Amatör hobici saatçiler :-)

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Amatör hobici saatçiler [emoji3]

Mesaj Bahas » 05 May 2022, 13:45

Çok güzel çalışma, ellerinize sağlık. [emoji108]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Bahas

Re: Amatör hobici saatçiler :-)

Mesaj zemberekv2 » 05 May 2022, 21:51

Ooo güzel başlık. Ben de giriştim yaklaşık 7-8 ay önce, ekipmaların Türkiye'de bulunması zor ve yurtdışına göre aşırı pahalı :( yedek parça bulmak büyük sıkıntı. Misal sıradan bir Citizen parçası yok, ya yan sanayi (o da zor bulunuyor) ya da donör bir makine alıp gözden çıkaracaksınız veya kadran yenileyeceksiniz, gümüş kaplama için gümüş nitrat 100gr. 2500-3000 TL. 10-20 gr satan da yok.

İnanılmaz keyifli ama sabır gerekli olan en önemli ekipman bence. Üzerinde çalışmaya başlamak için de cep saatleri daha uygun diye düşünüyorum. Foto veya video çok ama çok önemli.

Başarılar dilerim, konunun daha da büyümesi dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Mesaj görkemk » 07 May 2022, 10:11

kağıt havlu gibi şeyler lif bırakmaz mı mekanizma üzerinde
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj ronin47 » 07 May 2022, 13:48

MehmetCihan yazdı:
Ufkynl yazdı:Selamlar ben denemeye çalıştım fakat kadran tarih çarkı değiştirme aşamasında kaldim. Daha fazlasi daha fazla efor ve ekipman istiyor. Gerçekten saygıyı hakeden bir meslek.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim çok olmadı bu hobiye başlamam fakat şu anda ikisi yeni üç tane eski otomatik saatim var. Otomatik saatlerin bakım masrafları fazla. Tabi ki profesyonellerin işine saygım büyük fakat eski hatta gözden çıkarabileceğim otomatik saatlerde deneme yanılmalarla ilerliyorum. Bit pazarından çok ucuza aldığım saatleri sök tak ile ilerledim. İnternet zaten derya deniz kaynak olarak.
Neyse, aile içinde kullanılmış iki eski Edox buldum. İkisi de çalışıyor bir süre sonra duruyordu ve kozmetik olarak kötü durumdaydılar.
Makinelerini açınca karşıma bir ETA 2774 birde 2783 çıktı. 2783 21600 bph, hızlı takvim(gün sadece), elle kurma özelliğinde.
2774 ise 28800 bph, takvim var ama hızlı değiştirme yoktu. Elle kurma var. İkisinde de yağ diye bir şey kalmadığı ve kirli olduğu için muhtemelen duruyorlardı.

İlk defa tam bi söküm yaptım. Kadran, zemberek, taşlar vs. ne varsa dağıttım. Akrep yelkovan sökme aparatı da aldım tabi ki. Çin malı bi takım çantası almıştım. İçinde her şey var işte, çok kalite yok ama bana fazla bile. Bir eksik yağ idi. Moebius yağ aldım. Yağlar malum çok pahalı ben iki çeşit aldım ve herhalde işimi görecek çünkü yağlama klavuzlarına bakarsanız o masrafı yapamam zaten. 8000/4 ve 9010 var elimde.

Bir acemi hobici olarak önerilerim. Hiç bilmediğiniz bi makineyi söküyorsanız bölüm bölüm yakın fotolarını çekin yoksa hatırlamıyor insan monte ederken. Büyüteci cep telefonu kamerası önüne koyarak yeterli makrolar elde edebiliyorsunuz. Özellikle vidalar ilgili bölümlerle beraber minik kutucuklara konmasında fayda var.

Temizlik için çakmak benzini, isopropilalkol ve saf su kullandım. Büyük parcaları kaliteli küçük bir boya fırçasıyla temizledim. Dişlilere hiç bir şekilde temas etmedim sadece solventler içinde santrifüj şeklinde temizlik yaptım.

Cımbızla tutulan parçalar özellikle vidalar bazen bir anda uçuyor gidiyor. :D Bulunması da imkansız gibi. Mutlaka masa üstünden önünüze kadar uzanan bir beyaz örtü üzerinde çalışılmalı. Hatta mümkünse cam yada pleksi bir kabin içinde çalışmak lazım. Çerrahi eldivenlerin parmaklarından keserek parmaklık yaptım. Bu da önemli eller hem yağlı hem de kayıyor. Temizlenen parçalarda leke bırakıyor.

Yakınlarda bir de mekanik saatçi ustanız olsun iyi ilişki kurun çuvallayınca gidersiniz yardımına. ;)

Son bakımını yaptığım ETA 2783 EDOX saati paylaşıyorum. Polisaj ve temizlik yağlama sonrası çok iyi çalışıyor. Şık bir deri kılıfla geçmişi bana anımsatacak ve tatmin edecek beni sanıyorum.

Katkı yapar yada yapıcı eleştirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Son hali..

Resim
Resim

Resim

Elinize sağlık hem başlık, hem de işciliğiniz için.

zemberekv2 yazdı:Ooo güzel başlık. Ben de giriştim yaklaşık 7-8 ay önce, ekipmaların Türkiye'de bulunması zor ve yurtdışına göre aşırı pahalı :( yedek parça bulmak büyük sıkıntı. Misal sıradan bir Citizen parçası yok, ya yan sanayi (o da zor bulunuyor) ya da donör bir makine alıp gözden çıkaracaksınız veya kadran yenileyeceksiniz, gümüş kaplama için gümüş nitrat 100gr. 2500-3000 TL. 10-20 gr satan da yok.

İnanılmaz keyifli ama sabır gerekli olan en önemli ekipman bence. Üzerinde çalışmaya başlamak için de cep saatleri daha uygun diye düşünüyorum. Foto veya video çok ama çok önemli.

Başarılar dilerim, konunun daha da büyümesi dileğiyle.

Ben de en azından modlama yapabilecek aletleri edinmeyi düşünüyorum. Bahsettiğiniz gümüş nitrat, saat yağı, temizleme kimyasalları gibi ürünler forumda başlık açılarak ortak alınabilir belki diye düşünüyorum.

Cep saati konusunda da size katılıyorum. Şu ana kadar izlediğim bütün videolarda, cep saatleri hem edinmesi görece ucuz, hem de mekanizma büyük olduğu için sık sık öneriliyor.
Mobilis in Mobili
Kullanıcı avatarı
ronin47

Mesaj zemberekv2 » 17 May 2022, 22:15

ronin47 yazdı:
Ben de en azından modlama yapabilecek aletleri edinmeyi düşünüyorum. Bahsettiğiniz gümüş nitrat, saat yağı, temizleme kimyasalları gibi ürünler forumda başlık açılarak ortak alınabilir belki diye düşünüyorum.

Cep saati konusunda da size katılıyorum. Şu ana kadar izlediğim bütün videolarda, cep saatleri hem edinmesi görece ucuz, hem de mekanizma büyük olduğu için sık sık öneriliyor.

Makine temizligide kullanmak icin ultrasonik temizleyici sivisi, gumus nitrat gibi daha buyuk hacimli sarf malzemelerinde ben mutlaka katilirim boyle bir baslik acilirsa, ama yaglar zaten cok ufak hacimli olacagi icin sikinti olacagini dusunuyorum. Malzeme konusunda da cift, tornavida vb. getirebilecek, yardimci olabilecek olanlar olursa veya toplu malzeme alim grubu kurulursa ona da katilirim. Bazi urunler bulunmuyor, misal Bergeon 7026-5 cift sanirim Turkiye’de satilmiyor, satista olan modeller ise en ucuz 1500TL’den basliyor.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Mesaj prx » 18 May 2022, 10:24

MehmetCihan yazdı:
Ufkynl yazdı:Selamlar ben denemeye çalıştım fakat kadran tarih çarkı değiştirme aşamasında kaldim. Daha fazlasi daha fazla efor ve ekipman istiyor. Gerçekten saygıyı hakeden bir meslek.

Benim çok olmadı bu hobiye başlamam fakat şu anda ikisi yeni üç tane eski otomatik saatim var. Otomatik saatlerin bakım masrafları fazla. Tabi ki profesyonellerin işine saygım büyük fakat eski hatta gözden çıkarabileceğim otomatik saatlerde deneme yanılmalarla ilerliyorum. Bit pazarından çok ucuza aldığım saatleri sök tak ile ilerledim. İnternet zaten derya deniz kaynak olarak.
Neyse, aile içinde kullanılmış iki eski Edox buldum. İkisi de çalışıyor bir süre sonra duruyordu ve kozmetik olarak kötü durumdaydılar.
Makinelerini açınca karşıma bir ETA 2774 birde 2783 çıktı. 2783 21600 bph, hızlı takvim(gün sadece), elle kurma özelliğinde.
2774 ise 28800 bph, takvim var ama hızlı değiştirme yoktu. Elle kurma var. İkisinde de yağ diye bir şey kalmadığı ve kirli olduğu için muhtemelen duruyorlardı.

İlk defa tam bi söküm yaptım. Kadran, zemberek, taşlar vs. ne varsa dağıttım. Akrep yelkovan sökme aparatı da aldım tabi ki. Çin malı bi takım çantası almıştım. İçinde her şey var işte, çok kalite yok ama bana fazla bile. Bir eksik yağ idi. Moebius yağ aldım. Yağlar malum çok pahalı ben iki çeşit aldım ve herhalde işimi görecek çünkü yağlama klavuzlarına bakarsanız o masrafı yapamam zaten. 8000/4 ve 9010 var elimde.

Bir acemi hobici olarak önerilerim. Hiç bilmediğiniz bi makineyi söküyorsanız bölüm bölüm yakın fotolarını çekin yoksa hatırlamıyor insan monte ederken. Büyüteci cep telefonu kamerası önüne koyarak yeterli makrolar elde edebiliyorsunuz. Özellikle vidalar ilgili bölümlerle beraber minik kutucuklara konmasında fayda var.

Temizlik için çakmak benzini, isopropilalkol ve saf su kullandım. Büyük parcaları kaliteli küçük bir boya fırçasıyla temizledim. Dişlilere hiç bir şekilde temas etmedim sadece solventler içinde santrifüj şeklinde temizlik yaptım.

Cımbızla tutulan parçalar özellikle vidalar bazen bir anda uçuyor gidiyor. :D Bulunması da imkansız gibi. Mutlaka masa üstünden önünüze kadar uzanan bir beyaz örtü üzerinde çalışılmalı. Hatta mümkünse cam yada pleksi bir kabin içinde çalışmak lazım. Çerrahi eldivenlerin parmaklarından keserek parmaklık yaptım. Bu da önemli eller hem yağlı hem de kayıyor. Temizlenen parçalarda leke bırakıyor.

Yakınlarda bir de mekanik saatçi ustanız olsun iyi ilişki kurun çuvallayınca gidersiniz yardımına. ;)

Son bakımını yaptığım ETA 2783 EDOX saati paylaşıyorum. Polisaj ve temizlik yağlama sonrası çok iyi çalışıyor. Şık bir deri kılıfla geçmişi bana anımsatacak ve tatmin edecek beni sanıyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Son hali..

Resim
Resim

Resim

Güzel çalışma olmuş tebrikler.
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj Altar » 18 May 2022, 15:32

MehmetCihan yazdı:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Son hali..

Resim
Resim

Resim

Helal olsun gerçekten mesleğiniz değil,hobi amaçlı zor bir işi sorunsuz bir şekilde saati toplamışınız.B
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur
Kullanıcı avatarı
Altar

Mesaj hüseyineren » 01 Oca 2023, 12:02

bende hobi olarak saat bakımı yapma çabasındayım alıştırma için birkaç tane bozuk mekanizma ve alet seti aldım ancak eksik aletler var akrep yelkovan sökme ve yağlama ekipmanları gibi bunların fiyatları çok değişiklik gözteriyor siz kullandığınız malzemeleri nerden aldınız
Kullanıcı avatarı
hüseyineren

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners