iki yaşlı longines

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

iki yaşlı longines

Mesaj sinann » 18 Oca 2022, 02:26

Bu iki longines saatin yapım yılını 1980ler sanıyordum. Öğrendiğime göre 1970 – 79 yılları arasıymış. Babam yıllarca kullandı sonra ben de kullandım. Daha hiç servise gitmediler, içleri açılmadı. Epey bir zamandır duruyorlardı. Dört gündür quartz saat ile takip ediyorum ikisinde de milim şaşma yok. Birisini koluma taktım. Diğerini elle kuruyorum. Nerdeyse 50 yaşında olan bu saatler hiç bakım görmemesine rağmen çalışıyorlar. Her iki senede bir yapılması gereken bakım gereksizmi acaba.
Eninde sonunda quartz saate ayak uyduramayacaklar ve ileri veya geri kalacaklar herhalde. Bu saatlerin ne kadar ileri veya geri kalması normal sınırlardadır? Dört gündür hiçbirşey değişmedi. Otomatik saatlerde +/- şaşma değerlerini okuyorum çeşitli markalarda ama bu kadar eski saatlerde durum nedir bilmiyorum.

Resim
Kullanıcı avatarı
sinann

Re: iki yaşlı longines

Mesaj mturann » 18 Oca 2022, 08:32

Süper :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj SelAc » 18 Oca 2022, 11:29

Mekanik saatlerde belirli bir düzeyde sapmalar normaldir. Eski saatlerde daha artabilir. 5-10 saniye hiç sorun değil. Saatleriniz için hiç bakım görmemiş yazmışsınız. Yıllardır çalışmadan beklemişler. Şimdi kullanılacaklar anlaşılan. Bakım yaptırmanızı öneririm. Muhtemelen içindeki tüm yağ kurumuştur.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj sinann » 18 Oca 2022, 13:09

SelAc yazdı:Mekanik saatlerde belirli bir düzeyde sapmalar normaldir. Eski saatlerde daha artabilir. 5-10 saniye hiç sorun değil. Saatleriniz için hiç bakım görmemiş yazmışsınız. Yıllardır çalışmadan beklemişler. Şimdi kullanılacaklar anlaşılan. Bakım yaptırmanızı öneririm. Muhtemelen içindeki tüm yağ kurumuştur.

diğeri değil de yuvarlak olanı devamlı kullanıyorum o hemen hemen hiç beklemedi. Çok ince bir saat 6,5 mm kadar bir kalınlığı var.
Kullanıcı avatarı
sinann

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: ImpureZiggurat ve 159 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners