Saat Tamir Ustaları - Ortak Referans Listesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat Tamir Ustaları - Ortak Referans Listesi

Mesaj copycat » 17 Eki 2021, 07:21

Regista yazdı:İstanbul-Üsküdar-Saatçı Fazıl-Fazıl Usta

Ben kendisiyle bu forum sayesinde tanıştım. Rahmetli Dedemin Zenith-TCDD cep saatini götürdüm. Görmeye hasret kaldığımız tipte esnaf bir abi. Baba mesleğiymiş, oğluyla birlikte devam ettiriyorlar.

Benim tecrübelerim şöyle:
Saati bıraktıktan sonra aradı ve durumu bilgi verdi.
Ücreti konuşurken, bir ikramın olur mu diye sordum, dedenin hatırasına sahip çıkmışsın peşinde geziyorsun olur tabi saat hazır olunca gelirsin bakarız dedi.

benim istediğim süreden 3 gün önce saat hazır diye haber verdi.

Saati almaya gittiğimde 2 güzel çayını içtim, sorduğum sorulara da göstererek cevaplar verip anlattı.
En son da hem telefonda söylediği ücretten indirim yaptı, hem de yeni bir saat zinciri hediye etti.
Allah razı olsun.
Hem kendisine hem vesile olan foruma teşekkür ediyorum.

ResimResim
Merak ettiğim tanışmak istediğim bir ustaydı.. olumlu referansınız için çok teşekkürler.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj Mehmet45 » 28 Kas 2021, 10:42

Çok güzel konu :thumbup:
Emeği geçen herkese teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Mehmet45

Mesaj Okanito » 28 Kas 2021, 16:14

Umutt yazdı:@copycat Fazıl Usta nin ismini ben de çok duydum bir sonraki faz da listeye eklemiş olurum.

@cash forumda Ankara'dan bayağı bir arkadaşımız var, paylaşım gelecektir diye düşünüyorum.

Instagram: @watchandties @umutwatchgram

Ben Ankara'dayken forumda duyduğum bir saat ustasına gitmiştim; referans bazlı değil de duyduğumuz birisi diyelim, adı Saatçi Asım idi yanlış hatırlamıyorsam. Fakat hiç memnun kalamadık, daha da kötüye seyreden bir durum oldu aile yadigarı bir saatimizde. Hem iletişim hem de işçilik bakımından çok iyi bir deneyim olmadı ne yazık ki. Belki iş anlamında zor bir dönemine denk geldik, bilemiyorum. Ankara'da başka bir saatçi deneyimim olmadı ve genel olarak şehirde çok fazla bu konuda gerek deneyim gerek eğitim anlamında ihtisas yapmış profesyonel de pek yok gibi.
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj tuth » 20 Nis 2022, 12:19

arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisine
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladığını farkettim. ilk önce bir kusur mu, yoksa saatteki bir hatayı mı düzelttiler bilemedim. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.
En son tuth tarafından 21 Nis 2022, 10:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
tuth

Mesaj ercment45 » 20 Nis 2022, 12:30

tuth yazdı:arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisini kim önerdiyse kusura bakmasın bende kul hakkı var.
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladı. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise ve kim önerdiyse onlara hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.
Bursa Pırlant'tan dinlen dinlen kaç.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ercment45

Mesaj tcake » 20 Nis 2022, 12:42

tuth yazdı:arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisini kim önerdiyse kusura bakmasın bende kul hakkı var.
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladı. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise ve kim önerdiyse onlara hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.
Arkadaşım "kul hakkı var ve haram olsun" bunlar nasıl tabirler. Burası saat forumu burada insanlar saat,kayış,tamirci vb. tavsiye,yardım talep edebilirler.İlgili,bilgili arkadaşlarımızda kendi bilgi ve tecrübeleriyle yardımcı olur.Forumların esas amaçlarından birinin bu yardımlaşma kültürü olduğunu düşünüyorum. Lütfen biraz empati yapalım ve kelimelerimizi ona göre seçelim.

GM 9 Pro d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
tcake

Mesaj tuth » 20 Nis 2022, 12:45

ercment45 yazdı:
tuth yazdı:arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisine
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladığını farkettim. ilk önce bir kusur mu, yoksa saatteki bir hatayı mı düzelttiler bilemedim. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.
Bursa Pırlant'tan dinlen dinlen kaç.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

valla öyleymiş. burdaki yorumlara istinaden güvendim. büyük hata etmişim.
En son tuth tarafından 21 Nis 2022, 10:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
tuth

Mesaj rasras » 20 Nis 2022, 16:22

Burada yazılmış her bir referansı/tavsiyeyi değerlendirirken 'tavsiye eden kişinin bireysel tecrübesi' olarak görüp kendi deneyimimizin olumsuz olabileceğini göz önüne almalıyız diye düşünüyorum. 10 kişi bile tavsiye etse bir ustayı, insan faktörü var ortada.

Saati verdiğiniz yerde kimin tamir edeceğini de bilmek gerekiyor. Becerikli ve iş ahlakı olan esnaf bulmak kolay değil.
7-8 senedir tamir işlerimi Sirkeci Ashan'daki Saatçi Ramazan'a götürüyorum. İçeride 3-4 çalışan oluyor gün içinde. Genelde çok komplike işler vermediğim için kimin yaptığı ile de çok ilgilenmiyordum açıkçası. Verdiğim saat benim için manevi değeri olan basit bi saat. 3 değerini gösteren indis yerinden çıkmış. Geri takılmasını istedim. 404 benzeri bi yapıştırıcıyı taşırarak uygulamış indisin altına içerideki ustalardan biri. Net şekilde taşmış yapıştırıcı, görülüyor kadrana baktığınızda. Bana verdiğinde ''Bu niye böyle oldu?'' dedim. Yapan kişi ''Bu bu kadar olur zaten. Daha bişey yapılamaz'' dedi. Her batıran 'usta'nın ilk kaçış yeri :) Hatadır, insan elidir, olur elbette böyle şeyler ama adam işi doğru yaptığı konusunda ısrar etti. Neyse, sonra olabildiğince düzelttiler ama minik de olsa o iz kaldı orada. Aynı dükkanda başka bir usta var ki bugüne kadar 5-10 tane işimi beklediğimin üstünde sonuç ile makul fiyatlara halletti. Aynı dükkan, iki farklı kişi, iki farklı sonuç. Dolayısıyla birisi tavsiye istediğinde ben o dükkanı değil, dükkandaki belli bir kişiyi tavsiye edebilirim ancak. O yüzden mesela Cengiz Usta tavsiyesi daha dikkate alınası bi tavsiye benim için. Saatin kimin elinde olacağını da bilmek lazım.

@tuth, Talihsiz bir durum olmuş. Umarım geri dönüşü olan birşeydir.
Kullanıcı avatarı
rasras

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 134 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners