Covid-19 varken spor salonuna gitmek

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Covid-19 varken spor salonuna gitmek

Mesaj Devilcrazy35 » 25 Ağu 2020, 20:33

Arkadaşlar selamlar;

Mevcut şartlarda bir spor salonuna yazılmak sizce ne kadar doğru? Yoksa bench sehpa ve ağırlık setleriyle evde mi antreman yapmayı tercih etmeliyim..

Biraz kilo vermek ve hacim kazanmak istiyorum..En kısa zamanda başlamak istiyorum ama kafam gerçekten çok karışık tavsiye ve yorumlarınız rica ediyorum..

Şimdiden teşekkürler..

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Devilcrazy35

Re: Covid-19 varken spor salonuna gitmek

Mesaj justaguy » 25 Ağu 2020, 21:35

Forumda çok değerli doktor üyelerimiz var. Onlar detaylı ve daha doğru bilgiyi vereceklerdir fakat ben kendi bildiklerimi paylaşayım. Maske ile spor yapmak, hele eforlu spor yapmak kalbi çok yoruyor diye biliyorum. Profesyoneller bu işi kardiyolarını arttırmak icin uyguluyor ama sizin benim gibi insanlar icin sağlık riski yaratır düşüncesindeyim. Maskesiz de herkesin nefes nefese olduğu ortam damlacık vb açısından daha yoğun virüs içerir diye düşünüyorum. Bu nedenle sporu tamamen bıraktım diyebilirim.

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben covid öncesi haftada 2 gün düzenli pt ve aralarda ağırlık/koşma icin salona gidiyordum. Covid ile hepsini bıraktım. İlk 2 hafta bir değişiklik olmadı. Tam oh iyi derken sonradan birden deli gibi kilo almaya başladım [emoji1]kondisyon, ciğer vb hepsi boşa gitti. Yaş da ilerleyince kondisyon gıdım gıdım ilerliyor, bırakınca bir anda tepe taklak düşüyor. Yine de benim ve çevremin sağlığı için gitmiyorum.
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj Umutunal » 25 Ağu 2020, 21:46

Mehmet Bey merhaba. Kendimden örnek verecek olursam 8 yil once bulundugum yerde spor salonunun hijyen koşulları çok kötü olduğu için bu faaliyetleri evde yuruttum. Daha önce spor geçmişiniz yoksa ve bilgiye sahip değilseniz ilk başlarda zorlanacaksiniz. Ağırlıklarla çalışırken tutuş şekilleri, sehbaya yatış şekli, set sayıları, hazırlık programı , en onemlisi beslenme ve protein duzeni gibi baya bir araştırma yapmaniz ve doküman toplamanız gerekecek.
Günümüz koşullarında ben şahsen spor salonuna gitmem, zaten maske ile bu yüksek performans isteyen faaliyetler yapılamaz.
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Devilcrazy35 » 25 Ağu 2020, 23:01

justaguy yazdı:Forumda çok değerli doktor üyelerimiz var. Onlar detaylı ve daha doğru bilgiyi vereceklerdir fakat ben kendi bildiklerimi paylaşayım. Maske ile spor yapmak, hele eforlu spor yapmak kalbi çok yoruyor diye biliyorum. Profesyoneller bu işi kardiyolarını arttırmak icin uyguluyor ama sizin benim gibi insanlar icin sağlık riski yaratır düşüncesindeyim. Maskesiz de herkesin nefes nefese olduğu ortam damlacık vb açısından daha yoğun virüs içerir diye düşünüyorum. Bu nedenle sporu tamamen bıraktım diyebilirim.

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben covid öncesi haftada 2 gün düzenli pt ve aralarda ağırlık/koşma icin salona gidiyordum. Covid ile hepsini bıraktım. İlk 2 hafta bir değişiklik olmadı. Tam oh iyi derken sonradan birden deli gibi kilo almaya başladım [emoji1]kondisyon, ciğer vb hepsi boşa gitti. Yaş da ilerleyince kondisyon gıdım gıdım ilerliyor, bırakınca bir anda tepe taklak düşüyor. Yine de benim ve çevremin sağlığı için gitmiyorum.
Öncelikle değerli tavsiyelerin için teşekkür ederim..Aynen bu sebeplerden dolayı salonu çok riskli görüyorum.İnternetten biraz araştırınca özellikle spor salonlarının bulaş açısından en riskli alanlar olarak görüldüğünü okudum.Nemli ortam, efor sebebiyle hızlı soluklanmalardan kaynaklı daha hızlı tükür salınması ve spor aletlerinin her kullanımda sterilize edilmesinin mümkün olmaması gibi birçok risk faktörü mevcut..Salonda çalışmak gerçekten çok etkili ve rahat bir çalışma şekli ancak içinde bulunduğumuz bu zor dönem ki sayılar hızla artmaya devam ediyor çok yakında yeni yasaklarında geleceğini düşünüyorum..Senin de dediğin gibi galiba en iyisi bizim ve sevdiklerimizin sağlığı için evde bişeyler yapmaya çalışmak..

Kullanıcı avatarı
Devilcrazy35

Mesaj Devilcrazy35 » 25 Ağu 2020, 23:09

Umutunal yazdı:Mehmet Bey merhaba. Kendimden örnek verecek olursam 8 yil once bulundugum yerde spor salonunun hijyen koşulları çok kötü olduğu için bu faaliyetleri evde yuruttum. Daha önce spor geçmişiniz yoksa ve bilgiye sahip değilseniz ilk başlarda zorlanacaksiniz. Ağırlıklarla çalışırken tutuş şekilleri, sehbaya yatış şekli, set sayıları, hazırlık programı , en onemlisi beslenme ve protein duzeni gibi baya bir araştırma yapmaniz ve doküman toplamanız gerekecek.
Günümüz koşullarında ben şahsen spor salonuna gitmem, zaten maske ile bu yüksek performans isteyen faaliyetler yapılamaz.
Tavsiyelerin için teşekkürler Umut hocam...Geçen sene 5 ay kadar düzenli kardiyo ve ağırlık çalışması yaptım profesyonel bir hocayla da çalışma şansım oldu...Kas gruplarına ait hareketleri, tutuş, nefes ve set aralıkları gibi konularda epey birşey öğrenme şansım oldu..Beslenme de aynı şekilde...Bunlara yabancı olmadığımı düşünürsek ne gibi tavsiyelerin olur...Bench sehpası, dambıll tercihi konusunda tavsiyelerini almak isterim...Ve evde uygulayacağım doğru bir programla gelişme şansım olur mu sence.Uzaktan fitness eğitimi veren bazı online eğitmen tercihi de kullanılabilir belki..

Kullanıcı avatarı
Devilcrazy35

Mesaj Umutunal » 25 Ağu 2020, 23:21

Bench sehpasında pahalıya kaçmadan delta marka kademeli sehpalar var. (Düz şekilde yatarak bench press yaptığınızda göğüsün ortası çalışırken, eğitimli pozisyonda yattiginizda göğüsün üst kısmı çalışır. )
Bir normal bir de Z bar edinmeniz faydalı.
Dambıl seçerken kesinlikle vinly (dışı plastik ici kum) olanlardan kaçının. Çok hacimli oldukları için hareketleri tam yapamazsınız. Mesela triceps çalışırken ağırlıklar kafaniza çarpar.
Döküm olanlar iyidir, aslında en iyisi krom ama çok pahalı olur. Ben döküm olanı tercih ettim.
Belli bir sure sonra calistiginiz agirliklar size yetmeyecektir. Ağırlıkları gittikçe arttıracağız için 25 kg lik dambıl seti, ayrıca göğüs için ek 5er veya iki tane 10ar ek ağırlık alınabilir.

En önemlisi ise iyi bir ısınma. Allah korusun bir lif atarsa telafisi çok zor.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Umutunal » 25 Ağu 2020, 23:28

Barfiks içinse duvardan duvara uzayan barfiks barları var.
Ben bu bari ebeveyn banyosunda duvarın iki yanına sunta levhalar sabitledim. Bari bu iki levhaya uzatarak sıkıştırdım. Güzel de oldu.Resim

@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Devilcrazy35 » 25 Ağu 2020, 23:39

Umutunal yazdı:Bench sehpasında pahalıya kaçmadan delta marka kademeli sehpalar var. (Düz şekilde yatarak bench press yaptığınızda göğüsün ortası çalışırken, eğitimli pozisyonda yattiginizda göğüsün üst kısmı çalışır. )
Bir normal bir de Z bar edinmeniz faydalı.
Dambıl seçerken kesinlikle vinly (dışı plastik ici kum) olanlardan kaçının. Çok hacimli oldukları için hareketleri tam yapamazsınız. Mesela triceps çalışırken ağırlıklar kafaniza çarpar.
Döküm olanlar iyidir, aslında en iyisi krom ama çok pahalı olur. Ben döküm olanı tercih ettim.
Belli bir sure sonra calistiginiz agirliklar size yetmeyecektir. Ağırlıkları gittikçe arttıracağız için 25 kg lik dambıl seti, ayrıca göğüs için ek 5er veya iki tane 10ar ek ağırlık alınabilir.

En önemlisi ise iyi bir ısınma. Allah korusun bir lif atarsa telafisi çok zor.

Tekrar teşekkürler Umut hocam..O zaman kademeli bir bench sehpa ve dambıll set almam gerekiyor internetten araştırmaya başlıyorum..Barfiks çubuğu da gayet iyi olmuş bu arada..

Kullanıcı avatarı
Devilcrazy35

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners