IWC Pilot's Automatic Spitfire Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

IWC Pilot's Automatic Spitfire Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Mesaj eyimen » 09 Haz 2020, 23:06

Datejust'覺 al覺rken alternatiflerim aras覺nda yeni Cartier Santos ve yeni IWC Spitfire da vard覺. Sonunda Datejust a覺r basm覺 ve tercihim mavi DJ 36 olmutu. Aradan 5-6 ay ge癟ip ka覺nt覺 balay覺nca, Spitfire akl覺mda kalaca覺na bileimde kals覺n dedim :D

Resim
Resim

Ankara Greenwich'de saatin nato kay覺l覺 versiyonunu denedim. A癟覺k癟as覺 nato'lara g繹z羹m bir t羹rl羹 al覺m覺yor, tabi ki sevemedim :D Deri kay覺l覺 versiyon i癟in sipari verdim, araya Corona girince epey gecikti ama sonunda kavutuk bir ekilde.
Resim

Gelelim as覺l soruya; Bu fiyat band覺nda kendini ispatlam覺 癟ok say覺da saat varken neden Spitfire?
Dorusunu s繹ylemek gerekirse ilk l羹ks saatimi alacak olsayd覺m, tercihim IWC olmazd覺. 5k band覺nda Rolex ve Omega'n覺n, forumumuzda da s覺kl覺kla tercih edilen OP39, Planet Ocean, Seamaster, Moonwatch gibi modellerini almak m羹mk羹n. Bunlar覺n hepsi size kaliteli i癟ilik, in-house mekanizma ve iyi zaman tutma(Superlative Chronometer, Master Chronometer gibi) vaat ediyor. IWC ise Spitfire 39'dan 繹nce bu kriterler aras覺ndan sadece iyi i癟ilii vaat edebiliyordu. imdi ise in-house mekanizma da bunlar aras覺na eklendi, fakat iyi zaman tutma konusunda hen羹z bir 癟al覺malar覺 yok anlad覺覺m kadar覺yla :D 襤te bu noktada ilk veya tek l羹ks saatiniz olacaksa ben bu kriterlerin 羹癟羹n羹 de salayacak bir markay覺 tercih ederim ki 癟ou insan hakl覺 olarak b繹yle yap覺yor. Ama daha 繹nce uzunca bir s羹re Omega moonwatch ve Aqua Terra kulland覺m, hali haz覺rda Submariner ve DJ'i kullanmaya devam ediyorum. Saatlerim aras覺nda pilot bir saat de bulunmad覺覺ndan Spitfire benim i癟in mant覺kl覺 hale geldi. Tabi ki bu noktada Laco, Sinn, Oris gibi daha makul alternatifler de mevcut. Ama bana sorarsan覺z, tasar覺m ve marka alg覺s覺 olarak IWC bunlar覺n 繹n羹nde yer al覺yor.
Resim

Tasar覺m 繹zelinde kolay beenen biri deilim. Ama bu saati 2019 y覺l覺nda ilk a癟覺kland覺覺ndan bu yana 癟ok beeniyorum. Vintage havas覺 veren l羹melerin sar覺/kahverengi aras覺 renginin kadranla uyumu 癟ok iyi, tarih penceresi biraz uzaktan bak覺nca neredeyse yok gibi 癟羹nk羹 konumu ve renginden dolay覺 orada olmas覺 gereken beyaz 3 rakam覺 gibi g繹r羹n羹yor. Kollar覺n eklinde fantaziye ka癟覺lmadan sade pilot tarz覺 korunmu. Boyutlar/繹l癟羹ler tam ayar覺nda: ap: 39 mm, Y羹kseklik: 10.8 mm. Kadrandaki Spitfire yaz覺s覺n覺n k覺rm覺z覺 olmas覺 da ayr覺 bir g羹zellik :D
Resim

Senelerdir IWC konusundaki 羹phelerim hep mekanizma 羹zerine oldu. In-house mekanizmalar覺nda s覺k覺nt覺 yaad覺覺 konuuldu. Geldik g羹n羹m羹ze, imdi bu yeni 32110 mekanizman覺n tester'覺 gibi oldum :D Mekanizman覺n ETA tabanl覺 olduundan bahsedildi ama ciddi deiiklikler olmadan 4 hz'i koruyarak rezerv s羹resini 72 saate 癟覺karman覺n bir yolu olduunu sanm覺yorum. Swatch Group bile swissmatic'i gelitirirken frekans覺 3 hz'e d羹羹rm羹t羹 ki bu mekanizma da ETA 2824'den farkl覺 bir mekanizma olarak an覺l覺yor. IWC, bunun yan覺nda Escape Wheel gibi a覺nmaya m羹sait par癟alarda silikon kullanmaya balad覺 ve garanti s羹resini sekiz y覺la 癟覺kard覺. Ayr覺ca IWC'nin dier in-house modellerinde kullan覺lan, dier winding metodlar覺na g繹re daha verimli olduu s繹ylenen IWC'ye patentli Pellaton Winding sistem bu mekanizmaya da eklenmi. Bu sebeplerden 繹t羹r羹 benim g繹z羹mde bu mekanizma in-house kabul edilir.
Resim

Bunlardan konuunca mekanizman覺n performans覺ndan bahsetmeden ge癟mek olmaz tabi :D G羹nl羹k sapma +3-4 saniye kadar, kolda ve winder'da ayn覺 sapmay覺 verdi bu konuda s覺k覺nt覺 yok. Yani pozisyon ba覺ms覺z sapma hi癟 fena deil. Ancak pozisyon 繹zelinde bak覺nca, enterasand覺r dial up pozisyonda +7-8 saniye sapma yap覺yor. Merak edip biraz arat覺rd覺m internette, saatin sapmalar覺n覺 繹l癟m羹 baka bir inceleme yaz覺s覺 buldum ve dial up pozisyonda sapmay覺 onlar da 8 saniye civar覺 繹l癟m羹. Tesad羹f m羹d羹r bilemiyorum ama mekanizmada b繹yle bir karakteristik olabilir. Birka癟 sene daha ge癟ip insanlar kulland覺k癟a anla覺l覺r diye d羹羹n羹yorum. Bir enterasan durumu da rezerv s羹resinde yaad覺m. Yanl覺 m覺 繹l癟t羹m bilmiyorum ama saati kenara koyduumda g羹n ve saati not alm覺t覺m. Saat durduunda neredeyse 4 g羹n(93 saat) ge癟miti :D Bunu tekrar 繹l癟羹p, yaz覺y覺 g羹ncelleyeceim. Sonu癟 olarak benim yorumum bu mekanizman覺n bir Omega/Rolex keskinlii vaat etmedii oldu(襤ki-羹癟 ay sonra bu deerler deiebilir tabi).

襤癟ilie gelirsek; Dorusu epey beendim. F覺r癟alanm覺 y羹zeyler g繹rd羹klerim aras覺nda en iyisi. Lug'larda dairesel f覺r癟alama beni 癟ok rahats覺z eder, 繹zellikle Seiko'larda(Turtle gibi) 癟ok vasatt覺r, Omega Globemaster'da bile farkedilir. IWC bu konuda olduk癟a iyi bir i 癟覺karm覺, f覺r癟a izlerini g繹rebilmek i癟in epey 癟aba sarfediyorsunuz. Bir de, f覺r癟alanm覺 y羹zeyleri birbirinden ay覺ran 癟ok ince parlat覺lm覺 癟izgiler kullanarak metala kontrast vermiler :D Mat kadran ve kabart覺larak uygulanm覺 l羹meler ise kusursuz ve keskin g繹r羹n羹yor. 襤癟ilik konusunda fiyat band覺n覺n hakk覺n覺 verdiini s繹yleyebiliriz rahatl覺kla.
Resim

Dana derisi kay覺 Avusturya'da 羹retilmi ve 癟ok kaliteli g繹r羹n羹yor, ilk ald覺覺mda biraz sertti ama 1-2 hafta i癟erisinde hemen yumuad覺. Deri kay覺lar konusunda pek bilgim olmad覺覺ndan 癟ok net birey s繹yleyemiyorum ama beni tatmin etti.
Resim

Cam olarak 癟ift tarafl覺 antirefle kaplama domed safir kullan覺lm覺. Ben d覺ar覺dan antirefle'yi pek sevmiyorum, 癟羹nk羹 baz覺 a癟覺lardan yans覺malar mavi tonlara b羹r羹n羹yor. Rolex hi癟 kullanm覺yor, Omega, IWC 癟ift tarafl覺 kullan覺yor. 襤steimiz gibi bulmas覺 zor piyasada :D Keke t羹m markalar sadece i癟 y羹zeye uygulasa..

Ayr覺ca saatin arka kapa覺na manyetiklenmeye kar覺 soft iron shield konmu. Ama ne kadar manyetik alana dayan覺kl覺 olduu konusunda bir bilgi yok. Buna ramen y羹ksekliin 11 mm'den az olmas覺 baar覺l覺. Su ge癟irmezlik 60 m olarak belirtilse de, tepe kilitli. Dalmad覺覺n覺z s羹rece su ge癟ireceini sanm覺yorum.

Yazmay覺 unuttuum baz覺 noktalar olabilir 癟羹nk羹 oluk癟a uzun bir inceleme oldu :D Akl覺ma gelirse eklemeler yapaca覺m. Genel olarak, IWC'nin giri seviyede in-house mekanizma kullanmaya balayarak, modern teknolojileri mekanizmalara entegre ederek ve garanti s羹resini artt覺rarak Rolex ve Omega ile yar覺a ortak olmaya 癟al覺t覺覺 anla覺l覺yor. Baar覺l覺 olabilecekler mi, g繹receiz.
En son eyimen taraf覺ndan 11 Haz 2020, 18:22 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 4 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Re: Kutu a癟覺l覺覺

Mesaj coolfire » 09 Haz 2020, 23:21

Ehem. Bence Sinn :)
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj Althor » 09 Haz 2020, 23:23

Sinn u50 size de forumumuza da 癟ok yak覺覺r diyorum ben de [emoji1]

SM-G973F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Althor

Ya: 26
Kay覺t: 28 Mar 2019, 16:25

Mesaj justaguy » 10 Haz 2020, 00:14

Omega?
Kullan覺c覺 avatar覺
justaguy

Kay覺t: 29 Mar 2018, 11:07

Mesaj eyimen » 10 Haz 2020, 00:17

Althor yazd覺:Sinn u50 size de forumumuza da 癟ok yak覺覺r diyorum ben de [emoji1]

U50 bir g羹n gelecek ama bu saat o saat deil :D
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Mesaj Ok7 » 10 Haz 2020, 00:19

Nomos

Redmi 7A cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Ok7

Kay覺t: 27 ub 2011, 12:09

Mesaj Bond » 10 Haz 2020, 01:03

Chopard Superfast Chrono Porsche 919 Black Edition :?:

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
Bond
Administrator

Ya: 49
Kay覺t: 14 Eki 2009, 21:36

Re: Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj eyimen » 10 Haz 2020, 08:33

Hen羹z doru marka tahmini yok :D
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 155 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners