IWC IW371605 Portiguiser Chronograph Kutu A癟覺l覺覺

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

IWC IW371605 Portiguiser Chronograph Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj eyimen » 17 Eki 2020, 16:47

Y覺llar 繹nce moonwatch'umu yolcu ettiimden beri koleksiyonda bir kronograf覺n eksik olduunu d羹羹nm羹羹md羹r. Uzun s羹redir krono almamam覺n sebebi ise tasar覺m ve boyut anlam覺nda kendime uygun bir model bulamam覺 olmamd覺. Akl覺mdan hep bir JLC ge癟iyordu ama markan覺n T羹rkiye'den 癟覺km覺 olmas覺, pandemi y羹z羹nden de bizim yurtd覺覺na 癟覺kam覺yor oluumuz sebebiyle bu hayaller baka bahara kald覺.

Resim

Alternatiflere gelirsek, asl覺nda 癟ok da alternatif yoktu :D Benim kriterlerime -癟ap覺 k羹癟羹k ve ince olacak- uygun modeller: Daytona, El Primero ve Portugieser idi. Daytona malumunuz :D, Zenith'i 癟ok beensem de renkli ve kalabal覺k kadrana g繹z羹m bir t羹rl羹 al覺mad覺, yine de deneyebilsem belki fikrim deiirdi. Geriye Portugieser kal覺yordu ama onu da beenmesem krono almamaya devam edecektim :D Asl覺nda beenmeyeceimi d羹羹n羹yordum, 癟羹nk羹 kafamda baz覺 soru iaretleri vard覺. ap覺n 41 mm ve bezelin 癟ok 癟ok ince oluu saatin kolda nas覺l duraca覺n覺 kestirememe sebeplerimdi. En g羹zeli bilekte denemekti ve neyseki saatin siyah kadranl覺s覺 Ankara Greenwich'de vitrinde duruyordu. Bo bir zaman覺mda gidip denedim, Portugieser hem incelii hem de kasa yap覺s覺yla kronograftan ziyade normal bir saat gibi hissettirdi. Resimlerinden beenmi olduum g羹m羹 kadrana ve maviletirilmi kollara/indislere sahip versiyonu da 襤stanbul ubede olunca geriye siparii vermek kald覺 :D

Resim

Resim

Saate gelirsek, Portugieser her zaman radar覺mda olan bir saatti. Benim gibi simetriye 癟ok 繹nem veren(simetri hastas覺 demiyorum :D ) biri olarak b繹yle bir kadran resmen bulunmaz bir nimet. Yaz覺lar bile kadran覺n sa ve sol taraf覺na paylat覺r覺larak simetri korunmu. Ve en 繹nemlisi tarih penceresi yok :D Zaten simetrisi zor ve kalabal覺k olan krono kadran覺na bir de tarih penceresi s覺k覺t覺rmaya kalkmak d羹nyan覺n en gereksiz ilerinden biri diye d羹羹n羹yorum ve yine bu noktada tarih penceresine sahip olmayan Daytona 羹zerinden Rolex'e tebriklerimi sunuyorum. Ha diyeceksiniz madem bu kadar beeniyordun, niye bekledin bug羹ne kadar? Benim i癟in kritik nokta buras覺 ite: 2020 y覺l覺na kadar Potugieser kronolarda modifiye edilmi Valjoux 7750 mekanizma kullan覺l覺yordu. 2018'de 150.y覺l覺 kutlamak i癟in 癟覺kart覺lan modelde kullan覺lan in-house kronograf mekanizma 2020'de t羹m Portugieser krono modellerine uyarland覺. Bu mekanizman覺n da 7750 tabanl覺 olduu bir癟ok yerde yaz覺ld覺 癟izildi. Benim i癟inse mekanizman覺n markan覺n kendi b羹nyesinde 羹retiliyor olmas覺 yeterli.

Resim

Kalibre 69355'in 7750'den g繹zle g繹r羹l羹r ilk farklar覺 column wheel ve her iki y繹ne kurulabilen rotor. Column wheel sayesinde start/stop gayet yumuak. Rotor ise olmas覺 gerekenden biraz g羹r羹lt羹l羹, sessiz ortamlarda d繹n羹羹n羹 hissetmeseniz de sesini bazen duyabiliyorsunuz. G羹癟 rezervi 46 saat ile 7750'ye olduk癟a yak覺n. Mekanizma dekorasyonu bence saate uygun olarak ayar覺nda yap覺lm覺, ne 癟ok abart覺l覺 ne de 癟ok sade. Rotorun iskelet olmas覺 癟ok iyi d羹羹n羹lm羹. Kan覺mca arkaya cam kapa覺 koyuyorsan覺z rotorunuz kesinlikle estetik olmal覺. Zaman tutmas覺 gayet baar覺l覺, bir hafta sonunda toplam 4-5 saniyelik bir sapma yapt覺. G羹nl羹k kontrollerimde farkl覺 pozisyonlarda genelde 1-2 saniye civar覺nda sapma yapt覺覺n覺 g繹rd羹m. Tepe yukar覺 pozisyonda eksi sapma yapt覺覺ndan toplam sapma bir hafta genelinde biraz azalm覺 oldu.

Resim

Kasan覺n yanlar覺 tamamen f覺r癟alanm覺, luglar覺n 羹st y羹zeyi ise parlat覺lm覺. Krono d羹meleri boyut ve tasar覺m olarak 癟ok g羹zel, gerekli sportif hissi saate veriyor. Kasa, arka kapak tasar覺m覺 sayesinde fotoraflarda g繹rebileceiniz gibi 13 mm'den de ince duruyor bilekte. Luglar k覺sa ve aa覺ya doru eimli olduundan saate yandan bak覺ld覺覺nda tasar覺m 癟ok estetik ve zarif g繹r羹n羹yor. Lug to lug uzunluk 48 mm, kasa 癟ap覺 tam 41.0, y羹kseklii ise sitesindeki bilgiden 0.1 mm fazla olarak 13.1 mm 繹l癟t羹m.

Resim

Gelelim saatin bence en can al覺c覺 k覺sm覺 olan kadrana :D Bilindii 羹zere ilk Portugieser saat, 1938 y覺l覺nda iki Portekizli t羹ccar覺n IWC'den rahat okunabilir, b羹y羹k bir kadrana sahip, dakik bir kol saati istemesiyle ilk aamada cep saati mekanizmas覺 kullan覺larak 羹retiliyor. 1993'de ise markan覺n 125. y覺l kutlamas覺nda Portugieser yeni bir model ile tekrar canland覺r覺l覺yor ve o zamandan g羹n羹m羹ze kadar IWC'nin en geni 羹r羹n gam覺na sahip ailesi Portugieser oluyor. 癟 kollu standart mekanizmalardan, kronografa, perpetual calendar'a kadar her tipte Portugieser y覺llard覺r 羹retimde. Tasar覺m覺n karakteristik 繹zellikleri arabic numerals, leaf hands(yaprak kollar) ve small second diyebiliriz. Kronograf versiyon da asl覺nda bakarsan覺z 6 y繹n羹nde k羹癟羹k saniyeye sahip klasik portugieser'a 12 y繹n羹nde dakika 繹l癟羹m羹 i癟in eklenen subdial'dan ibaret. Kadrandan kronograf subdial'覺n覺 癟覺kart覺rsan覺z klasik Portugieser'覺 elde ediyorsunuz. 襤te bu y羹zden t覺pk覺 Submariner, Moonwatch veya El Primero gibi zamans覺z bir tasar覺ma sahip olduunu d羹羹n羹yorum.
Bu kadar hikayeden sonra kadrandan bahsedebilirim art覺k :D Kadran rengi uzaktan beyaz gibi alg覺lansa da ger癟ek rengi silver. Subdial'lar i癟 i癟e dairelerden oluuyor ama bu daireler o kadar s覺k ki, 癟覺plak g繹zle ilk bak覺ta sunburst zannediyorsunuz. Makro 癟ekimlerde ise tek tek o daireleri g繹rmek m羹mk羹n. Subdial'lar覺n kadrana g繹m羹lmesi kadrandaki derinlii artt覺r覺yor ve buradaki minik kollar覺n kadran覺n 羹zerine y羹kselmesini engelliyor. Buna 癟ok benzer bir saat olarak beyaz kadranl覺 bir Carrera 1887'ye sahiptim y覺llar 繹ncesinde, bu saate bak覺nca hep akl覺ma geliyor, nostalji :D Ama unu s繹yleyebilirim ki kalite ve i癟ilik olarak arada ciddi bir fark var. Portugieser'da subdial'daki kollar ve ona bal覺 olarak akrep ve yelkovan kadrana o kadar yak覺n ki benim 癟ok tak覺ld覺覺m bir noktad覺r bu. Arabic indisler ise applied ve hatlar覺 inan覺lmaz keskin. Dakika 癟izgileri/noktalar覺 da applied m覺 yoksa baka bir y繹ntem mi kullan覺lm覺 bilmiyorum ama onlar da maviletirilmi 癟elik par癟alardan oluuyor. Bu tasar覺m dilinin sonucunda muhtemelen saati en rahat okuyabileceiniz kronograf Portugieser. Lo 覺覺k alt覺nda herhangi bir a癟覺dan dahi bakt覺覺n覺zda saatin ka癟 olduunu an覺nda s繹yleyebilirsiniz. Bir de AR kaplamadan bahsetmem laz覺m. Elbette kadran覺n a癟覺k renk olmas覺n覺n da etkisi vard覺r ama saate bakt覺覺n覺zda herhangi bir yans覺ma yakalaman覺z 癟ok zor. I覺覺 arkan覺za alsan覺z bile ancak saati okunamayacak kadar yat覺rd覺覺n覺z bir a癟覺dan yans覺may覺 alabiliyorsunuz. Hani 繹yle saatin cam覺na bir 覺覺k vurdurup estetik bir foto yakalayay覺m deseniz olmaz :lol:

Resim

Lacivert renk timsah derisi kay覺 u ana kadar g繹rd羹klerimin en kalitelisi. Kay覺, kelebek klips ile tamamlanm覺, kullan覺m覺 癟ok rahat ve kolda sanki geleneksel tokal覺 kay覺 gibi g繹r羹n羹yor. Belki benzer 繹rnekleri vard覺r ama ben ilk kez kar覺lat覺m, gayet g羹zel bir tasar覺m.

unu rahatl覺kla s繹yleyebilirim ki, IWC marka olarak benim g繹z羹mde doru yolda ilerliyor. ETA mekanizmal覺 modellerini fiyat覺nda ciddi bir art覺 yapmadan in-house'a ge癟irerek giri seviyesi saatlerde de kendi segmentinde iyi bir alternatif olmaya bal覺yor.
En son eyimen taraf覺ndan 18 Eki 2020, 17:28 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 2 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Re: Kutu a癟覺l覺覺

Mesaj Althor » 17 Eki 2020, 17:02

Cartier santos

SM-G973F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Althor

Ya: 26
Kay覺t: 28 Mar 2019, 16:25

Mesaj justaguy » 17 Eki 2020, 17:06

Rolex sub
Kullan覺c覺 avatar覺
justaguy

Kay覺t: 29 Mar 2018, 11:07

Mesaj timeluxury » 17 Eki 2020, 17:20

Longines
Kullan覺c覺 avatar覺
timeluxury

Ya: 39
Kay覺t: 07 Eki 2017, 13:02

Mesaj coolfire » 17 Eki 2020, 17:21

Rolex
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj Ok7 » 17 Eki 2020, 17:23

Jlc

Redmi 7A cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Ok7

Kay覺t: 27 ub 2011, 12:09

Mesaj eyimen » 17 Eki 2020, 17:36

Tahminler yerinde asl覺nda ama hen羹z doru marka gelmemi :D

@Ok7 JLC T羹rkiye'den 癟覺kmam覺 olsa b羹y羹k ihtimal JLC doru tahmin olurdu!
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj foottwo » 17 Eki 2020, 17:47

Zenith :roll:
"Ba emedik ed璽niye ikb璽l 羹 c璽h i癟in.."
Kullan覺c覺 avatar覺
foottwo

Kay覺t: 25 Mar 2016, 15:49

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 167 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners