Watch winder çalışma süresi

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Watch winder çalışma süresi

Mesaj 0m42 » 17 Eyl 2023, 22:32

Merhaba, bir kaç gün önce elektronik saatten otomatik kurmalı mekanik saate geçiş yaptım. İşim masabaşı gün boyu kollarım hareket ediyor olsa da genel olarak oturuyorum ve bazen saati çıkarma gereksinimi duyuyorum zira gece yatarken de saati çıkarıyorum. Saat gece hareketsiz kalıyor, gündüz de yeterli hareketi alamayınca bazen geri kalıyor. Bu yüzden 3 boyutlu yazıcıyla watch winder yapmayı düşünüyorum.

Kontrol sistemi olarak arduino kullanacağım ancak bu cihazın günde kaç kere devreye girmesi ve ne kadar süre saati çevirmesi gerekiyor bilmiyorum. Arduinoyu programlarken bu bilgilere ihtiyacım olacak bu bilgileri bana verebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
0m42

Re: Watch winder çalışma süresi

Mesaj esenturk » 17 Eyl 2023, 23:12

Harika fikir. Sorularınıza yanıt veremiyorum ama bu projenin aşamalarını ve sonucunu görmekten büyük keyif duyarım şimdiden yerimi alayım :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
esenturk

Mesaj 0m42 » 17 Eyl 2023, 23:50

Teşekkür ederim tabiki burada paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
0m42

Mesaj kaanknv » 17 Eyl 2023, 23:56

Hocam cahilliğimi mazur görün ancak ister istemez bir güç devresi kullanacaksınız diye düşünüyorum. Saatiniz silikon balanslı değil ise manyetizmalanmasını nasıl engellemeyi planlıyorsunuz?

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj schavelle » 18 Eyl 2023, 00:00

kaanknv yazdı:Hocam cahilliğimi mazur görün ancak ister istemez bir güç devresi kullanacaksınız diye düşünüyorum. Saatiniz silikon balanslı değil ise manyetizmalanmasını nasıl engellemeyi planlıyorsunuz?

Bir çeşit faraday kafesi yapılsa çok faydalı olur. Onu da güzel malzemelerle kaplamak gerekecektir. :)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj esenturk » 18 Eyl 2023, 01:18

Resim
Örnek şöyle bi ürün açıklaması buldum. Belki işinize yarar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
esenturk

Mesaj hknmtn » 18 Eyl 2023, 02:39

Bir şeyleri kendin yapabilmek güzel umarım başarılı olursunuz. Bende Wolf var şimdi baktım günde 900 tam dönüş yapar diyor. Sağa ve sola olacak şekilde dönüyor ama öyle 4-8-12 dk aralıklarla felan değil baya uzun dönüyor. Farazi konuşuyorum 1 saat sağa dönüyorsa yarım saat durup 1 saat sola dönüyor, sonra 2-3 saat durup tekrar dönüyor gibi bir şeyler yapıyor. Bendeki ucuz bir model sağa sola dönüş ayarlama yok. Aç kapa düğmesi var sadece.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj 0m42 » 18 Eyl 2023, 10:02

kaanknv yazdı:Hocam cahilliğimi mazur görün ancak ister istemez bir güç devresi kullanacaksınız diye düşünüyorum. Saatiniz silikon balanslı değil ise manyetizmalanmasını nasıl engellemeyi planlıyorsunuz?

Güç devresi olarak harici bir adaptör kullanmayı düşünüyorum 2 amperlik bir cep telefonu şarj adaptörü teorik olarak işimi görür gibi gözüküyor. Motor olarak elimde küçük redüktörlü 10 - 30 - 60 - 100 rpm motorlar var ancak redüktörlü olmaları yüzünden biraz sesli çalışıyorlar. O yüzden küçük bir step motor kullanacağım. Motor ile dönen mekanizmayı aralarında bir kaç cm boşluk kalacak şekilde konumlandırırsam problem olmaz herhalde kullanmayı düşündüğüm motorun ölçüleri 20x2012 (mm).
Kullanıcı avatarı
0m42

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners