Saat Müsterileri Hakkinda (Kontra Konu)

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat Müsterileri Hakkinda (Kontra Konu)

Mesaj Clk » 20 May 2010, 10:46

O zaman hepimiz, her seyi internetten alalim. Gün gelip bütün bu sirketler battigi zaman ne halt edecegiz?

Yarin ben bir isveren olarak, 10 senedir yanimda calisan, ne demek istedigimi anlayan, her sartta yardimci olmaya calisan, sirketin gelisimine emek veren adami, daha uygun fiyatli bir isci buldum diye isten cikarayim. Olmaz böyle sey...

Sedir, senin nasil düsündügünü anliyabiliyorum ancak hep yazdim bayiler bu ise para yatiriyor, stok yapiyor, vitrin düsüyor, calisanlari var, vergi ödüyorlar v.s. v.s. Internette ki kimi saticinin vergi verip vermedigini bile bilmiyoruz. Ben olayin riskli tarafindan cok bu kismi ile ilgileniyorum. Bu tamamen haksiz rekabettir.

Benim müsteri olarak yaptigim hos olmayan sey su. Bir saati alirken magazaya girer saati incelemeden (genelde bildigim saattir) bu saati istiyorum bana tek ve kabul edebilecegim bir fiyat verin derim. Normal sartlarda aklimda ki fiyatta bayii icin gayet uygun olur. Düsüncemde hicbir zaman ucuk rakamlar yoktur. Kim ki, bu fiyati verir saati o bayiden alirim...
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj sedir » 20 May 2010, 10:59

clk yazdı:O zaman hepimiz, her seyi internetten alalim...Internette ki kimi saticinin vergi verip vermedigini bile bilmiyoruz. Ben olayin riskli tarafindan cok bu kismi ile ilgileniyorum. Bu tamamen haksiz rekabettir...

Sayın "clk" arkadaşım. Benim anlattığım durumla senin itiraz ettiğin konu farklı. Alışveriş yaptığım internet sitesi ile bilgisayarı görüp almak istediğim mağaza "aynı" firmanın! Firma internetten alışveriş etmeye beni zorluyor. "Aynı firma" internette 1100 TL fiyat verirken mağazada 1300 TL üzerinde bir fiyat istiyor. Yani firma kendi şubesi veya bayisini (orasını bilmiyorum) internet satışına karşı korumuyor. Mağazada ayağına kadar gelen müşteriyi git evine oradan al istediğin ürünü diye geri çeviriyor. (Ben de şimdi satıcı karalayan konuma geçtiğimin farkındayım :D )
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj pureman » 20 May 2010, 11:02

Bu konuda hüküm verecek kadar bilgili değilim..

Ancak saat müşterilerinin birçok satış elemanından bilgili olduğunu düşünüyorum..

Kastım Casio vs. alan müşteri değil tabi ki, bütçesine ve zevkine uygun en kaliteli saatin peşindeki müşterilerden bahsediyorum..

Ben saati erkeğin tek mücevheri olarak görürüm..

Bir saat aldığınızda ömür boyu kullanabilirsiniz..

Bu sebeple bir takım elbiseye verilen fiyatın saatten esirgenmesini saçma bulurum..

Ama birçok satıcı gelen müşterinin ne istediğiyle ilgilenmiyor..

Elindeki ürünü ona nasıl satacağı tek derdi..

Tabi burada gerçek saatçilerinde Türkiye'de sadece 4 şehirde olduğunuda unutmadan yazıyorum bunları..

İstanbul, Ankara, İzmir, ve Antalya (turizmden dolayı)..

Bu 4 şehir dışında 4 büyük markanın saatini bulacağınız şehir malesef yok gibidir..

Saat müşterilerinin oluşumu ve gelişimi bile aslında saat satıcılarının elindedir..

Bilinçli müşteri iyi saat satıcısını memnun eder..

Bilinçsiz müşteri işportacıyı..
Kullanıcı avatarı
pureman

Mesaj Clk » 20 May 2010, 11:21

Bankalarin ve zincir seklinde calisan magazalarin amaclari müsterilerini internete yönlendirerek, magazalarda ki yogunlugu azaltmak ve calisan ile magaza sayisini düsürmektir.

Bankalar bu iste özelikle büyük sehirlerde ciddi asamalar kaydetti. Bu anlayisa günümüz sartlarinda hak vermemek mümkün degil.

Ancak, ben zannetmiyorum ki, Pirlant, Aydin Saat yada Saat ve Saatin gibi sirketlerin magaza fiyatlari ile internet fiyatlari farkli olsun. Indirimli olan ürünler genellikle seri sonu ürünlerdir ki bu ürünler icin magazalardan da gayet iyi fiyatlar almak mümkün.

Benim itirazim sadece internetten ne oldugu belirsiz saticilardan ucuz almak, bu saati almadan önce de gidip bayide kolda denemek saati tanimak adinaydi.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj 2fast4u » 20 May 2010, 11:38

clk aynen dedigin gibi zaten pirlant A+ musteriye hitapo eden bir firma , icindeki markalarin cogu internetten alinsa dahi fiyat kiyaslamasini geciyorum ordaki dostlugun iliskilerin yerini tutmaz .Dusunsene Iwc saat almissin internetten ,servise gelcen kimse tanimaz etmez .Alisverislerimde iliskilere onem veririm bir an gelir musteri olmasamda dukkana girdigimde tanidigin yuzlerle konusmak iyi gelir.Zaten 2000 3000 dolar veya uzeri bir saat almak uzere butce ayirmis bir kisi 3 5 kurusun pesindeyse yazik .Bu tipler gun gelir kazigi komple yutarlar
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj Ziyaliv » 20 May 2010, 13:48

Şimdi arkadaşlar

burada clk ya katılıyorum bir söz vardır ki çok tuttuğum bir sözdür "bir şeyin ucuz olması demek ve bir müşterinin onu kabul etmesi demek, o üründeki kusurlara göz yummaktır." bu sözden yola çıkarak biz mağazalarımıza yatırım yapıyoruz, işçi, reklam, vergi gibi giderlerimiz var ve şu var ki bizim sanal değiliz gerçeğiz gözünüzün önündeyiz, bir sorun yaşadığınızda ürünle ilgili en hızlı bizim aracılığımızla çözüm bulabilirsiniz. İnternette satış yapan çok firma var ama saatvesaat, aydin saat gibi firmaların satış fiyatları kesinlikle bayii fiyatlarından farklı olamaz aynıdır sürekli fakat spekülatör internet siteleri var ellerinde ürün olmadığı halde var gibi gösterip ucuz fiyatlarla ürünü satıyorlar sonra ürün stoklarımızda kalmadı başka bir ürün tercih ürün bedeli iadesi yapamıyoruz diye müşteriyi mağdur ediyorlar. Sonra bakın arkadaşlar tekrar söylüyorum türkiye de internetten satış resmi bayiler dışında diğer tüm sitelerin sattığı ürünler garanti dışındadır, size fatura keserler garantisi bu diye saat sektöründe garanti belgesi ürünün kaşelenmiş orjinal garanti belgesidir. Birçok müşterim bu konu yüzünden davalık oldular ya da mağdur oldular o yüzden sanal alışveriş hem iyi yönü hem kötü yönü olan bir çukurdur, dikkatli olmanızı öneririm. Bizim tüketiciye bir garezimiz ya da kazık atmak gibi bir amacımız yok. internetten saat mi alacaksın o saat markasının distiribütörünü arayın ve sorun "bu site sizin saatlerinizi satmaya yetkili midir?, oradan ürün alsak garantiye ürünlerimiz girermi diye? geçen saatvesaat yetkilileri ile görüşmem oldu hala birçok sanal saat satış sitesi saatvesaat ten mal alımı yapmamasına rağmen kaçak saat getirtip saatvesaat garantisi altındadır diye satış yapıyorlarmış burada site ismi vermeyeceğiz.
"Saat, Saatçiden Alınır...."
Kullanıcı avatarı
Ziyaliv

Mesaj eFeNdY » 21 May 2010, 16:18

Sayın Ziyaliv
1 yıla aşkın süredir saatvesaat firmasında görev yapıyorum ve bahsetmiş olduğunuz konu bizim için eb büyük engel.Bir hamilton müşterisi saati almadan önce araştırmasını yapıp öyle mağazamıza geliyor.Fiyat skalasını az çok biliyor.X bir site saati hak ettiği fiyattan daha az bir fiyatla satışa çıkarıyor.Stok da var mı?Meçhul:(Müşteri fiyatı bize sorduğunda arasında ki farkı şu sözle dile getiriyor''SİZ DİSTRİBİTÖR DEĞİL MİSİNİZ?''İşte o an ne anlatırsan anlat müşteri bu konuda fikri sabit oluyor
Kullanıcı avatarı
eFeNdY

Mesaj Redliner » 21 May 2010, 18:05

Beyler maalesef kabul etmemiz gereken bir şey var ki internet çıktı mertlik bozuldu. İnternetteki isim yapmış firmalar hariç grey market denilen pazar dünyanın her yerinde var ve kontrol edilemeyen bir biçimde büyümekte. Burda önemli olan konu ne kadar paraya neyi elde etmek istediğinle alakalı. Misal vermek gerekirse muhtemelen internetten satılan saatlerin %90 dan fazlası 100-200$ aralığındaki herkesin sahip olabileceği ya da bu alışverişte bir arıza çıksa bile çokta yıpranmayacağı tarz basit saatlerden oluşmaktadır. Fakat konu detaya ve herhangi bir aksaklıkta karşında bir yetkili kişi görme isteğine gelince bu alışverişi tamamen distribütör firmalardan yapma ihtiyacını zaten doğuruyor. İnternette vergi yok fatura yok maliye tam izleyemiyor adam paranı kapsa kaçsa karşında muhatab yok. Eee bu ne demek? Yukarıda ziya beyin dediği gibi. Bu tamamen riski kabul etmek demektir. Örnekse teknosadan bir mouse bile alacak olsam internetten alacağım yerde gider satıcı arkadaştan alırım bozuk çıkarsa gider gözünün önünde denerim ve iade ederim. fakat bu bozuk çıkan ürünü netten aldığımda aynı şeyi yapabilirmiyim kesinlikle hayır.

Geçenlerde bir arkadaş yazmıştı ya bir panerai almış hani internetten sahte çıkmıştı ya sonra. Clk arkadaşımız da görür görmez anlamıştı filan ya :) mesela o arkadaş bence parasını alamaz hayatta geriye. Ayrıca alsa bile tekrar aynı tongaya düşer abi.....
Kullanıcı avatarı
Redliner

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], hknmtn ve 106 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners