2022 Saat fiyat güncellemeleri...

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: 2022 Saat fiyat güncellemeleri...

Mesaj monopusher » 04 Nis 2022, 00:04

https://m.youtube.com/watch?v=SupbJUf6A0c

Güzel saat

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
the difference is to be sharper than anyone else.
Kullanıcı avatarı
monopusher

Mesaj monopusher » 04 Nis 2022, 00:23

Bu limitli alpinistlersen alsak rolex gibi değer kazanır mı zaman içinde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
the difference is to be sharper than anyone else.
Kullanıcı avatarı
monopusher

Mesaj digitusmaximus » 04 Nis 2022, 00:33

35bin - 40bin lira seviyesinde saat alıp bunu da hobi için yaptığınızı söylüyorsanız tefe-tüfe-dolar-faiz-zam-fiyat artışı gibi şeylerin sizi alakadar etmemesi gerek. Benim bildiğim "Hobi" kavramı ekonomik olarak ucuz olan ve maaşına-kazancına göre insanı zora sokmayacak şeylerden olur. Bu saatler 35bin değil de yarı fiyatına yani 15bin lira olsa bile Hobi için satın alıyorum demek çok saçma geliyor bana. Olsa olsa "Lüks harcama yapma ihtiyacı" olur.

Aksini söyleyecek kişiler için de tekrar ediyorum : 40bin liralık meblalarla saat harcaması yapabilecek yani gözü o seviyeye bakabilecek maddiyata sahip biri için tefe-tüfe-dolar-faiz-zam-fiyat artışı gibi şeyler kendilerini kesinlikle etkilemez. Alacak olduğu saati her türlü alır o kişiler. Eğer sizi etkiliyorsa o zaman Hobi(!) alışkanlıklarınızı gòzden geçirmeniz ve değiştirmeniz gerek. Yanlış sularda yüzüyorsunuz demektir. Yani daha da açıkçası herkes ayağını yorganına göre uzatmalı.
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

Mesaj ErsinGS » 04 Nis 2022, 01:30

Sizin söylediğiniz tefe dolar faiz zam vs terimler toplumda en fakirden en zengine kadar herkesi alakadar etmektedir.Doviz fiyatları artar zenginin arabasına aldığı benzinde artar fakirin yada dar gelirlinin bindiği dolmuşun ücretleride. Emekli vatandaşta döviz fiyatına bakar Koç lar Sabancılar da. Ekonominin gereğide budur. Burada size yada başkasına saçma gelen konuları tartışmıyoruz. Forumdaki kişilerin tamamına yakını yada tamamı saat fiyatları ile ilgilenir. İlgilenilmeside gerekir. Bu gayet normal bir durumdur. Kim saatçiye giderek sar oradan bana şu Seiko yu yada şu Rolex i derki. Tabiki saatlerin değişik özelliklerinin yanısıra fiyatları ile ilgili paylaşımlarda yapılır. Benim yada başkasının Hobi alışkanlıkları siz dahil kimseyi ilgilendirmez. Üstelik açtığım konu saat fiyat artışları ile ilgili bir konudur. Sizin yazdığınız şeylerin konu ile ilgisi yok. Siz dilediğiniz gibi hobi yada alışkanlıklarınızı yapar ve yaşarsınız.
Alakadar etmeme
saçma gelme
Yanlış sular
ayağını yorganına göre uzatma
gibi ifadeler yerine daha güzel ifadeler kullanmanızı tavsiye ederim.
Saat fiyat güncellemeleri ile ilgili görüşünüz varsa yazın.
Hangi gelir düzeyine hangi saatler alınmalıdır gibi görüşleriniz varsa onla ilgili konu açabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj Skywalker34tr » 04 Nis 2022, 02:09

digitusmaximus yazdı:35bin - 40bin lira seviyesinde saat alıp bunu da hobi için yaptığınızı söylüyorsanız tefe-tüfe-dolar-faiz-zam-fiyat artışı gibi şeylerin sizi alakadar etmemesi gerek. Benim bildiğim "Hobi" kavramı ekonomik olarak ucuz olan ve maaşına-kazancına göre insanı zora sokmayacak şeylerden olur. Bu saatler 35bin değil de yarı fiyatına yani 15bin lira olsa bile Hobi için satın alıyorum demek çok saçma geliyor bana. Olsa olsa "Lüks harcama yapma ihtiyacı" olur.

Aksini söyleyecek kişiler için de tekrar ediyorum : 40bin liralık meblalarla saat harcaması yapabilecek yani gözü o seviyeye bakabilecek maddiyata sahip biri için tefe-tüfe-dolar-faiz-zam-fiyat artışı gibi şeyler kendilerini kesinlikle etkilemez. Alacak olduğu saati her türlü alır o kişiler. Eğer sizi etkiliyorsa o zaman Hobi(!) alışkanlıklarınızı gòzden geçirmeniz ve değiştirmeniz gerek. Yanlış sularda yüzüyorsunuz demektir. Yani daha da açıkçası herkes ayağını yorganına göre uzatmalı.

İnsanların gelen bu zamlarla, alım gücünün düştüğünden bahsediyoruz. Aynı zamanda gelirlerimizin de eridiğinden. 6 ay öncesine göre her şeyin 2-3 katı olduğunu ve daha da artacağını söylemeye çalışıyoruz. Ben mesela, 2021 yazın sonlarına doğru Moonwatch Professional 50 bin TL'ye alabilme imkanım vardı fakat olmadı şuan da 110 bin, çok zor artık almam. Fakat Moonwatch alamıyorum diye gidip başka bir marka model almam. Tabi ki de beğenmediğimiz, hoşumuza gitmeyen bir ürünü veya saati sırf ucuzluğundan dolayı, hobi olsun diye kimse alıp takmaz ve kullanmaz. Hoşuna gider beğenir alırsın, kullanırken de kendini mutlu hissedersin. Alım gücü ve geliri yüksek olan kişileri etkilememesi gayet normal, her yerde böyle değil mi zaten.

Ancak gelinen noktada, asgarinin üzerinde yaşayan geçim sıkıntı çekmeyen saat severlerin bile, orta segment saatlere ulaşması giderek zorlaşıyor. Çünkü makas alışıla gelmişin dışında çok fazla açılıyor.

Kaldı ki ben vatandaşım ve vergimi de veriyorum. Güzelim ülkemizi yönetenlerin yanlışları ve hatalarından dolayı neden dara düşüp sıkıntı çekiyorum. Bunların hiç birini hak etmiyoruz ve sebebi ne olursa olsun kabul etmiyorum.

Ayrıca tekrar tekrar söylemenize gerek yok bence, herkes her şeyi gayet anlayabiliyor.
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj cemhk » 04 Nis 2022, 08:44

Hobi olarak pul biriktirelim :)
Kullanıcı avatarı
cemhk

Mesaj digitusmaximus » 04 Nis 2022, 09:45

@Skywalker34tr , @ErsinGS

"Saçma" kelimesi için özür dilerim. Sizi kastetmemiştim ve Kırıcı olmak da istememiştim. Düşüncelerimi tekrar toparlayayım o zaman:

Zam artışı kendilerini etkilemeyecek ve 40bin lira civarı saati Hobi olarak alabilecek kişiler bana göre şunlardır. (Türkiye'de herşey 10 katına çıksa da bana mısın demeyecek ve istediği saati parayı bastırıp alabilecek kişilerden bahsediyorum.)

1-) 1nci Lig Futbol Oyuncuları
2-) Dizi Oyuncuları, Tv yapımcıları, Ünlü şarkıcılar, Sunucular, ünlü mankenler, komedyenler v.s
3-) Holding Patronları veya İhracatı en güçlü Fabrikaların Fabrikatörleri
4-) Döviz bürosu, Benzin istasyonu v.s gibi yüksek kar marjına sahip işletmecilerin patronları
5-) Yurt Dışına iş yapıp Dolar ve Euro ile kazanç sağlayan kişiler
6-) Kendi dalının en iyi ve en meşhur cerrahları
7-) Birkaç yerden maaş alan, veya Aylık kazancı 90bin TL ve üzeri olan kişiler

Yani aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bu kişilere ne zam işler ne de faiz ne de enflasyon işler ve istediği saati istediği zaman alır sonra da isterse çöpe atar.

Eğer bu sıralamalardan birinde değilseniz (-ki ben değilim) o zaman 20bin, 30bin, 40bin TL civarı saat hobisi sizin(-ve benim) için hobi değil LÜKS sınıfına girer. Kendinizi zorlayıp yemeden içmeden kısıp yılda 1-2 kere bu harcamayı yapmak bizi bir hobi sahibi kişi yapmaz, sadece kendi kendimize eziyet eden kişiler sınıfına sokar. Türkiyede, standart düzeyde Maaş ile çalışanların veya aylık kazancı ile giderlerinin birbirine yakın olduğu kişilerin yapabileceği bir şey değildir bu saat hobisi. (Seversin ayrı mesele, ama her sevdiğine de sahip olacaksınız diye bir kural yok. Uzaktan da sevebilirsin, Hobi olarak :D :)))) )

Yani aylık 40bin TL maaşımız veya kazancımız varsa alacağınız saat de maksimum 40bin TL olmalı ki, bu ayın maaşının tamamını saate yatırıp, geçen ayın maaşı ile 2 ay boyunca (20bin + 20bin) idareli bir şekilde devam edebilelim. Aksi taktirde ayağımızı yorganımıza göre uzatmamış oluruz.
En son digitusmaximus tarafından 04 Nis 2022, 10:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

Mesaj digitusmaximus » 04 Nis 2022, 10:05

cemhk yazdı:Hobi olarak pul biriktirelim :)

Hobi denen şeyin de ekonomik sınırı tam da budur aslında. Ağaç oymacılığı,, 1:64 model araç koleksiyonerliği, Ebru sanatı, resim, Hobi bahçesi ile uğraşma, balık tutma v.s Bunların hepsi hobidir.

Ama siz Ali Ağaoğlu iseniz o zaman başka. Sizin için de Lambordighini, Ferrari, Porche, Mercedes, v.s gibi lüks model araçların hobisini yapmak yakışır. :D :D

Resim
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 195 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners