Ekim 2020'de İsviçre menşeili saatlere zam mı geliyor ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Ekim 2020'de İsviçre menşeili saatlere zam mı geliyor ?

Mesaj danGerfuLL » 02 Ara 2021, 08:14

avbey yazdı:

Avrupa'da enflasyon yükseldi, bahsettiğiniz yaklaşık % 10'luk fark Avrupa'dan kaynaklanan enflasyon diyebiliriz.

Kesinlikle .

Başlıkta daha önce de sormuştum cevaplayan olmamıştı bu sefer fikirleriniz merak ettiğin için sorayim , döviz bugün %20 değer kaybetse fiyatlara hemen yansıyacağını düşünüyor musunuz? Açıkçası ben %20 düşse bile orada kalıcı olduğunu ispatlayana kadar kimsenin fiyatları indireceğini yani kısa vadede fiyat değişikliği olacağını düşünmüyorum.

Dün Merkez Bankası müdahale etti, kısacası dolar sattı. Resmi açıklaması da mevcut mudahalenin. Ancak 12,4x'lere inen dolar kuru 10 15 dakika içerisinde 13,3x'lere geri çıktı. Düşen doları alım fırsatı olarak gören herkes alttan aldı. Bu piyasada siz üretici olsanız ve ham maddeyi de yurt dışından ithal etseniz fiyat indirimine gider misiniz? Dolar 10 TL'ye düşse bile en az 3 ay aşağı/yukarı yönlü hareketlerini izlemez misiniz? Hadi diyelim ham maddeyi de ithal etmiyorsunuz, yerli alıyorsunuz. Bu durumda yerli üreticinin de üzerine binen yük artıyor. Başta akaryakıt fiyatları ve diğer kalemlerde gelen artislardan dolayı size gelecek olan ham madde fiyatı da artıyor haliyle.

Diyelim ki ithalatçısınız Dolar, Euro, Yen vb. ile ithal ettiğiniz ürünleri piyasaya TL olarak satarken, kurun artması nedeniyle fiyatı yukarı çekmek durumunda kalırsınız. Aldığınız mal o günkü Euro/Dolar/Yen kuru üzerinden olsa da yeniden alacağınız mal maalesef yeni kur üzerinden olacaktır. Bu nedenle 'sattığı malı yerine koyamamak' tabiri var. Kurun aşağı/yukarı oynamasına dikkat etmezsiniz en yüksek kuru baz alarak fiyat belirlersiniz; çünkü kısa bir süre sonra kurun tekrar oraya gelmeyeceğinin garantisi yok.

Kurda aşağı yönde bir kalıcılık olmadığı müddetçe hiçbir malın(saat, araç, ev hatta tava, tencere) fiyatının düşüşe geçeceğini düşünmüyorum.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj danGerfuLL » 02 Ara 2021, 09:06

Mandos yazdı:
danGerfuLL yazdı:
avbey yazdı:Fiyatların kura göre güncellendiği kesin ancak bu başlığı actığım zamanlar 7.310 TL'ye( ~810euro) aldığım saat şu an 13.700 TL(~898euro) gibi bir fiyata satılıyor , kur üzerinden hesapladığımız da yaklaşık %10'luk bir artış göstermiş pek tabi bu da dünyada üretimi etkileyen pandemiden vb bir çok sebepten olabilir.

Avrupa'da enflasyon yükseldi, bahsettiğiniz yaklaşık % 10'luk fark Avrupa'dan kaynaklanan enflasyon diyebiliriz.

Konuya gelecek olursak, bir mal satılmıyorsa fiyatı düşmelidir mantığı şu piyasada işe yaramıyor. Piyasa o kadar karıştı ki, ev ya da araç alacaklar için sabırlar diliyorum. Saat yine keyfi, ihtiyaca yönelik yüksek tutarlı alışverişler çok sıkıntılı.

Bir süredir konut ve araç ilanlarını favorilere ekliyorum. Bugün bir ilana 350.000 TL zam geldi 1 hafta önce açılmıştı. İçine en az 200.000 TL tadilat isteyen bir ev hem de. Büyük ihtimal bunu gören diğer ilanlar da aynı zammı ekleyecekler. Bugün sözde bir uzman televizyonda "uzun zamandır hak etmediğimiz evleri arabaları telefonları alıyorduk. Yurtdışı tatillerine gidiyorduk. Bunları hak etmiyorduk ve olmamlıydı" dedi. İstedikleri yere gelmiş olduk.

Saat konusunda da dediğiniz gibi bir hobiydi. Onu da bitirdiler her güzel şey gibi. 20.000 TL'ye giriş seviye swiss saat alacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Mandos yazdı:
danGerfuLL yazdı:
avbey yazdı:Fiyatların kura göre güncellendiği kesin ancak bu başlığı actığım zamanlar 7.310 TL'ye( ~810euro) aldığım saat şu an 13.700 TL(~898euro) gibi bir fiyata satılıyor , kur üzerinden hesapladığımız da yaklaşık %10'luk bir artış göstermiş pek tabi bu da dünyada üretimi etkileyen pandemiden vb bir çok sebepten olabilir.

Konuya gelecek olursak, bir mal satılmıyorsa fiyatı düşmelidir mantığı şu piyasada işe yaramıyor. Piyasa o kadar karıştı ki, ev ya da araç alacaklar için sabırlar diliyorum. Saat yine keyfi, ihtiyaca yönelik yüksek tutarlı alışverişler çok sıkıntılı.

Bir süredir konut ve araç ilanlarını favorilere ekliyorum. Bugün bir ilana 350.000 TL zam geldi 1 hafta önce açılmıştı. İçine en az 200.000 TL tadilat isteyen bir ev hem de. Büyük ihtimal bunu gören diğer ilanlar da aynı zammı ekleyecekler. Bugün sözde bir uzman televizyonda "uzun zamandır hak etmediğimiz evleri arabaları telefonları alıyorduk. Yurtdışı tatillerine gidiyorduk. Bunları hak etmiyorduk ve olmamlıydı" dedi. İstedikleri yere gelmiş olduk.

Saat konusunda da dediğiniz gibi bir hobiydi. Onu da bitirdiler her güzel şey gibi. 20.000 TL'ye giriş seviye swiss saat alacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Hak etmedigimiz görüşüne katılmıyorum. Daha önce elimize geçen parayı iyi değerlendiremedik demek daha mantıklı. Para dönüşümünü kalıcı hale getiremedik diyelim. Gelen parayı kullanarak tekrar para gelmesini sağlayamadık.

Konut ve araç fiyatları içinden çıkılamaz bir hale geldi. Millet neye satacağını şaşırmış durumda. Araç üretimi ile ilgili sıkıntı olunca galerilerin elindeki sıfır araçlar ve düşük kmdeki 2.el araç fiyatları liste fiyatının üzerinde seyrediyor. Hayli garip bir hal aldı açıkçası. Konut fiyatları 3 yıl önceye göre % 300lere varan bir artış içerisinde yaşadığım şehir olan Antalya'da.

Saat yine de güzel bir hobi. Ekonomik durumum el verdiği sürece devam ettireceğim.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj Umutunal » 02 Ara 2021, 10:54

Bu dönemde satılan her saat yerine bir daha alınamayacaksa zarardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj therapeute » 02 Ara 2021, 12:07

2018 yılında aldığım omega 300m ile şu anda aynı modelin satış fiyatı arasında , ( Usd bazında ) , %30 fark var , ve eminim o günkü iskonto oranlarından nisbi olarak daha az esneme sunmaktalar..
Kullanıcı avatarı
therapeute

Mesaj cemhk » 02 Ara 2021, 13:26

2020'de Omega iskonto olarak 20%-22%'e kadar çıkıyordu 300m'de. Şu anda 66bin TL'lik fiyattan ne kadar iskonto olur ben de merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
cemhk

Mesaj Umutunal » 02 Ara 2021, 13:28

cemhk yazdı:2020'de Omega iskonto olarak 20%-22%'e kadar çıkıyordu 300m'de. Şu anda 66bin TL'lik fiyattan ne kadar iskonto olur ben de merak ediyorum.

Bugün sordu arkadaş, yüzde 10 dan fazla yapmıyorlar. (Speedmaster için)
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj mrtkrks » 02 Ara 2021, 18:31

Ya çok değil şundan 9-10 ay önce 18-22 K TL bandında forumda satılan sıfır ayarındaki SMP 300’lerden birini almadığıma deli gibi pişmanım :(

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj Ahmetrefik » 02 Ara 2021, 18:41

Uzun yıllardır borçla yaşayan bir ülkeyiz, cari açık bizim kaderimizdir denilip bu günlere gelindi, barut bitince de(döviz) U dönüşü ile dövizi faiz ile baskılamaktan vazgeçildi.Aslında çok önceden yapılması gereken şeylerdi. Yaşı yeten arkadaşlar bilirler, bizim jenerasyonumuz dolar, mark, ithal mal,kredi kartı, uçakla seyahat nedir bilmezdi, mal ve ürün kıttı ama mutluyduk, gururluyduk,bahçeler, tarlalar, arsalar,sokaklar bizimdi.
Son 20 yıldır para bolluğu, düşük kur, yüksek faiz derken üretmedik , tükettik, gezdik , tozduk, harcadık, şımardık.
Olmadık kişiler lüks araçlara bindiler, kollarına lüks saatler taktılar gezdiler. Sonunda deniz bitti, artık bundan sonra ekonomide yapısal reformlara geçilmeli, iktisat edilmeli,üretmeli, ithalat kısılmalıdır. Gerçekten imkanı olanın imkanı dahilinde saatler alabildiği, artık imkanı olmayanın da bütçesi dahilindeki saatleri tercih edeceği veya 8-10 tane saat yerine 2-3 tane ile yetineceği bir döneme giriyoruz.
Saat merakımızın ve sevgimizin devam etmesi dileğiyle..
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 109 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners