S覺f覺r Ara癟lar覺m覺z覺 襤nceleyin

Mekanik Saatlerin Dayan覺kl覺l覺覺 Hakk覺nda Bilgi

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Mekanik Saatlerin Dayan覺kl覺l覺覺 Hakk覺nda Bilgi

Mesaj safir » 06 May 2010, 19:23

konu mekanik saatlerin ne kadar dayan覺kl覺 olduu konusu,elbette d羹羹p zarar g繹rmedik癟e en uzun 繹m羹rl羹 saat olduu s繹yleniyor ama u var:mesela g羹n i癟inde farkl覺 farkl覺 iler yap覺yoruz kimi zaman koturmam覺z ,elimizi kolumuzu sert bir ekilde sallamam覺z bile gerekebiliyor ,en basitinden el y覺kay覺nca kolumuzu elimizi silkeliyoruz ,bu gibi durumlar saate bir zarar verirmi ve bildiim kadar覺yla zamanlama ayar覺 yapma imkan覺 olan bu saatlerin hassasl覺覺n覺n ka癟mas覺na ,ayar覺n覺n bozulup normalden 癟ok daha fazla ileri gitmesine ya da geri kalmas覺na sebep olabilir mi acaba ?
yani ne bileyim mesela bir g羹n kolumda b繹yle mekanik saat varken baltayla odun k覺rmaya,balyozla ta k覺rmaya ,bir yere 癟ivi 癟akmaya yada topraa 癟apa yapmaya mecbur kalsam bu gibi durumlardan ne kadar etkilenir bu saatler ? :) zorlu doa koullar覺na ne kadar dayan覺kl覺d覺rlar,bunu soruyorum 癟羹nk羹 sadece banyo ederken saati kolumdan 癟覺kar覺r覺m ,size de oluyormu bilmem saat takmad覺覺mda bir eyler eksik oluyor kendimi 癟覺plakm覺 gibi hissediyorum bu koula uygun saat g-shock olsa da mekanik saatleri daha 癟ok seviyorum

darbede en 癟ok etkilenen balans direine inca bloc parashock etashock gibi hareket kabiliyetli yatak eklendiini biliyorum ama bu ne kadar dayan覺kl覺d覺r ve as覺l soru dier sabit yatakl覺 b繹l羹mler ne derece etkilenir

hatta uygun olursa saatlerinizin ba覺ndan ge癟enler adl覺 bir bal覺k a癟al覺m ,bu ekilde an覺s覺 olan arkadalar yazsalar nas覺l olur ,ne dersiniz ?
Kullan覺c覺 avatar覺
safir

Kay覺t: 30 Nis 2010, 01:10

Re: mekanik saatlerin dayan覺kl覺l覺覺 hakk覺nda

Mesaj Modern60 » 06 May 2010, 19:38

Gravitenin 7 seviyesine kadar s覺radan saatlere bir ey olmaz. En k繹t羹 olabilecekler, maa minivelas覺n覺n s覺srland覺r覺c覺lar覺ndan 癟覺kmas覺 ki bu da, maa sisteminin bir kere s繹k羹l羹p tak覺lmas覺yla d羹zeltilebilir. Ayarlara gelince, g羹n羹m羹zdeki indeks 癟ubuklar覺 mesela etachrondaki gibi, vidal覺 olarak 羹retilmekte. Ya da daha ciddi saatlerde, ayar yerine balans覺n serbest sal覺n覺ml覺s覺 ve ayar覺n bu tekerlee yap覺lmas覺, ya da, ayar indeksinin kuu boynu gibi 癟ok ciddi bir kilitili yara vidas覺yla, ya da troi vois denilen ve balans 癟ark覺n覺nask覺lar覺na yerletirilen genlik, uzunluk ayarlama vidalar覺yla yap覺labilmekte. Dolay覺s覺yla 7 yer 癟ekimi kuvvetinde bile ayar bozulmaz. Ama 癟ok yak覺nda yepyeni ve daha modern mekanizmalar gelecek ve 1000 gibi ciddi yer 癟ekimi ivmelerinde bile hi癟 bir ey olmayacak. JLC bu g羹n bile, 70 gibi yer癟ekimi ivmelerini kar覺layabiliyor. K覺sacas覺 beyzbol, golf, hatta boks bile yapabilirsiniz. Umar覺m yard覺mc覺 olabilmiimdir.
Kullan覺c覺 avatar覺
Modern60
Contributor

Kay覺t: 02 Mar 2010, 01:40

Mesaj Modern60 » 06 May 2010, 19:39

Maa manivelas覺 dedim yanl覺 yazd覺m. z羹r dilerim.
Kullan覺c覺 avatar覺
Modern60
Contributor

Mesaj razz » 06 May 2010, 20:41

Haz覺r konu a癟覺lm覺ken modern60 羹stad覺m覺za bir sorum olacak;

70ler'in saatlerinde s覺k癟a rastlanan "Incabloc" ok absorbe edici sistem nas覺l 癟al覺覺yor acaba? Bir de modern Rolex'lerde g繹rmeye al覺t覺覺m覺z KIF Shock Absorbation konusunda bilgi verme ans覺n覺z olur mu?
Tk.
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullan覺c覺 avatar覺
razz

Ya: 47
Kay覺t: 18 Ara 2009, 16:05

Mesaj nickynick » 06 May 2010, 21:12

razz yazd覺:Haz覺r konu a癟覺lm覺ken modern60 羹stad覺m覺za bir sorum olacak;

70ler'in saatlerinde s覺k癟a rastlanan "Incabloc" ok absorbe edici sistem nas覺l 癟al覺覺yor acaba? Bir de modern Rolex'lerde g繹rmeye al覺t覺覺m覺z KIF Shock Absorbation konusunda bilgi verme ans覺n覺z olur mu?
Tk.

+1
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullan覺c覺 avatar覺
nickynick

Kay覺t: 16 Kas 2009, 22:44

Mesaj safir » 06 May 2010, 21:24

ayr覺nt覺l覺 a癟覺klaman覺z i癟in 癟ok teekk羹r ederim modern60 羹stad覺m ,anlatt覺覺m gibi durumlarda kullanmak yani g羹nl羹k her koulda kullan覺m i癟in japon saatlerine(seiko 5 vs) bak覺yorum umar覺m onlarda sayd覺覺n覺z 癟ok kaliteli sistemlere yak覺n dayan覺m g繹sterirler

sizin gibi ustalar benim yapaca覺m a癟覺klamadan 癟ok daha fazlas覺n覺 biliyordur ama bir fororaf eklesem ne dersiniz ?

Resim

Alan 羹stad覺n anlatacaklar覺n覺 somutlat覺rmak i癟in iyi olur diye d羹羹n羹yorum
Kullan覺c覺 avatar覺
safir

Kay覺t: 30 Nis 2010, 01:10

Mesaj Modern60 » 06 May 2010, 22:07

Muhteem. Bu resimleri hen羹z ekleyemediimden g繹rsel faydam olam覺yor. ok teekk羹r ederim g繹rseller i癟in safir. Bu sistem 1940 larda La-Chaux de Fonds ta bulunan ve sonra da ayn覺 isme kurulan bir fabrika. Sistem 癟ok basit a癟l覺覺r. Balans direinin alt ve 羹st u癟lar覺na tak覺l覺 talar覺n 羹zerine yerletirlen bir baka ta ve bu ta覺n 羹zerine bir klips yay vard覺r. Darbe an覺nda direk k覺r覺lmadan bu klips yaylar覺n darbeyi s繹n羹mlendirmesiyle de korunur. Basit ama ciddi bir icat. Kif ya da Incabloc prensipleri ayn覺d覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Modern60
Contributor

Mesaj Clk » 09 May 2010, 23:29

Mekanik saatler her t羹rl羹 kullanicinin g羹nl羹k kullanim sartlarina g繹re dizayn edilip 羹retiliyor. Bu da demektir ki, her sartta g繹revini yapabilecek mekanizmalar ortaya koyuyorlar. Golf benim verebilecegim en iyi 繹rnek. 1 saniye hatta daha az bir zamanda kolunuzun ulastigi hiz 150 ile 280 km arasinda sonucta kol bir darbe ile karsilasiyor ve mekanizma 4-5 saatlik defalarca tekrarlanmis golf turlarindan sonra bile islevini yerine getiriyor.

Civi cakmak, odun kirmak ile kolunu duvara carpmak arasinda prensip olarak bir fark olmadigini da hatirlatmak isterim.

Kisacasi saatlerimiz saglam :)
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: nadsevic ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners