Seiko Spb157j1 Kutu A癟覺l覺覺 ve Kullan覺c覺 Notlar覺

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko Spb157j1 Kutu A癟覺l覺覺 ve Kullan覺c覺 Notlar覺

Mesaj Althor » 11 Ara 2020, 11:13

Bir s羹redir kutu a癟覺l覺覺 yapam覺yordum, bu son al覺m覺m覺 siz deerli forum 羹yeleri ile paylamak istedim.
Don McLean'den Vincent a癟t覺m, tahminleri bekliyorum ;)

https://www.youtube.com/watch?v=oxHnRfhDmrk
*
*
*
*
*
*
Evet, koleksiyona 2020deki son eklemem Seiko Spb157j1 bir dier ad覺yla Baby-Alpinist oldu. ncelikle al覺m s羹recimden bahsedecek olursam; 2020 ger癟ekten pek 癟oumuz i癟in karamsar bir sene oluyor, b繹yle ge癟en g羹nlerde insan kendini mutlu eden eylere daha 癟ok sar覺lmaya 癟al覺覺yor. Etraf覺n覺 kaplayan buhrandan kurtulmaya 癟abalarken hobilerine y繹nelmek harika bir ka癟覺 yolu. Benim i癟in de bu y覺l b繹yle ge癟ti. Bu d繹nemde saat al覺p karantina d繹neminde saati daha hi癟 ev d覺覺nda takamadan elden 癟覺kard覺覺m bile oldu... En sonki kurban覺m Tudor Pelagos yeni sahibine gittiinden beri bir mavi kadran aray覺覺ndayd覺m. Evet evden pek 癟覺kam覺yorum, evet saati nerede takaca覺m bir s羹re i癟in daha belirsiz, evet bu d繹nemde bu harcamalar belki de pek mant覺kl覺 deil... Ama bir mavi kadran olmadan da olmuyor yahu!
Bu senenin ocak ay覺nda hat覺rlarsan覺z Seiko 2020 katalou internete s覺zd覺r覺lm覺t覺, bu saati ilk kez orada g繹rm羹 ve kadran dokusunu 癟ok beenmitim. Sonras覺nda horolojik bir oburlukla baka saatlerle ilgilenirken bu saati unutmu olmal覺y覺m ki ancak ge癟tiimiz yaz覺n sonuna doru saat resmi olarak duyurulunca tekrardan akl覺ma gelebildi. Tam da mavi kadran aray覺覺nda olduum d繹nemde bu duyuru ger癟ekten de benim i癟in harika bir zamanlamayd覺. Geriye sadece kur sorunu ve enteresan vergiler gibi k羹癟羹k(!) problemler kal覺yordu
Bu noktada saate devam etmeden 繹nce k覺saca Seiko Alpinist tarihinden bahsetmek gerek diye d羹羹n羹yorum. ok fazla varyasyonu olan ve zaman i癟inde 癟ok癟a deiim g繹sterse de 癟oumuzun favorisi hala sarb017dir herhalde. Ger癟ekten de internal pusulas覺 ile 癟ok ikonik bir saat. Alpinist isminin de ifade ettii gibi dac覺lar i癟in 1961de 羹retilmi Seiko i癟in de ilk spor saatleri olmas覺 a癟覺s覺ndan 繹nem arz eden bir model. G羹ncel modeller ile al覺m覺 olduumuzun aksine ilk alpinistler asl覺nda pusulas覺z daha sade 3-hand bir seri. Bu ilk jenerasyon Laurel Alpinist sonras覺nda da Champion Alpinist ile devam ederek bu zamana kadar 7 farkl覺 jenerasyon ile kar覺m覺za 癟覺k覺yor.
Resim
Resim
imdi de spb155, spb 157 ve spb159 referanslar覺 ile gelen 羹癟 farkl覺 pusulas覺z daha sade ve belki de asl覺na daha sad覺k yeni referanslar ile bu seri devam ediyor.
Resim
Kasa ve Tepe
Gelelim a癟覺l覺覺m覺z覺n konusu olan spb157ye. Saatin boyutlar覺ndan bahsedecek olursam 癟ap覺 38mm, lug to lug 46mm, kal覺nl覺覺 12.9mm, lug aral覺覺 20mm. Bu 繹l癟羹ler kal覺nl覺k hari癟 benim i癟in ideal 繹l癟羹ler. ou saatsever gibi ben de daha b羹y羹k saatler ile balam覺 olduum bu hobiye bilekte duvar saati ta覺maktan rahats覺z olup k羹癟羹k saatlere y繹nelerek devam ettim. 44 oldu 42 derken bb58 ve hamilton khaki field ile 38-39mm g羹zelliini kefettim. Bilekte bana en iyi hissettiren boyut imdilik bu. Lug to lug 46mm de gayet makul ve 20mm lug aral覺覺 kay覺 癟eitlilii i癟in olduk癟a f覺rsat vaad ediyor. Yaln覺z 12.9mm kal覺nl覺覺 biraz fazla bulduumu belirtmeliyim. st s覺n覺r覺m覺n hala alt覺nda olmas覺na ramen b繹yle bir saatin 12mm band覺n覺 ge癟memesini tercih ederdim. u an kulland覺覺m en kal覺n saat Omega SMP 13.7mm kal覺nl覺a sahip olmas覺na ramen diver torpili ile tolare edilebilir 繹l癟羹lerde. Bu saat i癟in de 200m su dayan覺kl覺l覺覺n覺n y羹z羹 suyu h羹rmetine kal覺nl覺覺n覺 problem etmemeye karar verdim. Ancak negatif element olarak bunu paylaabilirim. Bir 繹nceki mavi kadran覺m Tudor Pelagosu yolcu etmemdeki ana sebep 14.2mm kal覺nl覺覺 idi zaten...
Resim
Fakat Pelagosta kolda monoblok bir k羹tle varken Seikoda kasa etraf覺ndaki k覺vr覺mlar nedeniyle kal覺nl覺k beni sadece ka覺t 羹zerinde rahats覺z etmek ile kald覺, bilekte herhangi bir ikayetim yok. Pelagos ile bb58i yanyana koyup bir kar覺lat覺rm覺t覺m:
Resim
Kasa finishingi fiyat segmenti i癟in hi癟 fena deil. Yan y羹zeyler ve bezel parlat覺lm覺, lug 羹stleri ise brushed mat bir y羹zeye sahip. Kasa yanlar覺nda 3 farkl覺 polished y羹zey ge癟ii sayesinde saat bilekte daha ince g繹r羹n羹yor, monoblok bir g繹r羹n羹me engel oluyor. Saat bilekte g繹kdelen dikmiler g繹r羹n羹m羹nden uzak 繹zetle . Saatin tepesinin aksiyonu gayet g羹zel fakat ne yaz覺k ki imzas覺z tepe yerletirmiler, tepe sadece polisaj y羹zeyden oluuyor. Seiko imzal覺 bir tepe g繹rmek isterdim a癟覺k癟as覺.
Resim
Resim
Resim
Kordon ve Clasp
Saat kadran ile uyumlu koyu lacivert minimal dikili bir kay覺 ile geliyor. Orijinal kay覺tan pek bir ey beklemiyordum asl覺nda ancak gelen kay覺覺 olduk癟a beendim. Sadece biraz kal覺n ve sert buldum, kulland覺k癟a bilee daha uyumlu hale gelecektir. Clasp bu sefer neyse ki Seiko imzal覺. Deri kordonda clasp kullanma ge癟miim pek yoktu, bu a癟覺dan benim ad覺ma keyifli olduunu s繹ylemeliyim. Kay覺 fazlal覺覺 d覺ar覺ya deil i癟eriye gelecek ekilde dizayn edilmi, ilk etapta bu biraz farkl覺 gelmiti sadece. Bildiim kadar覺yla bu dizayn mant覺覺n覺n hedefi clasp覺n sanki 癟elik bilezii kapat覺yormu gibi ayn覺 hareket ile kapanmas覺n覺 salamak. Genel olaral kay覺 ve clasp覺 da beendim, zaten 20mm lug genilii sayesinde kay覺 se癟eneim de olduk癟a geni olacakt覺r. En k覺sa zamanda kahve suede bir kay覺 yapt覺rmay覺 da planl覺yorum .
Resim
Resim
Mekanizma ve Kasa Arkas覺
Saat Seikonun 70 saat g羹癟 rezervli 6r35 mekanizmas覺na sahip, sitesinde mekanizma i癟in verdii zaman tutma aral覺覺 +25/-15sn olsa da benim 1 haftada ortalama olarak ald覺覺m performans g羹nl羹k -8sn civar覺nda. COSC aral覺覺nda bir deer beklemediim i癟in benim i癟in gayet yeterli bir sonu癟. Yaln覺z tek ikayetim saatte g羹n deiiminin biraz erken bal覺yor olmas覺. Gece 10.45-11.00 civar覺nda g羹n 癟ark覺 belirgin olarak harekete bal覺yor.
Kasa arkas覺nda ise az 繹nce bahsetmi olduum 6r35 mekanizma sergilenmi. Pek kayda deer bir s羹sleme olmad覺覺 i癟in olmasa da olurmu a癟覺k癟as覺. Bunun yerine ho bir da grav羹r羹 saatin ruhunu daha iyi yans覺tabilirmi bence. Ancak yine de saatler ile hi癟 ilgisi olmayan arkadalar覺ma arada s覺rada, kasa arkas覺nda gizlenen saatin kalbi olan mekanizmay覺 g繹stererek onlar覺 darlamak ayr覺 bir keyif
Neredeyse her marka son 1-2 y覺l i癟inde g羹癟 rezervlerini artt覺rma yoluna gitti. Bu beni 癟ok sevindiren bir gelime. zellikle evden pek 癟覺kamad覺覺m覺z bu g羹nlerde evde oturduum yerde 3-4 saat deitiriyorum. Haliyle saatlerin rezervlerinin dolmas覺 i癟in pek f覺rsat veremiyorum... Bu saatteki 70 saatlik g羹癟 rezervi ve 200metre su dayan覺kl覺l覺覺 kullan覺m覺n覺 癟ok kolaylat覺racak detaylardan.
Resim
Kadran ve Kollar
Bu k覺s覺m benim i癟in 癟ok net. Saatin kadran覺na ger癟ekten bay覺ld覺m. Gerek dokusu gerek tonu bir s羹redir arad覺覺m kadran yap覺s覺n覺 tam olarak kar覺l覺yor. Buna benzer textured-diallar ne yaz覺k ki 癟ok s覺k kullan覺lm覺yor ancak kadrana 癟ok ilgi 癟ekici bir dinamizm katt覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. zellikle bu modelde ilenen doku ve renk tonu bana y覺ld覺zl覺 bulutsuz bir geceyi and覺r覺yor. Kutu a癟覺l覺覺nda verdiim ilk ipucu Don McLean Starry starry night diye balarken kast ettiim buydu. Kendi fiyat segmentinde bana bu kadar etkileyici gelen baka bir kadran yok san覺r覺m.
ok 繹vd羹m imdi de biraz yereyim Bu modelde katedral eklinde kollar kullan覺lm覺 dier alpinistlerdeki gibi. 襤ndisler farkl覺 olarak applied deil, kadrana bas覺lm覺lar. 襤ndislerde ton olarak bej-krem kullan覺lmas覺 kadrana g羹zel bir s覺cakl覺k yaratm覺 ancak kollarda beyaz lume kullanm覺lar. Bu dengeyi biraz bozan bir detay. Faux-patina denen krem lume rengini 癟ok seviyorum, demi olduum gibi hem kadrana bir s覺cakl覺k veriyor hem de vintage g繹r羹n羹me katk覺 sal覺yor ancak bununla beraber kollarda beyaz lumeun da kullan覺lmas覺 garip geldi. Yine de genel kadran覺 bu kadar 癟ok beendiim i癟in ihmal edilebilir bir detay olduunu d羹羹n羹yorum.
Saatteki bombe safir cam覺n i癟 y羹zeyinde antireflekte kaplama uygulanm覺. Bay覺ld覺覺m bu kadran覺 daha rahat inceleme ve fotoraflama imkan覺 verdii i癟in Seikoya teekk羹rler
Her eyiyle birlikte deerlendirdiimde kendi fiyat segmentinde spb157 ger癟ekten de harika bir saat...
Benim kullan覺c覺 notlar覺m imdilik bu kadard覺. Yeni bir saat olduu i癟in forumla da paylamak istedim, okuyan herkese teekk羹rler
Resim Resim
En son Althor taraf覺ndan 12 Ara 2020, 12:07 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Althor

Ya: 26
Kay覺t: 28 Mar 2019, 16:25

Re: 2020 Biterken Bir Kutu Daha...

Mesaj cagatay1903 » 11 Ara 2020, 12:01

Cartier diyeyim :geek:
Kullan覺c覺 avatar覺
cagatay1903

Ya: 42
Kay覺t: 10 Mar 2014, 15:52

Mesaj coolfire » 11 Ara 2020, 12:30

Moonphase'li bir saat sanki :)

SM-N770F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj ylmaz94 » 11 Ara 2020, 13:15

襤wc diyelim.
Kullan覺c覺 avatar覺
ylmaz94

Kay覺t: 20 May 2019, 15:52

Mesaj raven » 11 Ara 2020, 16:00

Tag
D羹羹n羹yorum 繹yleyse var覺m, d羹羹nemiyorum 繹yleyse mal覺m!
Kullan覺c覺 avatar覺
raven

Ya: 53
Kay覺t: 26 Nis 2013, 19:31

Mesaj fiz334 » 11 Ara 2020, 16:05

zenith chronomaster
Kullan覺c覺 avatar覺
fiz334

Kay覺t: 09 Tem 2013, 16:04

Mesaj westernboy » 11 Ara 2020, 16:09

JLC :geek: :geek:
Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Bir daha dene, bir daha yenil, daha iyi yenil.
Kullan覺c覺 avatar覺
westernboy

Kay覺t: 04 Tem 2020, 23:40

Mesaj slhgzl » 11 Ara 2020, 16:35

Longines heritage
Civil Engineer
Kullan覺c覺 avatar覺
slhgzl

Kay覺t: 30 Nis 2017, 15:46

Sonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Majestic-12 [Bot] ve 107 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners