TSF Homage Evreni

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: TSF Homage Evreni

Mesaj LynXMaSTeR » 20 Şub 2024, 00:30

sasuta yazdı:Sevgililer gününde çok uygun fiyata aldığım bir saat. Almamın sebeplerinden biri fiyatının çok uygun olması ama bir yandan da G2666Z makinesini merak ediyordum çünkü invicta da aynı makineyi kullanıyor. Hacking özelliği olmayan bir makine. Elle sararken dişli sesini duyabiliyorsunuz. Kasanın işçiliği beklediğimin çok üstünde, özellikle polisaj ve parlaklık 316 çelikten beklenmeyecek düzeyde. Ancak bilezik için aynı kaliteyi koruyabildiğini söyleyemem, çünkü uygun fiyatı korumak adına bileziği olabildiğince düşük kalitede tutmuşlar. Kolda sabit durduğu sürece kalitesizliği hissetmiyorsunuz ama bileğinizi hareket ettirdiğinizde yağsız kalmış kapı gibi gıcırtı sesleri geliyor. Zaman tutması ise gayet başarılı diyebilirim.

Resim

Resim

hacking olmayan bir saati net olarak ayarlayabilmek nasıl mümkün?
Kullanıcı avatarı
LynXMaSTeR

Mesaj sasuta » 20 Şub 2024, 02:02

LynXMaSTeR yazdı:
sasuta yazdı:Sevgililer gününde çok uygun fiyata aldığım bir saat. Almamın sebeplerinden biri fiyatının çok uygun olması ama bir yandan da G2666Z makinesini merak ediyordum çünkü invicta da aynı makineyi kullanıyor. Hacking özelliği olmayan bir makine. Elle sararken dişli sesini duyabiliyorsunuz. Kasanın işçiliği beklediğimin çok üstünde, özellikle polisaj ve parlaklık 316 çelikten beklenmeyecek düzeyde. Ancak bilezik için aynı kaliteyi koruyabildiğini söyleyemem, çünkü uygun fiyatı korumak adına bileziği olabildiğince düşük kalitede tutmuşlar. Kolda sabit durduğu sürece kalitesizliği hissetmiyorsunuz ama bileğinizi hareket ettirdiğinizde yağsız kalmış kapı gibi gıcırtı sesleri geliyor. Zaman tutması ise gayet başarılı diyebilirim.

Resim

Resim

hacking olmayan bir saati net olarak ayarlayabilmek nasıl mümkün?

Kurma tepesini çekip yelkovanı çok hafif (1dk bile olmayacak) şekilde geriye doğru hareket ettirdiğinizde saniye durur. Bu şekilde net olarak ayarlayabilirsiniz. Ama konusu açıldığında her zaman değindiğim gibi birden fazla mekanik saate sahip olunduğunda, aynı saati sürekli kullanmadığınız sürece kutuda duran saatlerden birisini takmak istediğinizde o saati ayarlamak zorundasınız. Bu nedenle eğer saatinizin atom saatiyle birebir tutması mesleki bir gereklilik değilse takıntıdan öteye gitmiyor. İlk mekanik saatimi aldığımda bende takıntılıydım ama saat sayısı arttıkça ister istemez bu takıntımdan kurtuldum. Üstelik üniden kalma bir alışkanlık olarak satlerimi genelde 5dk ileri olacak şekilde kurarım ki buluşmalara geç kalmayayım.
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj LynXMaSTeR » 21 Şub 2024, 00:15

hocam benim asıl demek istediğim şu idi, saniye kısmı tam 12 de olduğunda yelkovanı da ona göre tam dakikada ayarlıyorum o an saat kaç ise,
şimdi saniye kısmı aralarda bir yerde olunca yelkovanı tam olarak ayarlamak zor oluyor, o açıdan demiştim nasıl yapılabilir diye.
Kullanıcı avatarı
LynXMaSTeR

Mesaj sasuta » 21 Şub 2024, 00:54

LynXMaSTeR yazdı:hocam benim asıl demek istediğim şu idi, saniye kısmı tam 12 de olduğunda yelkovanı da ona göre tam dakikada ayarlıyorum o an saat kaç ise,
şimdi saniye kısmı aralarda bir yerde olunca yelkovanı tam olarak ayarlamak zor oluyor, o açıdan demiştim nasıl yapılabilir diye.

Hocam gayet basit aslında, biraz düşünürseniz çözersiniz.

Şöyle düşünün, Saat, 10'da durmuş olsun ve saati 12'ye ayarlayacaksınız. Saati önce normal olarak 12:02'getirirsiniz, sonra saniye tam 12'ye gelirken saati geriye doğru 12'ye getirdiğinizde saniye durmuş olacak ve saat tam 12deyken de bırakırsınız.

Ama neden buna bu kadar takılıyorsunuz, saatiniz bir iki dakika ileri ya da geri olsa ne olur? Saati zaman tutmak için değil aksesuar olarak takıyoruz yoksa dijital saat alır geçerdik.

Anlattığım mevzuya burada değiniyor, bi izleyin isterseniz.

https://youtu.be/_eT1Ou1WcE4?si=9JUTGrvIR2xkMJmk&t=197
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj LynXMaSTeR » 22 Şub 2024, 09:59

sasuta yazdı:
LynXMaSTeR yazdı:hocam benim asıl demek istediğim şu idi, saniye kısmı tam 12 de olduğunda yelkovanı da ona göre tam dakikada ayarlıyorum o an saat kaç ise,

Şöyle düşünün, Saat, 10'da durmuş olsun ve saati 12'ye ayarlayacaksınız. Saati önce normal olarak 12:02'getirirsiniz, sonra saniye tam 12'ye gelirken saati geriye doğru 12'ye getirdiğinizde saniye durmuş olacak ve saat tam 12deyken de bırakırsınız.

Ama neden buna bu kadar takılıyorsunuz, saatiniz bir iki dakika ileri ya da geri olsa ne olur? Saati zaman tutmak için değil aksesuar olarak takıyoruz yoksa dijital saat alır geçerdik.

hocam ben saate baktığımda özellikle net dakikalarda tam da olması gerektiği yerde görmeyi seviyorum.
gün içerisinde ileri geri gitmişe takılmıyorum, tek takıldığım nokta yelkovanın saniye ile uyumlu aralıklarda bulunması.
kendimde bulunan saatleri ayarlarken de saniyeyi tam 12 de durdurup o şekilde ayarlama yapıyorum.
ben de bu şekilde kullanmayı seviyorum bu aksesuarı :)
Kullanıcı avatarı
LynXMaSTeR

Mesaj Mtn » 22 Şub 2024, 12:33

LynXMaSTeR yazdı:
sasuta yazdı:

hocam ben saate baktığımda özellikle net dakikalarda tam da olması gerektiği yerde görmeyi seviyorum.
gün içerisinde ileri geri gitmişe takılmıyorum, tek takıldığım nokta yelkovanın saniye ile uyumlu aralıklarda bulunması.
kendimde bulunan saatleri ayarlarken de saniyeyi tam 12 de durdurup o şekilde ayarlama yapıyorum.

Ben de kesinlikle saniye ve yelkovan uyumuna bakıyorum, uyumlu değilse düzeltiyorum. Yoksa 1-2 dk gerçekten önemli değil
Kullanıcı avatarı
Mtn

Mesaj sasuta » 22 Şub 2024, 13:53

LynXMaSTeR yazdı:
sasuta yazdı:

"tek takıldığım nokta yelkovanın saniye ile uyumlu aralıklarda bulunması." Bu ifadenize istinaden acaba ben mi bir yeri yanlış anladım diye düşündüm. Yelkovan ile saniye uyumundan kastınız nedir acaba? Saniye tam 12'yi geçtiğinde yelkovanın da tam dakika çentiği (indis) üzerinde olması gerektiğini kastediyorsanız eğer o tamamen sizin nasıl ayarladığınız ile ilgili ve evet nonhacking li makinelerde de ayarlanabilir.
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj LynXMaSTeR » 22 Şub 2024, 23:43

"Saniye tam 12'yi geçtiğinde yelkovanın da tam dakika çentiği (indis) üzerinde olması gerektiği"

tam olarak bundan bahsediyorum, düzgün ifade edememiş olabilirim :)
Kullanıcı avatarı
LynXMaSTeR

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 63 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners