TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Dededen Kalma Zenith

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Dededen Kalma Zenith

Mesaj marcelorios » 19 Oca 2010, 23:29

öncelikle merhaba, yeni üye oldum, bu da ilk mesajım.
dedemden kalan zenith marka köstekli bir saatim var, tahmin edebileceğiniz gibi çalışmıyor. bu saati tamir ettirebileceğim, güvenilir bir usta bulabilir miyim, bildiğiniz usta varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. saati tamir ettirip kullanmak niyetindeyim ama açıkçası bu saatlerin fiyatları hakkında bir bilgim yok, astarı yüzünden pahalıya gelsin de istemiyorum, sizce böyle bir saat kaç lira eder, değerine göre tamir için verebileceğim üst limiti belirleyeceğim.
resimler aşağıda, teşekkürler

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
marcelorios

Re: dededen kalma zenith

Mesaj Bond » 20 Oca 2010, 00:14

Merhaba foruma hoşgeldiniz, bu cep saati Zenith markasının 1900 yılında Paris Expo Fuarında kazandığı altın madalya anısına yapılan saatlerden, yani tam 1900 yılından değil, okuduğum kadarı ile 1900-1930 yılları arasında bu modelde üretim olmuş. Birde daha sonra bu baskı ile üretilen modeller var onlardanda olabilir. İnternet üzerinde birçok örneği var satılık olarak, saat altın olsa idi maddi olarak $ 1000-5000 arasına satılan modeller var. Fakat bu serinin benzer modelleri ortalama olarak temizliğine göre $ 100-400 US arasında fiyatlandırılmış genelde. Saatin dial yani kadranı temiz, saniye ibresi bulunmuyor sadece. Camda da ufak bir çatlak var sanırım yada içerde resimden emin olamadım.

Tamir için İstanbulda iseniz Recep Gürgen usta var herkesinde önereceği, fakat saatleri geç veriyor deniliyor işlerinin yoğunluğundan. Başka bir çok usta vardır diğer arkadaşlarda bilgi verirler. Tamir fiyat için neden çalışmadığını bilmediğimiz için birşey demek mantıklı olmaz. Tamir fiyatlarından anlayan arkadaşlarımız var onlar daha detay verebilir. İçinde A.800 veya A.2543 damgası varmı mekanizmada bakarmısınız? Birde kapak içinde ne yazıyor bakarsanız diğer modellerle karşılaştırabiliriz gördüğümüz.

Resim

Cep saatlerinde diğer konularada bakarsanız, benzer soru ve bilgiler mevcut. Saatin herşeyden önce dededen kalma olması önemli, uygun usta bulunca yaptırarak hatıra olarak saklayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: Dededen Kalma Zenith

Mesaj bizantolog » 20 Oca 2010, 16:39

Eski ustaların hemen hepsi cep saatlerini tamir eder. Bir de dededen kaldığı için manevi değeri var. Tamir için önceden bir fiyat belirlemek yanlış. Olgun ve güngörmüş tamircileri tercih etmeli, bazılarının elinde eski makinelerin orijinal parçaları dahi oluyor.

Recep Gürgen hayranı olduğum bir usta, olmayan parçayı bulamadığı vakit oturup aynısını geleneksel yöntemlerle üretiyor. Böyle bir ustaya saat götürüldüğü vakit, hemen ertesi gün "Usta ne oldu benim saat?" diye sormak ayıp olur. Çünkü her saat ustanın yanında kendi vaktini bekler.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Mesaj papillon-35 » 01 Şub 2010, 12:48

arkadaşım izmir de olsaydın bu saati çok güzel toparlayabilen iyi bi ustanın ismini adresini size verebilirdim.benim epey bi saatimi topladı becerikli mahir ve saat parçası bulmada pek sıkıntı yaşamazdın.
Kullanıcı avatarı
papillon-35

Mesaj Clk » 01 Şub 2010, 13:18

Merhaba Pappillon-35, forumumuza hosgeldiniz. Tanisma bölümünde sahsiniz ile ilgili bizi bilgilendirebilirseniz seviniriz.

Izmirde ki saat ustasi ile ilgili bilgiyi servis merkezi basligi altinda paylasabilirseniz hem Izmirde yasayan arkadaslara yardimci olmus hem de bu bilgiyi gelecekte ihtiyac duyabilecek arkadaslara aktarmis olursunuz.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 01 Şub 2010, 13:42

Servis başlığımız henüz açık değil, bazı özel hazırlıklar sonrası yakında yayına açılacak. Bu kısımda da yazabilirsiniz daha sonra uygun yere alırız. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj saathastanesi » 04 Şub 2010, 10:23

iyi günler ben mehmet arızalı cep saatiniz varmış,parçaları elimize var saatinizi bize ulaştırabilirseniz yardımcı olabiliriz.sirkeci Doğubank iş hanı kat 3 no 301 (saat hastanesi)
Kullanıcı avatarı
saathastanesi

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners