Patek Philippe Aquanaut 5065A-001 Stainless Steel

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Patek Philippe Aquanaut 5065A-001 Stainless Steel

Mesaj sieger » 01 Nis 2020, 09:56

Herkese selam!
Resim
Tabi bu bir kutu açılışı değil, zira gelen saatin bir kutusu yoktu, hatta Havanadan ufak bir saat kutusunda geldi. Hatta belki saat kutusu bile olmayabilir, neyse geldi ya..

Ben fazla ümitli olmasam da bir sabah telefonum çaldı, adam gerçekten bir aracı ile saati Havanadan göndermişti. Heyecanla gidip teslim aldım, 2002 olmasına rağmen 9.5/10 kondüsyondaydı. Üzerinde hiç bir çizik bile yoktu, sadece kayışı biraz bana dar geliyordu, hatta kangren olmamak için 30 dakikada bir kesinlikle çıkarmam gerekiyordu ama böyle bir saat nasıl var olmuş diye cidden merak ettim. Sonradan sıfır kayış da geldi çünkü adamla öyle anlaşmıştık ama sanırım bi şansını denedi üzerindeki bana olursa diye.

Saat şimdiki Aquanaut 5167nin önceki hali. Biraz daha ince, biraz daha ufak ve dial ı daha karakteristik olanı diyebiliriz. Bunun da kayışı kauçuk ama ne kokuyor ne alerji yapıyor, patenti varmış öyle enteresan bir kompozit.

Resim
Basitten başlayalım;
315SC movementı var, 30 jewel olan model sanırım, sonra 29a indiriyorlar, farkı tam bilinmese de (patek açıklamamış) farkları yokmuş, diye bir yorum var. Şimdiki versiyon 324 sc den daha ince. Frekansı 21600, o yüzden günümüz otomatiklerinden daha az atıyor, saniye gibi değil tabi ama yine de fark ediliyor. Movementın üzerinde 30 jewel yazıyor, arattığınızda internette bir çok 29 da olduğunu görüyorsunuz.

Movementta o zamanlar daha PP seal yoktu, sonradan 2009da geldi, bu saatin üretimi ise 2006da bitmişti. Son dönem büyük Geneva seal vardı, bendekinde ise küçücük halde var. Ki bu şimdiki hiç bir saatte olmadığından aşırı seviyorum. Bu neydi derseniz, Patek in 1886dan beri kullandığı bir kalite işaretiydi. Swiss saat yapımcılığında mükemmel bir seviyede olmayi gösteriyordu. Hani Rolex cok dakikiz biz diyerek Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres - COSC - yazar ya, onun gibi bu da. Geneva seal, 1886da ilk kez kullanılıyor, ve bu yüksek kalitede saat yapimcılarını bir nevi bir çatı altında topluyor. Sadece Canton da yapılan ve belli bir kalitedeki mekanizmalar bunu kullanma hakkına sahip oluyorlar. Patek tabii ki ilk günden itibaren bunun en büyük destekçilerinden oluyor, zaten biliriz tarihte kalite dendiğinde Patek lafı geçmeden o cümle tamamlanmaz.
Resim

Tabi sonralarda Patek biraz kızıyor çünkü Geneva damgasını almak biraz kolay, mesela dakiklik için illa test edilmesine gerek yok. Ve sonralarda Roger Dubuis ve Cartier de bu sealı kullanmaya başlayınca Patekin biraz siniri bozuluyor. Patek hem iç mekanizma hem dış hem kordon her ne varsa saatle alakalı kendisi yaptığından ve diğer yeni yetmelerin hiç birisinin bu kalitede iş yapmamasından ve buna rağmen Geneva damgasını alabilmelerine kızıp bırakıyor bu damgayı. Ve kendi standartını gösteren PP damgasını kullanmaya başlıyor. Bunu ilk açıkladığında çok net bir şekilde Geneva ve COSCa da artistlik yapmış oluyor, çünkü onlar özünde sadece mekanizmayı kontrol eden bağımsız yerler. Oysa PP damgası Adan Zye saati tümüyle kontrol ediyor. Hatta diyorlar ki, bu zaten kaçınılmazdı, çünkü bir saatin değerlendirilmesi sadece mekanizması ile olmaz, saati bütün olarak almalısınız der. Testlerin detaylarına girmeyeceğim ama Patek her daim bu tüm testlerden çok daha ağır standartlara tabi tutuyor kendisini.

O zamanlar zaten tüm basın açıklamalarında biraz kızgınlar, hatta birisinde başkan Philippe Stern diyor ki, günün tendine karşı olmak adına Patekin biraz elini taşın altına koyması gerekiyor. Günümüzde çıkan saatler büyük saatler, ancak bir saat zamansız zariflikte olan bir zaman göstergesidir. İçi dışı ve zarafetiyle bunu göstermelidir, belki günümüz marketinde tutulmaz ancak sonraki 170 senede de zamansız şekilde var olabilmeli. (çeviride benim yorumum olabilir ama anlatmak istediği bu :))

Bu kadar hikayeyi neden anlattım? Çünkü bir Patek saat kesinlikle tarihi olmadan anlatılamaz ve var olamaz. Bendeki saat, yani Aquanaut 5065A kendisinden önceki bir kaç denemeden sonraki hakiki olan bir model. Kendi içinde bir kaç mekanizma değişikliğine gidilmiş olsa da son kullanıcı için hiç bir farkı yoktur. Sadece servisinin daha kolay olabilmesi gibi bir kaç yorum okudum ancak hiç birisi Patek tarafından açıklanmış değil.

Tabii zamanında Patek bu kadar estetik, bu kadar mükemmelliyetçilik peşinde olunca sadece "board room" larda var olabilmekteydi. Neden bu kararı vermişler onu bilemem ama "board room" dışında da kullanılabilecek "elegance" diye patek nautilus un ufak kardeşi olarak çıkıyor.

Şimdi benim tecrübelerim, önceki Patek saatim 5711den çok daha konforlu, çok daha klas duran, daha ince, çok kaliteli bir saat. Ve hatta şimdiye dek kullandığım en konforlu saat açık ara. Bu olmasaydı 5164a düşünüyordum. Çoğu bağlamda tek saat olup her yola gelebilirdi, ama 5065i kolumda gördükten sonra 38mm boyutuyla, tamam dedim son ana kadar var olacaklar listemde ilk saat ok. 5164a hala listede olabilir, ama zaten bir saat için premium ödemek asla hoşuma gitmiyor, ve şu aşamada en azından elimde bu varken ve muhtemelen sıraya bile giremeyeceğim için, düşünmemek daha hayırlı olacak gibi.

Resim

En sevdiğim özelliği bir Rolex taktığımda herkesin fark etmesi. Hatta Batmani ilk aldığımda akşam manavdan domates, yeşil biber ve bir kaç salatalık alacaktım, ödeme yaparken manav bile, abi saatin çok güzelmiş dedi. Güzel bir his olsa da bu durumda bile fark edilmesi benim pek hoşuma giden bir şey değil. Şimdi 5065te ilk taktığım gün eşim bile fark etmedi. Gece geç saatte aa bu neee diye geldi, oysa Batmanle kapıdan girerken soru işareti olmuş gözlerle "Hüseyin!!??" yapmıştı.

Başka ne söylenebilir bilmiyorum. Sanırım sizi IPhone 7 kamerası ve jeoloji mühendisi babamdan ödünç aldığım bir kaç taş inceleme büyütecinin etkisiyle baş başa bırakacağım.

Günümüzde hastalıkla, sinirle stresle, ve dünya liderlerinin ya da bi nevi bir şeyleri kontrol edenlerin yaptıkları-yapmadıkları ndan biraz uzaklaştırabildiysem ne mutlu bana. Kalın sağlıcakla TSF! Çok seviyorum sizleri.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son sieger tarafından 01 Nis 2020, 10:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Re: Patek Philippe Aquanaut 5065A-001 Stainless Steel

Mesaj tt59 » 01 Nis 2020, 10:26

Hayırlı olsun,güzel zamanlarınıza eşlik etsin :thumbup: bilgiler için teşekkürler,fotoları bir tek ben mi göremiyorum,internet kaynaklı sanırım
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj sieger » 01 Nis 2020, 10:34

tt59 yazdı:Hayırlı olsun,güzel zamanlarınıza eşlik etsin :thumbup: bilgiler için teşekkürler,fotoları bir tek ben mi göremiyorum,internet kaynaklı sanırım

aaa öyle mi hemen başka yere yümlüyorum imgur.com a yüklemiştim. Teşekkürler.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj Ok7 » 01 Nis 2020, 10:35

Güzel bir anlatım elinize sağlık.iyi günlerde kullanın.fotolari bende göremiyorum.

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ok7

Mesaj Umutt » 01 Nis 2020, 10:41

Güzel bir anlatım olmuş, keyifle okudum, fotolar düzeltilebilirse daha da anlamlı olacak. Emeğinize teşekkür ederim,

LYA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj sieger » 01 Nis 2020, 10:41

güncelledim fotoları, hızlıresim e yükledim bu kez, görebiliyor musunuz? Bu arada eskiden imgur e girilmiyor fotolar görülmüyordu, ancak şimdi açtılar diye biliyorum ve ben girebiliyorum diye herkes görür sanmıştım, sorun ne bilmiyorum ama kusura bakmayın.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj Ok7 » 01 Nis 2020, 10:46

Aynen düzeldi görülüyor teşekkürler.cok güzel [emoji1303]

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ok7

Mesaj tt59 » 01 Nis 2020, 10:53

Kayışa takıldım ben,kasaya entegre kayış yapsalarmış daha iyi dururmuş sanki
Kullanıcı avatarı
tt59

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 192 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners