olarak çalışan bir saat istiyorsanız 4-5 yılda bir 10 - 15 TL'ye pil değiştirmenin hiç sorun olmayacağını düşünüyorum. Ne zaman kapasitör masrafı çıkacak diye endişe etmektense taktırırsınız bir Renata pil devam edersiniz.

Diğer yandan güneş enerjisi ile şarj olan 4-5. saat kullandım. onlarda hiç rezerv sorunu yaşamadım.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj ytknshn » 28 Kas 2021, 00:32

Benim kullandığım saat Seiko sportura kinetic 2004 yılında almıştım. Sürekli kolumda kullandım, ta ki 2020 yılına kadar. Saatim bi anda durdu. Malesef kineticlerde pil olayı varmış. Ben de bilsem pil olduğunu kinetic almazdım. Aydın saatten başka çare yok gibi malesef.
Kullanıcı avatarı
ytknshn

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners