Formex Essence 39 detaylı inceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Formex Essence 39 detaylı inceleme

Mesaj insane » 09 Mar 2021, 14:01

Herkese merhaba,
Bugün forumda çok adı geçmeyen ve genelde de bilinmeyen bir markanın incelemesi ile karşınızdayım :)
Önce biraz markadan bahsedelim,
Formex aslında saat üretimi konusunda yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip, ismi Fransızca Form Extreme kelimelerinin birleşimindan geliyor ve sıradışı form gibi bir anlamı var. Zaten markanın ilk modelleri genellikle sıra dışı büyük spor saatlerden oluşuyor hatta markanın logosuna kadar bir spor saat markası intibası varDI. Vardı diyorum zira firma geçtiğimiz 2020 yılı sonunda duyurduğu diver modeli olan Reef ve bu Essenc39 modeli ile birlikte hem tasarım hem de logo anlamında ciddi yeniliğe gitti. Eski logonun fontu bir spor araba yazısı gibiyken yeni logo artık "applied" ve markanın FE harflerindan oluşturulmuş daha modern bir görünümde.
Bu arada eklemek gerekli, Formex saat üretmeden önce de İsviçre'li saat üreticilerine mühendislik ve tasarım çözümleri üreten bir firmaymış. Zaten buradan bakarsanız firmanın kendi ürünlerine de bu küçük detayları çok güzel eklediğini görebilirsiniz. Nitekim bunlardan yazının ilerleyen kısmında bahsedeceğim.
Essence modeline gelecek olursak, aslında yeni bir model değil, yanılmıyorsam 3-4 yıllık bir mazisi var ancak bu model daha öncesinde yine firmanın büyük spor saat üretme alışkanlığına uygun şekilde 43mm çapındaydı. Solid renklerin yanısıra degrade kadranlı ve hatta tamamen karbon fiberden üretilmiş süper hafif modelleri vardı. Tabi modelin en büyük alameti farikası süspansiyonlu kasasıydı. Patentli bu sistem ile birlikte kasa bir kaç mm kadar çerçevesinden yükselebiliyor ve özellikle bileğin farklı hareketleri sonucunda bileğin "sıkışmasını" bir nebze olsun azaltıyor. Nasıl derseniz, aşağıdaki gibi,

Essence modeli genel olarak piyasada Formex'in adının daha çok duyulmasına sebep olmakla birlikte benim anladığım kadarıyla da firmayı birz daha günlük biraz daha şık saatler üretmeye yöneltmiş. Bunun sonucunda da yine kullanıcılardan gelen talepleri dinleyerek bu defa 39mm ile müşterilerin karşısına çıkmışlar.

Hazır formex'in enterasan yaklaşımlarından bahsetmişlen bu saat için (tabi başka saatlerde de çalışır) geliştirdikleri karbondan yapılma ve mikro ayar özelliği bulunan tokayı da göstermek istiyorum. Hani bazen bir kayış alırsınız ama bir delik dar bir delik bol gelir ya, hah işte bu toka sayesinde öyle bir şey olmuyor :)

Son olarak saate gelmeden önce diğer markaların örnek alması gereken bir noktayı belirtmek istiyorum.
Formex sitesinde gördüğünüz fiyatlar kapıya teslim fiyatlar, yani firma tüm nakliye ve gümrük bedellerini dünyanın neresinde olursanız olun karşılıyor, üstelik de saatin etiketlerini vb sökmezsseniz, ve saati beğenmezseniz 30 gün içinde saati iade edebiliyorsunuz, yine kargo masrafınız yok. Kargo Türkiye'ye UPS ile gönderiliyor ve saat yola çarşamba çıktı, cuma günü elimdeydi.
Ayrıca firmanın web sitesindeki canlı yardım sistemi çok başarılı çalışıyor, burada doğrudan yetkili kişilerle görüşüyorsunuz, benim sipariş sürecimde firmanın CEO'su bana destek oldu. Evet, yanlış okumadınız, CEO canlı destek hattında bulunabiliyor :)

Gelelim saate
Saatin 4 adet kadran seçeneği var ve bunları isterseniz bilezikle isterseniz de bileziksiz olarak almanız mümkün.

Resim

Benim tercihim ise bir süredir özellikle mavi bir spor saat aradığımdan dolayı mavi yönünde oldu. Ama saatin mavi kadranı fırçalanmış ve ber bir şeridi makine ile tek tek çizilmiş, ışık ile birlikte koyluğu ve açıklığı değişen bu arada dokusunu da ortaya çıkartan değişik bir mavi.

Elimdeki cep telefonu ile bugün yakaladığım ve daha önce çektiğim bir kaç kadran detayı fotoğrafı aşağıdaki gibi. İlk fotoğrafta açıkça fırçalı doku görünüyor.

Resim

Resim

Kadranda baton şeklinde tasarlanmış ince indislerin finishingi çok güzel, bir açılı yüzeylerden oluştuğu için neredeyse saat üzerine gelen her ışık hüzmesinde saatin bir yerleri parlayıp size göz kırpıyor. İndisler karanlıkta da kendini belli etmesi için boyutların el verdiği ölçüde BGW9 lume ile doldurulmuş. 12 noktasında çift baton olan indisler benim de simetrik olarak sevdiğim şekilde 6 hizasına yerleştirilen tarih penceresindeki kısa indis haricinde tam boy ve tek adet. Tarih pencesi ise iki yandan kavisle aşağı inen bir yapıda, doğrudan kesilip pencere açılmamış. Yine güzel bir detay ise tarh diskinin kadran ile aynı renk olup kadran üzerindeki yazılar gibi beyaz fontla yazılmış olması. Kadranda son olarak Formex'in yeni applied logosu, Formex yazısı ve tarih penceresinin hemen üzerinde modeli belirten Essence haricinde saatin mekanizması hakkında ipucu veren Chronometer yazısı yer alıyor.
Kadranın üzerinde ise lazer kesimli ve yine BGW9 dolgulu kollar geziniyor. Bu kollar da yine açılı şekilde tasarlanmış, dakika kolu en dıştaki chapter ringe gelmeden indislerin sonuna kadar uzanırken akrep ise indislerin hemen altına kadar erişiyor, saniye kolu ise chapter ringe teğet geçerek dönüşünü tamamlıyor. Burada kollarda cilalanmış (polished) yüzeylerin yanısıra fırçalanmış orta hat da dikkat çekiyor, bunun için ayrıca başka bir kaynaktan foto ekliyorum.
Son olarak saatin camı içten ve dıştan antirefle kaplamalı.

Resim

Resim

Saatin kasasına baktığımızda ilk olarak dikkati çeken nokta tabii ki 4 adet vida noktası. Saati bilmeyenler bunun bir AP özentisi tasarım tercihi olduğunu düşünebilirler ancak bu vidalar yukarıda vieosunu aşağıda ise gerçekteki hareketini fotoğraflarla gösterdiğim süspansiyon sisteminin vidaları. Vidalar doğrudan kasaya bağlı ve dıştaki ön yüzü fırçalanmış fakat yanları parlak tutulmuş bezeli de 4 noktadan ısırıyor. Saatin kasasındaki tüm yüzeyler lineer olarak fırçalanmışken kasanın hatlarını belirten köşe noktalar sade ütte değil altta bile chamfer denilen şekilde parlatılmış ve hatlar ortaya çıkmış. Aşağıdaki fotoğraflarda bunun görülmesi için uraştım ama ancak bu kadar oldu. Son olarak kasanın üzerine bir de tabii ki yeterli kavrama sağlayan, boyutu güzel ayarlanmış ve üzerinde yine Formex'in logosunun bulunduğu bir taç eklenmiş. Tüm bunlar ise sadece 10mm bir kalınlık/39mm çap, 45mm lug to lug ölçülerine sığdırılmış.

Resim

Resim

Saatin içindeki mekanizma Selita SW200 COSC sertifikalı, zaten kutuundan da belgesi çıkıyor, Saatin rotoru görüleceği üzere custom tasarım ve vidalar da ısıl işlem ile menevişlenmiş.Bu Essence modelinde formex sadece COSC mekanizma sunarken daha büyük olan versiyonda standart mekanizma alternatifi de sunuyor. Saatin arkası camlı ve vidalarla tutturulmuş bir kapak olacak şekilde tasarlanmış. Pencerenin çevresinde ve kapağın köşe noktalarında saatin başlıca özelliklerinin yanı sıra seri no ve ilk 200 saate özgü olan sıra no bilgileri yer alıyor, benim saatim 110 numaralı saat.

Resim

Gelelim saatin bileziğine. Kasa işçiliği gibi bilezik de çok iyi bir seviyede. Tüm bilezik fırçalanmışken özellikle köşeler hafif yuvarlatılmış ve polished şeklinde yani parlatılmış. Yukarıdaki fotoğrafta dikkatli gözlerden kaçmamış bir detay var, saatin bileziği quick release pinler ile birlikte kolayca yerinden çıkartılıp takılabiliyor, gerçekten bu saat ile katış değişimi aşırı kolay. Bunun haricinde yine fotoğrafta görebileceğiniz gibi saatin bileziği fully articulated olarak geçen birbiri üzerine katlanabilecek kadar özgür hareket edebilen linklerden oluşuyor. Dolayısı ile bileğinizi tam olarak her noktadan kavrıyor. Toka üzerinde iki noktadan basmalı bir kilit mekanizması ve toka üzerinde de fırçalanmış ve kazınış bir Formex logosu mevcut. Özellikle toka herkesin sevmediği ve ince ayar konusu sorun olabilen kelebek tipte olduğunda Formex burada da bir "cinlik" yaparak tokanın ilk linkine mini bir ayar eklemiş, özellikle bileğinizin şiştiği durumlarda bileziğin sıkmasını önlemek için çok iyi düşünülmüş. Tabii tüm linklerin vidalı olması da yine bilek için kolay ayar yapılmasına ve saatin yanında gelen tornavida haricinde ek alet edavata gereksinim duyurmayan başka bir güzel detay. Unutmadan, Formex size saati istediğiniz bilek ölçüsüne göre ayarlanmış olarak gönderiyor, müşteri memnuniyetini anlayın işte :)

Resim

Resim

Resim

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler, Formex bence her yerde ve birbirinin aynı olan saatlerden farklı bir şeyler arayan ve fiyat performans kalite üçgeninde iyi bir noktayı deneyimlemek isteyen herkesin göz atması gereken bir marka.

Son olarak bir wristroll ve de el cepte fotoğrafın altına saatin sitesinden aldığım teknik detayları da ekleyerek incelemeyi bitirelim...

Resim

ECHNICAL SPECIFICATION
MOVEMENT
Swiss Made Sellita SW200-1 (self-winding) Automatic (Chronometer grade), officially certified by COSC. 26 jewels and glucydur balance wheel. Date display. Custom-built skeleton rotor with thermally blued screws. 38 hours power reserve.

CASE
Diameter: 39mm
Height: 10mm
Lug width: 20mm
Lug-to-lug: 45mm
Water resistance: 10 bar (100 metres / 330 feet)
Weight: 65g (case only)
MATERIAL
Bezel: Stainless steel 316L
Case: Stainless steel 316L
Glass: Sapphire crystal (front and back) with anti-reflection treatment
STRAP
Italian calf leather straps with curved spring bars, Quick Release function and carbon fiber composite folding clasp with patented Micro-Adjustment System.
Stainless steel bracelet with Quick Release and Micro-extension function.
All Essence straps and the bracelet can be changed by hand without the use of tools. The carbon fiber composite folding clasp with patented fine adjustment system can be changed without tools and can be used for all Essence ThirtyNine leather straps.
DIAL
Vertical brush finish with horizontally cut lines which are CNC machined into the dial base one by one. BGW9 Super-LumiNova on hands and indexes.
https://www.instagram.com/wristchecker/
Kullanıcı avatarı
insane

Re: Formex Essence 39 detaylı inceleme

Mesaj cengonur » 09 Mar 2021, 14:14

Hayırlı olsun hocam güzel saat, inceleme de gayet açıklayıcı olmuş ek bilgiler için teşekkürler... güzel zamanlarınızı göstersin [emoji4]

Mantık sizi A’dan B’ye götürür Hayal gücü ise heryere [emoji1909]
Kullanıcı avatarı
cengonur

Mesaj cagataycelik » 09 Mar 2021, 14:17

Tebrikler, başarılı bir inceleme olmuş. Saat de güzel özelliklere sahipmiş.
Kullanıcı avatarı
cagataycelik

Mesaj Ground » 09 Mar 2021, 14:39

Hayırlı olsun Murat hocam,

İnceleme de gayet başarılı tebrik ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Althor » 09 Mar 2021, 14:40

Saatiniz hayırlı olsun, yazı için de çok teşekkürler. Formex bir süredir benim de takibimde olan bir marka, sön dönemde reef ve yeni essence ile daha tercih edilebilir boyutlara inmeleri beni çok sevindirdi. Yabancı forumlarda da sıklıkla şikayet edildiği gibi eski logolarını degistirmiş olmaları da marka için çok iyi.

Gerek kasası gerek bilezik ve claspları over-engineered, gerçekten de kafa yordukları belli. Bu arada claspları ayrı olarak da satılıyor, şimdiye kadar hatırladığım kadarı ile sadece 20mm olarak mevcuttu. Yeni essence sayesinde 18mm olarak da pre-order şeklinde gelmiş. Marka ile tam olarak tanışamamış olsam da 18mm'lik clasp ile bir başlangıç yapmayı planlıyorum [emoji28]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj insane » 09 Mar 2021, 14:53

Okuyup da yorum yapan herkese teşekkürler.

@Althor, toka konusu enterasan, Long Islan Watch firması kendi youtube kanalında tokanın tanıtımını yapan bir video yayınladıktan sonra tokanın satışları patlamış, o yüzen bulması biraz sorun olabilir :)

Merak ederseniz,
Kendi kayışşı ve tokası bu şekilde duruyor

Resim

Bu da saatin üzerindeki hali, ne yazık ki güzel bir foto çekmemişim, video ekliyorum :)

Kullanıcı avatarı
insane

Mesaj Althor » 09 Mar 2021, 15:03

insane yazdı:Okuyup da yorum yapan herkese teşekkürler.

@Althor, toka konusu enterasan, Long Islan Watch firması kendi youtube kanalında tokanın tanıtımını yapan bir video yayınladıktan sonra tokanın satışları patlamış, o yüzen bulması biraz sorun olabilir :)

Merak ederseniz,
Kendi kayışşı ve tokası bu şekilde duruyor

Resim

Bu da saatin üzerindeki hali, ne yazık ki güzel bir foto çekmemişim, video ekliyorum :)

Paylaşımlar için çok teşekkürler. Bilekte de harika durmuş, güzel günlerde kullanın tekrardan [emoji108]

Ben de merak edip formex'in sitesine tekrardan baktım, 20mm claspların çogu sold out gerçekten de. 18mm olan da pre-order olarak mevcut.

Bu arada sitede yazan fiyat içerisinde hem vergiler hem kargo olması çok enteresanmış. Satın alma süreci için müthiş bir rahatlık. Şu an mavi kadran reef ile kesişiyoruz, umarım elimden bir kaza çıkmaz...

Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj insane » 09 Mar 2021, 15:07

Althor yazdı:
insane yazdı:Paylaşımlar için çok teşekkürler. Bilekte de harika durmuş, güzel günlerde kullanın tekrardan [emoji108]

Ben de merak edip formex'in sitesine tekrardan baktım, 20mm claspların çogu sold out gerçekten de. 18mm olan da pre-order olarak mevcut.

Bu arada sitede yazan fiyat içerisinde hem vergiler hem kargo olması çok enteresanmış. Satın alma süreci için müthiş bir rahatlık. Şu an mavi kadran reef ile kesişiyoruz, umarım elimden bir kaza çıkmaz...

Yanlış anlaşılma olmasın sanıyorum 200 euro üstü için tax ve kargo ücretini yükleniyorlar, bir kontrol etmekte fayda olabilir.
Yeşil bezelli ve yeşil kadranlı bir Reef için burada bir inceleme görürseniz şaşırmayın, şeytan sadece sizi dürtmüyor.
Kullanıcı avatarı
insane

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 293 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners