Homage Saatlerle İlgili Yorumlar

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj Aequidas » 09 Ara 2020, 22:07

Bu işin nike yerine mike,adidas yerine abibas olayından bence farkı yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj HknDrsn » 09 Ara 2020, 23:37

fbC yazdı:
designer yazdı:Bence, bu homage saatler kadar saçma bir olay yok. Sahte saatler ile arasındaki tek farkın, marka ve logo olması bana çok masumca gelmiyor açıkçası.

hocam bu minvalde bakarsak, horolojik tarihteki kült bazı modeller dışında tüm modeller saçma oluyor, çoğu diver güme gitti :D

+ Kesinlikle
Submarine benzeyen ne kadar saat varsa aynı durum onlar içinde geçerli.
İnvicta, steinhart, squale, timex vs. vs. uzar gider.
referans
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=244&t=22863
Kullanıcı avatarı
HknDrsn

Mesaj mrtkrks » 10 Ara 2020, 00:10

HknDrsn yazdı:
fbC yazdı:
designer yazdı:Bence, bu homage saatler kadar saçma bir olay yok. Sahte saatler ile arasındaki tek farkın, marka ve logo olması bana çok masumca gelmiyor açıkçası.

hocam bu minvalde bakarsak, horolojik tarihteki kült bazı modeller dışında tüm modeller saçma oluyor, çoğu diver güme gitti :D

+ Kesinlikle
Submarine benzeyen ne kadar saat varsa aynı durum onlar içinde geçerli.
İnvicta, steinhart, squale, timex vs. vs. uzar gider.
Şimdi bir markanın onlarca özgün modeli vardır ama pazarlama stratejisi olarak ikonik bir modelin aynısını yapar oradan hızlı şekilde nakit akışı sağlar şirkete. Bu durum bir nebze de olsa kabul edilebilir.

Örnek:

Resim

Ama bir markanın sitesine girdiğinde koleksiyondaki tüm modeller başka bir markanın birebir kopyası ise bu pek kabul edilebilecek bir durum olmamalı.

Örnek:

Resim

Tamam tasarımı çok beğendin illa kullanacaksın o zaman kollarda ufak farklılaş. Kadranın altında 4 satır yazı mı kullanmış sen 3 satır kullan. 1000ft/300m yazmış sen 300m/1000ft yaz

Gerçi en alt satıra Super Professional yazmamış orada hakkını yememek lazım :)

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj harun » 10 Ara 2020, 00:39

Bende (ilk mesajdaki saatler gibi) Çinliler yapınca kötü izlenim doğuyor, Çin ürünlerine karşı belki de yanlış bir düşünceyle negatif tutum yüzünden bedava verseler kullanmam gibi geliyor. Ama işçilik, kasa, kordon, cam kalitesine ve özellikle mekanizmasına bakılarak almak kullanmak mantıklı, kaldı ki bu tür saatlerin bir çoğu safir camlı, mekanizmalar kendini kanıtlamış NH35, Miyota, Seagull vs.

Steinhart'ın Ocean One'ına, Maurice Lacroix'in Aikon'una bayılıyoruz, bir dönem Seiko'nun Tank'ını çok aramıştım, Orient'in Datejust'unu halen severek kullanıyorum,

Homage saatlerin, replika/sahte saatlerle pek farkı yok demek doğru değil, replikalar ancak balyozla ya da buldozerle parçalanmaya layık.
Kullanıcı avatarı
harun

Mesaj syndrome23 » 10 Ara 2020, 01:31

Homage saat=sahte saat mantığını da olağanüstü ilginç buldum.

Bu mantıkla piyasada 3-5 marka dışında kimse saat üretmesin, 3-5 insan dışında da kimse saat kullanmasın o zaman?

Ben Homage saatlerin sahte saatlerle kıyaslanamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Sahte saat hem üreteni hatta hem de takanı tarafndan yapılan bir sahtekarlıktır. Olmayan bir şeyi varmış gibi gösterme çabasıyla, başka bir firmanın kendi çapında beğenildiği onaylanmış bir tasarımı kullanması kesinlikle aynı değil. Günümüzde arabaların bile yüzde 90 tasarımları birbirinin aynı. Bütün hatcback arabalariyi kötü birbirlerini andırırlar. Hatta insanlar özellikle Türkiye'de standarda benzemeyen hatchback modelleri hiç tercih etmiyorlar.

Nike/mike olayını örneğini de hiç mantıklı bulmuyorum. En nihayetinde bu adamlar kendi markalarını kocaman basmışlar saatin üzerine. Rolex yerime Polex diye bir marka çıkarmamışlar?

Ben çin yapamı homage kullanmadım hiç, ama ilk resimdeki Pagani Design markasının başka bir saatini bir arkadaşım kullanıyor. Çok komik bir paraya aldığı saat son derece başarılı.
Kullanıcı avatarı
syndrome23

Mesaj mturann » 10 Ara 2020, 02:08

Arabalar da birbirine benziyor.
Biri bir tasarım yapıyor sonra hepsi birbirine benzemeye başlıyor.
Sedanlar Suv lar hepsi birbirine benziyor
Saatler de benzeyebilir.
Kalite önemli bence homage olarak kaliteli bir şey yapıldıysa neden olmasın
Kullanıcı avatarı
mturann

Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj Aequidas » 10 Ara 2020, 10:09

Özgün bir tasarım bulma ikonik tutulmuş bir modeli rengine varana kadar kopyala sonra ama ben kendi markamı bastım de....
Bunun araba modelleri ile ne alakası var birebir kopyasını yapan çinli araba üreticileri haricinde benim bildiğim yok.
Son olarak replikanın legal hali diyelim o zaman.

Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj fbC » 10 Ara 2020, 10:38

syndrome23 yazdı:Homage saat=sahte saat mantığını da olağanüstü ilginç buldum.

Bu mantıkla piyasada 3-5 marka dışında kimse saat üretmesin, 3-5 insan dışında da kimse saat kullanmasın o zaman?

Ben Homage saatlerin sahte saatlerle kıyaslanamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Sahte saat hem üreteni hatta hem de takanı tarafndan yapılan bir sahtekarlıktır. Olmayan bir şeyi varmış gibi gösterme çabasıyla, başka bir firmanın kendi çapında beğenildiği onaylanmış bir tasarımı kullanması kesinlikle aynı değil. Günümüzde arabaların bile yüzde 90 tasarımları birbirinin aynı. Bütün hatcback arabalariyi kötü birbirlerini andırırlar. Hatta insanlar özellikle Türkiye'de standarda benzemeyen hatchback modelleri hiç tercih etmiyorlar.

Nike/mike olayını örneğini de hiç mantıklı bulmuyorum. En nihayetinde bu adamlar kendi markalarını kocaman basmışlar saatin üzerine. Rolex yerime Polex diye bir marka çıkarmamışlar?

Ben çin yapamı homage kullanmadım hiç, ama ilk resimdeki Pagani Design markasının başka bir saatini bir arkadaşım kullanıyor. Çok komik bir paraya aldığı saat son derece başarılı.

Her cümlenize katılıyorum hocam :thumbup:
Kullanıcı avatarı
fbC

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 110 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners