TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Hamilton ve Waltham Marka İki Eski Saat

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Hamilton ve Waltham Marka İki Eski Saat

Mesaj yolgezer_7k » 16 Kas 2009, 19:21

Merhaba; bu gün İstiklal'de gezerken bir pasajda eski kurmalı cep saatleri satan bir dükkan gördüm. Saatlerden ikisi çok hoşuma gitti faka benim bu konuda hiç bilgim yok. Bende size danışmak için fotoğraflarını çektim. İlk saat (aslında hoşuma giden bu oldu) Hamilton marka. Sanırım Hamilton Swatch grubuna geçmeden üretilmiş. Bayağı eski görünüyor. 17 jewel kurmalı makinası hala çalışıyor. Kasası da fena sayılmaz ezik, vuruk filan yok. Bu saate 350 lira dedi satıcı, sanırım az daha üsteleyip 300'e alabilirim.(Yapmam dedi ama)
Bunlar da saatin resimleri.(Not: ilk resim ekleyişim kendime göre birşeyler yaptım olmamış ise uyarın.)

Resim
Resim
Resim
Resim

İkinci saat Waltham marka. Bu saate ben en cezbeden şey kapağındaki yazı oldu. Kapağında ' I promise to love through Life' yazıyor. Sanırım birine hediye edilmiş. Waltham'ın çapı daha küçük. Saatin kasası da fena değil. Ama makinasını diğeri kadar incelemedim.
Bunlar da ikici saatin resimleri. Satıcı buna da 300 lira istedi.

Resim
Resim
Şimdi, burada bu (vintage) saatlerden anlayan Hocalarım ve diğer arkadaşlar, bana yardımcı our musunuz?
Bu saatler bu paraları eder mi? İlerde satmak istesem değerini korour mu?. İleride bi problem çıksa tamirleri mümkün müdür? Ve en son siz olsanız hangi şartlarda hangisini satın alırdınız?(Şu paraya verse şunu alırdım gibi)
Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.
"saatin kendisi mekan,yürüyüşü zaman,ayarı insandır.bu da gösterir ki, zaman ve mekan,insanla mevcuttur"(Saatleri Ayarlama Enstitüsü)
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Re: Hamilton ve Waltham Marka İki Eski Saat

Mesaj Bond » 16 Kas 2009, 19:35

Bu saatlerin mekanizma ve fiyatlarından anlamıyorum ama sanırım fazla istemişler, içime öyle doğdu. :idea: 100-150 TL max eder diyorum çok özel model değillerse. Ama ciddiye almayın. Diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Ebayden falan arama yapıp karşılaştırabilirsiniz baya sağlıklı oluyor.

Ebaye iki marka içinde baktım çok model var fiyatlarda çok değişken, Hamiltonların geneli $ 100 US civarı denilebilir. Walthamlar ise daha ucuz ama her ikisindede yüksek fiyatlara var modeller. Ancak bu konuya çok hakim biri yardımcı olup fiyat biçebilir gibime geliyor tam model mekanizma yıl bilgisi ile.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj yolgezer_7k » 16 Kas 2009, 20:09

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Benim niyetim şu aslında, bu ay iki tane Hamilton aldım malum siteden, markanın eski bir marka olduğunu biliyordum ama böyle modelleri olduğunu bilmiyordum. Şimdi iki tane modern Hamilton'un yanına böyle eski bir saati koymak güzel olur gibime geldi. İkincisi ise saatlerden gelen bir ses var, balansın sesi yani beni psikopata çevirdi, bayağı da yüksek çıkıyor sesleri benim saatlerimde böyle yüksek ses yok.Duymak için kulağıma dayamam lazım. Bir de saatlerde bir yaşanmışlık var; Waltham'daki o not mesela, kim bilir kimidi, kime hediye edildi? Benim böyle tuhaf huylarım da var, kitap alırken de hep sahaflardan almaya çalışırım.
Bir de farklı bir tarz olacağını düşündüm, yani benim yaşımdaki insanlarda yok böyle saatler, takarsam farklı olur gibi.
Elbette amaçlarımdan biri de koleksiyonumda böyle bir saatin olması. Serkisoflara baktım Sahibinden'de 250 civarı istiyorlar. Bana fazla gibi geldi çünkü Türkiye'de Serkisof çok var. E-bay'e de baktım. 100 dolardan 350 dolara kadar var.(Hamilton) Dediğiniz gibi 150-200 dolara gelirse de 250 lira civarı ediyor. Aradaki 50 liraya o risk değer mi? Satıcıya ben öğrenciyim, çok sıkışsam satsam sen kaça alırsın dedim, 350'ye sattığımı 300'e alırım dedi. Bu da bir avantaj sanırım. Bu arada saatlerden yalnızca birini alabilirm. Onun içinde bir süre domates- ekmek yemem gerekecek.
"saatin kendisi mekan,yürüyüşü zaman,ayarı insandır.bu da gösterir ki, zaman ve mekan,insanla mevcuttur"(Saatleri Ayarlama Enstitüsü)
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Mesaj Bond » 16 Kas 2009, 20:42

yolgezer_7k yazdı:Satıcıya ben öğrenciyim, çok sıkışsam satsam sen kaça alırsın dedim, 350'ye sattığımı 300'e alırım dedi.

Şahsi düşüncem; "işte buna asla inanmam" :devil:

Diğer yazdıkların çok hoş, yaşanmışlık konusunda özellikle. Deha Bey bu konuda bilgili, istersen onunda fikirlerini al, eminim faydası olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj yolgezer_7k » 17 Kas 2009, 00:05

Bond Hocam, umut fakirin ekmeği, ne yapalım inandık bizde. Yardımcı olabilecek herkesin fikirlerini almak isterim elbette. Bu arada Sahibinden'de bir Waltham ilanı vardı akşam Beşiktaş'a gittim sahibi ile konuşmaya. Saat meraklısı bir ağabey çıktı. Yabancı forumları filan takip ediyormuş buradan bahsettim, sayfayı açtım gösterdim, şaşırdı. Türkiye'de yoktu böyle site filan diye muhabbet ettik hatta, üye olayım diyordu enson. Onun Waltham'ı çok daha temiz İstiklal'dekinden fiyatı da aynı gibi, yalnız ilk Waltham'daki not beni çok etkiledi. Bir de yine Sahibinden'de bir Omega buldum linki şu:
http://www.sahibinden.com/omega_cep_saa ... isplayitem
Bu saat hakkında da yorum yapabilir misiniz? Satıcı kasa biraz yorgun ama makine çok sağlam diyor. Fiyatı da diğerlerine göre daha uygun, hem de Omega.
Yarın da Beyazıt'a gideceğim bir de oraları karıştırayım bakalım neler çıkacak.
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Mesaj cowboy » 17 Kas 2009, 09:47

Taksimde atlas pasajında eski eşyalar satan bir dükkan vardı orada da birkaç tane demir yolları saati görmüştüm sanki :)
Kullanıcı avatarı
cowboy

Mesaj yolgezer_7k » 17 Kas 2009, 19:35

Bu gün Kapalıçarşı'ya gittim. Antikacılar çarşısında bayağı bir vintage saat satan yer var. Ama çok yüksek fiyat istiyorlar.Her dükkana ikişer kere girdim. Adamar sinir oldu artık bana, bakıp bakıp çıkıyorum diye. Cezveciyan için üretilmiş Longines'ler 600-800 arasıydı. Demiryolları için bir çok firma üretim yapmış. Zenith, Serkisof bir de yanlış hatırlamıyorsam Cordebert. Zenith ve Omega'ları 250- 500 aralığında buldum. Arka taraflarda küçük bir dükkanda en son 200'e bir Zenith bıraktılar. Adam ustaymış ucuza alıp tamir ediyormuş, kadran biraz eskiydi almadım. Bir de Singer marka gümüş işlemeli bir saat vardı. 450'ye bıraktı adam, markayı bilmediğimden ve işlemelerden anlamadığımdan almadım onu da. Bütün bu saatlerden hiç içime sinen olmadı. İstiklaldeki Hamilton'la Waltham'da hala aklım. Bir de bu İsviçre markalarının makinalarında dekoreli olan görmedim hiç. Amerikan'lar dekoreliydi. Ama öte yandan Zenith ve Omega varken 200'e, gidipte Hamilton'a 350' vermek istemiyorum. Biraz daha araştırıp, takip edeceğim anlaşılan.
Ayrıca yardımcı olan ve yorum yapan herkese çok çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Mesaj yolgezer_7k » 19 Kas 2009, 16:31

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu iki saatte gerçekten aklımdan çıkmıyor. Diğer baktığım Zenith'ler Omega'lar bunlar kadar hoşuma gitmedi. E-bay' baktığımızda Hamilton'lar Waltham'lara göre 20-50 dolar kadar daha yüksek görünüyor düz modellerde. Fakat Waltham'arın da altın kaplamalı çok güzel ve pahalı modelleri var.
Saatlerin her ikiside sallamadan çalışmıştı biraz kurulunca. Hamilton makina olarak daha diri görünüyordu. Yalnız yanlış hatırlamıyorsam Waltham'da yelkovan 3'ten sonra hareket etmiyordu. Kapalı çarşıda baktıklarımın çoğu kurulunca çalışmadı. Sizin de söylediğiniz gibi sallamak gerekti. Bunun olumsuzluğu nedir? Kontrol ederek alabilirsin demişsiniz, nasıl kontrol edebilirim. Nelere dikkat etmem gerekiyor, yazabilir misiniz?
Öyle içimde kaldı ki iki modelde, belki de pazar günü ikisini de alıp gelirim buluşmaya.
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners