Cep Saatleri

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Re: Cep saatleri...

Mesaj Solestar » 14 Kas 2009, 00:41

Rica ederim.

Saatler harika, çok temiz ve yeni görünüyorlar.
Kullanıcı avatarı
Solestar

Mesaj Solestar » 14 Kas 2009, 00:47

Bu arada avatarınızdaki saat eklediğiniz fotoğrafta en üst ortadaki saat galiba. Markası ve avatarınızda yer almasını sağlayan özellikleri nedir acaba?
Kullanıcı avatarı
Solestar

Mesaj Bond » 14 Kas 2009, 00:58

Çok iyi saklamışsınız gerçekten ve verdiğiniz bilgilerde çok hoş. Bu saatler hangi yılllara ait acaba? Çok mu eskiler yoksa daha yakın tarihlerden mi?

Resim ekleme konusunu Solestar anlatmış. Genelde bu yöntem uygulanıyor. Fakat şimdilik zorlanırsanız altta dosya ekle var. Ordan bilgisayarınızdaki resim dosyasını seçerekde yükleyebilirsiniz ama bu foruma veritabanında saklıyor bu yüzden pek kullanılmıyor genelde. Yakında mesaj atarken kullanmak için yanda imageshack otomatik upload kutusu yaptıracağım biraz daha kolaylık olacak sanıyorum herkese. Bende şu Emile Droz'u ekleyeyim. Gerçi bunların yanında resmen haşat durumda ama en azından çalışıyor :)

Markası Emile Droz, 1890 yılına ait olması muhtemel daha önceki araştırmalarımızdan çıkan sonuca göre.

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj deha » 14 Kas 2009, 01:27

Sizin Emile Droz da çok güzel, Istanbul'da duyduğum kadarıyla kadran tamiri yapan ustalar var, 2 yönündeki emaye atığını rötuşluyabilirler, gerçi üzerine boya attırmayın 6-7 ay sonra boya dağılıyor, sadece beyaz dolgu koysunlar, oradaki kötü görüntü kaybolur.

Resimdeki kuşak saatleri 1910-1935 yılları arasına ait. Aralarında en çok sevdiğim Zenith olduğundan avatarıma bu resmi koymuştm. Belki de edindiğim ilk kuşak saati olduğundan ayrı bir yeri var, ondandır. Kadranında İzmir - Kasaba ve temdidi yazmaktadır. Özelliklerine gelince, 19" Bas.V.S.I. Kalibre, kasası gmüştür, tepe hariç 58 mm gelmektedir, kalınlığı da 17 mm'dir.

Daha sonra makinasının da resmini çekip paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
deha

Mesaj Bond » 14 Kas 2009, 02:05

Teşekkür ederim. Dede'den kalma bir hatıra. Daha önce konuşmuştuk bu saat üzerine, benzer tavsiyelerde bulunulmuştu. Birde kasa ve mekanizma için yağlanır, hafif bir parlatma yapılır demişti. Bu marka hakkında oldukça az bilgi bulabilmiştik bazı alman ve fransız websitelerinde. Daha sonra fransız forumunda soracağım.

Bendekinin makine ve kalibre özellikleri ne olabilir? İnternette model spesifik bulamamıştık. Şimdi ölçtüm kasa tepe hariç 66 mm, kalınlık ise 17 mm imiş.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj deha » 14 Kas 2009, 09:59

Koleksiyoner nedense hep çok iddialı bir söz gelmiştir bana, çok daha bilinçli yaklaşır, bazı şeyleri almaz beğense bile. Bu bağlamda ben koleksiyoner olarak addedemiyorum kendimi, ama ciddi bir saatseverim. Tüm mekanik saatler benim için güzeldir, sırf bu mantıkla bir ara 100'ün üzerinde saat olmuştu elimde, sonra bir sınır çizmem gerektiğine karar vermiştim, kol saatlerinde halen o sınır çok belirgin değil, ama cep türü saatlerde kuşak saatlerini sınır koyabildim, elimdeki saatler bu şekilde zamanla oluştu. Ama dediğiniz gibi olayın önemli bir parçası bunların tarihçelerini araştırmak, ki bence o ayrı bir zevk veriyor insana.

Sayın Bond saatinizin kalibresini bilemiyeceğim ama makinası çok temiz yaşına göre, yine de bir fırsat bulduğunuzda makina bakımını ve kadranını da yaptırırsanız sanırım daha keyif alırsınız saatinizden.

Bol tik taklı günler
Kullanıcı avatarı
deha

Mesaj deha » 14 Kas 2009, 21:55

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, daha iyileri sizlerin olsun.

Bildiğiniz gibi bu bir hastalık, daha önce bir forumda çok güzel bir şekilde ele alınmış. Bundan elini ayağını eteğini çekmesi çok zor insanın. Onun için siz sürekli araştrma ve soruşturma modunda oluyorsunuz, ummadığınız yerden ummadığınız saatler çıkıyor, bazen de insanlar sizin neye meraklı olduğunuzu ve neler aradığınızı bildiğinden birden hazır pişmiş bir şekilde saat geliyor. Kısa zamanda oluşmadığı kesin ama azim, sabır, uykusuzluk, göz bozukluğu ve milli piyango (sayısal loto da olur tabi ki ) yardımıyla saatleri biriktirmek mümkün. Fotografını yayınladığım kutudan bir tane daha var, ama onlar da çalışmalarına rağmen elden geçirilmesi gereken saatler olduğu için ( kadran, kasa, akrep-yelkovan vs. ) resimlerini koymadım. Onları da düzgün bir hale getirince ilave ederim resimlerini.
Kullanıcı avatarı
deha

Mesaj vervito » 29 Kas 2009, 01:47

işte Deha'nın koleksiyonu bahsettiğim spesifik alanda koleksiyonculuğun güzel ve başarılı örenklerinden biri. tebrikler.
vervito

Önceki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners