Saat markalarının ömür beklentisi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saat markalarının ömür beklentisi

Mesaj onur226 » 29 Tem 2020, 20:33

Selamlar forum sakinleri. Benim severek kullandığım lüks saatler için başlangıç seviyesi kabul edilen bir saatim var. Memnunum. 7/24 kolumda takılı.
Aynı zamanda beğendiğim, bir grup şirketinin ünlü markasının lüks bir modeli var.
Ömür beklentisi ve zaman tutma bakımından ele alırsak (iki saatide aynı oranda beğendiğimi varsayabiliriz) başlangıç seviyesinden lüks seviyeye geçmeli miyim? 30’larımı yeni devirdim ve saatimin zaman tutması bozulmadan benimle uzun yıllar birlikte olmasını istiyorum.
Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
onur226

Re: Saat markalarının ömür beklentisi

Mesaj Ankthas » 29 Tem 2020, 20:56

onur226 yazdı:Selamlar forum sakinleri. Benim severek kullandığım lüks saatler için başlangıç seviyesi kabul edilen bir saatim var. Memnunum. 7/24 kolumda takılı.
Aynı zamanda beğendiğim, bir grup şirketinin ünlü markasının lüks bir modeli var.
Ömür beklentisi ve zaman tutma bakımından ele alırsak (iki saatide aynı oranda beğendiğimi varsayabiliriz) başlangıç seviyesinden lüks seviyeye geçmeli miyim? 30’larımı yeni devirdim ve saatimin zaman tutması bozulmadan benimle uzun yıllar birlikte olmasını istiyorum.
Saygılar.

İçinde Eta veya klonu olan bir mekanizmaya sahip Swiss Made bir saatin ömürlük olmaması için hiçbir neden göremiyorum hele ki bahsi geçen saat profilinizdeki Oris - Pointer Date ise hiç kuşkunuz olmasın muhtemelen sizi bile gömer :lol:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj onur226 » 29 Tem 2020, 21:02

Ankthas yazdı:
onur226 yazdı:Selamlar forum sakinleri. Benim severek kullandığım lüks saatler için başlangıç seviyesi kabul edilen bir saatim var. Memnunum. 7/24 kolumda takılı.
Saygılar.

İçinde Eta veya klonu olan bir mekanizmaya sahip Swiss Made bir saatin ömürlük olmaması için hiçbir neden göremiyorum hele ki bahsi geçen saat profilinizdeki Oris - Pointer Date ise hiç kuşkunuz olmasın muhtemelen sizi bile gömer :lol:
Saolun beni masraftan kurtardınız. Bu iyi haber. [emoji16]

Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj Eterna » 30 Tem 2020, 08:55

Ben bir Seiko 5 inde aynı şekilde ömürlük olacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj onur226 » 30 Tem 2020, 09:12

Bir de şöyle birşey var; saati gelecek kuşaklara aktarmak. Benim Oris'i yeğenime miras bırakabilirmiyim yoksa o kadar da değil mi? :lol:
Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj Eterna » 30 Tem 2020, 09:37

Tabii ki İsviçre saatlerinin mekanizmaları, kullanılan materyal vs. daha özel oluyor uygun fiyatlı saatlere göre. Ama ömürlük olması için İsviçre saati olması gerekiyor gibi bir mantık yok.

Ben babadan oğula geçmiş bir çok Seiko veya Orient gördüm. Kimisi ilk günkü gibi iken kimisi savaştan çıkmış gibiydi. Kimisinin bakımı usta ellerde muntazam yapılmış, güzel kullanılmış muhafaza edilmiş kimisi sanki sanayide *kaportacıya açtırılmış, arka kapak parçalanmış neredeyse.

Yani bence bir saatin ömrü kullanan kişiye ve kullanım şekline bağlı. Ben rahmetli babamın 30 sene önceki Orient ini hala saklıyorum.

* orada belirtmek istediğim şey kaportacılık mesleğinin saat ustalığı ile uzaktan yakından bir ilişkisinin olmadığıdır. Yoksa gayet zor, güzel ve özel bir meslektir
En son Eterna tarafından 30 Tem 2020, 11:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj Reczebb » 30 Tem 2020, 09:52

onur226 yazdı:Bir de şöyle birşey var; saati gelecek kuşaklara aktarmak. Benim Oris'i yeğenime miras bırakabilirmiyim yoksa o kadar da değil mi? [emoji38]
Siz böyle yazınca aklıma bu geldi:Resim

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj onur226 » 30 Tem 2020, 10:04

Reczebb yazdı:
onur226 yazdı:Bir de şöyle birşey var; saati gelecek kuşaklara aktarmak. Benim Oris'i yeğenime miras bırakabilirmiyim yoksa o kadar da değil mi? [emoji38]
Siz böyle yazınca aklıma bu geldi:Resim

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kızılderili sözü gibi olmuş. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
onur226

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners