Hi-Fi / Hi-End ile Müzik Dinlemek

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Hi-Fi / Hi-End ile Müzik Dinlemek

Mesaj avbey » 29 May 2018, 12:57

darksilence yazdı:Pikap alınacaksa REGA :super:
Fiyat/Performans anlamında lider ve birçok markaya kol üretiyor.
Onun altına da müzik zevkine ve tarzına göre ister hybrid amfi ister entegre isterse de full lambalı... kablolamada ortalama zevke (frekanslara) uyumlu rhodium başlıklar tavsiye ederim.
Aslında bu konunun ucu sonu yok....

Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum, araştırmaya başladım :)
Kullanıcı avatarı
avbey

Mesaj oldsabre » 02 Haz 2018, 12:21

Son bir yıldır Digital’den Anolog sisteme geçme operasyonumun şimdilik sonuna geldim :)
Son olorak bookshelf’leri terk edip Focal Chorus’a geçtikten sonra artık gerçek sesi highend olmasada ucundan biraz yakalamış oldum :thumbup:
Pioneer SX980
Pioneer PL530
Focal Chorus 716
Resim
Resim
Resim
"oldsabre" ZS
.
Kullanıcı avatarı
oldsabre

Mesaj Pardayan » 28 Tem 2018, 22:57

Bunlarda benim müzik ve home cinema merkezlerim.

Bu müzik merkezi:

Resim

Home Cinema merkezi:

Resim

Müzik dinlerken veya film seyrederken bir kadeh kırmızı şarap ta işin zevki...

Resim
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj Oktyk » 24 Kas 2018, 23:08

Uzun zamandır bu başlığa birşey yazılmadığını görünce bir mesaj bırakayım dedim... :).

Hegel CDP2A mk2 - CD çalar
Cambridge Audio 851N - Network Çalar
Chord Electronics Ltd. CPM 2600 - Entegre Ampli
Proac Response D1 - Hoparlör
Target MR60 - Hoparlör Standı
Cardas Audio Golden Reference XLR - Ara Kablo
Kimber Monocle XL - Blue Jeans Cable Ten White - Hoparlör Kablosu
Meicord Opal - Ethernet Kablosu
Analysis Plus Digital Oval - Dijital Kablo
Analysis Plus Inc. Power Oval2 - Ampli Güç Kablosu
JPS Labs The Digital AC - CD Çalar Güç Kablosu
VH Audio Flavor 1 - Network Çalar Güç Kablosu
Oyaide EE/F-S2.0 V2 - Uzatma Güç Kablosu
Wireworld Matrix 2 - Çüç Kablosu Çoklayıcı
HiFi Tuning Supreme - Sigorta
Soundcare Super Spike - Vibrasyon önleyici
Magic Dream Cable Risers - Vibrasyon önleyici
Blue Tack - Sabitleyici

Sistem kendi odasındayken...
Resim
Network Player çıkıp mertlik bozulduktan sonra... :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Oktyk

Mesaj postaciceku » 28 Ara 2018, 23:26

Birazda burdan devam edelim.

Bir kere adam akilli bir stereo ses sistemi dinleyen insan, inaniyorum ki iyi bir tanesine sahip olmak icin elinden geleni yapacaktir. sahsi dusuncem muzik stereo sistemlerde dinlenmeli, multichannel sistemleri bu konu disinda tutmakta israrciyim. Kaydin analog veya digital olmasi benim acimdan problem yaratmamakla beraber ( bu konu cok cetrefilli hale getirilebilir) phono kata sahip olmama cok az kaldi diyebilirim. Gunumuzde DSD master kayitlarin kalitesi ve sicakligi gercekten etkileyici hatta analog tadinda bulanlarin sayisi azimsanacak gibi degil.

Oktyk sisteminiz gozumu aldi dayanamadim bende mutevazi sistemimi yazayim dedim, Ayrica hifi tuning sigorta konusu hakkinda yorumlarinizi merak ediyorum.

Suanki sistem
Amp - Hegel Rost
Amp Guc Kablosu - Furutech Absolute Power 15Plus
Hoparlor. - Kef R700 Rosewood
Hop. kablo. - DH-Labs q-10 Signature
USB Kablo - Furutech GT2 PRO
Network kablo - Inakustik Cat 7
Player - Audirvana Plus
Streaming - Tidal Hifi

Eklenecek analog sistem
Pikap. - Clearaudio Concept MC ya da Rega RP8
Cartridge - Rega tarafinda Ania, Clearaudio tarafi arastiriliyor.
Phono Kati - Sugden ya da Rega Aria
Interconnect - Arastiriliyor
Kullanıcı avatarı
postaciceku

Mesaj Oktyk » 29 Ara 2018, 21:04

postaciceku yazdı:Birazda burdan devam edelim.

Bir kere adam akilli bir stereo ses sistemi dinleyen insan, inaniyorum ki iyi bir tanesine sahip olmak icin elinden geleni yapacaktir. sahsi dusuncem muzik stereo sistemlerde dinlenmeli, multichannel sistemleri bu konu disinda tutmakta israrciyim. Kaydin analog veya digital olmasi benim acimdan problem yaratmamakla beraber ( bu konu cok cetrefilli hale getirilebilir) phono kata sahip olmama cok az kaldi diyebilirim. Gunumuzde DSD master kayitlarin kalitesi ve sicakligi gercekten etkileyici hatta analog tadinda bulanlarin sayisi azimsanacak gibi degil.

Oktyk sisteminiz gozumu aldi dayanamadim bende mutevazi sistemimi yazayim dedim, Ayrica hifi tuning sigorta konusu hakkinda yorumlarinizi merak ediyorum.

Suanki sistem
Amp - Hegel Rost
Amp Guc Kablosu - Furutech Absolute Power 15Plus
Hoparlor. - Kef R700 Rosewood
Hop. kablo. - DH-Labs q-10 Signature
USB Kablo - Furutech GT2 PRO
Network kablo - Inakustik Cat 7
Player - Audirvana Plus
Streaming - Tidal Hifi

Eklenecek analog sistem
Pikap. - Clearaudio Concept MC ya da Rega RP8
Cartridge - Rega tarafinda Ania, Clearaudio tarafi arastiriliyor.
Phono Kati - Sugden ya da Rega Aria
Interconnect - Arastiriliyor

Öncelikle sisteminizi güle güle kullanın :).

HiFi Tuning sigorta stok sigortaya göre daha ferah, detaylı ve organik ses veriyor. Tekrar sök tak yapıp stok sigortaya döndüğünüzde sesi daha kuru, sıkışık, sert ve köşeli buluyorsunuz. Fiyat / performansı en iyi tweak lerden biri diyebilirim. Yalnız en az 200 saat yanması gerek. Bu yanma süresi içinde ses gidip geliyor oturana kadar... Denemeye dijital cihazlardan, kaynak cihazlardan başlamak mantıklı olacaktır. Aslında herşeyin başı oda akustiği ve elektrik. Bu ikisi ne kadar iyi olursa sisteminizden o kadar iyi performans alıyorsunuz :).
Kullanıcı avatarı
Oktyk

Mesaj postaciceku » 30 Ara 2018, 19:29

Sigorta konusunda cok zit iki kutup var bildiginiz uzere ama kullanicilarin en iyi fiyat performans konusunda ki yorumlari ayni. Yeni bir ampli almis gibi oldum diyenler bile var. Psikolojik katkisinin oldugundan bahseden de var. Oyuzden kafalar karisik bu konuda biraz.

Oda akustigi ve elektrik dediginiz gibi gercekten cok onemli, su aralar tamda bu kismi arastiriyorum aslinda.

Oda akustiginde ASI sugar cube gibi sihirli cozumler mi yoksa daha geleneksel DIY absorberlar ve diffuserlara mi yonelsem diye bi karar verme asamasindayim. Pek tabiki dinleme alaninin simdilik cok isole olmadigini goze alarak bu secimleri arastiriyorum. Elektrik tarafinda ise; Power line conditioner mi yoksa, Audioquest niagara gibi noise filtering cozumler arasinda gidip gelmekteyim. Yasadigim sehirde deneme veya gorme secenekleri olmadigi icin ecnebilerin dedigi gibi bir kor alim yapacagim sanirim. O yuzden forumlar ve yorum sitelerinde oldukca zaman gecirmekteyim. Turkce kaynak olarak bir tek guneytuncer beyin blogunda bir kac guzel bilgi buldum. Kisilik olarak ilk once anlamayi secip ince eleyip sık dokuyorum. Henuz 3-4 senelik bir gecmisim var bu konuda ve ogrenecek ne cok sey varmis diye sasiriyorum her gun=)

Forumda HI-FI`ye olan ilginin ilginc bir sekilde az olmasina ise anlam verememekteyim.

Paylasimlara devam=)
Kullanıcı avatarı
postaciceku

Mesaj Oktyk » 31 Ara 2018, 09:49

Psikolojik etki dönemimi atlatalı çok uzun yıllar oldu :). Doğruyu bulmanın tek yolu, akustik enstrümanların seslerini bilmekten geçiyor. Örneğin kemanın nasıl tınladığını, tonunu biliyorsanız, yeni gelen ekipmanın ne getirip ne götürdüğünü kıyaslayabiliyorsunuz. Mümkün olduğu kadar akustik konserlere gitmekte fayda var.

Oda akustiği konusunda bir firmayla anlaşıp ölçüm yaptırma yoluna gitmeyecekseniz (salonda WAF faktörü etkisinden yaptırabilene şapka çıkartırım :)) en basiti odanızda yankı varsa kalın perdeler ve yastılarla absorber etkisi, odanız çok eşya ile dolu, yayılım düzeyi azsa vazo ve biblo türü eşyalarla diffuser etkisi tercih edebilirsiniz. Baslarınız şişiyorsa oda köşelerine yastıklarla bass trap etkisi de yapabilirsiniz.

Çok egzotik, uçuk fiyatlı birşeyler düşünmüyorsanız elerktrik tarafı için hiçbir şartlandırıcı ve filtre önermem. Sadece içi star wiring yapıda iyi bir çoğaltıcı öneririm. Elbette iyi bir uzatma kablosuyla. O da solid wire olsun.

Forumda eski hifi forumlarından birçok isme rastladım ama artık dört hifi forumu eskitildiğinden ve onbeş sene önceki heyecan kalmadığından konu daha durgun bence :).
Kullanıcı avatarı
Oktyk

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners