IWC Portuguese 7 Day Power Reserve Kutu A癟覺l覺覺

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

IWC Portuguese 7 Day Power Reserve Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj eyimen » 21 Kas 2020, 09:42

Bir delilik yapt覺m demitim. Nas覺l bir delilik yapt覺m? 繹yle: 7 Days'in 癟ap覺 42 mm, ben 41'in kendim i癟in s覺n覺r olduunu d羹羹n羹r羹m. Kal覺nl覺覺 14 mm, ki benim i癟in s覺n覺r 13 mm'dir. 1'er milimetre 癟ok ciddi farklar gibi g繹r羹nmese de, saatin neredeyse bezelsiz oluu ve mekanizman覺n b羹y羹kl羹羹 y羹z羹nden saatin y羹ksekliinin profil g繹r羹nt羹s羹ne tamamen yans覺mas覺 sonucunda, 7 Days ka覺t 羹st羹ndeki verilerine k覺yasla kesinlikle daha iri g繹r羹n羹yor. Ama c羹ssesinin tersine bilekte 癟ok rahat bir saat. Bunda, aa覺 eimli boynuzlar覺n ve 22 mm geniliindeki kay覺覺n etkisi olduk癟a fazla diye d羹羹n羹yorum.

Resim

Portugieser 7 Days'i tercih etmemdeki en 繹nemli sebep, kendisini dier saatlerden keskin bir ekilde ay覺ran hem tasar覺msal hem teknik anlamdaki 繹zellikleri. Portugieser'lar覺n kendine has tasar覺m dili bu modelde de korunmu. Benim en 繹nem verdiim, simetri ve altkadran yerleiminin kadrana uyumu bence kusursuz. Zaten tasar覺m o kadar baar覺l覺 ki, yirmi y覺ld覺r noktas覺na, virg羹l羹ne dokunulmadan aynen korunuyor.

Resim

Kendi a癟覺mdan konuursam, l羹ks segment markalar覺n genelde giri seviye modellerini tercih ederim. G繹rd羹羹m kadar覺yla forumda da eilim bu y繹nde. 羹nk羹 marka alg覺s覺, genelde markaya ait fiyat skalas覺n覺n balang覺癟 noktas覺 ile ilikilendiriliyor. rnein Patek'in en ucuz saati 10bin Euro olsayd覺, u anki marka alg覺s覺na sahip olamazd覺. Ben de y覺llarca tercihlerimi bu mant覺k dorultusunda yapt覺m. 襤te delilik derken, ilk kez bu mant覺覺n d覺覺na 癟覺kmama da ithafta bulunmu oldum :D

Resim

Eminim bir癟ounuz bu bal覺a yazmasan覺z da, bu saati alana kadar ne saatler al覺n覺rd覺 diyeceksiniz :) A癟覺k癟as覺 ben de ayn覺 eyi d羹羹n羹rd羹m. O y羹zden biraz da al覺m hikayesinden bahsedeyim. Portugieser Chrono'yu al覺rken 7 Days'i de denemitim ve 癟ok beenmitim. Tabi ki benim zevklerime g繹re biraz b羹y羹k olduundan sat覺n almay覺 akl覺mdan ge癟irmedim. Ama denediimden beri de saati internet ortam覺nda arat覺rmaya ve incelemeye devam ettim. Biliyorsunuz IWC son 1-2 y覺ld覺r fiyatlar覺n覺 TL olarak belirliyor. Euro giderek y羹kseldii (10 TL'yi ge癟miti bir ara) ve IWC liste fiyatlar覺na her an zam gelmesinin beklendii s覺rada, bu saati alacaksam "o an bu an" diye d羹羹nd羹m ve h覺zl覺ca tetii 癟ektim. Saati al覺p eve geldiimde bir an pimanl覺k duymad覺m deil, 癟羹nk羹 avantajl覺 diyebileceimiz fiyat覺 bile benim ald覺覺m en pahal覺 saat olma 繹zelliini ta覺yor :D
Ama saatle ge癟irdiim yakla覺k iki haftan覺n sonunda bu al覺verii yapt覺覺ma 癟ok memnun oldum :)

Resim

Resim

Kadran ve kasadan bahsederek incelemeye giri yapay覺m. Portugieser'覺n beyaz kadran覺na, alt覺n kollar ve indislerine kar覺dan bak覺nca, g繹z羹m羹zde bir 'dress watch' canlan覺yor. Ama bunlar d覺覺nda hi癟bir ey kadran覺n dress watch imaj覺 ile 繹rt羹m羹yor. Saatin kasa 癟ap覺(42), y羹kseklii(14), hatta boynuz genilii(22) bile sanki spor bir saate ait. Bu durumu olumsuz yorumlayanlar da var ama saati sat覺n ald覺覺ma g繹re tahmin ettiiniz gibi ben olumlu yorumlayanlardan覺m :D 羹nk羹 bu oranlar sayesinde spor demeyelim ama g羹nl羹k giyime(kot/t-shirt, kanvas pantolon/spor g繹mlek) olduk癟a uygun bir saat 7 Days.
Kadran rengi silver olarak ge癟se de, bende ki Portugieser kronograf覺n kadran覺ndan bariz bir ekilde farkl覺. Hafif sar覺ya 癟alan tonunun alt覺n indisler ile kusursuz bir uyumu var. Kadran ve kasada i癟ilik muazzam, 羹st seviye bir saat havas覺 veriyor(fazla say覺da 羹st seviye saat g繹rmediimden 癟ok kesin konuam覺yorum). Tarih 癟ark覺 kadrana o kadar yak覺n ki, bazen acaba s羹rt羹yor mu diye endie duyuyorum :D Kasan覺n yan y羹zeyleri bile al覺覺ld覺覺n d覺覺nda boydan boya yatay olarak f覺r癟alanm覺. Anlatmas覺 zor ama daha 繹nce kulland覺覺m saatlerde bu kadar b羹y羹k yan y羹zeyler kar覺覺k diye nitelendirebileceim ekilde f覺r癟alanm覺t覺. Saatin tokas覺ndaki parlat覺lm覺 ve f覺r癟alanm覺 y羹zeylerin kullan覺m覺 ve i癟ilii yine 癟ok 癟ok iyi. Kay覺覺n kasaya balant覺 noktas覺nda ise, muhtemelen hem pim hem kay覺 bombeli yap覺lm覺. Ama o kadar ince ayarlanm覺 ki, hem kasa kay覺 aras覺nda boluk kalm覺yor, hem de kay覺 kas覺lmadan doruca aa覺 k覺vr覺labiliyor.

Resim

Resim

Gelelim mekanizmaya. Saatin arkas覺n覺 癟evirince sizi acayip bir s羹rpriz kar覺l覺yor: Tam 37,8 mm 癟ap覺nda bir canavar :D IWC'nin 52000 referansl覺 mekanizma ailesinden 7,5 mm y羹kseklie, 4 Hz frekansa, 7 g羹n g羹癟 rezervine sahip bir kalibre 52010. Serbest sal覺nan balansa(free sprung balance), Breguet spring'e ve Pellaton kurma sistemine sahip. 1950'li y覺llarda Albert Pellaton'un kefettii Pellaton kurma inan覺lmaz efektif. B繹yle g羹癟 rezervine sahip mekanizmalar覺n rotor ile kurulmas覺 olduk癟a zordur ve hareket ile kurulmas覺 konusunda genelde ikayetler olur. Neyse ki Portugieser 7 Days i癟in b繹yle bir durum s繹z konusu deil. 15 dakika olumla oynarken rezervin yar覺m g羹n dolduuna ahit oldum. Ama esas enteresan olan覺 o kocaman rotorun sanki havada s羹z羹l羹r gibi d繹nmesi :D Evet, o devasa rotor -ki 羹zerinde 18 ayar alt覺n bir madalyon bulunuyor- d繹nerken ne bir titreim yap覺yor ne bir ses 癟覺kar覺yor. A覺nmay覺 繹nlemek i癟in Pellaton kurma sistemini 癟al覺t覺ran 癟ark ve minik t覺rnaklar siyah seramikten, devasa rotoru mekanizmaya balayan yuvarlak par癟a ise beyaz seramikten 羹retilmi. Zaten mekanizma 2015 y覺l覺ndaki eski versiyonuna g繹re daha iskelet bir hale getirilmi, neredeyse her detay覺 net bir ekilde g繹r羹yorsunuz. B羹t羹n bunlar覺n yan覺nda saati elle kurmak da apayr覺 bir zevk. evirirken dililerin d繹n羹羹n羹 hissediyorsunuz resmen, 癟ok daha tok bir kurma hissi var bildiimiz saatlere g繹re. Yakla覺k 2 dakika i癟erisinde s覺f覺rdan tam rezerve ulaabiliyorsunuz. Rezerv s羹resini de test ettim(test etmez olayd覺m :D), saatin durmas覺 tam 8 bu癟uk g羹n s羹rd羹. Ama kadrandaki g繹sterge birebir doru, yani 7 g羹n sonunda g繹sterge s覺f覺r覺 g繹steriyor ama saat 癟al覺maya devam ediyor. Kendi 繹l癟羹mlerimde, 7 bu癟uk g羹n sonunda bile rezervin tam dolu haliyle ayn覺 zaman覺 tuttuunu g繹rd羹m. 8'inci g羹n sonunda saat biraz yavalam覺t覺 ama yine de s覺n覺rlar i癟erisindeydi. Yani IWC buna 8 Days dese kimse sesini 癟覺karmazm覺. Bu kadar 繹vd羹m mekanizmay覺 imdi de gelelim mekanizman覺n en zay覺f y繹n羹ne: Zaman tutma. Zaten daha 繹nce forumlarda Big Pilot ve Portugieser'lar覺n ileri gittiine dair 癟ok fazla yaz覺 okumutum. 2015 y覺l覺nda mekanizmaya yap覺lan en 繹nemli g羹ncelleme barrel'覺n birden ikiye 癟覺kart覺lmas覺 olmu. Bu sayede barrel'den elde edilen g羹癟, rezerv s羹resi boyunca daha istikrarl覺 bir ak覺a sahip olmu. Ger癟ekten, ben de g羹n-g羹n zaman tutmas覺n覺 繹l癟t羹m ve rezerv tam doluyken veya boken herhangi bir fark g繹rmedim. Saat size 7 g羹n boyunca stabil bir zaman tutma sunuyor, ama biraz h覺zl覺 olarak :) Dediim gibi zaten forumlarda okumutum ve benim saatimde bir istisna olmad覺 bu konuda. Zamanla azal覺r m覺 bilmiyorum ama u anda g羹nde 5-6 saniye ileri gidiyor ve t羹m pozisyonlar birbirine 癟ok yak覺n. Yani saati nas覺l b覺rak覺rsan覺z b覺rak覺n zaman tutma hemen hemen ayn覺. Yine de 2015'deki g羹ncellemede bu sorun tam olarak 癟繹z羹lm羹 olmal覺yd覺 diye d羹羹n羹yorum. IWC'nin bu mekanizma i癟in vaad ettii deerler de buna uygun olarak 0 ile +7 saniye aral覺覺nda. Ama stabilite a癟覺s覺ndan memnunum, en az覺ndan rezerv azald覺, acaba zaman tutma k繹t羹leti mi diye d羹羹nmek zorunda kalm覺yorum. G羹n羹n sonunda, en g羹zel yan覺 ise saatin arkas覺n覺 癟evirdiinizde 'mekanizma m覺 saate, saat mi mekanizmaya' monte edilmi diye d羹羹nmek :lol:

Resim

Resim

Mekanizmadan bahsederken IWC'ye ufak bir eletiri getireyim. Hem chrono hem 7 Days'e sahip biri olarak Pellaton gibi bir patente sahipken, chrono'daki rotorum niye ses 癟覺kar覺yor diye d羹羹nmeden edemiyorum. Madem b繹yle bir teknolojiye sahipsiniz in-house olan t羹m saatlerinize bu 繹zellii koyun. Bu konuda en 癟ok beendiim marka Rolex. Giri seviye saatinde de, en 羹st seviye saatinde de standartlar覺 belli.

Yazd覺覺m gibi, al覺m s羹reci biraz h覺zl覺 oldu ama ald覺覺m g羹nden itibaren 癟ok sevdim kendisini. 襤ri mi iri, ama rahat m覺 rahat :) En 繹nemlisi saate bakt覺覺n覺z zaman horolojik bir tatmin yaat覺yor, Rolex'e bakt覺覺n覺zdaysa g繹rd羹羹n羹z bir tool watch. 襤kisinin yeri 癟ok farkl覺 benim g繹z羹mde. Her koulda takabileceim m羹kemmel bir saat Rolex ama bakarken dal覺p gidilecek bir saat deil :)

Resim

Kusura bakmay覺n, bu sene biraz IWC marka el癟isi gibi oldum ama genel olarak tarz覺m bu san覺r覺m. Marka deneyimlemeye ilk olarak Omega ile balad覺m(Moonwatch, Aqua Terra), sonra Rolex(OP, Sub, DJ) imdi ise IWC. 襤leride de mutlaka farkl覺 markalar olacakt覺r :champ:
En son eyimen taraf覺ndan 22 Kas 2020, 13:20 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 7 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Re: Kutu a癟覺l覺覺

Mesaj Umutt » 21 Kas 2020, 09:52

Engin Hocam, senin zevkine g羹veniyor ve fotolar覺 imdiden heyecanla bekliyorum..

Daha 繹nce a癟覺l覺 yap覺lmam覺 dediin i癟in, Bulgari Octo ilk at覺覺 yapay覺m.
Kullan覺c覺 avatar覺
Umutt

Kay覺t: 01 Oca 2011, 23:13

Mesaj coolfire » 21 Kas 2020, 09:59

Ooo delilikleri severim [emoji23]

Blancpain ?
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj cihanmert » 21 Kas 2020, 10:00

A癟覺l覺覺 yap覺lmam覺 denince heyecan oldu. imdiden g羹zel g羹nlerde kullan覺n hocam.

Baal yada bell & rose diyeyim. Yak覺n zamanda g繹remedim eskiye dair varmi aratmadim.
Kullan覺c覺 avatar覺
cihanmert

Kay覺t: 08 Oca 2018, 09:29

Mesaj foottwo » 21 Kas 2020, 10:01

JLC :roll:
"Ba emedik ed璽niye ikb璽l 羹 c璽h i癟in.."
Kullan覺c覺 avatar覺
foottwo

Kay覺t: 25 Mar 2016, 15:49

Mesaj Tolgi06 » 21 Kas 2020, 10:06

Engin hocam inan hi癟bir fikrim yok ne olduu konusunda ama merakla bekliyorum. Octo ise ayet, buluma olursa kolumdan 癟覺karmayaca覺ma emin olabilirsin :)

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Tolgi06

Ya: 34
Kay覺t: 03 Nis 2010, 23:20

Mesaj mturann » 21 Kas 2020, 10:16

??? :)
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj FatihParlak » 21 Kas 2020, 10:29

rolex oyster perpetual 36 green?

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
FatihParlak

Kay覺t: 17 Haz 2016, 04:31

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 208 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners