Homage Saatlerle İlgili Yorumlar

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj Ufkynl » 13 Şub 2021, 13:56

copycat yazdı:
Ufkynl yazdı:
Saatleri özel yapan şeylerden başlıcası pahalı olmalari. Onlara ulaşmak zor olmalı ki kıymet verilsin. O saate sahip olmanın bir hikayesi olsun ve hayatınızda bir anlam ifade etsin. 70 dolar harcadığınız saat size bu duyguyu veremez.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pahalılık göreceli bir kavram değil mi?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tabi ki göreceli fakat 10000 dolar gibi bir rakam pahalı mesela. Herkese göre pahalı. 70 dolarlık homage saat demeliydim orada. Düzeltiyorum.
Insan doğası gereği emek verip sahip olduğu şeylere saygı duyar. Saat benzeri metalarda bu paradır. Yanlış anlaşılmasın homageye karşı falan değilim. Hatta replikaya da karşı değilim. Saatiniz hayırlı olsun isteyen istediğini takar. Ama gerçekleri görmek lazim.

Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj Tgm » 13 Şub 2021, 14:05

Umutt yazdı:Oysa ki yüksek saatçilik ürünleri, bir tüketim malı değil ve yukardaki bakış açısı ise değerlendirilemez .. Tüketim malları ihtiyacı karşılarken, bu ürünler tutkulara, kişiselleşmeye ve seçkinlik arzusuna hitap eder, yani vaat ettikleri şey salt materyalden çok fazlasıdır.. Detaylardaki mükemmeliyeti satın alırız burada.. seçkin el işçiliğini, zanaatkarlık yeteneklerini, özgün tasarımları, tarihselliği satın alırız.. Ve evet bunların yanında meta da satın alırız ancak segment yükseldikçe, fiyatlamada materyalin payi azalırken, manevi unsurların payı artar ve bu saat bu parayı eder mi sorusunun cevabı kişiselleşir..

Umut Bey mükemmel bir analiz. Tebrik ederim :champ:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj copycat » 13 Şub 2021, 14:08

Ufkynl yazdı:
copycat yazdı:
Ufkynl yazdı:
Saatleri özel yapan şeylerden başlıcası pahalı olmalari. Onlara ulaşmak zor olmalı ki kıymet verilsin. O saate sahip olmanın bir hikayesi olsun ve hayatınızda bir anlam ifade etsin. 70 dolar harcadığınız saat size bu duyguyu veremez.

Tabi ki göreceli fakat 10000 dolar gibi bir rakam pahalı mesela. Herkese göre pahalı. 70 dolarlık homage saat demeliydim orada. Düzeltiyorum.
Insan doğası gereği emek verip sahip olduğu şeylere saygı duyar. Saat benzeri metalarda bu paradır. Yanlış anlaşılmasın homageye karşı falan değilim. Hatta replikaya da karşı değilim. Saatiniz hayırlı olsun isteyen istediğini takar. Ama gerçekleri görmek lazim.

Sadece aylık faiz geliri yuzbinlerce dolar olan biri için 10.000 dolarlık saat takmak utanç verici (cimrilik belirtisi) olabilir.

Veya çok daha zengin biri için Seiko skx takmak kıymetli olabilir.

Bir hikaye vardır. Bir akşam iki baba aynı Renault bayiine girip çocuklarına birer 0 km Clio almışlar.

Ertesi gün araçlar teslim edilince iki çocuk da ağlamışlar. Birisi babasının kendisine verdiği değerin sevincinden ağlamış, diğeri üzüntü ve utancından.

Yine de teşekkür ediyorum, görüşünüzü açıkça ifade ettiğiniz için.

Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj Ufkynl » 13 Şub 2021, 14:31

copycat yazdı:
Ufkynl yazdı:
copycat yazdı:
Ufkynl yazdı:

Sadece aylık faiz geliri yuzbinlerce dolar olan biri için 10.000 dolarlık saat takmak utanç verici (cimrilik belirtisi) olabilir.

Veya çok daha zengin biri için Seiko skx takmak kıymetli olabilir.

Bir hikaye vardır. Bir akşam iki baba aynı Renault bayiine girip çocuklarına birer 0 km Clio almışlar.

Ertesi gün araçlar teslim edilince iki çocuk da ağlamışlar. Birisi babasının kendisine verdiği değerin sevincinden ağlamış, diğeri üzüntü ve utancından.

Yine de teşekkür ediyorum, görüşünüzü açıkça ifade ettiğiniz için.

Toplumun binde 1 inin istisna olması bu kaideyi bozmaz diye dusunuyorum. Bir fikri dile getirirken dünyada yaşayan herkesi tek tek inceleyemeyiz. Anlamlı bir çoğunluk yeterlidir.

Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj mturann » 13 Şub 2021, 15:24

Görüşlerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Keyifle okuyorum. Saygıyla
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj solinari » 13 Şub 2021, 16:07

Homage saatlerin horoloji dünyasında eşit yer edinmeye çalıştığını hatta şu an da bir yer edinmeye çalıştığını düşünmüyorum.
Yahut homage sever insanların sahiplenilme ihtiyacında olduklarını.
Homage olayı fazla abartılıyor sanki.
Finansal olarak beğendiği saate ulaşamayan insanlarin ulaşabileceği ve modeli deneyimleyebilecegi bir alternatif.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
solinari

Mesaj varistas » 13 Şub 2021, 16:32

Konuya farklı bir bakış açısı daha getirmek isterim. Hep dizayn üzerinden konuşuyoruz, peki movement üzerinden neden konuşmuyoruz? Sellita etanın kopyası ama kimse Oris için onlar kopya saat üretiyor yaptıkları horolojiye uymaz demiyor. Dizaynını kopyalamak etik değilse, mekanizmayı kopyalamak nasıl etik olabiliyor?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
varistas

Mesaj copycat » 13 Şub 2021, 17:26

varistas yazdı:Konuya farklı bir bakış açısı daha getirmek isterim. Hep dizayn üzerinden konuşuyoruz, peki movement üzerinden neden konuşmuyoruz? Sellita etanın kopyası ama kimse Oris için onlar kopya saat üretiyor yaptıkları horolojiye uymaz demiyor. Dizaynını kopyalamak etik değilse, mekanizmayı kopyalamak nasıl etik olabiliyor?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ki bunda hem tasarımı, hem patenti (teknik) kopyalama var.

Ancak daha önce belirttiğim gibi patentte 20 yıl, tasarımda 25 yıl koruma süresi olduğundan bu kopyalama işi legal.

Kullanıcı avatarı
copycat

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 130 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners