TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Hamilton ve Waltham Marka İki Eski Saat

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Re: Hamilton ve Waltham Marka İki Eski Saat

Mesaj vervito » 28 Kas 2009, 21:37

kurduktan sonra çalışmaya başlaması için sallanma ihtiyacı sadece cep saatlerine has değil, bunun sebebi makinenin bakımsız kalması ve de eski olmasından dolayı çarkların aşınmş olabileceğidir benim bildiğim. bu durum benim çok eski rus saatlerimde de oluyor. ama parçaları sağlamsa yağlattıktan sonra tepenin 2.turunda saniye akmaya başlıyor. o yüzden makineye iyice bakmak lazım almadan önce. tercihen lupla. çarklarda sorun var mı yok mu diye. Erol beyin de dediği gibi waltham'la Hamilton'un çok farkı yok. hiç biri altın kaplama değil, altın kaplama olmayan saatlere 300-350 fazla benim bildiğim. Nick'in altın kaplama bir bayan waltham cep saati vardı, ona en fazla 300 olur dedim, ebay fiyatları altın kaplama olanların bile 100doları zar zor geçiyor.
Yolgezer, alacaksan bence pazarlık yapıp Hamilton'u indirirsen fiyatını ve makinesi de temizse eğer alman daha şık olur ufak çaplı bir Hamilton koleksiyonun olmuş olur.
Bu arada koleksiyon yapma hedefi olan arkadaşlara benim önerim o olacak ki okyanus gibi geniş, zengin, çeşit çeşit, saat dünyasında kendinize bir tarz belirleyip, spesifik alanda bir koleksiyon yapmak. örnek: pilot saatler, dalgıç saatler, cep saatleri ves. veya marka olarak marka koleksiyonu, eskisinden yenisine kadar. daha rahat olursunuz yoksa gördüğünüz ve beğendiğiniz her saati almak isteyeceksiniz o zaman da ipin ucunun kaçma ihtimali yüksek. zaten hepimizde de bu potansiyel var.
mesela yönlendirmek gibi olmasın ama yolgezer kardeşim bir hamilton koleksiyonu sahibi olabilirsin mesela :)
bu arada o sahibinden.com'daki omega'yı hala kimse almamış galiba :)
vervito

Mesaj nickynick » 28 Kas 2009, 21:45

vervito yazdı:kurduktan sonra çalışmaya başlaması için sallanma ihtiyacı sadece cep saatlerine has değil, bunun sebebi makinenin bakımsız kalması ve de eski olmasından dolayı çarkların aşınmş olabileceğidir benim bildiğim. o yüzden makineye iyice bakmak lazım almadan önce. tercihen lupla. çarklarda sorun var mı yok mu diye. Erol beyin de dediği gibi waltham'la Hamilton'un çok farkı yok. hiç biri altın kaplama değil, altın kaplama olmayan saatlere 300-350 fazla benim bildiğim. Nick'in altın kaplama bir bayan waltham cep saati vardı, ona en fazla 300 olur dedim, ebay fiyatları altın kaplama olmayanların 100doları geçmiyor.
Yolgezer, alacaksan bence pazarlık yapıp Hamilton'u indirirsen fiyatını ve makinesi de temizse eğer alman daha şık olur ufak çaplı bir Hamilton koleksiyonun olmuş olur.
Bu arada koleksiyon yapma hedefi olan arkadaşlara benim önerim o olacak ki okyanus gibi geniş, zengin, çeşit çeşit, saat dünyasında kendinize bir tarz belirleyip, spesifik alanda bir koleksiyon yapmak. örnek: pilot saatler, dalgıç saatler, cep saatleri ves. veya marka olarak marka koleksiyonu, eskisinden yenisine kadar. daha rahat olursunuz yoksa gördüğünüz ve beğendiğiniz her saati almak isteyeceksiniz o zaman da ipin ucunun kaçma ihtimali yüksek. zaten hepimizde de bu potansiyel var.
mesela yönlendirmek gibi olmasın ama yolgezer kardeşim bir hamilton koleksiyonu sahibi olabilirsin mesela :)
bu arada o sahibinden.com'daki omega'yı hala kimse almamış galiba :)

Bence Waltham koleksiyonu sahibi de olabilir Doktor :)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj vervito » 28 Kas 2009, 22:00

waltham saatleri artık üretilmediği için o ancak bir vintage koleksiyon olur. cep saatleri konusunda iyi olur da, ancak hamilton daha zengin bir koleksiyon olur bence. bir elektromekanik bir hamilton'u olur, bir intramatic microtor'lu hatta birkaç tane. çünkü microrotor deyince akla gelen markalardan biri de hamiltondur. bir tane ventura alır, eski bir ventura quartz(orijinaline saygı duruşu) bir tane yeni otomatik ventura. bir tane dalgıç Hamilton Canteen Buships alır. ves ves. off ne guzel bir hamy koleksiyonu olur o yahu.
vervito

Mesaj vervito » 28 Kas 2009, 22:07

microtor dedim gibi yaralı damarım tuttu sanki, şimdi harıl harıl microrotorlu vintage saatlere bakıyorum nette. kendime gelmem birkaç saati bulur arkadaşlar. birkaç saat yokum ben dünyadan kopuyorum. :)
vervito

Mesaj yolgezer_7k » 30 Kas 2009, 16:40

Abi çok güzel yazmışsınız okurken çok etkilendim. Fakat beni böyle çok etkilemeyin sonra bütçe dibe vuruyor ben de domates ekmeğe dönüyorum. :D Yönlendirme konusunda büyüklerimizin yönlendirmelerine özellikle ihtiyacım var. Verdiğiniz her bir bilgi ve tavsiye için teşekkür ederim. Şimdi memleketteyim döner dönmez o Hamilton'a bir daha bakacağım. Bu arada Hamilton koleksiyonu (ya da spesifik koleksiyon yapma) konusunda ben de düşünüyordum benzer şeyleri fakat bu kadar güzel ifade edemezdim. Modellere de sizin kadar hakim değilim. Bir de yukarıda Nick'in Waltham'ından bahsetmişsiniz, yukarıda resimleri olan Waltham'la Nick'in Waltham'ı aynı model. Yani ya benim gösterdiğim de altın kaplama ya da Nick'in ki de değil. Ben çok hatırlamıyorum Ahmet Abi aydınlatırsa sevinirim. Ben Hamilton markasını çok beğeniyorum, aslında koleksiyonu yapılacak kadar eski ve model açısından da zengin bir marka. Zaten ben de Rolex koleksiyonu yapacak kadar para da yok. Fakat buluşmada da konusu geçmişti, bir Rolex değer kaybetmiyor hatta kazanıyor; Hammy'lerden böyle bir şey beklemek ne kadar doğru olur onu bilmiyorum.
"saatin kendisi mekan,yürüyüşü zaman,ayarı insandır.bu da gösterir ki, zaman ve mekan,insanla mevcuttur"(Saatleri Ayarlama Enstitüsü)
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Mesaj vervito » 01 Ara 2009, 04:31

rica ederim seve seve. resimlerden pek seçilmiyor, demekki senin gördüğün waltham da altın kaplama nick'inki gibi.
koleksiyoncu olarak hamilton hastası, hamilton'cular çok var, özellikle amerikada, kendi markalarına sadakat anlamında. değer olayında önemli olan senin koleksiyonundaki saatleri ne kadar değer verdiğin, senin için ne kadar değerli oldukları, senin onlara ne kadar bağlı olduğun. zaten ufak çaplı kendin için bir koleksiyon yapacaksan ilerde satarım belki düşüncesi olmaz. dediğim gibi yönelendirmiş olmak istemem seni, önemli olan senin kendini neye hangi alana, hangi markaya bağlı hissettiğin.
vervito

Mesaj yolgezer_7k » 04 Ara 2009, 22:10

En sonuda gidip hem Waltham'ı hem de Hamilton'ı aldım. Detaylı resimleri daha sonra ekleyeceğim inşallah. Waltham gerçekten çok temiz. Saatlerin her ikisi de altın kaplama ama Hammy biraz yorulmuş ve sanırım tamir görmüş. Waltham'ın üzerinde ince işlemeler var. Saatin arka kapağında bir ev resmedilmiş. ve ön kapağında yukarıda ki resimlerde görülen yazı var. Waltham'daki makinenin dekorları da çok güzel. Makinenin dikkat çekmeyecek alt tarafları bile işlenmiş. Her ikisi de sallamadan çalışıyor ve şimdilik çok belirgin geri kalma ya da ileri gitme durumları olmadı. Gözüme çarpan bir detayı paylaşmak istiyorum; Waltham 25 sene Hammy 10 sene garantili olarak üretilmiş kapaklarında yazana göre. Yani bugün kü saatlerin resmi garanti süresinin 2 yıl olduğu düşünülürse, üreticilerin saatlerine ne kadar güvendikleri ve ne kadar güzel( hem estetik hem de sağlamlık açısından) saatler ürettikleri ortaya çıkmış olur bana göre. Böylece elimde biri vintage 3 Hamilton oldu. Bu markanın koleksiyonu fikri daha sıcak geliyor şimdi.
Bir ekleme yapayım; tesadüf mü bilmiyorum ama, seri numaralarına göre internetten baktım, her ikisi'de 1904'te üretilmiş.
En son yolgezer_7k tarafından 05 Ara 2009, 18:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"saatin kendisi mekan,yürüyüşü zaman,ayarı insandır.bu da gösterir ki, zaman ve mekan,insanla mevcuttur"(Saatleri Ayarlama Enstitüsü)
Kullanıcı avatarı
yolgezer_7k

Mesaj vervito » 04 Ara 2009, 22:23

Çok sevindim senin adına. müthiş... :) tebrikler.
vervito

ÖncekiSonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners