Saatler, Simetri ve OKB

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saatler, Simetri ve OKB

Mesaj Boagrius » 28 Oca 2021, 12:58

Arkadaşlar, mekanik saatlere 1-1,5 senedir ilgi duyuyorum. Foruma da bu vesileyle üye olmuştum.

Herkesin de malumu olduğu üzere bu tarz saatlerde esas amaç yalnızca zamanı tutmak/öğrenmek değil, bir yandan gerek mekanizmasıyla gerek yapım kalitesi ile bizleri etkilemesi. Aksi durumda bir Casio F91W da pekala işimizi fazlasıyla görebilecek bir saat (ki çocukluğumun efsanesidir :D)

Şimdi esas soruma gelirsek, genelde simetriye düzene oldukça önem veren biriyim. Bu çerçevede edindiğim saatlerde de bu konuya azami dikkat ediyorum. Ancak fiyatından bağımsız olmak üzere gerek kadranda gerekse de diğer parçalarda hizalama sorunu maalesef karşımıza çıkabiliyor. Benim sormak istediğim dalgıç saatlerinde vidalı tepedeki logonun tepe kilitli haldeyken yamuk veya ters durması ile vidalı arka kapağın yine kilitli haldeyken hizasız olması normal bir durum mudur? İncelemelerini gördüğüm Rolex, Omega gibi saatlerde dahi bu şekilde görüyorum. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Boagrius

Re: Saatler, Simetri ve OKB

Mesaj SelAc » 28 Oca 2021, 14:58

Hizalama hatası konusunda Seiko'nun eline kimse su dökemez sanırım. On tane seiko diver kullandım altısında chapter ring hizasızdı. Bezel ve takvim disklerinde de bu sorunla karşılaşan çok kullanıcı var. Özellikle yaptıklarını düşünmeye başladım. Alameti farika.[emoji23] Hizalama sorunu olmayan Seiko'ya Seiko mu derim.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj mturann » 28 Oca 2021, 16:06

SelAc yazdı:Hizalama hatası konusunda Seiko'nun eline kimse su dökemez sanırım. On tane seiko diver kullandım altısında chapter ring hizasızdı. Bezel ve takvim disklerinde de bu sorunla karşılaşan çok kullanıcı var. Özellikle yaptıklarını düşünmeye başladım. Alameti farika.[emoji23] Hizalama sorunu olmayan Seiko'ya Seiko mu derim.

:D
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj azizkaya » 28 Oca 2021, 17:09

SelAc yazdı:Hizalama hatası konusunda Seiko'nun eline kimse su dökemez sanırım. On tane seiko diver kullandım altısında chapter ring hizasızdı. Bezel ve takvim disklerinde de bu sorunla karşılaşan çok kullanıcı var. Özellikle yaptıklarını düşünmeye başladım. Alameti farika.[emoji23] Hizalama sorunu olmayan Seiko'ya Seiko mu derim.

Seikonun orijinalliğini oradan anlıyorduk en son. Şaka bir yana maalesef tüm saatlerde benzer problemler var galiba.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj Boagrius » 28 Oca 2021, 18:00

azizkaya yazdı:

Seikonun orijinalliğini oradan anlıyorduk en son. Şaka bir yana maalesef tüm saatlerde benzer problemler var galiba.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hadi fiyat segmenti olarak Seiko neyse de, üst düzey saatlerde de bu tarz hatalar oluyor. Ya da beni çok rahatsız ediyor bilmiyorum :D
Kullanıcı avatarı
Boagrius

Mesaj oxygene » 29 Oca 2021, 10:51

Boagrius yazdı:Arkadaşlar, mekanik saatlere 1-1,5 senedir ilgi duyuyorum. Foruma da bu vesileyle üye olmuştum.

Herkesin de malumu olduğu üzere bu tarz saatlerde esas amaç yalnızca zamanı tutmak/öğrenmek değil, bir yandan gerek mekanizmasıyla gerek yapım kalitesi ile bizleri etkilemesi. Aksi durumda bir Casio F91W da pekala işimizi fazlasıyla görebilecek bir saat (ki çocukluğumun efsanesidir :D)

Şimdi esas soruma gelirsek, genelde simetriye düzene oldukça önem veren biriyim. Bu çerçevede edindiğim saatlerde de bu konuya azami dikkat ediyorum. Ancak fiyatından bağımsız olmak üzere gerek kadranda gerekse de diğer parçalarda hizalama sorunu maalesef karşımıza çıkabiliyor. Benim sormak istediğim dalgıç saatlerinde vidalı tepedeki logonun tepe kilitli haldeyken yamuk veya ters durması ile vidalı arka kapağın yine kilitli haldeyken hizasız olması normal bir durum mudur? İncelemelerini gördüğüm Rolex, Omega gibi saatlerde dahi bu şekilde görüyorum. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim :thumbup:

Vidalı tepe ve kapakta öyle bir hizalama yapılamaz. Bazı saatlerde diğerlerine göre daha hizalı görünebilir. Şansa kalmış. Benim daha çok dikkat ettiğim konu indislerin, chapter ringin ve bezelin kusursuz hizalanmış olması, bir de kadranın kasaya tam ortalanmış şekilde oturması. Mesela bi saatte 12 indisi kasaya bitişik dururken 6 indisiyle kasa arasında boşluk görünüyorsa çok gözüme takılıyor benim.
Kullanıcı avatarı
oxygene

Mesaj Boagrius » 29 Oca 2021, 12:53

Vidalı tepe ve kapakta -en azından üst segmentte- yine hizalama yapılabilir gibi geliyor bana ama zannediyorum üreticiler buna pek dikkat etmiyor. Önce engraving denilen logo-yazılar işlenerek bu işlemeye göre vidalanan parçadaki kıvrım (yani içerideki helezon yer) buna göre oluşturulabilir veya tam tersi önce kıvrım yapılarak sonraki işleme kıvrım referans alınarak yapılabilir.

Belki de ben biraz fazla takıntılıyım ama tepedeki ters bir Omega simgesi veya yan durmuş bir Rolex simgesi çok rahatsız ediyor beni. Arka kapağı pek görmediğimiz için o kısmı biraz daha tolere edebilirim :geek:
Kullanıcı avatarı
Boagrius

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners