Kazandığın Para ve Almak İstediğin Saat İkilemi Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Kazandığın Para ve Almak İstediğin Saat İkilemi Hakkında

Mesaj görkemk » 02 Haz 2021, 13:34

ufak bir hata var öyle iki maaşınızı harcayarak aldığınız saatin bir ikinci el satış değeri de olacaktır. asgari ücret bile olsa 6000 tl lik saatten bahsediyor olacağız.

muhtemelen paranızın yarısını geri alabilirsiniz satış halinde , dolayısı ile iki aylık maaşınızı yatırırsanız size sıkıntı halinde sattığınızda bir maaşınız geri dönecektir , bazı markalarda daha fazlası bile olabilir
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj stovetopEMU5 » 07 Tem 2021, 17:03

Bence burada birkaç farklı yaklaşım var. Bazı saatler için çok uzun süre para biriktirip almakta yanlış bir şey görmüyorum açıkçası. Altı üstü zamanı gösteriyor noktasından bakarsanız maaşınızın yüzde birini harcayarak alabilirsiniz tabii.

görkemk'nin söylediği bakış açısı da bence çok önemli, saati 1000 dolara aldığınızı varsayalım ve 2 yıl sonra satmaya karar verdiğinizde 600 dolara sattığınız durumda bu saati 400 dolara alıp kullanmış oluyorsunuz en basit matematikle (enflasyon vs katmıyorum).

Bundan dolayı ben paylaşımı doğru bulmuyorum, bir şeyin değeri onu alacak kişide bitiyor. Bu mantığa göre 500 bin tl'ye mercedes almak, 1000 liraya ayakkabı almak, 10 bin tl'ye telefon almak hepsi yanlış.
Kullanıcı avatarı
stovetopEMU5

Mesaj mturann » 08 Tem 2021, 08:56

Altar yazdı:Ben bir aylık maaşımla son zamlardan sonra seiko alabiliyorken. Avrupa da çalışan asgari ücretli oris alabiliyor. Klişe olacak ama coğrafyamı yoksa kader mi orasını bilmiyorum

:thumbup: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Archimed » 08 Tem 2021, 11:01

Bana kalırsa zevkinize uygun, biri düşük, diğeri yüksek maddi değere sahip 2 ayrı saat veya buna uygun saat kombinasyonları bulundurmak yararlıdır.

Gün gelir, bir alışveriş yapacaksınızdır. Kolunuzda değerli bir saat, üzerinizde de pahalı olduğu anlaşılan bir kıyafet olursa pazarlık şansınız düşer veya satıcının gözünde bir anda çok paralı müşteri imajı bırakabilirsiniz.

Gün gelir; saatiniz, sizi tamamlayan bir kartvizit görevini üstlenir. Ucuz bir saat o an uygun olmayacaktır.

Yine bana göre bu işlerde 2 ek kriter; asla çakma saat kullanmayın, bilen birine denk gelirse fiyakanız bozulur. Bir de maddi değeri yüksek saatin başına bir şey gelirse üzüntünüz maddi kayıp kaynaklı olmasın. Buna göre saatinizin maddi değerini ister aylık/yıllık ortalama gelirini kapsamında oranlayın, ister sahip olduğunuz maddi varlıkların değerine oranlayın, orası size kalmış ;)
Kullanıcı avatarı
Archimed

Önceki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 286 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners