MWC - Militarische Uhren Gesellschaft- Military / Asker Saat

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

MWC - Militarische Uhren Gesellschaft- Military / Asker Saat

Mesaj Eterna » 24 Haz 2021, 18:25

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün size çok fazla rastlamadığınız bir saati tanıtmaya çalışcağım. Kargom biraz önce geldi. Bende hemen kutu açılışı yapayım dedim.

Senelerdir saat alma hastalığımı bastırmıştım ama son bir senede yine kendimi tutamıyorum. Ben bildiğiniz üzere saatleri çok seviyorum. Ama aynı şekilde outdoor, taktik sınıf ürünleri çok seviyorum. Bu saatler senelerdir aklımdaydı. Ve nihayet alabildim. Muhtemelen bir kaç güne sıkılıp elden çıkarırım diye hemen kutu açılışı yapmak istedim. Bu saatin forum kayıtlarında olmasını istiyorum.

Saatleri genelde klasik, spor, diver, otomatik, kurmalı, quartz vs. diye ayırırız. Ama bu aslında hiç biri değil. Bu askeri sınıf saat. Yani lafın gelişi değil. Gerçekten asker, polis, kolluk kuvvetleri, anti terör birimleri, petrol arama şirketleri, arama kurtarma vs. birimleri için sözleşme karşılığı üretilen saatlerden. Sahada görevde kullanılan saatlerden.

Bu işi yapan pek firma kalmadı. CWC, MWC, Marathon, Traser, Luminox hala ayakta olan ve üretine devam eden ciddi markalar. MWC yukarıda da yazdığım gibi askeri ve kolluk sınıfı veya arama kurtarma birimleri için sözleşme yaparak saat üreten bir firma.

MWC 300m su geçirmezlik derecesini karşılayan NATO spesifikasyonlu piyade saatleri üreten tek firma olduğunu söylüyor.

Bu saatlerin otomatik olanlarıda var. Ama marka ve modelleri incelerseniz aslının pilli olduğunu görürsünüz. Zaten askeri saat modellerinin çok büyük yüzdesi pillidir.

Bunu da merak ettim bayağı okudum. Bu saatler askerlere dağıtılırken özellikle de denizci ve havacılardan bahsediyorum. Hassasiyet çok önemliymiş. Yani ileri geri kalma olayının olmaması, bakım maliyeti olmaması, bakım için açılmasının gerekmemesi, pilin her yerde her şartda bulunabilir olması esas etkenler.

Zaten askeri saat üreten firmalar genellikle çok uzun süre bir tek pil ile kullanılabilen mekanizmaları tercih ediyorlar. Aldığım model Swiss Ronda 715li mekanizma kullanıyor. Bir adet pil ile 10 sene kullanıyorsunuz. Bu bildiğiniz CFR2016 lityum pil. Yani kapasitör falan değil. Bildiğimiz üç beş liralık ucuz bir pil. Bir pil ile 10 sene kullanmak. Bu muhteşem bir şey.

Biraz sonra ayrıntılı anlatacağım.

Ama genel özellikler;

316L Çelik kasa
316L çelik vidalı tepe
316L çelik vidalı arka kapak
300 metre su geçirmezlik
Safir kristal cam
Vidalı çelik pimler
Jübile çelik bilezik
Süper Luminova
Swiss Ronda 715 li mekanizma
10 yıl pil ömrü

Saati kendi web sitesinden satın aldım.

https://mwcwatches.com/products/mwc-g10-300m-1000ft-water-resistant-stainless-steel-military-watch-with-sapphire-crystal-on-bracelet-1?variant=47443349268

Firmanın merkezi İsviçre Zürih de. Ama çok güzel bir sistem kurmuşlar. Amerika, İngiltere, İrlanda vs. bazı ülkelerde ofisleri var. Satış ve servis konusunda en hızlı neresi ise oradan yardım alıyorsunuz. Mail gönderdiğinizde çok kısa sürede ve çok ayrıntılı olarak yardımcı oluyorlar. Müşteri hizmetleri çok iyi.

Bana İngiltere ofislerinden gönderdiler saatimi. 8 gün içinde kapıma geldi saatim. Firma ciddi bir firma olduğundan her şey resmi işliyor. Gümrükte nizami olarak vergisi hesaplanıyor. Tabii yüksek rakamlar çıkıyor. Bugün ödediğim için gayet iyi biliyorum :(

Saat küçük karton bir kutuda geliyor. Kutu üzerinde etiketi ve seri numaraları var. Karton kutunun içinde naylon ambalaja konmuş alüminyum ikinci bir kutu çıkıyor. Onuda açtığınızda saate kavuşuyorsunuz.

Saat gayet korunaklı geliyor. Karton ve alüminyum kutularun içinde dört bir yanı koruyucu sünger ile kaplı. Ayrıca jubile bileziğin dört yanı jelatinler ile sarılmış. Her yere koruyucu kağıtlar konmuş. Gerek cam gerek arka kapakta koruyucu jelatin var. Sökmek için bayağı uğraştım. Garanti belgeside kutunun içerisinde çıkıyor.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin çapı 40 mm. Kasa 316L çelik. Cam safir kristal. lug ölçüsü 20mm. Jübile bilzek 20 başlayıp 18 mm gibi inceliyor. çok beğendim ben. Aslında askeri saatler nato kayış ile kullanılıyor. Ama ben sivil olduğumdan jübile kordonlu aldım. Saati kadranından normal 1 den 12 ye indeksler olduğu gibi askeri şekilde ikinci sıra indekslerde yer alıyor. Tarih var.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin kurma kolu iki tarafından kasadaki çıkıntılar ile gömme tarzda darbelere karşı koruma altına altınmış. Zaten kurma koluda 316L çelik ve vidalı. Saatlerde genelde bildiğiniz gibi yaylı pimler kullanılır lug kısmında. Bu saatde kayış takmak için çelik vidalı pimler kullanılmış. Bildiğiniz tornavida ile takılıyor. Yetmemiş pimler takılırken loctite ile sağlamlaştırılmış. İstediğinizde tornavida ile rahatça sökebiliyorsunuz. Ama tekrar takarken loctite sürün diyorlar. Sağlamında sağlamı sizin anlayacağınız.

Resim
Resim
Resim

Çelik jübile kordon çok rahat. Baklalar zaten kısa, bu konforlu bir ayar yapmaya izin veriyor. Ama yine de ince ayar delikleri konmuş. Ayrıca normal klips üzeri ikinci bir kilit var. İki kilidi de açmanız gerekiyor çıkartırken. Saatin her detayında sağlamlık ve konfor ön planda tutulmuş.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin arka kapağında bayağı bilgi var. Öncelikle Askeri saat olduğu yazılmış. Bir tarih yer alıyor. Ben üretim tarihi sandım önce. Ama değilmiş. Firma o tarihin o saati, o özelliklerde üretmek için yaptığı anlaşma/sözleşmenin tarihi olduğunu açıkladı. Yani gördüğünüz tüm özellikler sözleşmede belirtiliyor ve ona göre üretilip askeriye/polis vs. ilgili kuruma veriliyor.

Saatin seri numarası, kodu, Zürih, ve 300 metre su geçirmezliği aynı şekilde arka kapakta yazıyor.

Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin okunabilirliği çok yüksek. Gerek karanlıkta gerek aydınlıkta çok çok rahat okunuyor. Kolda çok konforlu duruyor. Süper Luminova dedikleri bir fosfor kullanmışlar. Gayet güzel bir renkte parlıyor.

Resim
Resim

Ben saat ile birlikte firmadan orjinal MWC nato kordonda satın aldım. Belki ileride bir değişiklik isterim onu takarım. Bu kadar anlattım. Sanki ağır bir saat gibi. Ama kesinlikle değil. 40 cm çap onu konforlu yapıyor. Kolda gayet rahat.

Resim
Resim

Umarım keyifle okursunuz.

Selamlar,
En son Eterna tarafından 25 Haz 2021, 08:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Re: MWC - Militarische Uhren Gesellschaft- Military / Asker

Mesaj azizkaya » 24 Haz 2021, 18:35

Güzel günlerde kullanılsın. Hayırlı olsun.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj slhgzl » 24 Haz 2021, 18:53

Emeğinize sağlık güzel inceleme olmuş, iyi günlerde kullanın.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj lazisky » 24 Haz 2021, 18:53

Yakışıklı bir saat iyi zamanlarda kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
lazisky

Mesaj mlm » 24 Haz 2021, 20:01

Sinan abi tebrikler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj vysaknc » 24 Haz 2021, 20:04

Hayırlı olsun, güzel saat tebrik ederim..

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hırs sebebi hasarettir..
Kullanıcı avatarı
vysaknc

Mesaj harun » 24 Haz 2021, 23:27

Saatiniz çok şık, çok beğendim. Kolay okunur saatleri seviyorum. Ronda 715 aynı zamanda Swiss Parts değil de Swiss Made versiyonu ise End of Life (EOL) özelliğine sahip, pil azalınca saniye kolu 3-4 saniyede bir atıp uyarı veriyor, ancak pil süresini 10 değil 5 yıl diye biliyorum.
Güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
harun

Mesaj Eterna » 24 Haz 2021, 23:37

Arkadaşlar çok teşekkürler. En güzel saatler sizin olsun.

@harun dostum teşekkürler. sizin dediğiniz 5 sene ömrü pil süresi olan mekanizma Ronda 715 Benim aldığım saat de "Ronda 715 Li" mekanizma var. Pil ömrü 10 sene.

https://www.ronda.ch/en/movements/quartz-essentials/ronda-normtech-700-6000/caliber/715li
Kullanıcı avatarı
Eterna

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 238 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners