Clock Tuner / Saat Frekans Tespiti ve İnce Ayar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Clock tuner (saat frekans tespiti, ince ayar)

Mesaj symbazz » 21 Şub 2021, 18:20

Aynı zamanda magnetise de en verimli uygulama IOS için LEPSI GENEVE uygulamasıdır. .Android de LEPSI - Watch Analyzer programı var. WatchCheck uygulaması var.
Kullanıcı avatarı
symbazz

Clock tuner (saat frekans tespiti, ince ayar)

Mesaj justaguy » 26 Şub 2021, 10:30

Ben bir ara timegrapher uygulamasını kullanıyordum. Duymama veya az duyma durumlarında, kulaklığın mikrofonunu saate bantlayip sonra da iki yastık arasına koyuyordum. Hatta baskı yapsın diye üst tarafa 1-2 yastık daha koyuyordum :) Bu şekilde uygulamanın algılamadığı saatim olmamıştı.

Öte yandan Aquacy saatimi sadece bu uygulama ile değil de, günlük sapmayi da not ederek ayarlamıştım. Her gün saatimin günlük sapma değerini not edip ona göre ayarlıyordum. Örneğin uygulama tepe aşağı, tepe yukarı pozisyonlarında ortalama +3 sn gösteriyorsa, ve günlük +2 sn sapma olmuşsa, uygulama +1 sn olacak şekilde ayarlıyordum. Böylelikle 2-3 iterasyonda saatin sapmasını günlük 0.5-1 sn’lere getirmiştim :champ: bununla ilgili bir başlığa detaylı bir şeyler yazmıştım ama şimdi bulamadım
Kullanıcı avatarı
justaguy

Re: Clock tuner (saat frekans tespiti, ince ayar)

Mesaj l3ykurums » 05 Mar 2021, 12:34

Teşekkürler bu yararlı bilgiler için.
Kullanıcı avatarı
l3ykurums

Re: Clock Tuner / Saat Frekans Tespiti ve İnce Ayar

Mesaj flutedbezel » 22 Kas 2021, 19:08

Clock tuner uygulamasını uzun süredir kullanıyorum, birkaç ekstra bilgi vermek isterim;

1. Kesinlikle çok faydalı bir program, profesyonel timegrapher cihazınız yok ise bir "must have", diğer uygulamaların hiçbirinden bu uygulamadan aldığım verimi alamadım, boşuna başka yerlerde aramayın derim:)

2. Saatin normalde atması gereken bph(o anki atım sayısına en yakın bphı buluyor) otomatik algılanıyor ve saatinizin o anki bphını ölçüyor, dolayısıyla saatinizin normalden ne kadar fazla veya az beati(saat başına,beat per hour) var bu ortaya çıkıyor ve günlük sapma bu farktan rahatlıkla söylenebiliyor. Bunun yanında otomatik algılamada sorun olursa, diyelim ki saatiniz 19800 bph fafat çok bozuk ve 18000e yaklaşmış, uygulama saatinizin olması gereken bph ı otomatik algılamaya çalışırken 18000i baz alabilir, endişelenmeyin uygulama manuel olarak saatinizin fabrika bnh ını seçmenize imkan sağlıyor.

3. Bir minor hata, uygulama günlük sapmayı beat error olarak tanımlıyor ama aslında beat error bildiğimiz üzere tik-tak ve tak-tik sesleri arasındaki süre farkı,ideali 0.5ms altında olmalı fakat tasaya gerek yok, alttaki noktasal grafikte her tak ve tik arasındaki dikey eksendeki mesafe uygulama tarafından aslında gerçek beat error olarak gösteriliyor. Yani dikey düzlemde noktalarınız birbirine ne kadar yakınsa beat errorunuz o kadar düşük demek. Bu veriyi uygulama belli ki ölçüyor fakat neden sayısal olarak göstermiyor bilmiyorum :roll:

4. Saatinizi telefonunuza bağladığınız basit kulaklık mikrofonunun üstüne koyarak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz, amaç saatin tik-tak sesini duyurabilmek, bu uğurda aldığınız her aksiyon mubah (arka kapağı açmak da dahil) Mikrofonu bir süngerde yer açıp yerleştirip, saati, altı süngerin üzerine tam mikrofona denk gelecek şekilde koyabilirsiniz :thumbup:

5.Uygulama ve basit mikrofonlar escapementtaki diğer sesleri algılayabilecek çözünürlük ve hassasiyete sahip değiller o yüzden amplitude verisi almanız mümkün değil

6.Daha ne duruyorsunuz, hemen mekanik saatlerinizi bu uygulama ile kontrol edin, eminim şaşıracaksınız!! :P

Konu başlığını açana ben de teşekkürlerimi iletiyorum, umarım önceden bahsi geçmiş şeyleri tekrarlamadan faydalı olabilmişimdir...
Kullanıcı avatarı
flutedbezel

Mesaj Dgkndrmn » 22 Kas 2021, 20:29

Gercekten oldukca merak ettigim bir konuda rafine Bilgi sayfası oldu. Harika paylasimlariniz icin tesekkurler, kesinlikle ilk firsatta deneyecegim.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Dgkndrmn

Mesaj MehmetCihan » 09 Şub 2022, 23:20

..
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Mesaj CptOz » 11 Şub 2022, 00:17

Konuyu tekrar görünce son aylarda kullandığım diğer bir harika programı daha tanıtayım.

Watch Accuracy Meter:

Program android markette mevcut;
https://play.google.com/store/apps/deta ... ymeter.app

Bu program; saatinizin kadranına sessiz bir ortamda telefonun mikrofonunu dayadığınızda çok başarılı ölçümler yapıyor. Bu ölçümleri kayıt altına da alabiliyorsunuz. Saati farklı pozisyonlarda tutarak sapmaları da görebilirsiniz.

ResimResimResim

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj MehmetCihan » 11 Şub 2022, 22:33

CptOz yazdı:Konuyu tekrar görünce son aylarda kullandığım diğer bir harika programı daha tanıtayım.

Watch Accuracy Meter:

Program android markette mevcut;
https://play.google.com/store/apps/deta ... ymeter.app

Bu program; saatinizin kadranına sessiz bir ortamda telefonun mikrofonunu dayadığınızda çok başarılı ölçümler yapıyor. Bu ölçümleri kayıt altına da alabiliyorsunuz. Saati farklı pozisyonlarda tutarak sapmaları da görebilirsiniz.

ResimResimResim

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Tickoprint diye bir yazılım daha var. 40tl. Eşapmanın dönüş açısını da veriyor. Bu arada ölçüm tabi doğruysa saatin Beaterror değerini düşürebilirsiniz 0,5/0,6 ms. üstü iyi değil.
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners