VW Passat Comfortline Mı? Skoda Superb Full Paket Mi?

Genel Otomotiv Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: VW Passat Comfortline Mı? Skoda Superb Full Paket Mi?

Mesaj MertYe » 24 Ağu 2016, 23:20

DSG yüzünden bana pamuğu tıkıyorlardı direkten döndüm :D

Bizim evdeki ilk ve tek DSG'li araç olunca ben biraz mesafeliyim. Hayatta almam demiyorum ama şu an hala o arabayla 120-130 la girebileceğim viraja 70 le gireyim diyorsam bi dahakine 2 defa düşünürüm gibi geliyor. Tabi bana oldu herkese olacak demiyorum veya kesin DSG kaynaklı demiyorum ama sanziman ile alakalı bir problemden kaynaklandığını direk servis söylemişti bana
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Cct » 24 Ağu 2016, 23:25

Sorun mevzusunu yaşamadım ama düşük güçlü benzinli motorlarda saçma tepkiler verdiğini söyleyebilirim. Eşimin kullandığı Beetle 1.2 TSI, yokuş çıkarken ısrarla 3'e almaya çalışıyor ve çekiş düşünce aniden 1'e alıp fırlatıyor. Zaten 1.2 TSI genel olarak verimsiz birde bu eklenince hop otur hop kalk bir durum mevcut. 1.6 TDI'da çok daha iyi yürüyor.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Patriot » 25 Ağu 2016, 23:59

2013 a3 1.6 tdi var bizde hala kullanıyoruz gecen sene 50 binli kmlerde 1. viteste titreme yapmaya basladı araç servise götürdük fabrika çıkışlı şanzımanda sıkıntı olduğu söylendi ve garanti bitmiş olmasına rağmen para almadan değiştirdiler, ilk başta işçilik parası istediler daha sonra Doğuş'a mail attık birazda servisle tartışınca onuda almadılar. Bizim dışımızda çevremde sorun yaşayan duymadım fakat olabiliyor birazda sans sanırım.
Kullanıcı avatarı
Patriot

Mesaj feanorrin » 11 Eki 2016, 18:10

Tgm yazdı:Benim anlamadığım vw mühendisliğinin hala tam olarak bu sorunu çözememiş olması.. 10 ileri dsg lerle bu sorunun aşılacağı bahsediliyor. Hatta golf 8'de bu şanzumanlar kullanılacakmış. Zaten sorun şanzumanın fazla ısınmasından kaynaklanıyor. Çift kavrama..Vites değişimi gerçekleştikten sonra ikiz kavrama tetikte bekliyor ve bir sonraki değişimi o yapıyor. bir nevi nöbetleşerek.. Konforu arttırıyor, yakıt ekonomisi sağlıyor ama çabuk ısınıyor. E şimdi 10 kademede bu işlem daha fazla yapılmayacak mı? Yani daha fazla kademe daha fazla değişim..

vw ve vw grup markalarının kullandığı dsg' lerin bir çok çeşidi var.

dünya genelinde kavrama arızası ile meşhur olan kronik sorunlu model dq200 kodlu, kuru kavrama olan 7 ileri dsg.

bu model, 250 nm' ye kadar tork dayanımına sahip ve bu sebeple büyük hacimli modellerde değil, küçük hacimli motorlarda kullanılabiliyor. ayrıca önden çekişli ve enlemesine motor yerleşimli araçlar için dizayn edilmiş bir versiyon.

aynı zamanda dq200 kodlu 7 ileri dsg, tüm dsg ailesi içinde kuru kavrama olan tek şanzuman. diğer bütün versiyonlar 'ıslak' tabir edilen yağlı kavrama ünitesine sahip. dq200 dışındaki dsg' lerde de arızalar çıkabiliyor ancak dq200 gibi kronik olarak bir sorunları yok, normal sınırlar içerisinde arıza istatistikleri var. kuru tip kavramanın tercih edilmesinin sebepleri muhtemelen maliyet olarak epey avantajlı olmasıdır.

bir liste yapacak olursak;

*DQ200 - 7 ileri - kuru kavrama - 250nm (problemli versiyon budur)

DQ250 - 6 ileri - yağlı kavrama - 400nm

DQ380 - 7 ileri - yağlı kavrama - 380nm

DQ500 - 7 ileri - yağlı kavrama - 600nm

DQ511 - 10 ileri - yağlı kavrama - 550nm

DL501 - 7 ileri - yağlı kavrama - 500nm

dq200 genede 1.0/1.2/1.4 TSI ve TDI motorlar ile kullanılıyor ancak istisnalar da mevcut. örneğin Yeni Audi A4 1.4 TFSI' da, motor yerleşimi boylamasına olduğu için dq200 değil 7 ileri ıslak kavrama dq380 var. Yeni Tiguan' da motor yerleşimi enlemesine olmasına rağmen 1.4 TFSI versiyonda 6 ileri DQ250 var gibi gibi ... Şahsi tavsiyem DQ200 kodlu şanzumanı imkan varsa pek tercih etmemek. Ancak doğuş oto ilk yıllarda çok fazla kişiye bu konuda çok problem çıkarmış olsa da, artık düzenli servis bakımına giren araçların hepsinde bu değişimden parça ücreti alınmıyor garanti bitsin/bitmesin.
Kullanıcı avatarı
feanorrin

Mesaj drkuthan » 11 Kas 2016, 22:32

Kendim dahil olmak üzere çevremdeki birçok arkadaşım 140 beygirlik düzelinden 300 beygirlik turbo benzinlisine kadar dsg'li araçlara sahip olduk ve bunları 200-400+ beygir aralğında onbinlerce kilometre modifiye ederek kullandık hiçbir sorunla karşılaşmadık

Biraz şans olayı dsg ...
Kullanıcı avatarı
drkuthan

Mesaj ahmety » 15 Ara 2016, 02:58

Skoda superb full paketi tercih ederdim ben, zaten skoda da vw grup çatısı altında
Kullanıcı avatarı
ahmety

ÖncekiSonraki

Dön TSF Otomotiv & Motorsporları - Automotive & Motorsports

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners