TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Bir LPI Servis Hikayesi / Tissot Heritage 150

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bir LPI Servis Hikayesi / Tissot Heritage 150

Mesaj mavibulut » 13 May 2013, 11:52

Her ne kadar LPI Firması kapansa da yaşadığım bir olayı biraz geç de olsa paylaşmak istiyorum.

Bundan 1,5 yıl önce Tissot Heritage 150 model saat aldım. İlk kullandığımda saatin sapmasının 1 dk. Civarında olduğunu farkettim ve yetkili servis olan LPI firmasına gittim. Saatte manyetik alan oluştuğunu söylediler ve ufak bir işlem yapıp sapmayı 10 sn.ye indirdiler. 6 ay kadar 10 sn sapma ile kullandım ve sapma hiç değişmedi. Saatin chronometer özelliği olduğu için bu süre beni rahatsız etti ve sapmayı 1-2 sn. ye indirmek için tekrar götürdüm. Saatin 1 hafta kendilerinde kalacağını söylediler. 1 hafta sonra aldığımda 1-2 günlük kullanımda sapmanın 12 sn.ye çıktığını gördüm ve geri götürdüm.

Bu sefer saat ustası saatin çeşitli pozisyonlardaki sapmasının farklı olduğunu söyledi ve revizyon yapılması gerekiyor dedi. Bu arada kabuldeki görevli çok şanslı olduğumu benim saatle baş ustanın ilgileneceğini söyledi. 10 gün sonra tekrar saati aldım ve kullanmaya başladım. Ancak biraz incelediğimde ustanın çok kötü bir işçilik yaptığını fark ettim. Akrep ve yelkovan çizik içindeydi, kadranda kıl gibi bir şey vardı, arka kapak simetrik kapanmamıştı. Kasada kılcal çizikler vardı ve camında çizikler görünüyordu.(Saatin camı hesalite olduğu için kolay çiziliyor ve özel bir sıvıyla siliyorum, bu nedenle burası çok önemli değil)
Tüm bunlara rağmen asıl sorun daha sonra ortaya çıktı saat geri kalıyordu. Geri kalma 15-20 sn.yelere çıktı. Biraz daha kullandığımda saatin kendisini şarj etmediğini fark ettim.

Bir süre sonra saati LPI’ya götürmeye karar verdim ancak firmanın kapandığını öğrendim. Daha sonra yetkinin Saat ve saat firmasına geçtiğini söylediler. Ancak firmaya güvenemedim ayrıca LPI’ın bazı ustalarının orada işe başladığını söylediler. Ben de Tissot’un kendi servisini açmasını beklemeye başladım ve saati kutusuna koyup dolaba koydum.
Bu süre birkaç ayı bulmuşken tesadüfen Konyalı saatten Bülent Bey ile tanıştım. Saati Konyalı saate götürdüm. Bülent Bey saati baştan aşağı ele alıp gerekli bakımı yaptı. Akrap ve yelkovanın çiziklerinin büyük bölümünü giderdi. Saat şu anda +2 saniye ileri gidiyor ve gayet başarılı olduğunu söylemeliyim. Bülent Bey den öğrendiğime göre daha önce saate hiç bir revizyon yapılmamış ve saatin bilyaları bozulmuş.

Sonuç olarak saat yetkili servisinde ve yetkili ustalarında bu hale geldi. Saat şimdi tıkır tıkır çalışıyor. Bu vesile ile Bülent Beye teşekkür ediyorum. Diğer ustaları da işlerine saygı duymaya davet ediyorum.
Kullanıcı avatarı
mavibulut

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners