Cort├ębert Chronometre Demiryolu

Antika Saatler ve Cep Saatleri ├ťzerine Payla┼č─▒mlar

Cort├ębert Chronometre Demiryolu

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 16:22

Merhabalar,
Babam─▒n dedesinden kalma bu saati eskiden beri biliyordum. Bug├╝n yerinden ├ž─▒kard─▒k. Kurduk ve ├žok dakik bir ┼čekilde ├žal─▒┼čmaya ba┼člad─▒. Bu markay─▒ bilmiyordum. Ara┼čt─▒rmalar─▒m neticesinde horolojik a├ž─▒dan eski, ├Ânemli ve prestijli bir marka oldu─čunu g├Ârd├╝m. Rolex, IWC gibi markalara mekanizma ├╝retti─čini ├Â─črendim. 1970lerde Quartz Krizi ile kapanan bir markaym─▒┼č. TCDD'nin Hislon ve Serkisoff marka saatlerini bilirdim. Bug├╝n de bu markay─▒ ├Â─črendim. Ancak ─░nternete ara┼čt─▒rd─č─▒mda a┼ča─č─▒da foto─čraflarn─▒ g├Ârebilece─činiz bendeki modelle hi├žbir yerde kar┼č─▒la┼čmad─▒m. Benim g├Ârd├╝klerim san─▒r─▒m daha ├žok 60larda kullan─▒lan "Flying Wheel" diye tabir edilen model. Bu modellerde kanatl─▒ bir lokomotif tekerle─či mevcut g├Ârsel olarak. Arka kapakta da lokomotif ve TCDD amblemi var. Bende ise sadece Lokomotif ve ├žapraz konumlanm─▒┼č hilal ve y─▒ld─▒z. Bu modellerde ayn─▒ zamanda saat 6 konumunda "Swiss Made" yazmas─▒. Benim modelim ise g├Âzlemlerime g├Âre daha ├žok 1930-1940lardan kalma. En ├Ânemli fark ise "Chronometre" yaz─▒s─▒ olmas─▒. Bu fark─▒n ├Ânemini anlatmaya gerek yok. Marka ve model hakk─▒nda bilgisi olanlarla a┼ča─č─▒da sohbet etmeyi ├žok isterim. San─▒r─▒m en ├žok aranan TCDD saati Chronometer ve Cort├ębert olmas─▒ neticesinde bu modelmi┼č.

─░yi g├╝nler dilerim, ResimResimResim

SNE-LX1 cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kayrakolak

Kay─▒t: 12 Ara 2022, 12:07

Re: Cort├ębert Chronometre Demiryolu

Mesaj danGerfuLL » 18 Ara 2022, 20:58

Merhaba saatiniz baban─▒z─▒n dedesinden yadigar oldu─ču i├žin yeri ayr─▒ olmal─▒ sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyat─▒ olmasa da ger├žekten g├╝zel bir model. Kendi tecr├╝belerime dayanarak saatiniz su alm─▒┼č. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

M2007J20CG cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
danGerfuLL

Ya┼č: 39
Kay─▒t: 16 Ara 2015, 14:45

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 21:05

danGerfuLL yazd─▒:Merhaba saatiniz baban─▒z─▒n dedesinden yadigar oldu─ču i├žin yeri ayr─▒ olmal─▒ sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyat─▒ olmasa da ger├žekten g├╝zel bir model. Kendi tecr├╝belerime dayanarak saatiniz su alm─▒┼č. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

Te┼čekk├╝r ederim. Evet benim i├žin de─čerli bir saat. Chronometre olan─▒na ilk kez denk geldi─čim i├žin a├ž─▒k├žas─▒ merak ettim. Sararma mevcut cam─▒nda evet. Tamiri nas─▒l olur bir fikriniz var m─▒d─▒r?

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kayrakolak

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 22:03

danGerfuLL yazd─▒:Merhaba saatiniz baban─▒z─▒n dedesinden yadigar oldu─ču i├žin yeri ayr─▒ olmal─▒ sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyat─▒ olmasa da ger├žekten g├╝zel bir model. Kendi tecr├╝belerime dayanarak saatiniz su alm─▒┼č. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

Sararman─▒n nedenini ├Â─črendim[emoji1787]. Bu saat hep divan ├╝st├╝nde as─▒l─▒ durmu┼č ve babam─▒n dedesi ├žok fazla sigara i├žen biriymi┼č. Ayn─▒ b─▒y─▒k sararmas─▒ gibi cam─▒ biraz sararm─▒┼č. Kollarda pas yok. Kollar siyah renkte. Ondan san─▒r─▒m g├Âz yan─▒lg─▒s─▒ olmu┼č.

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kayrakolak

Mesaj mturann » 19 Ara 2022, 09:26

An─▒s─▒ olan her ┼čey g├╝zeldir.
Bu da ├žok g├╝zel bir saatmi┼č
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mturann

Kay─▒t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj kayrakolak » 19 Ara 2022, 09:37

mturann yazd─▒:An─▒s─▒ olan her ┼čey g├╝zeldir.
Bu da ├žok g├╝zel bir saatmi┼č
├çok te┼čekk├╝rler.

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kayrakolak

Mesaj kayrakolak » 22 Ara 2022, 18:59

Saatimizin bak─▒mlar─▒, cam i┼člemleri yap─▒ld─▒. Art─▒k s─▒f─▒r ayar─▒nda diyebiliriz[emoji3526] Mekanizma Cal 526 olarak ge├žmekte, 17 ta┼čl─▒ Chronometer sertifikal─▒ bir mekanizma. ResimResim

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kayrakolak

Mesaj argentum » 22 Ara 2022, 20:09

Saat, bak─▒m g├Ârd├╝kten sonra ├žok daha iyi olmu┼č. G├╝le g├╝le kullan─▒n.

21091116UG cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
argentum

Kay─▒t: 27 A─ču 2013, 09:41

Sonraki

D├Ân TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 5 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners