Genç için uygun başlangıç mekanik saat önerisi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Genç için uygun başlangıç mekanik saat önerisi

Mesaj hfatih » 15 Ara 2023, 17:16

Hem Çinli olmasın hem mekanik olsun hem ucuz olsun diyorsanız alacağınız bu 2. El saatler riskli olacaktır. Vereceğiniz 2000 tl sizin için önemliyse tekrar düşünün derim. Eğer bozuk çıkarsa veya bozulursa paranız çöp olur.

Madem gençsiniz, ucuz yollu bir Casio ile devam edip mekanik saat işini bütçe olarak daha rahat olacağınız zamanlarınıza erteleyebilirsiniz.

Ben prensip olarak elalem ne der düşüncesine çok kapılmiyorum, o yüzden ben olsam pagani yapıştırır geçerdim.

Saat işi yüzde yüz keyif işi tabi, o yüzden herkes keyfine göre [emoji846] doğrusu yanlışı pek yok bu zevkin, illegal replika işi hariç tabi.

SM-G991B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj Aequidas » 15 Ara 2023, 17:29

Replika tarzi cin saati almaktansa eski vintage bir saat almani tavsiye ederim.

SM-S908B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj azizkaya » 15 Ara 2023, 18:13

Bir saat alırken önceliklerimize, tarzımıza ve bütçemize göre karar vermekte yarar var.
Amaç zamanı en iyi şekilde öğrenmek ise akıllı bileklik tarzı bir şey öneririm. Bütçeyi zorlamayan eğlencelik saatimsiler. Çeşit çeşit model ve kordonlar tarz konusunda da sıkıntı yaratmaz.
Zamanı öğrenirken şık bir şey takayım deniyorsa yine bütçeyi zorlamayacak ama illa ki saat üreten casio, swatch, skmei gibi bir firmadan dijital veya quartz bir saat bakılabilir.
Amaç evladiyelik bir takı ise ve başka bir saat alınmayacak ise biraz bütçe arttırıp Seiko 5 veya orient tristar gibi bir şeyler bakılabilir. Onlarda da çeşit bol.
Ama ben saat hobisine gireceğim deniyorsa o apayrı bir durum. O zaman amaç saat almak değil saat konuşmak, saat bakmak, fiyat öğrenmek oluyor. O zaman da net bir cevap yok işte. Her yol yanlış ve her yol doğru. Vintage saatlere binlerce liralar gömmek de mümkün, sıfıra yakın kondisyonda saatlerin yarı fiyatına el değiştirdiğini görmek de. En son bi rolex alırım deyip daha hobinin başında alıp beğenmemek de mümkün.
Ben vintage işine girmeye kalktığımda mutsuz oldum. Tamir gerekti, buhar yaptı, parçasının değiştiğini öğrendim, üzüldüm. Kolumda benden daha yaşlı saate baktıkça mutlu oldum. Ama benim yolum değil.
Ben olsam sıfır bir Seiko 5 veya orient tristar alır ve sonra ne hissediyorum ona bakardım ki öyle de yaptım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj Eterna » 15 Ara 2023, 20:06

azizkaya yazdı:Bir saat alırken önceliklerimize, tarzımıza ve bütçemize göre karar vermekte yarar var.
Amaç zamanı en iyi şekilde öğrenmek ise akıllı bileklik tarzı bir şey öneririm. Bütçeyi zorlamayan eğlencelik saatimsiler. Çeşit çeşit model ve kordonlar tarz konusunda da sıkıntı yaratmaz.
Zamanı öğrenirken şık bir şey takayım deniyorsa yine bütçeyi zorlamayacak ama illa ki saat üreten casio, swatch, skmei gibi bir firmadan dijital veya quartz bir saat bakılabilir.
Amaç evladiyelik bir takı ise ve başka bir saat alınmayacak ise biraz bütçe arttırıp Seiko 5 veya orient tristar gibi bir şeyler bakılabilir. Onlarda da çeşit bol.
Ama ben saat hobisine gireceğim deniyorsa o apayrı bir durum. O zaman amaç saat almak değil saat konuşmak, saat bakmak, fiyat öğrenmek oluyor. O zaman da net bir cevap yok işte. Her yol yanlış ve her yol doğru. Vintage saatlere binlerce liralar gömmek de mümkün, sıfıra yakın kondisyonda saatlerin yarı fiyatına el değiştirdiğini görmek de. En son bi rolex alırım deyip daha hobinin başında alıp beğenmemek de mümkün.
Ben vintage işine girmeye kalktığımda mutsuz oldum. Tamir gerekti, buhar yaptı, parçasının değiştiğini öğrendim, üzüldüm. Kolumda benden daha yaşlı saate baktıkça mutlu oldum. Ama benim yolum değil.
Ben olsam sıfır bir Seiko 5 veya orient tristar alır ve sonra ne hissediyorum ona bakardım ki öyle de yaptım.

Tavsiyelere tamamen katılıyorum. Teşekkürler azizkaya hocam
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj azizkaya » 15 Ara 2023, 21:07

Eterna yazdı:
azizkaya yazdı:Bir saat alırken önceliklerimize, tarzımıza ve bütçemize göre karar vermekte yarar var.

Tavsiyelere tamamen katılıyorum. Teşekkürler azizkaya hocam
Eterna Üstadım,
Üstadlarımızdan böyle gördük. Selamlar, saygılar.

Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj btwatch » 15 Ara 2023, 22:13

parlakvepas yazdı:
btwatch yazdı:homage saatler için tekrar düşün derim. pagani design bu konuda iyi işler çıkarıyor. invicta pro diver saatim var 6 7 aydır kolumda bugüne kadar kimse rolex mi diye sormadı :) sapması günlük 1 sn civarı yazın uzun müddet suya maruz kaldı (1 saat denizde ve duş alırken bile çıkarmadığım zamanlar oldu) bir sorun çıkmadı rolex i herkes bilir ama neye benzediğini insanlarımızın çoğu bilmez. anca saatlere ilgi duyanlar bilir ki ülkemizde saatlere ilgi duyanların oranının fazla olmadığını düşünüyorum.

Yok hocam şu anda homage düşünmüyorum. pro diver in içinde hangi mekanizma var aceba ?

Nh35 mekanizma var.Kullanırken çizildi zarar gördü derdim yok.Görünüşü de güzel ama eninde sonunda her malda olduğu gibi bu da şans işi.
Kullanıcı avatarı
btwatch

Mesaj beratd » 15 Ara 2023, 22:31

Bende güvenilir bir yerden mezat ta olabilir bütçenize uygun denk getirilecek bir vintage saat öneriyorum.

SM-S918B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
beratd

Mesaj kordonman » 15 Ara 2023, 23:23

İnstagramın bazı meşhur saat sayfalarında, eski seiko 5 saatlere renk renk kalitesiz kadranları takıp hatasız kadran çiziksiz vb laflarla 2-3 bin liraya satıyorlar. Neredeyse hepsi polisaj görmüş elden geçmiş saatler. Bir çoğunun sapması rezil durumda.(Zamanında kendime ve bir abime hevesle aldım her ikisi de sıkıntılıydı saatlerin.) İnsanların hobisinden faydalanan art niyetli insanlar olduğunu düşünüyorum. Yerinizde olsam o bütçeye homage ya da Casio'nun beğendiğiniz herhangi bir modelini tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
kordonman

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners