Tıraş Makinesi Tavsiyeleriniz ve Geleneksel Tıraş

Geleneksel Tıraş ve Ekipmanları Üzerine Bölüm

Re: Tıraş Makinesi Tavsiyeleriniz

Mesaj fbolukbas » 11 Mar 2013, 01:21

Hsnmrycl yazdı:fbolukbas, ben makine ile tıraş olduğumda inanılmaz sinekkaydı bir tıraş olmuştu. jiletle o derece olmuyor diye düşünüyorum.
belki de yanılıyorumdur

Makine ile sinekkaydı zor bence, 10 senedir kullanırım makineyi buna göre söylüyorum amaç iyi tıraş ise jilet, vakit kaybetmemek ise tıraş makinesi. Makine özellikle boğaz kısmında sakalları bırakıyor. bırakılan sakallar uzadığında bu sefer makine tarafından hiç alınmıyor.
O yüzden arada jilet mutlaka kullanırım.

Emre yazdı: Gilette Fusion ProGlide aldım ve üçünü de bir kenara koydum diyebilirim. Mach 3 falan da kullandım daha önce ama bu başka bir şey :D

Emre aklımda proglide,daha önce de olumlu yorumlar duymuştum.Elimdekiler bitsin hemen denerim.

Asym. Peder kullanırdı zamanında o makinelerden, Böyle dibinden çıt çıt dönerek ayarlanırdı. Ama Adjustable yazıyormuydu hatırlamıyorum. Yanlız font'a bayıldım.
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj Hsnmrycl » 11 Mar 2013, 01:36

asymptote yazdı:
Hsnmrycl yazdı:asymptote, benzer bir aletle tıraş oluyorum arada sırada :) dedemden kalma...

Israrla attan inip eşeğe bineceğim diyorsun yani.. :D ;) Dedenden kalan makine adjustable mı peki? Fotoğrafını paylaşabilir misin?

bir ara paylaşırım asymptote ama bu kadar teferruatlı bir şey değil :D
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj asymptote » 11 Mar 2013, 01:48

fbolukbas yazdı:Asym. Peder kullanırdı zamanında o makinelerden, Böyle dibinden çıt çıt dönerek ayarlanırdı. Ama Adjustable yazıyormuydu hatırlamıyorum. Yanlız font'a bayıldım.

Dibinden çıt çıt ayarlanabilenler adjustable oluyor.. :thumbup: Gillette firması baktı ki bu makineler ömürlük kaliteli traş sağlıyor, bunları üretmekten vazgeçti. Şimdi kar marjı çok daha yüksek olan 5 bıçaklı 7 bıçaklı 10 bıçaklı kullanıp atılan ürünler satıyor.. Kabasakal olmam dolayısıyla traş konusuyla biraz ilgiliyim ve zaten belli olan görüş ve önerimi birkaç cümle ile özetlemem gerekirse:

Islak ya da kuru hiçbir traş makinesi sinekkaydı (yakın) traş sağlamaz. Yakın traş konusunda iyiden kötüye sıralama genelde şu şekilde yapılır:

1- Ustura (çelik ya da jiletli)
2- Jilet kullanan makineler (ayarlı ya da ayarsız, ayarlı olanlar daha iyidir ama artık üretilmiyor maalesef..)
3- Islak traş imkanı veren kullan at tarzı ya da değişebilir ağızlı traş aletleri.
4- Traş makineleri

Daha geniş bilgi için aşağıdaki blog karıştırılabilir..
http://tiraskeyfim.blogspot.com/2011/06/geleneksel-slak-tras-nedir.html
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj tarkani » 11 Mar 2013, 02:20

Ben babadan görme sıkı bir Braun kullanıcısıyım. O kadar memnunum ki başka marka denemedim. Dolayısı ile Panasonic'te ne artılar var bilmiyorum.

Pek çok modelini denedim. Yaklaşık 10 senedir ise, zamanının en üst modeli olan, 7680 kullanıyorum. Sadece 1 defa elek ve bıçağını değiştirdiğimi hatırlıyorum ve hala memnuniyetle kullanıyorum. Yalnız devir çok önemli. Seyahatler için aldığım bir de yeni 390'ım vardı. 10 senelik makinanın yanında performansı çok düşük. Bir kaç ay önce çalınan bir çantamın içinde bu 390 da gitti. Şimdi yerine kesinlikle 7 serisinden aşağısını düşünmüyorum.

Babama ve enişteme de 790cc (kendi kendini yıkayan modelden) aldırdım. İkisi de son derece memnun. Amerika'da çok pahalı değil. Bazen Türkiye'de iyi indirimler de çıkabiliyor. Enişteme Türkiye'de Amerika'dan daha ucuz bir fiyata bulmuştuk. 10 yıl kullanıldığını düşünürsek alternatiflerinden ucuz geleceğini düşünüyorum.

Jilet kadar sinekkaydı traş olmak imkansız, ancak şunu da unutmamak lazım; jilet derinizden bir parçayı da kıl ile beraber alıp götürüyor. Boyun bölgesinde, deriye yatay çıkan kılları almak zor olabilir ama devri yüksek modeller bunun üstesinden geliyor. 7680 ile bir defada geçtiğim bölgeyi 390 ile 2-3 kere geçmek zorunda kalıyordum.

Kendi kendini yıkayan modelleri de çok kullanışlı, temizlemeye gerek kalmıyor. Ancak solüsyonları biraz pahalı. Ben makinayı 2-3 haftada bir yıkıyorum, o zaman solüsyon biraz daha uzun gidiyor.

Başka marka denemediğim için karşılaştırmalı açıklama yazamadım. Umarım faydalı olmuştur.
Kullanıcı avatarı
tarkani

Mesaj avsu07 » 11 Mar 2013, 02:30

Yirmibeş yılı aşkın bir süre traş olan biri olarak bir kaç kelam da ben edeyim.

Öncelikle asymptote'nin sıralaması sonuna kadar doğru. Eğer keyfim yerinde ise zamanım da bolsa mesela pazar günü çelik ustura ile traş olurum, ustura çelik olacak yeniyetme berberlerin kullandığı yarım jilet takılanlardan olmayacak. Kaliteli bir fırça ve kaliteli bir traş sabunu da olmaz ise olmazlardan. Bu kombinasyonla en keyifli traşı olurum. Yalnız usturanın bileylenmesi için en az 12.000 grit bir su taşınızın olması ve her traş sonrası usturayı bileylemek için zaman ayırmanız gerekli. 12.000 grit taş, çelik ustura, kaliteli fırça ve sabun kombosu biraz pahalı ve aynı anda zaman isteyen bir seçenek olacak. Ustura kullanmayı öğrenmek için harcanan zaman ve bu arada yaşanacak kesikler de işin tadı tuzu tabii.

Jilet kullanılan traş makineleri ile aram hiç bir zaman hoş olmadı, usturayı çok rahat bir şekilde kullanan ben ne hikmetse jilet kullanılan makineleri kullanamıyorum, kendimi paralayıp duruyorum.

Üç bıçaklı beş bıçaklı makineler daha pratik ve sorunsuz traş imkanı sunuyor. Sabah yapacağınız sıcak bir duş sonrası az bir traş jeli ile harika sonuçlar veriyorlar. Ben de çoğunlukla beş bıçaklı Gillette kullanıyorum. Sonuçları tatmin edici.

Gelelim elektrikli traş makinelerine , bu makinelerin ıslak, kuru, ıslak kuru, traş kremi haznesi doldurulan, traş kremi kartuş vasıtası ile doldurulan vs vs hemen hemen her modelini kullandım. Uzunca bir süre zaman kısıtlaması ve seyahatler nedeniyle bu tarz makine kullanımı benim için zorunluydu. En fazla randıman aldığım marka Panasonic oldu. Bu makinelerin hemen hemen hepsinin kıl tutma bölmeleri olduğu için dışarıya kıl dökme durumları kabul edilebilir seviyede oluyor. Özellikle oynar başlıklı modeller yüzünüzün hemen hemen her bölgesini rahatlıkla kıllardan arındırabiliyorlar. Ama asla sinek kaydı bir traş sağlayamazlar. Sabah makine ile traş olup öğleden sonra katılacağınız toplantı nedeniyle tekrar traş olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. En büyük avantajı sabah evden çıktıktan sonra arabada ilk kırmızı ışıkta bile rahatlıkla traş olabilir ve yeşille birlikte gaza basıp işe gidebilirsiniz. Ancak keyif ve yüzünüzdeki prüssüzlük hissini hep yarım yaşayacaksınız. Ha Panasonic olursa diğer markalara göre daha az sorun yaşarsınız. Tabii ki yüzünüzün bir müddet makineye alışması için süre tanımanız gerekir. İlk kez makine kullandığınızda yüzünüz tahriş olacak, cayır cayır yanacaksınız ama bir bilemediniz 2 hafta içinde bu sorunları aşıp jiletle traş olduğunuz zamanlara göre daha az tahriş olmuş bir cilde sahip olacaksınız.

Nasıl saatlerde sıralama yapıyoruz, İsviçre otomatik, kaliteli Japon otomatik, İsviçre quartz, Japon quartz diye. Asymptote'nin sıralaması da bu sıralamaya uygun bir sıralama. En az keyfi elektrikli traş makinesi verir ancak en pratiği ve cildinizi uzun dönemde en az yoranı o olacaktır. Yani zaman tutması ve durması diye bir sorununuz olmayacak, ancak ne kurmalı nede kendinden kurmalı bir saatin verdiği hissi ve kaliteyi vermeyecektir.
Kullanıcı avatarı
avsu07

Re: Ynt: Tıraş Makinesi Tavsiyeleriniz

Mesaj hydrocon » 11 Mar 2013, 09:18

avsu, asymptote bilgiler harika :champ:
Bende mach3 var hafta içi 5 gün traş oluyorum hafta sonu hiç dokunmuyorum cildim en azından iki gün dinlensin diye.
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Mesaj SemsalGS » 11 Mar 2013, 09:29

Panasonic lv 61 tavsiye ederim çok uzun araştırmalar sonucu aldım ancak inanılmaz bir performans. Makine ile sinek kaydı traş mümkünmüş dedirtti.
En son SemsalGS tarafından 11 Mar 2013, 19:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
SemsalGS

Mesaj Hsnmrycl » 11 Mar 2013, 10:31

İyi bir tıraş makinesi alabilmek için açılan başlıkta gelinen sonuç:

Resim

:lol: :lol: :lol:
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

ÖncekiSonraki

Dön TSF Tıraş - Shaving

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners